Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44614/bmid_pycha-a-predsudek-ZGi-44614.png 5 7332 7332

Není pochyb o tom, že hrdinkou románu Pýcha a předsudek, Lízinkou, je sama Jane Austenová (1775–1817). Přestože prožila tak typicky nekonfliktní život (nikdy se neprovdala a jediné nabídnutí k sňatku prý během hodiny odmítla), neodráží se v jejím díle žádná osudová hořkost. Zdá se, že se ze své pozice dcery bez věna, a tudíž dívky bez zvláštních šancí na lepší sňatek, spíš nesmírně bavila – asi jako člověk, který v divadle sleduje zábavnou komedii. Přidáním ironického podtextu posunula románovou tvorbu ze sfér naivního realismu o několik generací dopředu. Víc než půldruhého století je doba, která dovedla pohltit stovky literárních děl, jimž se při zrodu prorokovala nesmrtelnost; a byla to díla s daleko efektnějšími a vzrušivějšími náměty než Pýcha a předsudek. Jemné kouzlo Jane Austenové má svůj stálý vděčný okruh čtenářů a každá nová generace autorčin odkaz objevuje po svém, v nových barevných odstínech a v novém lesku.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Levné knihy

Pride and Prejudice , 1813

Ikkju
31.10.2014 5 z 5

Nejdřív jsem se ženou shlédnul film, čistě jenom ze zvědavosti, jak dlouho bude trvat, než mě "ženský" žánr uvede do stavu duševní katalepsie (mužský mozek je prostě stavěný jinak). Ale ouha! Po pár minutách jsem zjistil, že jde o perfektně poskládaný a podaný příběh plný humoru, vtipných postřehů, a i to dojetí musím přiznat!

Misha11
30.10.2014 5 z 5

Knížka se mi celkem líbí, teď s odstupem času stále víc a víc. Sice sem se musela více soustředit, ale proč ne? Klasika, kterou má přečtenou skoro každý. Uřčitě se k ní ještě někdy vrátím. A film? Byl dobrý, celkem se i podobal knize, což oceňuji. Propracované detaily, záběry krásné Anglie, to se prostě neokouká, stejně, jako pan Darcy a spousta zápletek, jenž spojují knihu i film.

helenkan
27.10.2014 5 z 5

Znovu jsem si knížku přečetla(už ani nevim pokolikáté) :) a opět jedním dechem.Je prostě úžasná a vřele doporučuji k přečtení.

knižní moora
25.10.2014 5 z 5

Romantika jak má být! :)

Drea
24.10.2014 5 z 5

Ach, tahle kniha. Kdo nečetl, nepochopí. A film? Naprostá dokonalost!!!!!! Ach, Keira Knightley, ach, překrásné záběry anglické krajiny, ach, dokonalá hudba, ach, ta režie. Mohla bych to tu vynášet do nebes, celý den. Prostě srdcová záležitost!!!!!

A pokud se nemýlím, pan Darcy je křestním jménem Fitzwilliam :-)

miky103
20.10.2014 5 z 5

Zatím nejlepší kniha od Austenové, kterou jsem četla. Musím ovšem přiznat, že zbožňuju jak filmové, tak seriálové zpracování, takže mi čtení nepřineslo téměř nic nového. Přesto doporučuju :)

adorjas
19.10.2014 5 z 5

Som neuveriteľne rada, že nepatrím do rodiny Bennettovcov. Pri takej matke a sestrách by som sa asi zbláznila :D Vraj, je to najbrilantnejšia kniha Austenovej, u mňa je táto kniha na druhom miesta, predbehla ju Anna Elliotová. Napriek všetkému ju hodnotím veľmi pozitívne. A to, čo ma na jej štýle písania baví najviac je opis charakteristiky postáv, dokáže ich opísať s jemnocitom a predsa zábavne, kriticky a predsa dobrosrdečne.

Kaštaka
18.10.2014 5 z 5

Nikdy bych neřekla, že kniha z 19. století bude tak zábavná. Autorka vystihla ducha doby s příjemnou nadsázkou, kterou mám ráda. Nejdřív jsem viděla seriál a byla jsem naprosto unešená. Asi po čtyřech letech jsem se odhodlala přečíst si předlohu a nebyla jsem zklamaná. Příběh pro mě teď získal nový rozměr.

