Pygmalión

Pygmalión https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2307/pygmalion-2307.jpg 4 1956 192

Líza Doolittlová, která mluví velmi nevybíravým způsobem a ani nedbá o svůj vzhled, přijde za Henrym Higginsem, aby ji naučil vybranému chování a hovořit spisovnou angličtinou. U Henryho je v té době na návštěvě plukovník Pickering. Muži spolu uzavřou sázku, že Higgins udělá z Lízy vznešenou dámu. Nechá ji u sebe doma, vyučuje ji vytříbenému chování a správné řeči, ale on sám se k ní chová velmi ošklivě, zatímco plukovník Pickering se k ní chová jako k opravdové dámě, což se jí samozřejmě líbí. První zkouška, která Lízu čeká po výuce gramatiky a výslovnosti, je návštěva matky profesora Higginse. Líza bohužel umí zatím mluvit pouze o počasí a zdravotním stavu. Za půl roku ji profesor Higgins naučí mluvit spisovně a vystupovat ve společnosti. Vezme mladou dámu na ples, která se zde dokáže začlenit mezi londýnsku smetánku. Když se vrátí domů, profesor ani plukovník si Lízy nevšímají. Líza je velmi nešťastná a uteče od Higginse k jeho matce. Ta si jí váží pro její upřímnost. Květinářka si nakonec vezme chudého Freddyho, se kterým si otevře květinářství za peníze svého otce.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Artur , Ex libris

Pygmalion , 1912

BarčaK
29.01.2014 5 z 5

Jedna z mála knih povinné četby na SŠ, která mě zaujala a dobře se četla. Dokonce jsem ji měla i mezi maturitní četbou, jen jsem si ji nevytáhla... :) Knihu doporučuji.

Miken008
26.01.2014 3 z 5

Nemůžu si pomoci, ale mě kniha nic neříkala.. Dialogy nudné, popisy zbytečné, děj rozplizlý. Námět mě vůbec nezaujal, ale čekal jsem, že mě překvapí vzhledem k tomu, jaké má hodnocení a jak je všeobecně známá. Líza mě spíš štvala než abych s ní soucítil. Řekl bych, další z mnoha přeceňovaných knih. Mnohem lépe uděláte když si přečtete Kočku na rozpálené střeše od Williamse

AnneEyre
01.01.2014 3 z 5

Dílko vtipné, snadno pochopitelné, ale pro mě trochu moc protahované v místech, kde je to zbytečné.

kacka29
28.11.2013 4 z 5

Odpočinková kniha s jednoduchým dějem. Na povinnou četbu nebyla vůbec špatná :)

TinaBookBlog
24.11.2013 5 z 5

Velice poutavá kniha. Humorné drama, které skončí zajímavě. Čte se jedním dechem. Určitě doporučuji si přečíst.

helena19
27.08.2013 5 z 5

Tato knížka mě velice zaujala. Z těch co jsem četla do povinné četby se mi líbila nejvíce jako Lakomec od Moliéra. Opravdu moc doporučuju :))

KikiEli
18.07.2013 5 z 5

Nejdříve jsem chtěla zabít Lízu, nesnášela jsem jak mluví a celkově mi byla dost protivná. Potom jsem chtěla zabít pány profesory za jejich bezohlednost. :)

Maica
13.07.2013 4 z 5

No, bylo to príma! Mně se líbil i film a knížka byla ještě lepší. Sice to dopadlo trošku jinak, ale snad ještě líp. Knížka se četla úplně sama, škoda, že originál je v angličtině, protože určitě mnoho fórků se prostě přeložit nedá.

KellyH
24.06.2013 4 z 5

Pygmalión je nepochybně skvělou divadelní hrou. My Fair Lady jsem viděla bohužel jen útržky a s politováním musím konstatovat, že i ty útržky na mě zapůsobily více. V audiovizuálním zpracování to má prostě tu správnou šťávu :)

Toda
13.06.2013 4 z 5

Stydím se, ale tady preferuji zpracování My fair lady, ale kniha je to perfektní...

Madluska
29.05.2013 4 z 5

Knížka se díky Shawovu vtipu četla skoro sama a až do závěrečného doslovu nenudila. Onen deskriptivní doslov mi sice dojem z knížky poněkud zkazil, protože veškerá autorova lehkost při líčení dalších osudů postav zmizela jak pára nad hrncem nebo jak způsoby květinářky Lízy, ovšem i přesto už se těším, až zhlédnu filmovou adaptaci tohoto dílka! P.S.: Při charakteristice pánů vědců jsem si představovala paní fonetičku, s níž jsem měla tu čest se setkat. Áááóóóúúú! :-)

Yorika
22.05.2013 3 z 5

Humorný nadčasový příběh.Kniha se čte velice dobře ale vracet se k ní už zřejmě nebudu.

maple34
04.04.2013 5 z 5

Opravdu velmi dobré čtení. I přes zahlcenost povinnou četbou při studiu jsem si řekl, že to zkusím. A ani jsem se moc s tou četbou nezdržel, za den přečteno. Je to vtipný počin z pera GBS, zfilmované si matně pamatuji jako My Fair Lady, ale doporučuji četbu. Příběh má spád, čtenář neni ničím zdržován a rozuzlení potěší :o)

t.teriinkaa
13.03.2013

Nádherně se mi tato divadelní hra četla.. Doporučuji :)

bararich8
01.03.2013 3 z 5

Sice mi asi nějak nesedí čtení dramat, ale místy srandovní, mluva slečny květinářky neotřelá. Znovu bych asi nečetla.

KarlaP
16.02.2013 5 z 5

K tomuto dílu není, co dodat. Je to skvost. A já jsem mu naprosto propadla.

Vera Silent
25.01.2013 5 z 5

tohle je parada, vtipne, trochu jine nez jak to zname z My Fair Lady, ale pobaveni je stejne. Higgins je uzasne komicka postava a jeho nadavky primo skvosty tvorivosti. Rozhodne doporucuji precist cely autorsky epilog, ponevadz z nej je videt, ze Shaw psal hry, ktere mely vyjit knizne a mely byt urceny pro cteni. Z epilogu se ctenar dozvi podstatnou cast Elizina nasledovneho pokracovani osudu: manzelstvi, obchodovani - a to je o dost jine, nez jak naznacovali v muzikalu.

BarushS
19.01.2013 5 z 5

Perfektní hra, skvělý nápad a výborné zpracování. Jedna z mých nejoblíbenějších :)

Es.
13.11.2012 5 z 5

skvělá humorná knížka :-) i když mě autor závěrem překvapil, přesto jsem ráda, že jsem měla možnost si jí přečíst..

HiRes
14.10.2012 4 z 5

Vedle Romea a Julie jedna z nejobsáhlejších dramat. Autor knihu napsal dobře a ještě lépe jí přeložil Milan Lukeš. Kniha má zajímavé téma, četla se mi sice pomalu, možná protože je jasně daná zápletka, nevím ....... Ale na dobré 4 hvězdy to má.