Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44614/bmid_pycha-a-predsudek-ZGi-44614.png 5 7322 7322

Není pochyb o tom, že hrdinkou románu Pýcha a předsudek, Lízinkou, je sama Jane Austenová (1775–1817). Přestože prožila tak typicky nekonfliktní život (nikdy se neprovdala a jediné nabídnutí k sňatku prý během hodiny odmítla), neodráží se v jejím díle žádná osudová hořkost. Zdá se, že se ze své pozice dcery bez věna, a tudíž dívky bez zvláštních šancí na lepší sňatek, spíš nesmírně bavila – asi jako člověk, který v divadle sleduje zábavnou komedii. Přidáním ironického podtextu posunula románovou tvorbu ze sfér naivního realismu o několik generací dopředu. Víc než půldruhého století je doba, která dovedla pohltit stovky literárních děl, jimž se při zrodu prorokovala nesmrtelnost; a byla to díla s daleko efektnějšími a vzrušivějšími náměty než Pýcha a předsudek. Jemné kouzlo Jane Austenové má svůj stálý vděčný okruh čtenářů a každá nová generace autorčin odkaz objevuje po svém, v nových barevných odstínech a v novém lesku.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Levné knihy

Pride and Prejudice , 1813

hradil
15.05.2015 5 z 5

Stejně jako dalších x čtenářů jsem se k Pýše a předsudku dostal přes film s okouzlující Keirou. Příběh mě zaujal a proto jsem byl hodně zvědavý, jaká bude kniha. No a úžasné! Můj první přečtený román, jenž byl vydán dříve než ve 20. století, a jsem naprosto spokojený. Úžasný děj, nenudil jsem se ani vteřinu. Zasloužených 100% a neposlední titul od Austenové v mé knihovně.

KiyomiAsuka
12.05.2015 5 z 5

Kniha velice mile překvapila. Hrdinka knihy Elizabeth je jednou z nejlepších ženských hrdinek vůbec :) Celé dílo mě přimělo se podívat i na filmové zpracování, které je o něco slabší.

Kiyu
07.05.2015 5 z 5

Díky Jane Austenové jsem propadla tomuto žánru. I bez popisu sexuálních a líbacích scén je to nádherný román! :)

kklepkaa
06.05.2015 5 z 5

Tahle kniha se čte lehce a s úsměvem na rtech. Postava Liz je jedna z nejlepších hlavních hrdinek o kterých jsem kdy četla...

moonchild
02.05.2015 5 z 5

Kniha lepší jako film.Jako vždy.Líbí se mi jakým stylem a humorem Jane Austen knihu napsala.Patří mezi mé oblíbené

Palele
28.04.2015 5 z 5

Tahle kniha pro mě bude vždy závanem čerstvého vzduchu mezi dnešní produkcí mnoha odstínů hnoje. Dávám přednost mužům s charakterem, takže je mi líto, že takoví páni Darcyové mizí v propadlišti dějin. To byly časy, kdy ženy při pohledu na muže omdlévaly ovívajíc se krajkovými kapesníčky a než se muži vyslovili, mnohdy uběhlo několik desetiletí. Je fajn si to po dlouhé době zase připomenout.

Knížkařka
25.04.2015 5 z 5

Ke knize jsem přišla díky skvělému filmu s K. Knightley(2005). Film se mi tak líbil a zaujal mě, že když jsem zjistila, že máme doma knihu Pýcha a předsudek skočila jsem po ní...Flm je sice ochuzen o některé scénky z knihy, ale teď nechci hodnotit film nýbrž knihu... Z toho důvodu, že jsem viděla film, jsem tušila(cca.) kam se kniha zaobírá a co se teď a teď stane.. Psaní J. Austenové je typické jen pro ni a pro mě je dokonalé... Podtext knihy je ironický tedy celá kniha a vlastně i sama autorka(tedy tak mi to přišlo) píše s ironií... Nevím, zda by bylo reálné aby se toto doslova odehrálo a zda by to takto skončili, ale co... Tento konec byl tak nádherný... Ještě teď se rozplývám.
Kniha je taková oddechovka s romantickou a ironií. Je to má první kniha od Austenové a myslím, že né poslední, protože jsem zjistila, že v knihovničce máme i Rozum a cit..
Sama o sobě byla asi autorka podobná Lízince, ale o tom nasvěčuje film Vášeň a cit, který je o ní.
Scénky pana Darcyho a Elizabeth jsou jedinečné a vyjímečná je vrcholová věta Elizy:,, Ohlížej se jenom když ti to přináší potěšení." Toť věta kterou zbožňuji... Kniha patří mezi mé oblíbené a zaujala místa v mém srdci...

