Půlnoční knihovna

Půlnoční knihovna https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484552/bmid_pulnocni-knihovna-ZfS-484552.jpg 4 3310 795

Mezi životem a smrtí stojí knihovna. Když se Nora Seedová ocitne v půlnoční knihovně, má možnost všechno napravit. Dosud byl její život jen přehlídkou zoufalství a výčitek. Připadá jí, že všechny včetně sebe zklamala. To se ale může co nevidět změnit. Knihy v půlnoční knihovně umožní Noře zažít, co by se stalo, kdyby mohla změnit svá dřívější rozhodnutí. S pomocí staré známé může Nora odčinit vše, čeho lituje, a zjistit přitom, který život je pro ni ten pravý. Ale vše není tak, jak si to představovala, a brzy ji její rozhodnutí uvrhnou i s celou knihovnou do velkého nebezpečí. Než jí vyprší čas, musí najít odpověď na odvěkou otázku: jaký je nejlepší způsob života?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fobos

The Midnight Library , 2020

Ahmose
08.01.2023 2 z 5

Táto vychvaľovaná kniha ma dosť sklamala. Počúval som ju ako audioknihu. Podľa anotácie ma námet knihy veľmi zaujal a zo začiatku to aj bolo zaujímavé počúvanie. Páčila sa mi zápletka, páčil sa mi nápad s kúzelnou knižnicou a niektoré myšlienky. Môj problém s knihou nastal tak tesne pred polovicou, kedy som jednak presne odhadol ako kniha skončí a hlavne sa stala strašne repetitívnou. Začal som sa nudiť a oveľa viac som si tak začal všímať pomerne dosť strojené, neprirodzene pôsobiace dialógy a celkovému dojmu veľmi nepridala ani hlavná hrdinka. Tá mi bola prakticky od začiatku strašne nesympatická a celkovo bola až príliš pasívna. Pristihol som sa, že mne je vlastne úplne jedno, ako to s ňou skončí a to by sa pri tomto type príbehu naozaj nemalo stať. Skôr neodporúčam.

elyonka9643
07.01.2023 5 z 5

Z knihy mám hodně pocitů. Až do konce jsem si nebyla jistá, jestli se mi kniha líbí, ale konec mě přesvědčil, že to je jedna z knih, které by si měl přečíst každý, kdo je v životě tak trochu ztracený a má dojem, že už není cesty dál. Hezky se to četlo a určitě ji budu doporučovat dál.

Lenča727
02.01.2023 4 z 5

Pro ty, kteří už přečetli spousty knih zabývajících se ezoterikou, tajemnem a seberozvojem, nebude tahle knížka žádné velké překvapení a taková pecka, jak je oficiálně prezentováno. (Trošku mi to připomíná vzdáleně knihy od R. S. Sharmy-Mnich, který… a Mudrc,surfař a bysnysmenka...), jsou to takové Hovory s Bohem a Kdo se bojí smrti a Čtyři dohody…a další knihy tohoto ražení dobře sešroubované dohromady a tvořící docela zajímavou a čtivou záležitost. Je tam od každého nějaká myšlenka+ citáty filozofů-zkrátka ze strany autora geniální marketingový tah(ale samozřejmě ho nechci obviňovat z prvoplánovosti v tomto směru).Na druhou stranu je třeba si asi neustále ve vlastním životě pořád připomínat, jak je důležité ničeho, co se stalo, nelitovat a mít nějaký cíl, protože teď zrovna máme tenhle jeden konkrétní život a je na nás, jak si ho sami prožijeme. Je moc fajn, že je to čtivá beletrie-“ Co by ,kdyby ..”a celkem dobře vymyšlená a rychle to ubíhá ( přečteno za 1 den). Je jasné, kam děj směřuje, protože jinak to prostě ani dopadnout nemůže. Kdybych ji četla před 20 lety, byla bych z ní úplně odvařená, takhle se mi prostě líbila a doporučit ji rozhodně můžu.

Eva-K
02.01.2023 3 z 5

Čteno v originále, tudíž neposoudím české vydání. Kniha má skvělý námět, myslím, že jen málokoho z nás někdy nenapadlo, jaké by to bylo, kdyby…nicméně po čase mě cestování životy přestalo trochu bavit a čekala jsem, s čím autor ještě přijde. Nakonec tedy trochu zklamání. Faktem ale je, že vzhledem ke své profesi a vzdělání jsem u podobných témat hodně náročná a myslím si, že pro průměrného čtenáře to bude čtení za čtyři až pět hvězd :)

Arsi007
02.01.2023 5 z 5

Nechci moc rozebírat děj a ani to není to nejdůležitější, co kniha může nabídnout. Tím je vlastní zamyšlení se nad kvalitou života, který sami vedete. Nad tím, jestli jste se rozhodovali správně a jak by váš život vypadal, když byste něco změnili. Také je prodchnut naději a smířením.

