Ptáci v trní

Ptáci v trní https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/7959/bmid_ptaci-v-trni-OQf-7959.jpg 5 1091 206

Podmanivý příběh románu Ptáci v trní okouzlil od svého vzniku už miliony čtenářů všech věkových kategorií a ve vysokých nákladech je znovu a znovu vydáván v mnoha zemích světa. Australská prozaička Colleen McCulloughová, volně inspirovaná osudy vlastní rodiny, v něm líčí více než půl století v životě farmářského rodu Clearyů, jehož členové přicházejí počátkem dvacátých let dvacátého století z chudých poměrů na Novém Zélandu na bohatou usedlost v australském vnitrozemí, aby v nadcházejících letech vedli nepřetržitý zápas s drsnou přírodou i následky dramatických zvratů ve vlastním životě. Ze širokého okruhu hrdinů a dějových linií, které zavádějí čtenáře do australské buše, na bojiště druhé světové války i do vatikánských církevních kruhů, vystupují do popředí především nezapomenutelné postavy farmářské dcery Meggie a mladého kněze Ralpha de Bricassarta. Osudově spjatí skrývaným milostným vztahem, sebevědomá a přitom křehká Meggie a ctižádostivý, ale vnitřně rozpolcený Ralph jsou svým poutem celoživotně poznamenáni navzdory dlouholetému odloučení. Podobně jako pták, jenž musí podle úvodní legendy za svou jedinou píseň zaplatit v trnovém objetí životem, platí nakonec za svou touhu i oba hlavní hrdinové. Tragické vyústění opojného i trýznivého vztahu však nemůže potlačit poznání, že jedině odhodláním jít za hlasem vlastního srdce a svědomí a ochotou podstoupit i nejvyšší bolest lze dosáhnout skutečného štěstí. Pod stejným isbn vyšel v roce 1997 dotisk.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Mladá fronta

The Thorn Birds , 1977

Knihomolka134
19.06.2022 5 z 5

Krásná romantická rodinná sága popisující osudy členů jedné dělnické rodiny v průběhu let 1915-1969 na pozadí historických událostí v Austrálii a na Novém Zélandu.
Červená knihovna v kombinaci s krutostí osudu, neopětovanou a skrývanou láskou, hořkosladké finále.

K.Katynska
12.05.2022 5 z 5

Sice “trapná” červená knihovna, ale moje oblíbená. Milovala jsem ji v pubertě a miluji ji dosud. Navíc autorka má skvělý styl psaní, a k tomu to exotické prostředí! Paráda :)

rreegg1
14.12.2021 5 z 5

Knihu jsem mela pujcenou v seste nebo sedme tride od kamaradky. Do te doby to byla jiste ma nejtlustsi knizka, presto jsem ji přečetla jednim dechem. Pamatuju si, ze jsem si u ni umela docela pekne poplakat.
Samozrejme jako ve vetsine pripadu.. kniha mnohem lepsi nez serialove zpracovani. Ackoliv serial byl moc pekne udelany, vlastni fantazie u knihy byla zabavnejsi:)
Je to jiz 27 let, co jsem ji cetla a nesporne ve me zanechala velky dojem. Nadchla me tenkrat i jako trinactiletou holku.

zandu
22.10.2021 5 z 5

Toto je jedna z knih, ke které se ráda vracím

Jess106
25.07.2021 5 z 5

Krasny historicky roman

Mi--LADA
24.07.2021

Kdo by neznal tenhle dojemný příběh o velké, tajné lásce mezi knězem a farmářskou dcerou Meggie? K románu mi přivedl seriál, který jsem viděla v TV ještě jako malá holka. Tenkrát jsem ještě všemu nerozuměla a o to radši si román vychutnala v dospělosti.
Zaujalo mi, že se australská prozaička, která se tímto románem proslavila, inspirovala osudy vlastní rodiny. Možná proto je román tak životný a na román pro ženy i poměrně věrohodný.

