Ranhojička

Mohuč, 1330Porodní bába Rachel spěchá k porodu a na ulici najde rodící ženu. Mladá matka umírá a Rachel přinese sirotka k majetné rodině von Speyerových, kde je Lucie vychovávána společně se stejně starou Leou.Když po letech vypukne v Mohuči mor, zřizuje Lucie – která byla v domě von Speyerů zasvěcena do tajů arabské medicíny – společně s morovým lékařem Clemensem von Treist „morový dům“, v němž pečují o nemocné. Lucie si brzy získá úctu jako „ranhojička“, ale pak se nálada ve městě změní a ona musí uprchnout bez milovaného Clemense. Najdou se ti dva ještě někdy?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/333289/ranhojicka-O7y-333289.jpg 4.4183
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Knižní klub

Kniha Ranhojička

misa3662

Tuhle knížku miluju, patří mezi mé nejoblíbenější. Čtivá, napínavá, romantická, autorka přesně ví, o čem píše a má psát. Velká spokojenost a doporučuji!

LeKal

Kniha se mi celkem líbila, až na překombinovaný konec.

Evišťátko
07.12.2018

Zpočátku jsme měla chuť knihu odložit, připadala mi příliš romantická a tenhle žánr není můj šálek kávy.Nicméně jsem vydržela a dobře jsem udělala. Zajímavá sonda do soužití křesťanů a Židů, léčby moru v době středověku.

surikata246
12.11.2018

Knížka se mi četla pěkně a bylo to takové pohodové, trochu historické i romantické. Doporučuji.

LittleK
10.10.2018

Kniha se mi líbila. Mohu doporučit každému, kdo se nebojí drsných vyobrazení středověké morálky a náboženských konfliktů. Četla se opravdu dobře a držela jsem Lucii palce až do konce.

gigi77
21.07.2018

Romantická pohádka, která se velmi dobre četla. Vztahy mezi křesťany a židy, životní pravidla měšťanů a vrchnosti, mor a jiné nesnáze 14-tého století, rytířská láska a souboje .... od všeho trochu: romantika, napětí, snové náhody, HappyEnd.

niki-chan
26.06.2018

Pěkné čtení, především část v Mohuči, kde se autorka zabývá dobovými vztahy mezi židy a křesťany. Také popis tehdejšího způsobu léčení byla velmi zajímavá četba. Ale potom příběh dostával docela "na frak" a byl neuvěřitelně překombinovaný, až zbytečně.

marli58
21.05.2018

Očekávala jsem, že se hrdinka bude více zabývat léčitelstvím. Líbil se mně popis soužití křesťanů a židů, za co všechno židé "mohli", co všechno měli nařízeno a zakázáno. Chování lidí v době morové epidemie. Úroveň hygieny ve středověku. Až na ten romanticky neuvěřitelný konec... Přesto je to velmi pěkný a čtivý příběh.

Nika1441
14.05.2018

Vyborna knizka. Napisana krasne a velmi dobre sa citala od zaciatku az do konca. Idealne dovolenkove citanie :)

alepav
09.05.2018

První polovina knihy se četla dobře. Popis prostředí i vztahy židů a křesťanů byly velmi zajímavé a reálné. Také průběh morové epidemie a nedůvěra lidí k pokročilým léčebným metodám byla poutavá. Druhá část sklouzla do přeslazené, nereálné červené knihovny. Snad jen popis vztahů mezi šlechtici byl zajímavý. Ale i tak pěkné čtení.

Zdenik
13.04.2018

Výborná kniha, čte se velmi dobře, příběh má spád. Akorát některé události mně přišly hodně nereálné.

prochajda
24.03.2018

V podstatě pěkný a čtivý příběh. První polovina knihy výrazně lepší, druhá moc rozvláčná. Čekala jsem více lékařských případů... ranhojičky.

Rosana
17.03.2018

Krásná kniha a pěkný příběh, který byl místy rozvláčný.

K4t13
28.01.2018

Nádherná kniha s úžasným příběhem, ale naneštěstí trochu dost zdlouhavá...

maruna
03.01.2018

Začátek zajímavý, konec dost nepravděpodobný.

Jirinamac
27.11.2017

Je to taková středověká pohádka. Soužití židů a křesťanů nebo období moru je dobře vylíčeno. Četla se moc dobře, jen některé části byly trochu zdlouhavé.

