Pygmalión

Pygmalión https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2307/pygmalion-2307.jpg 4 1956 192

Líza Doolittlová, která mluví velmi nevybíravým způsobem a ani nedbá o svůj vzhled, přijde za Henrym Higginsem, aby ji naučil vybranému chování a hovořit spisovnou angličtinou. U Henryho je v té době na návštěvě plukovník Pickering. Muži spolu uzavřou sázku, že Higgins udělá z Lízy vznešenou dámu. Nechá ji u sebe doma, vyučuje ji vytříbenému chování a správné řeči, ale on sám se k ní chová velmi ošklivě, zatímco plukovník Pickering se k ní chová jako k opravdové dámě, což se jí samozřejmě líbí. První zkouška, která Lízu čeká po výuce gramatiky a výslovnosti, je návštěva matky profesora Higginse. Líza bohužel umí zatím mluvit pouze o počasí a zdravotním stavu. Za půl roku ji profesor Higgins naučí mluvit spisovně a vystupovat ve společnosti. Vezme mladou dámu na ples, která se zde dokáže začlenit mezi londýnsku smetánku. Když se vrátí domů, profesor ani plukovník si Lízy nevšímají. Líza je velmi nešťastná a uteče od Higginse k jeho matce. Ta si jí váží pro její upřímnost. Květinářka si nakonec vezme chudého Freddyho, se kterým si otevře květinářství za peníze svého otce.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Artur , Ex libris

Pygmalion , 1912

Nikola13
02.11.2016 5 z 5

Skvělé dílo, nejprve jsem viděla divadelní zpracování, které bylo bravurně zahrané a pojaté, a až poté jsem četla tuto knihu. Byly zde malé rozdíly v oslovování, i pár scén chybělo, ale to je asi normální. Jinak samotná kniha je velice čtivá, velice se mi líbila.

RiverSong
22.10.2016 5 z 5

Rozhodně jsem na začátku nečekala, že mě tahle kniha tak chytne, ale opak byl pravdou. Těším se, až sepodívám i na film.

VercaV
17.10.2016 4 z 5

Skvělá kniha. jen je mi líto neuzavřeného konce.

KatChiss
08.10.2016 5 z 5

Viděla jsem divadelní hru v Mladé Boleslavi a bylo to úžasné. Proto jsem se rozhodla, že si k maturitě dám tuto knihu. Přečetla jsem to jedním dechem a moc se mi to líbilo.

-Endy-
10.09.2016 3 z 5

Otevřeným koncům obecně příliš neholduji, ale tady se ho musím zastat, protože tím svým doslovem jej autor prostě zabil.

I_love_books
18.08.2016 5 z 5

Skvostné dílo George Bernarda Shawa. Myslím, že se dá těžko zařadit do nějakého žánru, hra má v sobě decentní a originální kombinaci hned několika žánrů.
Mně se nejvíce líbily, a také mě nejvíce štvaly :-), dvě postavy - Líza Doolittlová a Henry Higgins.
Kniha mě opravdu zaujala, obzvláště přes svou fonetickou stránku.
Ráda si toto dílo přečtu někdy znova a dávám mu zasloužených pět hvězdiček.

lucille48
18.07.2016 5 z 5

Dílo se mi zdá hezky propracované, hodně konkrétní, ačkoliv je to drama je hodně vypovídající.
V knize se mi nejvíce zamlouvá charakter utiskované Lízy, která na sobě dokázala tak tvrdě pracovat. Škoda, že se více autor nezaobírá, jak se Líza cítila, domnívám se, že své nové já jen tak nepřijala. Muži v knize jsou nadšenci vědy a na nic jiného se neohlížejí, je to od nich sobecké a až necitelné.
Knihu k maturitní zkoušce doporučuji, je to krátké a celkem zábavné dílo, dá se o něm docela dobře povídat (vlastní zkušenost :-) u maturity jsem zrovna toto vytáhla)

Amalberga
18.07.2016 3 z 5

Knížka mi přišla místy dost nechutná a sexistická. Postava Higginse byla protivná, namyšlená a téměř nešla vystát. Ve hře nebyla žádná jiná postava, která by jeho otravnost vyvážila. Líza byla pro změnu uřvaná hysterka. Dějství mi přišla příliš dlouhá. A tu trochu vtipu, která se mezi dialogy občas ukázala, zabil doslov.

Es.024
28.06.2016 5 z 5

Trochu mi to připomnělo tvorbu F. S. Fitzgeralda. Asi proto se mi to tak zalíbilo :) A možná se mi to zalíbilo rpostě proto, že to bylo skvělé :).

charlizee
05.05.2016 5 z 5

My Fair Lady s Audrey Hepburn mě kdysi tak okouzlila, že jsem si byla jistá, že u knižní předlohy tomu bude nejinak. Kniha mi zpříjemnila jeden cestovní den, nemohla jsem se od ní odtrhnout. A vůbec nevadilo, že jsem příběh znala. Místy jsem se dokonce nahlas smála, tento typ humoru a jazykových hříček mi přesně sedí. Autor výborně zpracoval i přesah fonetiky do psychologie postav a jejich zařazení k určitým sociálním vrstvám.