JJJ007
23.05.2021 5 z 5

Nádherná kniha. Čtu ji opakovaně už dvacet let. Život není lehký a nikdo nám lehkost bytí přece nesliboval.
Doporučuji.

Kája95
24.04.2021 4 z 5

Krásný rozsáhlý román, některým postavám jsem držela palce,ale našla jsem i takové, které mi pili krev od začátku až do konce. Autorka musí mít krásnou a bohatou slovní zásobu. Krásné dílo

Surikata369
07.04.2021 4 z 5

Tomuhle přesně říkám román.

georginaa
03.04.2021 4 z 5

Všichni na toto dílo pějí samou chválu a ani se nelze divit. Četla jsem to před třiceti lety a vím, že mě to tenkrát též pohltilo. Dnes jsem to četla již s jiným nadhledem, ale i tak to neubralo na kráse. Člověka to trochu nabudí zpomalit, v klidu se nadechnout a nikam nepospíchat, žít prostě osudy minulé doby a užívat si pozvolného vyprávění.

dominika8192
27.03.2021 5 z 5

Jak to, že mi tahle kráska tak dlouho unikala? Jasně, viděla jsem seriál a jasně, milovala jsem v něm Chamberlaina, kdo taky ne? Ale nějak mě nevzrušovalo, že existuje knižní předloha. A ejhle - ono je to taková nádhera!! Krásný styl psaní, perfektně vyobrazené postavy, děj tak akorát popisný (bez toho, aby dvacet let příběhu bylo popsáno na padesáti stranách, klidně stačí dvě věty). Nádech melancholie a tak zoufale hluboké lásky mě dojímal, Meggie byla moje favoritka a ambiciózní de Bricassart, který svou bezohlednou ctižádost a touhu být "BŮH" zaměňoval za "věrnou službu Pánovi", mě děsně štval a to rozčarování na konci jsem mu beze zbytku přála. Je to jedna z knih, kterou si klidně přečtu několikrát. Sto procent.

dia.riedl
23.02.2021 4 z 5

Nádherná kniha. Miluju tyhle staré pomalé pozvolné romány, kde mají postavy duši, jsou tak skutečné. Kam se hrabou dnešní romantické knihy, tady jsou na pět seti stranách pouhé tři polibky, na které ale do smrti nezapomenu.
Moc jsem prožívala osudy všech postav, hlavně Meggie a Danea. Naopak Justinu jsem neměla moc ráda, ale byl to asi její úděl.
Krásná a hutná knížka.

Kontryhelka
26.01.2021 5 z 5

Krásné čtení, které se dostane čtenáři pod kůži a velice dlouho o všem přemýšlí. Líbila se mi ta rodinná sága a osudy všech členů. Ať dobré, či špatné. Zajímavé čtení, které není pro každého. Kniha je celkem tlustá, ale ohromně čtivá a vtáhne do děje.

evask
19.01.2021 5 z 5

Je to čtenářský zážitek, když se člověku dostane do ruky takové dílo. Jsem příznivec Kena Folletta, ale za sebe musím říct, že Ptáci v trní se Pilířům země zcela vyrovnají.

EvelinaLang
18.01.2021 5 z 5

Kniha se mi líbila, ale souhlasím s tím, že je neskutečně depresivní. Po dočtení mám pocit, že člověka už nečeká nic dobrého. :D Že vaše sny se nenaplní a nakonec stejně zůstanete sami... Je neskutečné, jak moc se autorce podařilo koloběh života a smrti, kdy se jedna rodina blíží ke svému konci. Přečtete si začátek a konec, ten rozdíl je markantní. Asi budu jedna z mála, komu ta nenaplněná láska nepřišla až tak hrozná, ale prostě to postupné rozpadaní rodiny, kdy hrdinka na konci zůstává sama... Děsivé. Silný příběh, ale vím jistě, že znovu už ho číst nebudu.

