R.U.R.

R.U.R. https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/5204/bmid_r-u-r-YYg-5204.jpg 4 5614 521

Čapkovo utopistické drama, v němž se světu poprvé představilo slovo robot. Vypráví o továrně, v níž vznikají roboti, kteří pracují za lidi a umožňují tak vzniku jakéhosi ráje. Jenomže nic netrvá věčně a i roboti můžou začít myslet na sebe...

Čand@
24.08.2023 4 z 5

Asi sa hanbím, že som to čítala až teraz, aj keď samozrejme povedomie , o čo ide, som mala už od základky. A priznávam, že jediné dramatické diela, čo som doteraz bola ochotná čítať, sú hry Divadla Járy Cimrmana :)). No zdá sa, že na Čapka si budem musieť posvietiť viac. Svetoznáme R.U.R. je svetoznámym zaslúžene, vo svojej dobe prevratný námet.

666Jitka
12.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Další z alarmujících Čapkových SCI-FI dramat, kde se autor zabývá otázkou člověka hrajícího si na Boha tím, že stvoří Roboty - tedy stroje bez emocí, které jsou určeny pouze k tomu, aby člověku sloužily a "Pán tvorstva" tak mohl lépe vytvořit ráj na Zemi, ale ... Nic není jen tak, experimentování a vylepšování Robotů, kteří už zdaleka nejsou tak tupé schrány, jejich zneužívání nejenom pro vojenské účely, dovedou lidstvo na pokraj vyhynutí a Roboti nakonec získávají vládu nad světem. Velice aktuální dílo v naší době, kdy chytrá síť zaplavuje svět, roboti se vyrábí ve všech odvětvích, ať si je představíme jako třídičku na lahve, nebo mechanické ruce v továrnách, a nebo sluhu, který vypadá téměř jako člověk - berou lidem práci, jsou pořád chytřejší a chytřejší, až jednou dojde na to, co se odehrávalo ve filmu Terminátor a nebo Já, Robot, kdy Roboti lidi vyhodnotí jako obrovské nebezpečí, což bez pochyby jsou, jak dokazují celou svou bídnou existenci, a začnou je likvidovat. Člověk tímto naplní proroctví o tom, že lidstvo ve své nadutosti nakonec zničí a vyhubí samo sebe.

Verouš23
06.08.2023 5 z 5

Je to až děsivé. Tolik pravdy v tak malé knížce...

kkouzlo
02.08.2023 4 z 5

Kniha, která mi na střední unikla, znala jsem jsem obsah, ale nečetla.
Příběh místy děsivý, napadala mě spojitost s dnešní umělou inteligencí.

milan.krimsky
01.08.2023 5 z 5

Výborné dílo, kdy roboti ovládli svět

MartinkaSl
17.07.2023 3 z 5

Nadčasová kniha, která mne ale bohužel nezaujala.

frouzystar
06.06.2023 3 z 5

Asi poměrně nadčasové dílo, formou a obsahem mne však příliš nezaujalo. Vlastně jsem se většinu doby spíš nudil.

sika444
03.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Asi 40 let po prvním přečtení jsem byl na R.U.R. v plzeňském Divadle J. K. Tyla. Velký zážitek. Následně jsem si text hry pořídil a znovu přečetl. Vladimír Čepek (dramaturg) a Fillip Nuckolls (režisér) aktualizovali drobně Čapkův text s ohledem na současné reálie. Vypustili moudře (až na závěrečný dialog Primuse a Heleny) celé třetí dějství. Tyto úpravy hře neobyčejně prospěly. V plzeňské inscenaci byli pobiti všichni lidé, včetně Alquista - což bylo pro celkové vyznění hry mnohem působivější. Summa: R.U.R. je po 100 letech mnohem aktuálnější než kdykoli předtím. A ta čapkovská varování před militarismem, před snahou vybudovat ráj na zemi, před vírou v pokrok, jemuž je třeba vše obětovat, před nacionalismem a dalšími ideologiemi ("Lidé, kteří mají ideje, by se neměl dávat vliv na věci tohoto světa."), to vše už není plakátové, ale mrazivě současné. A víra v lásku je stále dojemná, naivní - ale nakonec co jiného může člověka zachránit před sebezničením?

Rawen616
04.05.2023 3 z 5

Obří historický význam tomu asi upřít nelze. Dílo, které dalo světu slovo robot a celkově myšlenku přehnané robotizace, vzpoury robotů proti lidem atd. Což je poněkud paradox, protože Čapkovi roboti nejsou klasicky mechaničtí ale jsou čistě biologičtí a vlastně jde spíš o "bladerunnerovské" replikanty. Tedy syntetické lidi na zakázku s omezenou životností. Každopádně, RUR je především divadelní hra poplatná době vzniku a je tak i psána - jako scénář a ne jako román. I přes ohromnou nadčasovost řady nápadů a myšlenek to je tedy jen takové komorní krátké dílko s pár postavami a velmi omezeným počtem prostředí. O velkých událostech se dozvídáme jen od postav které je zmiňují nebo vidí z okna mimo scénu atd. Vizionářské to je v mnoha ohledech neuvěřitelně ale žádný velký zázrak nečekejte.

Sralinka
01.05.2023 3 z 5

Čapek umí nad věcma pěkně přemýšlet, ale jeho stylu asi nikdy nepřijdu na chuť.

