Půlnoční knihovna

Půlnoční knihovna
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484552/bmid_pulnocni-knihovna-ZfS-484552.jpg 4 3391 3391

Mezi životem a smrtí stojí knihovna. Když se Nora Seedová ocitne v půlnoční knihovně, má možnost všechno napravit. Dosud byl její život jen přehlídkou zoufalství a výčitek. Připadá jí, že všechny včetně sebe zklamala. To se ale může co nevidět změnit. Knihy v půlnoční knihovně umožní Noře zažít, co by se stalo, kdyby mohla změnit svá dřívější rozhodnutí. S pomocí staré známé může Nora odčinit vše, čeho lituje, a zjistit přitom, který život je pro ni ten pravý. Ale vše není tak, jak si to představovala, a brzy ji její rozhodnutí uvrhnou i s celou knihovnou do velkého nebezpečí. Než jí vyprší čas, musí najít odpověď na odvěkou otázku: jaký je nejlepší způsob života?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fobos

The Midnight Library , 2020

Malinali
20.04.2022 5 z 5

Bravurně napsaná kniha s hlubším přesahem. Zamyšlení nad životem a sebou sama. Doporučuji.

uminaa
19.04.2022 5 z 5

"Otázkou nie je, na čo sa pozeráš, ale čo vidíš." - Thoreau
A presne o tom táto kniha je - o tom, ako ju vníma konkrétny čitateľ. Ja si myslím, že ide o knihu, ktorá naozaj stojí za prečítanie a aj za zamyslenie.

MilaJ
18.04.2022 3 z 5

Přidaná hodnota této knihy jsou filozofické myšlenky, nad kterými se čtenář přinutí chvíli zastavit a popřemýšlet nad životem.

Italkaaa
17.04.2022 2 z 5

Ale ne...

iceVS
16.04.2022 5 z 5

Ale jo...
U Mattových knížek vždy kolísám mezi tím, že je to učiněná pohádka a naprostý moudro... Jen tý existencionální filozofie je tam nějak moc. Zato příjemně vyváženo rozborem nekonečného množství vesmírů, což je mé oblíbené téma při probdělých nocích.

A samozřejmě naprosto nemůžu nesouhlasit s myšlenkou, že knihovnice je Bůh.

ANTITERRA
16.04.2022 2 z 5

Vyvětraná teplá limonáda. V mojí "knize výčitek" je zcela určitě s vykřičníkem napsáno: "nebuď blbá a nekupuj si to!" Chtěla bych žít ve světě, kde jsem učinila rozhodnutí přečíst si místo této knihy návod z Ikey na stavbu šibenice.

Borboleta
16.04.2022 3 z 5

Huh, to jsem se zase jednou dala napálit reklamou a pozitivními komentáři, a výsledkem je lehké zklamání. Nemohla jsem se rozhodnout mezi dvěmi a třemi hvězdičkami, ale kdyby to četlo moje čtrnáctileté já, tak by na něj moudra paní Elmové udělala asi celkem dojem, takže dávám tři. Půlnoční knihovna je jako instantní nudle. Má lákavý obal, budí očekávání, snadno a rychle se připraví a přechroustá, na chvíli docela uspokojí, ale výživová hodnota není nic moc. Nevzbudila ve mně příliš výrazné emoce, nic moc ve mně nezanechala, nenutí mě přemýšlet o mým životě... ale to bylo přece to, co by člověk od této knihy chtěl! Já jsem člověk, který (dříve) byl schopný číst Paula Coelha a myslet si, že je to dobrý, ale přesto (nebo právě proto), se mi Půlnoční knihovna do nálady a stavu mysli nestrefila.

Kaja1
15.04.2022 5 z 5

Krásná kniha plná pěkných myšlenek. Zkrátka k životu patří omyly a někdy se musíme rozhodnout ať už dobře nebo špatně. Ale je to jen náš život a je na nás jak ho prožijeme i bez půlnoční knihovny.

klara.franta
14.04.2022 4 z 5

Neměla jsem žádné očekávání a příběh mě překvapil. Je to zase něco jiného, než mám ve zvyku číst. Taková pohádka pro dospělé, oddechovka.

adel_pe
13.04.2022 5 z 5

Neskutečně milá (a moudrá) knížka, kterou doporučuju všema deseti!

Julia284
12.04.2022 5 z 5

Kniha se mi velice líbila svou originalitou. Velmi zajímavý nápad. Doporučuji.

LucinkaPevensi
11.04.2022 5 z 5

Přečteno asi za tři dny. Trochu to připomínalo film Franka Capry It's a Wonderful Life. Celková pointa se mi moc líbila, kniha mě dojala až k slzám.

marky2558
11.04.2022 4 z 5

Na knížku jsem se velmi těšila. Byla všude - facebook, instragram..extrémně doporučovaná. Proto jsem se bála, že budu až moc natěšená a kniha zklame. Nezklamala! Přečteno jedním dechem za dva dny. Velmi čtivá. Krátké kapitoly jsou naprosto super.

tittanie
11.04.2022

Většinou mi knižní hity moc nesedí. A tady jsem si ze začátku říkala, do jaké kraviny jsem se to pustila, ale dala jsem tomu šanci a jsem ráda.
Kniha byla velice zajímavá. Rychle se četla a měla spád. Odnáším si asi to, že nemáme litovat žádného rozhodnutí, protože se stejně vrátíme do svého života s svých původních rozhodnutí.