Katela
13.10.2014 4 z 5

Ach ta láska... Na celé knize se mi nejvíc líbí ten název... a pak pan Darcy, samozřejmě!

domi88
10.10.2014 5 z 5

Do pana Darcyho jsem se zamilovala i ja. Moc se mi libi realismus umocneny ironii a jak Austenova predpokladala budouci reakce zen.

DaSmoulinka
09.10.2014 5 z 5

Měla jsem to štěstí, že jsem neviděla prvně zkrácený film, ale seriál. ten se mi moc líbil. Viděla jsem ho několikrát (má 6 dílů a mohu vřele doporučit - na knihu ale nic nemá!) Ovšem , když jsem dostala do ruky tuto knihu, vyděsilo mě, že ji znám tak moc dobře ač jsem ji nikdy nečetla (To díky přesnosti seriálu). Bála jsem se, že se budu nudit. Nebylo tomu tak! Kniha byla skvělá. Společně s hlavní hrdinkou jsem se červenala, rozplývala, hněvala. To vše dohromady a mnoho dalšího. Tento požitek na vás seriál prostě nedýchne. Pocity všech jsou tam skvěle popsané. Slyšela jsem kdesi cosi o tom, jaká je to slaďárna... ano to mají pravdu.. to asi opravdu je, ale ani trochu mi to nevadilo! =o)

katerina9455
30.09.2014 5 z 5

Tohle není žánr, který obyčejně vyhledávám, ale knihy od Jane Austenové jsou jednou za čas skvělým počtením na relax a přenesení se do úplně jiné doby. Navíc ten jazyk, vyjadřování a vůbec prosazování ženského pohlaví to vše se mi na knihách Jane Austenové tak líbí! Ráda prožívám pocity s hlavními hrdinkami a knihu Pýcha a předsudek jsem přečetla jedním dechem stejně jako Rozum a cit! Musím se přiznat, že i filmovou verzi této knihy jsem viděla nesčetněkrát :D

adulik23
12.09.2014 5 z 5

Ďalšia skvelá kniha od úžasnej autorky, veľmi sa mi páčila...

Adria Orici
08.09.2014 5 z 5

Okouzlující příběh, pro mě trochu těžší čtení. Těžší v tom smyslu, musel jsem se více soustředit. I takové knihy je potřeba číst. Aby jsme věděli že svět dokáže být v jistých věcech krásnější než ve skutečnosti je.

Rendolet
02.09.2014 5 z 5

Nesmí chybět. Krásná četba, knihy z tohoto období mám ráda. Úplně jiný svět :)

Koňadra
31.08.2014 2 z 5

Moja stará mama hovorievala : Ježiškove husličky ! Preboha o čom bola tá kniha? Fu, toto už ani náhodou.

kleria
31.08.2014 5 z 5

Krásná knížka, která se mi strašně líbila. Četlo se mi to překvapivě rychle a je to ještě lepší než film, který ale taky můžu doporučit. :) Pan Darcy je prostě skvělý a i když jsem věděla jak to skončí tak jsem strašně chtěla aby se Elizabeth dal dohromady, takže jsem celý příběh prožila znovu a myslím, že ne naposledy. :) Jedna z nejlepších klasik :). Všem doporučuji!! :)

gabio
25.08.2014 5 z 5

Krásná kniha :) Příběh sice předvídatelný, ale přesto krásný. Z pana Darcyho se během dvou stránek stal ideální muž, což se mi líbilo a Elizabeth jsem fandila. Doporučuji

Evikju
21.08.2014 5 z 5

och, tolikrát přečteno a viděno a stejně neokoukáno. Klasika od Jane, která se v mé knihovně nikdy neztratí. Pěkná zápletka, dialogy, sympatické hlavní postavy ( až na otravnou matku a mladší sestry).. + konec typu "žili spolu až na věky" takže co víc si přát

Aaron Lewis
15.08.2014 4 z 5

Asi přečtu znova:). Pamatuju si, že to bylo moc fajné, i když to bylo složené víceméně jenom z dialogů, ale jakých! Austin byla pěkně inteligentní ženská. No a Mr Percy je můj vysněný mužský a dokaď ho nepotkám, tak zůstanu na věky věků sama… Lépe bych ho nenapsala. V té jeho nedokonalitě je naprosto dokonalý a Elisabeth moc sympatická.