Doporučuji všem, kdo se chtějí při čtení trochu zamyslet. Svým způsobem jde o seberozvojovou knihu.

IG: @hanybooks

Přečti_si
30.12.2022 3 z 5

Čekala jsem, že tuto knihu odložím - byly na ni sice dobré recenze, ale měla jsem z ní dojem, že bude hodně filozofická. Nicméně, musím říct, že byla dobrá, čtivá (měla jsem ji přečtenou asi za 2 dny), námět byl velice zajímavý, byť bylo tak od půlky jasné, jak to dopadne. I přes to, můžu doporučit, byť mezi nejlepší knihy tohoto roku určitě patřit nebude.

biairicia
30.12.2022 3 z 5

Pokud mám být upřímná, tak jsem čekala trochu zaživnější čtení. Kniha se četla celkem dobře, ale místy byla zdlouhavá. Nejvíc mi asi vadilo, že různé možnosti byly popsány, tak trochu moc po povrchu a pak to působilo trochu nudně. Ale myslím, že pro dost lidí aktuální téma a neuškodilo by takové ,,prozření''.

JanaT.
30.12.2022 3 z 5

Kniha se čte rychle,ale nevím,jestli zrovna tohle považovat za výhodu.Nápad s paralelními realitami je sice fajn,špikování textu filosofickými poznámkami učinilo výsledek také trochu šťavnatějším,ale něco mi na tom jako na celku nesedlo-nejspíš značná předvídatelnost vývoje děje, některé zápletky,nevyužité možnosti, kam to celé ještě posunout...To je ale asi spíš o mně než o knize,protože jsem k ní na základě doporučení přistupovala s velkým očekáváním, které se nenaplnilo. Ale věřím,že své čtenáře (čtenářky) si jistě najde...

Dominique27
28.12.2022 4 z 5

Milá kniha, velmi lehce se čte, ale vzhledem k tomu hypu jsem čekala víc. Možná jsem ji četla v příliš dobrém rozpoložení, a tak mi nedala tolik. Rozhodně však vedla k zamyšlení a představám, jak by to vypadalo, kdybych se taky ocitla v takové knihovně. Od začátku je jasné, kam příběh směřuje. Po určité době to začne být pořád dokola to samé, ale naštěstí konec přijde přesně tak akorát. Nejvíc se mi líbila práce s výčitkami. Když si současná Nora vyčítala, že kdysi něco (ne)udělala a pak si díky Půlnoční knihovně připomněla, proč se tak rozhodla a proč to bylo dobře. To pro mě bylo mnohem přínosnější než Nořiny životy, ve kterých si jen tak zkoušela, co ji napadlo a jakmile se jí něco nelíbilo, prostě odešla. V takových kapitolách mi i připadalo, že se celková pointa vytrácí.

haWranka
26.12.2022 3 z 5

Hrozně těžko se mi kniha hodnotí, jsem z ní dost rozpolcená. Téma “co by kdyby” se objevuje jako námět celkem často minimálně ve filmech (vyloženě jsem v tom viděla inspiraci v Srdcové sedmě a Já, jenom já). Zpočátku to vypadalo originálně a já doufala, že se to bude týkat celé knihy. Bohužel vše bylo až zoufale předvídatelné, překvapení nikde, vše dopadlo přesně tak, jak si člověk myslí hned od začátku. Všude je také spousta filozofických úvah a citací, ale pointa a poučení je extrémně primitivní a opět předvídatelné od prvních stránek. Já jsem prostě zklamaná, čekala jsem něco víc, něco hlubšího, co se mě dotkne. Ale poslouchala jsem jako audioknihu a vlastně jsem se nenudila a zajímalo mě, jak to bude dál.

