Setkání s Rámou

Setkání s Rámou https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1775/bmid_setkani-s-ramou-j7k-1775.jpg 4 1076 168

Ráma série

1. kniha série Ráma. První z řady románové tetralogie klasika světové sci-fi vypráví o prvním setkání lidstva s gigantickou kosmickou lodí neznámého původu. Výzkumný tým pronikne do jejího nitra, kde nacházejí zdánlivě mrtvé moře a opuštěné stavby, připomínající města. V průběhu průzkumu se v Rámovi objeví první známky života, jehož vznik nedokáže nikdo objasnit. Vědci pokračují ve svých výzkumech, politikové se chystají zlikvidovat loď pod záminkou ochrany integrity Sluneční soustavy.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet

Rendezvous with Rama , 1973

hladko
30.11.2011 4 z 5

Můj první literární výlet do kosmíru vůbec jsem absolvoval právě s kapitánem Nortonem na palubě lodi Endeavour. Nejsem znalcem sci-fi knih a proto nemám s čím srovnávat, nicméně A.C.Clark mě nechal nahlédnout do světa, jež má fantazijní hranice společné s koncem všehomíra. A přestože mi bylo, coby čtenáři, dovoleno nahlédnout do světa jiných civilizací pouze zpoza pootevřených dveří, koulel jsem očami jak malý kluk, který konečně objeví fantasticky ukrytou skrýš sousedovic bráchů na nejvyšším stromě v okolí. Se závratí jsem se bavil v prohazování prostorových významů jako výška a hloubka, rád jsem spolu s kosmonauty vymýšlel vlastní teorie nového světa a rád jsem pozoroval lidské charakterové stereotypy v úplně nových situacích. Je nutno vyzdvihnout komplexnost a uvěřitelnost celého autorova smyšleného světa, která nutně čtenáře svádí k otázce: "co když ...?“ A věřím, že je zdravé začíst se do takovéto knihy, jež by v tomto případě byla narušena ilustracemi, s nimiž bychom nemohli k prasknutí šponovat svou fantazii, jež je s přibývajícím věkem více a více strnulá.

ichinose
22.07.2011 5 z 5

Opravdu nestíhám žasnout nad rozmanitostí a barvitostí prostředí, které Arthur C. Clarke v tomto příběhu popisuje. Bylo to mé první setkání s jeho tvorbou a musím říct, že jsem byla nad očekávání spokojená. I když sci-fi není mým šálkem dobrého japonského čaje (to víte, já raději fantasy :) ), tenhle příběh jsem si vyloženě užila. A i když mi chvilku trvalo, než jsem si po všech těch historických a filozofických románech zvykla na tento žánr, rozhodně se k nějaké knize od Clarka ještě vrátím. :)

pistalka
17.04.2011 5 z 5

Byla to moje druhá knížka od mistra žánru - Arthura Charlese Clarka. Po celou dobu čtení jsem se neskutečně bavil a jen zíral nad ohromujícím přívalem nápadů. Jak už někteří ve svých komentářích správně poznamenali, na něco takového obyčejná lidská fantazie nestačí.

Pak jsem knížku dočetl. Velmi se mi líbila a určitě bych zážitek z její četby popsal jako nadprůměrný, ačkoliv ne geniální.

Teď od přečtení uběhly tři dny a já ji stále nemůžu dostat z hlavy (paradoxně, to samé se v mém mozku dělo i po dočtení 2001: Vesmírné odysey). Jsou díla, jejichž genialitu objevíte s odstupem času; nejdřív si musíte všechno srovnat a trochu se nad tím vším zamyslet. Setkání s Rámou k takovým dílům patří. Je to výjimečná a fascinující kniha, jakoby z úplně jiné dimenze.

rodo
05.02.2011 5 z 5

Mám rád příběhy, které mě umí přenést do jiného světa. První díl Rámovy tetralogie (když nepočítám další 2 pokračování od Gentryho Lee) mě do jednoho takového fantastického světa přenesl a ani jsem nemusel opustit sluneční soustavu. Setkání s mimozemským objektem obřích rozměrů mě přesvědčilo o genialitě dnes již nežijícího spisovatele Arthura C. Clarkea. V knize Setkání s Rámou ukázal Clarke úžasný cit pro poutavé vyprávění a navnadil mě tak, že jsem si musel ihned sehnat i pokračování. Celá Rámova série nemá chybu, ale přesto je mi první díl úplně nejbližší.

Petrvs
30.12.2010

"Áčkové" sci-fi jako víno z pera jednoho z největších vizionářů a vědců své doby. Když už nic, tak tohle je jedno z děl, které by mohlo přesvědčit odpůrce žánru o jeho kvalitě...

Zlord Antiježíš
19.11.2010 5 z 5

Myslíte si že máte fantazii? Říkali vám jako dětem že máte bujnou fantazii? Prdlajs máte! Něco co si dokážete těžko představit, něco co vám zvedá chloupky na zátylku, udivuje vás svou propracovaností a šokuje originalitou...to všechno ten člověk (jmenuje se A.C.Clarke, znáte ho?) vymyslel!!! Tahle útlá knížka se nečte, ta se prožívá. A pokud mám mluvit pouze za sebe, prožívat tohle bylo jedno z nejlepších období mého života. A to když jsem tam stál a najednou jsem uviděl kde vlastně stojím byl jeden z nejsilnějších zážitků.

Márinka
30.11.-0001 5 z 5

Úžasná kniha. I druhé a třetí pokračování. Bohužel čtvrté a páté už nemusleo být.

paulhunter
30.11.-0001 5 z 5

Jedna z nejlepších sci-fi knih, jaké jsem kdy četl. A. C. Clarke je velikán žánru a "Setkání s Rámou" je toho důkazem. Kniha obrdržela řadu významných ocenění (včetně ceny Hugo a Nebula), a to zcela oprávněně. Nad Clarkovým světem, letícím vesmírem v rotujícím válcovém tělese, totiž zůstává rozum stát a fantazie čtenářů pracují na plné obrátky.

Nevím jak ostatní, ale já jsem navštívil tajemný svět Rámy společně s posádkou Endeavour.