Půlnoční knihovna

Půlnoční knihovna
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484552/bmid_pulnocni-knihovna-ZfS-484552.jpg 4 3366 3366

Mezi životem a smrtí stojí knihovna. Když se Nora Seedová ocitne v půlnoční knihovně, má možnost všechno napravit. Dosud byl její život jen přehlídkou zoufalství a výčitek. Připadá jí, že všechny včetně sebe zklamala. To se ale může co nevidět změnit. Knihy v půlnoční knihovně umožní Noře zažít, co by se stalo, kdyby mohla změnit svá dřívější rozhodnutí. S pomocí staré známé může Nora odčinit vše, čeho lituje, a zjistit přitom, který život je pro ni ten pravý. Ale vše není tak, jak si to představovala, a brzy ji její rozhodnutí uvrhnou i s celou knihovnou do velkého nebezpečí. Než jí vyprší čas, musí najít odpověď na odvěkou otázku: jaký je nejlepší způsob života?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fobos

The Midnight Library , 2020

jjanca
28.04.2022 3 z 5

S touto knihou to bolo ako na húsenkovej dráhe. Raz ma kniha strašne bavila a následne extrémne nebavila a ja som si priala, aby bol čo najrýchlejšie koniec. K Nore som si žiadny vzťah nevytvorila, skôr mi liezla trochu na nervy. Nápad dobrý, myšlienky krásne, ale chýbal tomu šmrnc.

lucy.n
28.04.2022 1 z 5

...aneb jak pohřbít dobrý nápad.
Po sérii silnějších kusů jsem doufala v něco odpočinkového. Inu, tohle bylo odpočinkové příliš.

Lucifer1407
28.04.2022 5 z 5

Kniha se mi cetla velice dobre ani jsem nevnimala jak mi ubíhaji stranky a najednou byl konec... pokud ma nekdo otazky coby bylo kdybych... doporucuji si precist tuto knihu... uzasna kniha k zamysleni nad životem, jak malo stačí ke štěstí...nepremyslet co by mohlo byt, ale vnímat co je prave ted, nelitovat veci co se nepovedli a mrskat se za chyby ale prijmout je, poučit se a jit dal zase o neco silnější ...

Market-k-a
28.04.2022 5 z 5

Krásná knížka s hlubokými myšlenkami.

VeruFreckles
27.04.2022 4 z 5

Čtivá kniha s dobrým námětem. Škoda předvídatelného konce.

lištička123
27.04.2022 4 z 5

Knížka mi dala přesně to, co jsem čekala. Na začátku jsem si nebyla úplně jistá, ale pak už jsem se začetla. Je čtivá, obsahuje skvělé myšlenky do života a celkově námět je fajn.

lena.o.knihach
27.04.2022 5 z 5

Od bestselleru, který u nás vyšel na konci roku, jsem toho očekávala mnohé a stále ještě nedokážu uvěřit, v jak příhodnou chvíli se ke mně kniha dostala a jak moc mi sedla.

Vůbec bych se nezlobila, kdyby byla Půlnoční knihovna o několik desítek stran delší. Já se s ní vůbec nechtěla loučit a ani jsem nečekala, že ten konec přijde tak brzy.

Našla jsem v příběhu plno krásných myšlenek. Určitě v tom nejsem sama a každý čtenář si v Půlnoční knihovně něco najde.

Bylo to nádherné počtení. A už teď se těším, až po ní znovu sáhnu.

markettH
26.04.2022 3 z 5

Kniha je takový lepší průměr. Není špatná, ale možná by ji prospěl, kdyby měla o pár stran míň. Někdy jsem měla pocit, že depresivní stavy mohli být popsány lépe a věrohodněji.

Njangu
26.04.2022 5 z 5

Potřeba přečíst knihu na téma čtenářské výzvy, kde autorem je novinář, mě dovedla k této knížce. Začátek jsem málem nezvládla a knížku jsem na malý okamžik odložila, nemám ráda téma sebevražd. Ale chyba by byla se ke knížce nevrátit. Nakonec jsem nadšená a možná za to může i moje současná životní etapa. Knížka mě donutila se zamyslet, nad tím, proč se život každého z nás ubírá tou cestou, kterou zrovna jde. Svůj život si každý vybíráme sám a je jen na nás, kterou cestu, cestičku, pěšinku, nebo jen vyšlapanou stezku si zvolíme.

"Otázka není, na co se díváš, nýbrž co vidíš." - H.D. Thoreau

Tahle kniha není žánrově typické fantasy, ale stojí za přečtení.

stesti.s.knihou
25.04.2022 3 z 5

Asi se úplně nezařadím mezi čtenáře, kteří jsou z téhle knihy unešení. Uznávám, že nápad velmi dobrý, ale potenciál, který příběh má, rozhodně nebyl naplněn.
Krátce k ději: Nora je se svým životem nespokojená a cítí, že už nechce pokračovat dál. Utlumila vazby s lidmi, na kterých ji záleželo, cítí se nedůležitá a nepotřebná a nevidí žádný směr, kterým by se mohla vydat. Během pokusu o sebevraždu však skončí v obrovské knihovně, kde každá z knížek představuje určitou podobu jejího života, který by se odehrál, kdyby se během svých minulých rozhodnutí vydala jiným směrem. Nora tak postupně navštěvuje své alternativní životy, zbavuje se výčitek, které si během života s vědomím chybných rozhodování vytvořila, a snaží se najít život, který by jí dával smysl a chtěla se v něm usadit.
Kniha je místy vtipná, místy smutná, velice předvídatelná a také příliš jednoduchá. Jak jsem psala v úvodu, nápad dle mého názoru musí zaujmout téměř každého, avšak zpracování dosti klouže po povrchu. Čekala jsem hluboké myšlenky, které mě zasáhnou; čekala jsem, že ve mě kniha i po dočtení bude rezonovat; že mě třeba přiměje na život nahlížet jinak. Nic z toho se však nedostavilo.
Pravděpodobně jsem byla ovlivněna recenzemi, které o knize mluvily jako o titulu, který umí změnit život, nebo o seberozvojové knížce převlečené do příběhového kabátku. Za mě se nic takového nekonalo, avšak uznávám, že pro méně sečtělé čtenáře může být tento titul bleskem z čistého nebe. Pro mě bohužel lehce nadprůměrná knížka, a to hlavně díky skvělému nápadu.