Cubeik
25.12.2022 5 z 5

Klasická kniha o hledání smyslu života a následném vystřízlivění, kdy zjišťujeme, že nic není stoprocentně dokonalé. Milý příběh o vnitřním boji Nory Seedové ale poskytuje i trochu větší filosofický přesah. Z románu se nám stává určitá existencionalistická úvaha přinášející hlavní myšlenky tohoto filosofického proudu: život nemá smysl, musíme si jej určit sami a někdy není třeba mu rozumět, ale stačí ho prožít. Mám rád tento typ knih, poskytují možnost běžnému čtenáři nahlédnout do krás filosofie a ukázat mu, že ne vždy jde pouze o nesmyslné tlachání o ničem s použitím nesrozumitelných termínů. Podobně jako Sofiin svět mě také dílo přesvědčilo, že přečíst si něco od Heideggera, Kanta nebo třeba Thoreaua možná nemusí být úplná ztráta času.

slunečnice_
25.12.2022 5 z 5

Úžasné čtení, kniha se četla skoro sama a přečetla jsem jí za jeden volný den. Je vtipná, silná a má spoustu částí které bych nejradši podtrhnula zvýrazňovačem a četla si je opakovaně. Poselství je zde jasně viditelné, moc se mi líbily zmínky o filozofech. Místy se to trochu táhlo, člověk už věděl jistě, jak to dopadne, ale celkově nemůžu dát méně, než 5* a koupi této knihy bych doporučila snad úplně každému, zejména v těžších chvilkách.

Maky33
23.12.2022 5 z 5

Za mě jedna z nejlepších knih, které jsem letos četla. Zvláštní, ale přesto skvělá :) Pochopíte až si sami přečtete.
Myslíte si, že by to mohlo být lepší? A co když by to bylo horší....

anibeni
19.12.2022 4 z 5

Velmi zajímavé téma, asi každý z nás řeší, co by bylo - kdyby... ale cca od půlky knihy mi to přišlo už nezáživné a směřující k tomu, co bylo jasné už na začátku..
Na knihu jsem se těšila, ale nemělo to takový ten wow efekt, jak jsem asi čekala..

zbožňuju_knihy
19.12.2022 5 z 5

Dávám 5*.
Bylo celkem jasné, na co hlavní hrdinka přijde, a i když nejsem tenhle typ, stejně to bylo fajn číst.
:-)

Sybelle
16.12.2022 4 z 5

Nora žije v domnění, že její život je zbytečný a nedovede se postarat ani o kocoura. Natož, aby někomu vůbec chyběla. Autorovi se povedlo ukázat, jak mohou výčitky a deprese zamlžit člověku náhled na život a vnímání událostí. A také, že žádný život není dokonalý. Lehčí formou čtenáře uvede do této tématiky, ale nejde až do filozofické nebo depresivní hloubky. Proto mi kniha přijde dobře zpracovaná i pro někoho, kdo nemá náladu na filozofické rozbory.

VercaV
15.12.2022 2 z 5

Tolik opěvovaná kniha, těšila sem se na ni, ale asi jsem měla velké očekávání. Byla sem docela zklamaná. Nebavilo mě to moc, sice se to rychle četlo ale táhlo se to. Některé části byly vyloženě nudné, např. to kde na celou stránku popisovala co vše už vyzkoušela za profese. Hlavní hrdinka mě taky zrovna moc nenadchnula.
Námět byl super, ale provedení zas uplně ne. Nemyslím si, že bych si ji ještě někdy přečetla.

_Knihomolka_
13.12.2022 2 z 5

Půlnoční knihovna není kniha, ke které bych se ještě někdy vrátila nebo vyhledávala podobný žánr. Není sice úplně k zahození, ale přece jí k dokonalosti něco chybělo. Námět a myšlenka celého příběhu je velmi zajímavá a inspirativní (myslím, že převážně všichni, kteří ji četli, si z ní leccos odnesli), ale s hlavní hrdinkou jsme si zkrátka nesedly a navíc se děj více méně táhl. Nicméně zřejmě chápu, co většinu čtenářů na tomto románu fascinuje, ale za mě se kolem knihy dělá moc velké haló.

Karolina90
12.12.2022 3 z 5

Moc jsem se na tuhle knížku těšila. Námět byl slibný a začátek taky, ale potom se to začalo táhnout a dost opakovat. Konec to trochu spravil a shrnutí myšlenky celé knihy na jedné stránce mi potvrdilo, že jsem poselství knihy pochopila správně. Ale bohužel se žádné wow nekonalo.

petra1394
09.12.2022 4 z 5

Kniha pro mě byla hodně filozofického charakteru, kdy si člověk nemůže pomoct a zákonitě musí přemýšlet i nad vlastním životem a všemi důsledky svých rozhodnutí. Vyčítáme si jednu volbu, ale nedomýšlíme veškeré detaily jejího dopadu. Konec se mi ale moc nelíbil, byl až příliš sentimentální. Nicméně stojí to za přečtení, obzvlášť pokud máte tendence k sebemrskačství :-D