Pettato
11.04.2022 5 z 5

Při čtení této knihy na vás dýchne melancholická atmosféra. Filozofické myšlenky nad životem podané srozumitelně v beletrii.

„Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký byste vedli život, kdybyste se rozhodli vydat jinou cestou? Doufáte, že by byl jednodušší? Nebo by to byla jen jiná cesta? V každém okamžiku každého dne vstupujeme do nového vesmíru. Tolikrát si přejeme vést jiný život, srovnáváme se s ostatními lidmi, ale zažíváme jen v různých poměrech to dobré i to špatné…

…Nic nemá smysl bez lásky. Lidé nejvíc trpí nedostatkem lásky a pozornosti. Cílem je nebýt prázdnou skořápkou. Milovat a být milován. Je v tom obrovská síla, když vám na někom záleží a někomu záleží na vás.“

Nora během prožitků v ostatních životech změnila úhel svého pohledu na žití.
K životu patří i temné chvíle. Nejsou selháním, ale součástí celku, růst, rozvíjet se a být…
„Otázka není, na co se díváš, nýbrž co vidíš.“

Život je velké dobrodružství a my se učíme prožitky…

Seyris
09.04.2022 4 z 5

Mne se ta knizka libila nebo mozna jeji myslenka. Zkusit si jiny zivot, nekde na milionu odbocek zivota odbocit jinam, zachovat se jinak a kdovi kam by to vedlo dal. Ten konec je takovy sladsi, ale myslenka knihy se mi libila. Myslim, ze stoji za zamysleni, co by kdyby…?

Mathiola8
09.04.2022 5 z 5

Přemýšleli jste někdy nad tím jaké by to bylo zkusit si žít jiný život. Zkusit se vrátit někam do minulosti a místo doleva jít doprava, nebo místo ano říci ne a místo ne říci ano? Jaké by to bylo vydat se jinou cestou s jiným mužem nebo jinou ženou? Jaké by bylo rozhodnout se mít dítě nebo ho nemít? Jaký by byl život? Byl by to váš život? Nebo byste byl/byla někým jiným? Někým novým hodnotnějším nebo naopak někým méně hodnotným? A není právě tento život tím pravým životem pro vás? Možná jen stačí se nad tím zamyslet. A přečíst si Půlnoční knihovnu.

Niamh15
09.04.2022 2 z 5

Zklamání. Na to, jak dobře je hodnocená, působí vlastně spíš jako koláž facebookových citátů od ezomatky. Chápu potenciál toho příběhu, ale ve výsledku to bylo dost... plytké. Nenápadité. Přeslazené.
Ale s hrdinkou - a asi i s autorem - sdílíme bezvýhradnou lásku k Thoreauovi, takže pár těch hvězdiček si přeci jen zaslouží...

Pan_Skala
08.04.2022 5 z 5

Už jenom anotace mě neskutečně lákala, že jsem neváhal ani minutu a knihu si koupil. Ze začátku jsem byl překvapený jak by spousta věcí z knihy seděla i na mne. Možná to bylo i důvodem, proč jsem občas v některých životech měl chuť přestat číst či přeskočit tu pasáž. Naštěstí jsem to neudělal a závěr knihy mi přinesl to překrásné pohlazení po duši, že jsem po zavření knihy ji přitiskl na hruď. Není to dokonalé, ale stejně tak není ani život a to svým způsobem je to poselství z knihy. Pokud jste někdy měli chuť se zabít, protože váš život stál za nic tak si ji určitě přečtěte. Garantuji vám, že možná z počátku nebudete mít pocit, že je ta kniha pro vás. Jenže ke konci už zjistíte, že vás baví číst.

krejcovka76
07.04.2022 5 z 5

Tak od této knihy jsem dostala takový kopanec, že jsem to absolutně nečekala. Nejenže mě příběh zastihl v podobném rozpoložení života - co by bylo kdyby a neustálé přemýšlení a poměřování, jak by to vše teď vypadalo kdyby ...... Zpátky k příběhu - je zde sepsáno něco, co musí prolítnout hlavou snad každému človíčkovi na planetě. Všichni se ohlížíme zpátky, vyčítáme si a jen ten, kdo dojde k přesvědčení, že takhle to prostě je, takhle to mělo být, že čas se nevrátí zpátky, že díky mému rozhodnutí teď mám, co mám, tak dojde ke zklidnění a k pocitu štěstí. Pokud se k tomu přidají i další bonusy v podobě odpuštění sama sobě, druhým, tak ten svůj život prožije naplno, s vervou a bude si užívat každičký okamžik života a je naprosto zbytečné patlat se v minulosti. To je teď můj cíl.