Dandy1
28.10.2017

Lucie mi k srdci příliš nepřirostla. Kniha je spíše romantickým příběhem z historie než knihou o osudu ranhojičky. Navíc s velmi předvídatelným dějem.

knihovnička007
06.08.2017

Podle názvu jsem čekala kapku jiný příběh, ale kniha se mi hodně líbila. Tedy hlavně její první část, kdy žije Lucie v Mohuči a léčí... Velmi dobře vylíčené žití ve městě, kde žijí jak křesťané, tak židé a co se stane, když přijde mor...
Poté mi už připadalo, že autorka chvílemi ztrácela dech a byla honorována za počet stran, protože žití v židovské rodině v dalším městě a pak na hradě...
Určitě jsem se u této knihy nenudila, tolik zvratů a náhod...
A také jsem se dozvěděla spoustu věcí o životě ve 13. století v Německu.

Člověk se spoustu věcí dozví ve škole, ale když to tak čte, je to úplně něco jiného.... Lidi se špatnou hygienou a pak nemoc svalí na židy, na morového anděla... v dnešní době nepředstavitelné, ale takový středověk byl.

Hodně mne překvapilo, co už tehdy lidé věděli o léčitelství tolik věcí... ale houbičky... to už bylo moc, ne? :)

A utvrdila jsem se v tom, že když člověku teče do bot, je schopný všeho... hlavně, když jde o život dítěte...

Siwan
12.07.2017

Sáhla jsem po ní v rámci většího zásobení se knih v knihovně na léto. Očekávala jsem silnou podobnost s Ranhojičem od Gordona a byla jsem zvědavá, co z toho autorka vytříská.
A kupodivu vytřískala. Velice poutavě popsané prostředí židovské komunity a čtvrti zasazené do období morových ran. Příběh má spád a autorka píše dobře, takže přečteno jedním dechem. Vřele doporučuji.

Nikuskaaa
18.06.2017

Milá, pohodová knížka, přečtená jedním dechem.

ritz
12.06.2017

Knížka se mi líbila, první část byla super, další část už sklouzla do "červené knihovny", ale četlo se dobře.

HaničkaVodička
07.06.2017

Pro člověka milujícího historii, potažmo historii lékařství, je příběh opravdu poutavý. Nechybí mu informace z dějin, tehdejší lékařské postupy léčení, táhne se jím růžová nit lásky... Knížku jsem měla s sebou na dovolené a přečetla ji během dvou dnů jako nic (má zhruba 550 stránek). Doporučuji.

MíšaS.
01.05.2017

První polovina knihy se mi moc líbila. Lucii jsem si zamilovala a doufala jsem, že skončí dobře. Ale druhá polovina mě celkem zklamala. Stal se z toho sladkobolný příběh, při kterém mi až trnuly zuby.

Emilie1906
31.03.2017

Užívala jsem si knihu jak z hlediska historie lékařství, tak i popisu života židovské komunity. Nádherná kniha. Asi se k ní v budoucnu ještě vrátím.

hrosik3
03.03.2017

Příjemné oddechové čtení, tak nějak jsem doufala, že Lucie bude hlavní postavou, co se léčení týče, ale v druhé části knihy jakoby to opadlo.

1casper
22.01.2017

Jedna z nejhezčích knížek, co jsem četla. Historické romány mám ráda. Díky za připomenutí, že ne vždy byla svoboda vyznání a že soužití křesťanů se židy nebylo vždy růžové. Samotný příběh Lucie se mi moc líbil. Jen ten konec mi přišel přitažený za vlasy. I tak dávám všech pět hvězd.

Leniiis
10.01.2017

Knížka byla hezká a dobře se četla. Jednu hvězdičku ale ubírám za konec. Ten už se mi zdál trochu zbytečně natahovanej a chvílema nudnej.

Kabalenka
29.11.2016

Knížka se mi moc líbila. Dozvěděla jsem se o (ne)soužití židů a křesťanů ve středověkém Mohuči. O této době a prostředí jsem ještě nic jiného nečetla, bylo to velmi zajímavé. Děj je velmi zajímavý a napínavý, hrdinka dost předstihla svou dobu.

TerezV52
05.07.2016

Kniha se mě moc líbila.Místy jsem tajila dech z prostředí,moru a podmínek života.Knihu mohu doporučit.

Břečťánek
20.03.2016

Čtivá, květnatá knížka, zajímavý, romantický děj vsazen do skutečné historie. Hezky popsané náboženské rozdíly mi daly nahlédnout do počátku dobových nesvárů a židovských pogromů. Postavení žen v tehdejší společnosti, morové epidemie, likvidace, pronásledování nepohodlných a nenáviděných židů, to vše jsou nitky vedoucí od středověku až k současnosti.