Ptáci v trní

Ptáci v trní https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/7959/bmid_ptaci-v-trni-OQf-7959.jpg 5 1091 206

Podmanivý příběh románu Ptáci v trní okouzlil od svého vzniku už miliony čtenářů všech věkových kategorií a ve vysokých nákladech je znovu a znovu vydáván v mnoha zemích světa. Australská prozaička Colleen McCulloughová, volně inspirovaná osudy vlastní rodiny, v něm líčí více než půl století v životě farmářského rodu Clearyů, jehož členové přicházejí počátkem dvacátých let dvacátého století z chudých poměrů na Novém Zélandu na bohatou usedlost v australském vnitrozemí, aby v nadcházejících letech vedli nepřetržitý zápas s drsnou přírodou i následky dramatických zvratů ve vlastním životě. Ze širokého okruhu hrdinů a dějových linií, které zavádějí čtenáře do australské buše, na bojiště druhé světové války i do vatikánských církevních kruhů, vystupují do popředí především nezapomenutelné postavy farmářské dcery Meggie a mladého kněze Ralpha de Bricassarta. Osudově spjatí skrývaným milostným vztahem, sebevědomá a přitom křehká Meggie a ctižádostivý, ale vnitřně rozpolcený Ralph jsou svým poutem celoživotně poznamenáni navzdory dlouholetému odloučení. Podobně jako pták, jenž musí podle úvodní legendy za svou jedinou píseň zaplatit v trnovém objetí životem, platí nakonec za svou touhu i oba hlavní hrdinové. Tragické vyústění opojného i trýznivého vztahu však nemůže potlačit poznání, že jedině odhodláním jít za hlasem vlastního srdce a svědomí a ochotou podstoupit i nejvyšší bolest lze dosáhnout skutečného štěstí. Pod stejným isbn vyšel v roce 1997 dotisk.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Mladá fronta

The Thorn Birds , 1977

Lucik87
19.05.2017 5 z 5

Krásné čtení. Romantika až za hrob. Nádherně vykreslené prostředí Droghedy a bravurně vypilované charaktery postav. Té nenaplněné lásce jsem fandila do poslední stránky, škoda, né vždy je nám přáno.

Jido
02.05.2017 5 z 5

Protože jsem nejprve viděla seriál, myslela jsem si, že kniha mě ničím překvapit nemůže. Omyl! Kniha je daleko lepší.

Atanone
28.04.2017 5 z 5

Viděla jsem nejdřív film,což byla chyba.Meggie a Ralphovi jsem nevěřila ani slovo, ač mám hrozně ráda Rachel Ward,Richardu Chamberlainovi jsem vášeň k opačnému pohlaví věřila asi tak jako Jeanu Maraisovi (a že těch milovníků bylo!) - a navíc film byl velmi přeslazený.
Snad proto jsem se knize dlouho vyhýbala a myslela jsem si,že mě nemá čím překvapit. Mýlila jsem se. Na rozdíl od filmového zpracování mě kniha chytila a nepustila.Zatímco film se příliš soustřeďoval na hlavní postavy,kniha se zaměřuje na celou rodinu Clearyů. Mně osobně nejvíc zaujalo jak děti často "dědí" hříchy matek a víc,než drama hlavních hrdinů,kteří si za následky mohli víceméně sami,se mě dotkl osud Megginých dětí,hlavně opomíjené dcery. Té jsem držela palce asi nejvíc.

Balenka
28.04.2017 5 z 5

Nechápem, prečo som sa k prečítaniu tejto knihy dostala až teraz. Bol to pre mňa krásny romantický príbeh. Kto ma rád romantiku, určite odporúčam prečítať.

Vlasta155
15.04.2017 5 z 5

Kniha i film jsou moc pěkné.

EvikU.
08.04.2017 5 z 5

Mě tenhle román uchvátil. Četla jsem to jedním dechem. Určitě se ke knize jednou vrátím.

Valborga
22.03.2017

Nečetla jsem, ale film se mi líbil.

Andra
14.02.2017 5 z 5

Sice jsem ji četla dlouho, ale přesto se mi tato sága velmi líbila. A přivítala jsem i informace o zemi, kam se určitě nikdy nepodívám o profesi, které už neexistují - střihači ovcí. Ralfovi jsem to všechno přála, protože to byl sobec a jeho priority prostě nepochopím.

LucyA7
13.02.2017 5 z 5

Tak tuhle knížku budu mít v knihovničce vždycky, moje věčná srdcovka.

jana3866
12.12.2016 3 z 5

Trictvrte knihy super. Pak uz zbytecne natahovani.

Dija
17.09.2016 5 z 5

Moje srdcovka, kterou jsem četla již asi třikrát a určitě si ji ještě párkrát přečtu. Je úžasná!

Natyna3
21.07.2016 5 z 5

Přečteno podruhé a jen zíram, co všechno jsem zapomněla!
Je to úžasná kniha a mohla bych ji číst znovu a znovu. Vypráví zkrátka o životě. Když si v hlavě promítám všechny ty osudy, jde na mě až trochu smutek, jak rychle ten život letí.

RyxiraAmyGinger
21.06.2016 5 z 5

Nabízí se označení "červená knihovna". Jenže pro tuto kategorii je to příliš dobře napsané. Miluji tuto knihu, četla jsem ji asi třikrát. Vlastně ji mám jako památku po babičce na čestném místě doma na poličce.

hana1984
06.06.2016 5 z 5

Příběh který nikdy nezemře...

lenka5833
08.05.2016

Moc krasny přiběch knihu jsem si velice zamilovala lepsi knihu jsem nikdy necetla.Jsem nadsena knihu si rozhodne prectu jeste jednou miluji ten pribech jako bych cetla pravdivy zivotni udalost moc krasny

lapagerie
15.04.2016 5 z 5

Moje další zamilovaná knížka. Spletité a těžké osudy Meggie a ostatních Clearyů, Ralphův boj s vírou a láskou... Prostě luxus.

Eliška_P
12.04.2016 4 z 5

Krásné vyprávění mapující život jedné velké rodiny a především jedné velké lásky. Jsem katolička a není pro mě úplně jednoduché přijmout lásku kněze k ženě a zvlášť, když přerostla i do fyzické roviny. Když ovšem pominu náboženské otázky, je to dílo opravdu strhující a velmi, velmi romantické :) Četla jsem dokonce několikrát.

upol
30.03.2016 5 z 5

Tuhle knížku miluju. Četla jsem ji snad stokrát. A výjimečně mě nezklamala ani filmová podoba. Přesto - kniha je kniha. Čekala jsem,že autorka napíše více knih s touto tématikou (osudy jedné rodiny), ale buď špatně hledám nebo opravdu už nic takového nenapsala. Nevíte náhodou?

paulinne_b
29.03.2016 5 z 5

Jedna z knih, ke které se vždy moc ráda vracím.

Lessana
26.03.2016 4 z 5

Kniha, do ktorej sa dá začítať raz-dva a hneď vtiahne do deja. Je napísaná tak pútavo, že aj napriek väčšiemu počtu strán sa dá "zhltnúť" za pár dní. Príbeh je zaujímavý, rozvetvený, popisujúci veľkoleposť prírody i jej nepredvídateľnosť, viaceré typy postáv so svojimi ambíciami, túžbami a rôznorodými hnacími motormi vo svojich prepletených životoch.
Počas čítania človek tak-nejak prirodzene čaká, okrem iného, že Ralpha osvieti a rozhodne sa srdcom...