Půlnoční knihovna

Půlnoční knihovna https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484552/bmid_pulnocni-knihovna-ZfS-484552.jpg 4 3302 791

Mezi životem a smrtí stojí knihovna. Když se Nora Seedová ocitne v půlnoční knihovně, má možnost všechno napravit. Dosud byl její život jen přehlídkou zoufalství a výčitek. Připadá jí, že všechny včetně sebe zklamala. To se ale může co nevidět změnit. Knihy v půlnoční knihovně umožní Noře zažít, co by se stalo, kdyby mohla změnit svá dřívější rozhodnutí. S pomocí staré známé může Nora odčinit vše, čeho lituje, a zjistit přitom, který život je pro ni ten pravý. Ale vše není tak, jak si to představovala, a brzy ji její rozhodnutí uvrhnou i s celou knihovnou do velkého nebezpečí. Než jí vyprší čas, musí najít odpověď na odvěkou otázku: jaký je nejlepší způsob života?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fobos

The Midnight Library , 2020

Ronny97
31.03.2024 5 z 5

Tohle bylo tak krásné čtení. Bylo by to zajímavé, kdyby to takhle fungovalo i v běžném životě. Ke konci jsem začala tušit, jak příběh skončí a nemýlila jsem se :)

mia.com
30.03.2024 5 z 5

Kniha me neskutecne bavila asi proto, ze si casto rikam, jak by vypadal muj zivot, kdybych se rozhodovala jinak. Tudiz mi tahle kniha hodne pomohla s tim, jak se da na zivot pohlizet a ze nikdy nic neni tak, jak se na prvni pohled zda. Pokud jste treba jako pani Smolikova, ktera spilala, proc si nevzala Pistu Hufnagla, je tato kniha urcite pro vas :).

moncaruze
26.03.2024 3 z 5

Téma zajímavé, autorův styl mi také vyhovoval. Bohužel u mě nenastalo to očekávané WOW, o kterém všichni mluvili. Myslím si ale, že to mohlo být tím, že momentalně neřeším takový problém, co hlavní hrdinka a to jest "litovaní svých rozhodnutí", dokážu si představit, že kdyby mě něco takového trápilo, kniha by mě oslovila více.
Před koncem už jsem tak nějak tušila jak kniha dopadne, ale dočetla jsem ji a nelituji. Nejvíc se mi na celé knize líbily zmíněné myšlenky filozofů, které se mi trefily do v kusu a dovolím si zmínit myšlenku z k nihy, kterou si snad alespoň na chvíli podržím v paměti:
"Životu nemusíš rozumnět, stačí ho žít."

Gibis
24.03.2024 4 z 5

Odjakživa mě fascinuje myšlenka paralelních vesmírů, alternativních životů a všeho kolem toho. To, že každé mé rozhodnutí vede ke vzniku dalších a dalších mých životů. A samozřejmě jsem i zvědavá, jak by takové mé životy v reálu vypadaly :) Nevím sice, jestli bych měla odvahu po nich cestovat jako Nora, ale takhle v knize to bylo fajn :) Takže Půlnoční knihovna mě moc bavila a čtení jsem si užila, i když mi bylo velmi brzy jasné, jak kniha skončí.

Renatka11
24.03.2024 3 z 5

Dobré téma, které vede k zamyšlení, jaké životy jsme bývali mohli žít, a uvědomění si jedinečnosti života, jaký žijeme. Styl vyprávění už mě sice tak nenadchl a ke knížce ani k autorovi se neplánuju vracet, ale vcelku šlo o čtivou a nenáročnou oddechovku.

Dreisii
21.03.2024 3 z 5

Přiznám se že ze začátku jsem měla co dělat se začíst,kniha má skvělý námět ale bavit mě začala až tak v půlce, nakonec to bylo hezké čtení

Zdekat
19.03.2024 5 z 5

Knihu jsem přečetl za pár sezení, zábavná a vtipná. Neprožité "alternativní" životy jsou zajímavé a překvapivé a vůbec nevadí, že je každému čtenáři asi po chvíli jasné, jak to dopadne. Hrdinka velmi sympaticky ztracená. Odpočinková kniha, u které ale asi není potřeba hned hledat nějaký filozofický přesah.

SSTknihy
19.03.2024 4 z 5

„Dokud žijeme, ukrýváme v sobě budoucnost s nepřeberným množstvím možností a možných scénářů“.

Díky anotacím a komentářům jsem tušila, co mě čeká, takže úvodní část nebyla překvapením. Pak se ale děj rozvinul nečekaným způsobem a musím říct, že mě tahle „hra na životy“ začala bavit. Asi každý alespoň jednou v životě zatoužil vědět, jaké by to bylo, kdyby udělal jiné rozhodnutí, vydal se jiným směrem, potkal jiné lidi, v jiné době. Snít není na škodu. Problém nastává ve chvíli, kdy neustálá touha po něčem lepším přehluší prožívání přítomného okamžiku. Příběh je vlastně takovým návodem, jak přestat neustále hledat to, co bychom mohli mít rádi a naučit se mít rádi to, co máme. I když čtenář tuší, že příběh vede k happyendu, hlavní hrdinka si musí prožít dost krušných chvilek, než pochopí a učiní konečné životní rozhodnutí.

Artep071
18.03.2024 5 z 5

Tak tohle jsem si užila. Doporučuji :)

Kaik
13.03.2024 3 z 5

Kniha představuje zajímavý koncept - možnost znovu prožít svůj život, avšak zcela odlišně. Řekl bych, že čtení si zřejmě nejvíce užijí méně ukotvení jedinci, kteří jsou stále na cestě za nalezením svého místa na světě. Putování hlavní hrdinky Nory bylo, bohužel, poněkud šablonovité a občas jsem měl pokušení několik stránek přeskočit. Každopádně se jedná o citlivé téma pátrání po smyslu života a hledání cesty ke štěstí.

alef
11.03.2024 2 z 5

"Police v Půlnoční knihovně stály poklidně..."
"Ale co bude s ní? Teda se mnou. Jak to s ní dopadne?"
"Jak to mám vědět? Já znám jen dnešek, o dnešku toho vím hodně..."
...
"Nejvíc se učíme prožitkem."