Limboračka
24.04.2022 5 z 5

Skutečně nádherná kniha, která mne chytila za srdce.
Myslím, že je třeba na ni nahlížet spíše jako na filosofický román než jako na fantasy. Jakožto fantasy totiž může její výstavba působit jako poněkud chatrnější, ani dějovou linku bych nepovažovala za ve výsledku tak podstatnou, jako celkové sdělení knihy.
Pro mě, teď a tady, v téhle životní fázi… zkrátka pohlazení po duši.
P.S. Doporučuji vyhradit si na ni čas - já jí věnovala jeden víkend, obvykle čtu vše v MHD, ve spěchu, u doktora v čekárně a pak před spaním, ale tahle… ta za to doopravdy stojí.️

JanaProchazka
24.04.2022 odpad!

Proč má tahle kniha tak vysoké hodnocení a tolik doporučení na sítích? Věděla jsem, že to nemám dělat, ale nevydržela jsem to, chtěla jsem oddychovku. Výsledek? Raději budu číst o sériových vrazích! Děs!

Miška74
23.04.2022 4 z 5

Mě se knížka celkem líbila, nečetla se vůbec špatně a rozhodně měla zajímavý námět. Nevím, zda bych chtěla vědět, jakým směrem by se ubiral můj život, kdybych se někdy rozhodla jinak, ale hrdinka tohoto příběhu tu možnost měla a nakonec se rozhodla, přesně tak, jak jsem si myslela. Tak a já jsem díky této knize pokořila i fantasy žánr.

Dámaskloboukem
22.04.2022 4 z 5

Kdyby bylo,
co nebylo
a nebylo to,
co je

Tak zhruba o tom se píše v Půlnoční knihovně.

I já bych chtěla životy, ve kterých
: bych měla menší nos
: byla bych asi o 5 let méně rozumná
:místo mobilu by se nosily klobouky, rukavičky a paraplíčka
: prokázala bych přenos myšlenek mezi lidmi, protože u mě to funguje, ale jenom směrem k některým lidem a nevím proč?
: měla bych psa - nejlépe vlčáka
: zkusila bych si jiné povolání
: žila bych na staré zemědělské usedlosti se spoustou zvířat a s ..

Až na rodiče a sourozence jsem ochotna vyměnit všechny součástky svého života. Jenomže to, co by vzniklo, už by asi nebyl muj život, ale nějaká jeho alternativa a hlavní roli by v něm hrála moje dublérka.

Autorův nápad s paralelními životy považuji za skvělý.
Fantasy moc nečtu, ale tohle mě obohatilo.

Dokud sním - tak žiju

kleozpatra
22.04.2022 3 z 5

Zlákala mě doporučení, 84% a příslib už ani nevím čeho. Nora mi byla jako muzikantka sympatická, i když na mě její depka působila spíš jako lenost žít, což se mi při dalším čtení jen potvrdilo. Chápu, že nechtěla pokračovat ve verzích svého já tam, kde někdo z jejích blízkých nežije, ale pak si vybrala život, kde bylo nejmíň překážek a to se vlastně jen hodlala vézt, aniž by tu námahu si takový život od píky vybudovat měla v úmyslu podstoupit. Budiž jí přičteno k dobru, že si to uvědomovala. Mám ale pocit, že Matt Haig si naložil víc, než zvládne. Přes to nekonečné omílání životních mouder bych knihu viděla spíš v sekci Young Adult.

Epes
22.04.2022 4 z 5

Dalo se to z textu poměrně rychle vytušit, který svět se nakonec ukáže tím pravým. Skutečné umění není sehrát svůj život s balíčkem pečlivě předvybraných karet, ale nefixlovat a hrát s tím, co člověk dostal do ruky. A i když nakonec třeba nevyhrajeme, jak bychom si přáli, za každý poctivě získaný štych na sebe můžeme být hrdí.

Cherry1905
20.04.2022 1 z 5

Ze začátku mě nadchla myšlenka knihy. Měla jsem pocit, že je to konečně něco nového. Bohužel jsem v půlce knihy myslela, že to vzdám a knihu odložím. Nekonečně dlouhé nudné pasáže o ničem. Konec byl předvídatelný.

Floriška7
20.04.2022 4 z 5

Přečíst se to dá, ale nijak nenadchla. Jak ji spoustu lidí chválilo, tak jsem si myslela, že je to větší skvost.

Ternem
20.04.2022 3 z 5

(SPOILER) Skutečně nevšední příběh s podněty k zamyšlení.
Jak tu psal zrovna někdo níže, i já jsem měla častokrát dojem, že to je pohádka, ale spíš v dobrém slova smyslu. V tom horším mi námět přišel místy přitažený za vlasy.
SPOILER ~Nemůžu se ubránit názoru, že Nořina deprese sklouzla ke konci do mánie. Ale zároveň mi přijde hezké, že se jí díky spoustě krokům a událostem změnil pohled na život a hlavně vnímání.~
Z knihy mám opravdu rozporuplné pocity.

Malinali
20.04.2022 5 z 5

Bravurně napsaná kniha s hlubším přesahem. Zamyšlení nad životem a sebou sama. Doporučuji.