rumund
23.11.2020 5 z 5

Nejsem moc na romantické knihy, ale tato mě úplně vtáhla do děje a doslova jsem stránky hltal. Hrozně se mi tato kniha líbila. Vím, že existuje i film nebo seriál, ale ten jsem bohužel ještě neviděl. Doporučuji

Mojepočteníčko
22.09.2020 4 z 5

(SPOILER) Od knihy jsem měla díky různým informacím konkrétní očekávání, která se nakonec nenaplnila. A bylo to jen dobře!
Děj se odehrává cca od 20.let 20. století a trvá až do 70.let 20. století. Nejprve se ocitáme na Novém Zélandu, později se přesouváme do Austrálie. Kniha je rozdělena do několika částí - každá je pojmenována podle jedné z postav, která v ději účinkuje. Nevypovídá však pouze o ní. Pokaždé se přihodí zvrat, který buď nějakým způsobem posune/ukončí její osud nebo posune děj zase o kousek dál.
Příběh mapuje život farmářské rodiny Clearyů. Hned na úvod potkáváme maličkou Meggie, nejmladší z dětí a jedinou dívku. Popíše nám své narozeniny, život s bratry, první školní dojmy až do chvíle osudového setkání, které její život ovlivní navždy.
Moc jsem si tuhle knížku užila! Fascinovaly mě popisy přírody, způsob jakým autorka zachytila proměnu generace i doby, zlobila se, když mi nečekaně sebrala některou z postav a byla mile překvapená z prostoru, který propůjčila tématice zakázané lásky, tedy milostné lince. Ta prostupovala celým příběhem. Někdy nepatrně, pak intenzivně, jindy vůbec.
Po dočtení mi chvíli trvalo, než jsem si myšlenky v hlavě dokázala srovnat. Za mě spokojenost a rozhodně doporučení!

Elapheg
04.09.2020 5 z 5

Tato kniha je opravdu knižní skvost. Přiznám se, že se začátku mě kniha až tak nezaujala, ale spisovatelka čtenáři umně dávkuje rozvíjející se napětí i dramatičnost příběhu s každou další stránkou. Nakonec jsem se dostal do fáze, kdy mě kniha zcela pohltila a i když jsem dávno viděl filmovou předlohu, kniha mě naprosto uchvátila a jen tak hned na ni nezapomenu. Velmi poutavé bylo i čtení o tom, jak je tvrdý život na Novém Zélandu, ale hlavně v Austrálii, na kontinentu, kde nikdo nedostane nic zadarmo. Krom krásné dějové linky mezi Meggie a Ralphem, jsem obdivoval všchny postavy knihy, protože každá z nich v životě zakusila jak lásku, tak ztrátu a bolest až jsem místy nechápal, jaké těžkosti musely zejména Fiona a Meggie překonat a přesto dokázaly jít dál. Myslím, že knihu mohu zaslouženě zařadit mezi jednu z TOP knih, které jsem četl a knihu mohu jen a jen doporučit. Kniha je opravdu nádherná a ač jsem rád, že jsem měl možnost si ji přečíst, je mi i líto, že už nemohu prožívat další osudy knižních postav.

vercas945
01.09.2020 5 z 5

Pro mě je kniha i filmové zpracování taková klasika, částečně se blížící Jihu proti severu apod. Knihu bych dějově rozdělila na dvě části, po ostrov Matlock je úžasná a těžko se od ní můžu odtrhnout, po té už zkrátka tolik netáhne. Ale kromě děje je výborně popsáno i prostředí, ve kterém se odehrává, především Nový Zéland a Austrálie, což, alespoň pro mě, některé dějové nedostatky dostatečně vynahrazuje.

Marisol
30.08.2020 5 z 5

Četla jsem poté, co už několikrát dávali stejnojmenný seriál, kdekdo ho chválil a já už měla pocit, že jsem snad poslední, kdo ho ještě neviděl. Tak jsem si koupila knihu a dala se do čtení. Kniha se mi líbila moc, nicméně víc než příběh zakázané lásky mě zaujal popis života a přírody v Austrálii a na Novém Zélandu.