A tak si to všechno musela prožít.
V knihovně příležitostí dostala šanci - zjistit jak být šťastná? Najít odpověď na otázku: Proč jsi tady, Noro?

Tak Noro, kdopak jsi?
_chladné jezero,
_černý mrak,
_němá výčitka,
_vyřčená lítost___

Popravdě řečeno z Nořiny trochu filozoficky existenciální cesty za poznáním možností (kterou jsem chtěla číst) se vyklubala spíš trochu patetická spirituální pouť (skrze bolest poznáš lásku). A ta mě, přiznám se, příliš neoslovila.

m.valova
10.03.2024 4 z 5

Zajímavý úhel pohledu na život,i kdybychom jich prožili stovky a tisíce,v každém bude něco lepší a něco horší a člověk vlastně nikdy nebude spokojený,možná se poučí z chyb předchozích,ale zase dělá jiné.A tak se snažme žít ten který momentálně máme co nejlépe jak umíme,važme si ho a snad bude naplněný a šťastný i přes facky a kopance a bolesti,které bohužel někdy přináší.

Kulturnice
08.03.2024 3 z 5

(SPOILER) Zalíbil se mi námět, tak jsem po knize sáhla a přečetla poměrně rychle, i když ke konci to už drhlo...nějak mne ty Nořiny životy potom už nebavily - život rockové hvězdy, úspěšné plavkyně, vinařky - co něco více obyčejnějšího, průměrnějšího, jiné volby? Chtělo to i trochu víc snahy se usadit v jiných životech. Ale jo, dá se brát i trochu jako "seberozvojová", proč ne.

Selfinka
05.03.2024 3 z 5

Úplně nevím, jak se ke knize postavit. Na jedné straně stojí skvělý námět, zpracování děje, některé zajímavé myšlenky a na straně druhé je hlavní hrdinka Nora, která mi vůbec nebyla sympatická (jako hodně vůbec) a za celou knihu jsem se s ní nedokázala vůbec sžít. A to mi tak nějak zkazilo celý požitek z knihy.

Takže za mě bohužel slabší průměr.

Allla9
03.03.2024 5 z 5

Knížka si zaslouží plný počet hvězdiček. Povedla se.

Anniee
02.03.2024 3 z 5

Potenciál téhle knihy byl skvělej, ale něco mi tam drhlo. Strašně jsem se tím prokousávala a tam, kde měla být hloubka, jsem viděla jen plytkost. Asi je to ale dost objektivní, když si vzpomenu na ten hype okolo. Nedokázala jsem se ani za nic přiblížit hlavní hrdince a bylo mi vlastně jedno, co se s ní v průběhu těch životů stane. Pořád jsem se snažila zachytit ty myšlenky za tím vším, za jejím počínáním, za výsledkem boje o život, ale celý mi to nějak unikalo. A bohužel tím pádem to ve mně nezanechalo to, co asi mělo.

Acnaj
02.03.2024 5 z 5

Nejprve jsem měla pocit, že ji ani nedočtu a nakonec mě tedy hodně překvapila... Člověk stále přemýšlí co by kdyby, co promarnil, co mohlo být až nakonec promarní i to co už má...

Knihomolová
29.02.2024 3 z 5

Skvělý námět, ale paradoxně (vzhledem k hrdince a jejímu příběhu) i trochu promarněný potenciál knihy. Nějak to všechno moc klouzalo po povrchu, postavy, situace i motivy. Chyběla mi, jak to jen pojmenovat, hloubka? Ať už u hlavní hrdinky, vedlejších postav, vrstvení příběhu nebo stylistiky... škoda. Ale chápu, že z osmisetstránkové Půlnoční knihovny by celer asi nebyl. Knihy jsou často odrazem své doby. Tato kniha je přesně taková - i když nesla velmi silnou myšlenku, byla příliš rychlá, příliš úsečná, příliš povrchní. Čtenářský požitek jsem nestihla nebo nedokázala zachytit.

Terusha003
29.02.2024 5 z 5

Knihu jsem si přečetla na základě několika doporučení. Nejsem fanoušek fantasy, takže jsem byla dost skeptická. Nakonec jsem byla mile překvapená. Prostředí knihovny, různé možnosti kam mohl teoreticky směřovat Nořin život. Kdo z nás nikdy nepřemýšlel o tom, co by bylo kdyby? Kdo nikdy nepochyboval sám o sobě a o svých rozhodnutích. Tahle tematika je mi osobně dost blízká, takže za mě plný počet.

januska82
27.02.2024 3 z 5

Nevedela som, čo mám od knihy očakávať, keďže je zaradená do žánru fantasy, ktoré moc nečítam... Aaale.... Vôbec to nebola zlá kniha
Každý si určite, nie raz, predstavil, aká by bola jeho budúcnosť, keby zmenil nejaké zo svojich minulých rozhodnutí.
A o tom je dej knihy Polnočná knižnica. Hlavná hrdinka Nora chce zomrieť, ale nejakým spôsobom sa dostane do polnočnej knižnice, kde sa stretáva s obľúbenou knihovníčkou zo školy. Cez každú knihu môže Nora prežiť akýkoľvek život a má tak možnosť nájsť si ten ideálny, v ktorom by chcela žiť. Či sa je to však podarí, musíte si každý zistiť sám