Eliška_P
12.04.2016 3 z 5

Nemůžu si pomoct, ale toto dílo mě zklamalo. Nudilo, nepobavilo ani nenadchlo. Pro mě nijaká knížka dočtená kvůli maturitě. Ale třeba někoho zaujme, nejlíp aby si každý udělal obrázek sám...

.Verča.
28.02.2016 3 z 5

Zábavná, nesložitá a nenáročná kniha, která pobaví, ale nenadchne. Dle mého názoru hodně ztrácí na tom, že se zaobírá anglickou fonetikou a český překlad, který se ke mě dostal, ani zdaleka nedokáže přenést vše z originálu. Řekla bych, že bych knihu hodnotila lépe, kdybych ji četla právě v angličtině.
Chtěla bych ocenit dialogy, jelikož byly svižné a zábavné. Naopak bych řekla, že je zde příliš mnoho scénických poznámek, které jsou mnohdy naprosto nesmyslné a nepřeveditelné na jeviště/plátno. Taky doslov byl docela dlouhý, některé jeho části byly naprosto nezajímavé a nepodstatné; celkově bych ho tam vůbec nepotřebovala.
Asi to znovu už číst nebudu (jedině možná ze zvědavosti v originále), ale pokud by někdo hledal oddechovou četbu, tak je to ideální dílo.

Xena011
27.02.2016 5 z 5

Příjemný, vtipný a nenráčný děj. Super oddechovka, u které nechybí romantická zápletka.

Kris@
13.02.2016 5 z 5

Dokonalé a geniální dílo. Každý by si tuto knihu měl přečíst - možná by to pak ve světě vypadalo zcela jinak.

B.V.
08.01.2016 5 z 5

"Víte, všichni jsme víceméně barbaři. Prý jsme civilizovaní a kulturní lidi - známe prý poezii a filosofii a umění a vědu a tak dále, ale kdo z nás aspoň ví, co ta slova znamenají?"
(strana 70)

Filmové zpracování s dobrým koncem je krásné, ať už to z roku 1938 s Leslie Howardem či známější verze z roku 1964 s Rexem Harrisonem, a nedokážu si představit, že by se ve druhém zmiňovaném snímku Audrey Hepburn nakonec neobjevila ve dveřích pracovny profesora Higginse. V knize autor poskytuje v epilogu vysvětlení odlišného konce skrze reálnou sondu do psychologie postav a života jako takového. Kniha jde tedy hlouběji než film; Shaw nepsal pohádkový příběh, ale snažil se na konci ukázat dva odlišné typy lidí, kteří mohli žít v přátelské - ač rýpavé a dopalující - koexistenci, nikoli však v rovnocenném partnerském vztahu. Obdiv se mísí s opovržením, oddanost s nenávistí. Henry Higgins připomíná Wildova lorda Harryho a dialogy se čtou jedním dechem. Za mě 100%.

Danča:))))
29.11.2015 4 z 5

Sice jsem ji četla k maturitě ale byla to moc příjemná, vtipná a nenáročná kniha (vlastně hra). Líbila se mi. Takové odpočinkové čtení na odpoledne.
Ráda bych viděla hranou podobu.

woodward
15.08.2015 5 z 5

Jedna z mála výjimek, kdy stavím literární dílo na roveň filmu. Možná je to tím, že jde o divadelní hru, nikoliv o román. Rex Harrison a božská Audrey jsou prostě dokonalí. A hlavně všichni teď už vědí, ať již díky četbě nebo z divadla či z kina, že: Déšť dští v Španělsku, zvláště tam, kde je pláň. Nebo taky že: In Halifax Hartford and Hampshire hurricanes hardly ever happen.
Pět hvězd, pane Shaw. I když jste podlejzal ruským bolševikům, ale to za vašich časů skoro patřilo k uměleckému folklóru.

radim6203
19.07.2015 5 z 5

Krásná kniha, pro první film psal scénář sám autor. A hlavni hrdinka která ho hrála zemřela až v roce 2003.

Viky.Tejralova
19.06.2015 4 z 5

Knížka s nádherným příběhem... Moc se mi líbila!

lushi
19.06.2015

U této knihy jsem byla určitě hodně ovlivněná filmem, tudíž jsem si ji zamilovala během chvilky. Přečteno za chviličku, pobavíte se a jako bonus si možná zamilujete i některou z postav.