Ranhojička

Ranhojička https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/333289/bmid_ranhojicka-Obk-333289.jpg 4 339 105

Mohuč, 1330. — Porodní bába Rachel spěchá k porodu a na ulici najde rodící ženu. Mladá matka umírá a Rachel přinese sirotka k majetné rodině von Speyerových, kde je Lucie vychovávána společně se stejně starou Leou.Když po letech vypukne v Mohuči mor, zřizuje Lucie – která byla v domě von Speyerů zasvěcena do tajů arabské medicíny – společně s morovým lékařem Clemensem von Treist „morový dům“, v němž pečují o nemocné. Lucie si brzy získá úctu jako „ranhojička“, ale pak se nálada ve městě změní a ona musí uprchnout bez milovaného Clemense. Najdou se ti dva ještě někdy?... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

Die Pestärztin , 2009

PavlineCZka
11.12.2019 4 z 5

Kniha se cetla dobre, nektere casti se cetly lip, nektere hur, kazdopadne cim vic toho ma clovek precteneho, tak zjistuje, ze se temata dost opakuji... Za chvili budu odbornice na mor ;) Celkove me vsak pribeh bavil, ale ten konec byl uz vazne otravne prekombinovany, proto 4*.

claudiavas89
09.12.2019

krásne čtivá kniha , nemohla jsem se od knihy odtrhnout, čekala jsem víc ohledně pozici ranhojičky ale nevadí

orinka3
03.11.2019 5 z 5

Téma, které se neomrzí nikdy. Dívka, rodící se do neuvěřitelně špatných podmínek. Která z nich šťastnou náhodou vyvázne, přijme ji bohatá židovská rodina, a ona celé své dětství i dospívání touží po vzdělání a uplatnění. Příběh je navíc zasazený do malebných středověkých kulis německého města. Poznáváme život města, které rozděluje vyznání, původ, pochopíme složitý život židovské komunity, která je přes dobré materiální podmínky vnímána jako něco nežádoucího a podřadného, ne-li ohrožujícího. Román střídá prostředí od naprosté chudoby až po dvůr vévody, Lucie se na začátku musí spokojit s vydíráním nemorální bytné, musí se umět bleskově rozhodovat, když jí jde o život. Cena, za jakou se při útěku z města po pogromu dostává za jeho brány, je hrozná. Stejně tak si musí umět poradit a prosadit se i mezi urozenými. Pro záchranu vlastního života je donucena měnit identitu, z toho pak pro ni vyplývají nebezpečné situace. Samozřejmě tu hraje výraznou roli láska. Nejde jen o srdce hlavní hrdinky, ale i ostatní postavy kvůli ní prožijí dramata. Je to prostě výborná knížka, která se čte sama a myslím, že při dobrém zfilmování by měla velký úspěch. Ranhojič od Gordona zfilmován byl, a povedlo se to.

danielavachova
26.10.2019 4 z 5

Další skvělá kniha z období středověku,obsahuje vše romantiku,dobrodružství,soužití křesťanů a Židů,šíření moru,za mě super.

Tulen79
18.03.2019 4 z 5

První půlka knihy super, druhá půlka natahovana, příběh zbytečně dlouhý - kdyby byl o jednu až dvě části kratší, vůbec by nevadilo ba naopak. Souhlasím, ze na konci nebylo nutné přidávat červenou knihovnu pro okolní páry. Ale i tak se mi kniha líbila, i když vracet se kni nebudu.

Eva88
06.03.2019 4 z 5

Konec dobrý, všechno dobré. Moc krásný příběh. Čekala jsem tedy, že kniha bude více o ranhojičství, ale vůbec nevadí. Nádherná a čtivá středověká romantika.

misa3662
13.02.2019

Tuhle knížku miluju, patří mezi mé nejoblíbenější. Čtivá, napínavá, romantická, autorka přesně ví, o čem píše a má psát. Velká spokojenost a doporučuji!

LeHor
28.01.2019 3 z 5

Kniha se mi celkem líbila, až na překombinovaný konec.

Evišťátko
07.12.2018 4 z 5

Zpočátku jsme měla chuť knihu odložit, připadala mi příliš romantická a tenhle žánr není můj šálek kávy.Nicméně jsem vydržela a dobře jsem udělala. Zajímavá sonda do soužití křesťanů a Židů, léčby moru v době středověku.

surikata246
12.11.2018 5 z 5

Knížka se mi četla pěkně a bylo to takové pohodové, trochu historické i romantické. Doporučuji.

LittleK
10.10.2018 4 z 5

Kniha se mi líbila. Mohu doporučit každému, kdo se nebojí drsných vyobrazení středověké morálky a náboženských konfliktů. Četla se opravdu dobře a držela jsem Lucii palce až do konce.

gigi77
21.07.2018 5 z 5

Romantická pohádka, která se velmi dobre četla. Vztahy mezi křesťany a židy, životní pravidla měšťanů a vrchnosti, mor a jiné nesnáze 14-tého století, rytířská láska a souboje .... od všeho trochu: romantika, napětí, snové náhody, HappyEnd.

niki-chan
26.06.2018 3 z 5

Pěkné čtení, především část v Mohuči, kde se autorka zabývá dobovými vztahy mezi židy a křesťany. Také popis tehdejšího způsobu léčení byla velmi zajímavá četba. Ale potom příběh dostával docela "na frak" a byl neuvěřitelně překombinovaný, až zbytečně.

marli58
21.05.2018 4 z 5

Očekávala jsem, že se hrdinka bude více zabývat léčitelstvím. Líbil se mně popis soužití křesťanů a židů, za co všechno židé "mohli", co všechno měli nařízeno a zakázáno. Chování lidí v době morové epidemie. Úroveň hygieny ve středověku. Až na ten romanticky neuvěřitelný konec... Přesto je to velmi pěkný a čtivý příběh.

Nika1441
14.05.2018 4 z 5

Vyborna knizka. Napisana krasne a velmi dobre sa citala od zaciatku az do konca. Idealne dovolenkove citanie :)

alepav
09.05.2018 3 z 5

První polovina knihy se četla dobře. Popis prostředí i vztahy židů a křesťanů byly velmi zajímavé a reálné. Také průběh morové epidemie a nedůvěra lidí k pokročilým léčebným metodám byla poutavá. Druhá část sklouzla do přeslazené, nereálné červené knihovny. Snad jen popis vztahů mezi šlechtici byl zajímavý. Ale i tak pěkné čtení.

Zdenik
13.04.2018 5 z 5

Výborná kniha, čte se velmi dobře, příběh má spád. Akorát některé události mně přišly hodně nereálné.

prochajda
24.03.2018 4 z 5

V podstatě pěkný a čtivý příběh. První polovina knihy výrazně lepší, druhá moc rozvláčná. Čekala jsem více lékařských případů... ranhojičky.

Rosana
17.03.2018 5 z 5

Krásná kniha a pěkný příběh, který byl místy rozvláčný.

K4t13
28.01.2018 4 z 5

Nádherná kniha s úžasným příběhem, ale naneštěstí trochu dost zdlouhavá...