Nicol González
25.04.2015 5 z 5

Přiznám se- nemohla jsem se nějak ze začátku začíst.
Přiznám se podruhé- když jsem se však začetla, tak jsem to přečetla jedním dechem.
Přiznám se po třetí- ano, musím přiznat, že Darcy je absolutně dokonalý.

konvalinka2
22.04.2015 5 z 5

Má oblíbená knížka a pak samozřejmě jedinečné zpracování s Jennifer Ehle a Colinem Firthem - oni prostě jsou Elizabeth a Darcy.

eva1937
16.04.2015 5 z 5

Přečteno za jeden večer! Moc krásná knížka, hlavně pan Darcy s Elizabeth:) Viděla jsem i film (2005), ale ten mě neuchvátil tak jako knížka.

misha006
14.04.2015 5 z 5

Úžasná krásná kniha. Mám ráda příběhy z této doby, ale tenhle je jednoznačně nejlepší. Není to žádná hloupá romantická kniha. Je chytrá, zajímavá a krásná. Scény s panem Darcym a Elizabeth jsou nepřekonatelné. Ke knize jsem se dostala díky nádhernému filmu z roku 2005.

sakalik55
08.04.2015 5 z 5

Ze začatku trochu nudné s pomalé, ale nakonec sem si pana Darcyho naposto zamilovala.Krasna klasia.V dnesni dobe by byl problem Lydie temr banální.

Lily28
02.04.2015 4 z 5

Krásny klasický príbeh, na svoju dobu výnimočný, ale z dnešného pohľadu mi príde trochu otrepaný, človek hneď uhádne ako sa to skončí, preto o hviezdičku menej.

bareva
02.04.2015 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. Mám ji doma jak v české tak anglické verzi. Je škoda, že spousta lidí ji nedocení, protože si myslí, že je to obyčejná romantická kniha. Zatímco je v ní obsažena spousta ironie a sarkasmu.

Jenny3
31.03.2015 5 z 5

Pro mě nejlepší knížka od Jane Austen, klasika, která nikdy neomrzí a stále se k ní vracím. Příběh Elizabeth a pana Darcyho je nesmrtelný. Nádherná je i filmová verze z roku 2005, Keira Knightley a Matthew MacFadyen jsou nepřekonatelní.

lenule1086
31.03.2015 5 z 5

Naprosto úchvatná knížka. Mám doma staré vydání a i když jsem někdy musela přečíst větu třeba i 3x, abych jí pochopila, tak je prostě skvělá. Miluji i filmové zpracování z roku z roku 1995 s Jennifer Ehle a Colin Firth. Je to skvělý příběh.

Rooz
30.03.2015 5 z 5

Jiná doba, jiné mravy, jiné cíle i zvyklosti. Šlechta - nikoli ta nejvyšší - z pohledu žen na přelomu 18. a 19. století v Anglii. Je to fascinující část dějin, kde je s rezervou a nadsázkou nutno přijímat a soudit tehdejší velmi zvláštní společnost. Možná, že někteří z nás chápou onu dobu, přesto nás asi již nikdy nepřestane fascinovat pro svou afektovanost a krátkozrakost k životu samotnému a k do nebe volajícím malichernostem.

Pokud toužíte nahlédnout v obraz této doby, naskýtá se zde skvělá příležitost. Autorčin rukopis je čtivý, plný ironických odkazů či poznámek, zábavný, svižný, skvěle vykreslující archetypy doby.

herotabe53
22.03.2015

Moc velké příjemné překvapení od J. Austen. Jedna z knih povinné četby, která se dá přečíst a není to moc nudné. Doporučuju:)

HalleyM
17.03.2015 5 z 5

Nelze nic jiného říct než skvělá a nádherná kniha. Rozhodně se k ní ještě někdy vrátím (a to se ke knihám většinou nevracím). :)

bublina159
13.03.2015 4 z 5

Skvělá kniha, po třech letech jsem se k ní vrátila v rámci četby k maturitě, i filmové verze už znám skoro nazpaměť a pořád mě příběh baví. Přestože ho znám si vždycky všimnu něčeho nového. Určitě nečtu naposled :)