Any935
23.04.2023 4 z 5

Kniha, kterou by si měli přečíst všichni.

konicekbily
22.04.2023 5 z 5

Pan spisovatel Čapek byl velký vizionář. Uměl analyzovat současný vývoj lidstva a zaobíral se myšlenkami, kam by, podle tehdejší doby - hypoteticky, mohlo lidstvo dospět. A v tomto dramatu dospívá k myšlence, že se lidstvo může samo zničit, pokud setrvá ve svém současném vývoji. Před sto lety se vše jevil jako utopie, ale nyní to již se vše stává realitou. Atomové zbraně, zahrávání si s DNA, létající stroje bez posádky, "umělá inteligence" a spousta dalších "vynálezů" ohrožuje samu podstatu lidstva. Těmto nebezpečím věnoval autor pozornost před sto lety! Přečtu si další jeho hry se záměrem se zamyslet na jeho odkazem k dnešku.

dufkys
20.04.2023 2 z 5

Asi jsem se nedokázala naladit na stejnou vlnu. Za mě zklamaní.

Naďa2411
24.03.2023 3 z 5

Velmi nadčasové sci-fi drama na dobu, ve které bylo toto dílo napsáno. Poslechnuto jako audiokniha. Nemám tento druh sci-fi o robotech ráda, ale dílo je velkolepé. Díky knize se čtenáři seznamují s továrnou umělých lidí - robotů, aby nahradil v budoucnu člověka. Opravdu je robot pomocníkem člověka? A proč se nerodí další lidé? Nejen odpovědi na tyto otázky jsou důležité mezníky v této knize.

Sigurd_Lesandi
23.03.2023 3 z 5

Já vám nevím, i když je toto drama všeobecně hodně populární, já mu nějak nemůžu přijít na chuť.
Když bych to bral z pohledu, v jaké době Čapek toto dílo napsal, tak rozhodně klobouk dolů. Protože opět krásně vykreslil jednu z nemilých možností budoucnosti. Pokud se nad tím ale zamyslím z hlediska dnešního čtenáře, tak je to hodně slabý. Je na místě říct, že se není z jedné strany čemu divit, ale zase taková Bíla nemoc je výborná i pro dnešního čtenáře.
Hlavní problém je především v délce. Drama je poměrně krátké a převážně vyplněné ne úplně záživnými dialogy. Ani o samotné revoluci robotů se toho moc nedozvíte. Lehké nástiny ano, ale přímo proč a jak, to ne.
Stále se jedná o drama, které se čte dobře a hlavně rychle, což je výhoda.
Takhle to zní hodně zle, ale nejedná se o nic příšerného. Spíš mi přijde, že se autor zaměřil pouze na myšlenku než na příběh, což je velká škoda, protože to opravdu mohlo být mnohem lepší.
Jsem rád, že jsem si R.U.R. přečetl. Opravdu se jedná o drama na jeden krátký večer. Pokud vás láká, tak proč ne. Za mě se ale jedná o Čapkův slabší počin.

mstychov
13.02.2023 5 z 5

R.U.R. je zkratkou z Rossumovi univerzální roboti. V knize se setkáváme s továrnou, kde se roboti vyrábí. Zde je ředitelem Harry Domin. Na začátku za ním připluje Helena Gloryová, která chce bojovat za práva robotů.

Nakonec v továrně zůstane a zamiluje se do Harryho. Výroba robotů se však postupně vymyká kontrole a všichni tak musí čelit velké vzpouře.

Roboti jsou v knize k nepoznání od lidí. Jejich vývoj je neskutečně rychlý. Mají však jeden problém - sami od sebe se nedokáží rozmnožovat.

Jak to nakonec celé dopadne? Zvítězí roboti, či lidé? Co se nám pan Čapek svým dílem snažil říct?

Jedná se o utopistické drama, v němž se světu poprvé představilo slovo robot. Já jsem si knížku zamilovala. Příběh je napínavý a plný hlubokých myšlenek, jak už jsme od Čapka zvyklí. Určitě ji vřele doporučuji. :)

los
12.02.2023 3 z 5

Čapek si téma umělé inteligence dost zjednodušil tím, že své "pracanty" stvořil antropomorfní, čímž si otevřel paralelu k alegoriím a k řešením otázek, co je to člověk

snad jsem četl znovu nepozorně, ale stále nerozumím, jak to autor myslel: zpočátku robot na rozdíl od člověka nemá vědomí, resp. city, pocity, vůli, a není sám schopen reprodukce; postupem času (vývojem - evolucí?) se ale u robotů vědomí vyvine (všiml jsem si dobře, že zprvu to jsou emoce negativní? vztek a zloba?), v závěru si dva roboti, kteří ovšem pouze tvarem svého hartwaru připomínají jeden muže a druhý ženu lidského druhu, vzájemně projeví soucit, čímž se jinotajně stávají novým Adamem a Evou a předpokládá se, že založí nové lidstvo - říkám si: jak? a taky mě napadá, jak bychom se dojímali nad novým lidstvem, kdyby Čapek stvořil roboty třeba v podobě žížaly nebo mamuta...

Lucissia
10.02.2023 4 z 5

Posloucháno jako rozhlasová hra. Originální a nadčasové. :-)

Ella161
08.02.2023 4 z 5

Krásný nadčasový příběh, nečekala jsem, že to bude vypadat takto a že mě to vlastně bude bavit. Ten konec je krásný.

VojtěchZeman
08.02.2023 4 z 5

"Vyrobili jsme roboti, aby nám sloužili. A teď nám slouží." - Citát vygenerovaný umělou inteligencí ChatGPT, která tvrdí, že pochází z tohoto díla, ale já si ho nepamatuji. Autor jakoby tušil, kam až přehnaná tužba o robotizaci může zajít a trefně na to ve svém díle upozorňuje. Pozoruhodný je právě rok vzniku díla a jeho nadčasovost, obavy totiž máme stále. Doufám, že dílo uvidím také někdy hrané, v tištěné podobě na mě působilo zdlouhavě, ačkoli je děj prostý a odkazy jasné. I přesto oceňuji nadčasovost a autorův smysl pro psaní.