První parta

Koupit

Jedná se o drobnou prózu z hornického prostředí. Nejedná se o významnou knihu v tvorbě Karla Čapka, přesto může někoho zaujmout. Hlavním hrdinou je Stanislav Půlpán, začínající horník. Objevují se zde základní otázky lidské morálky...

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/146238/prvni-parta-146238.jpg 4.1115
Romány, Literatura česká
Vydáno, Práce

Kniha První parta

marianka248

Ačkoli jde trochu poznat proč byla toto jediná Čapkova kniha tolerována totalitním režimem (což je také důvod proč se mi do ní moc nechtělo) , stále je tam více než dostačující množství emocí díky kterým to není jenom motivační řeč typu já jsem horník, kdo je víc. Kniha taky podle mě skvěle zachycuje mentální pochody mladistvých (věci ve stylu kladení ohromného důrazu na to co si myslí ostatní, první lásky atd. jsou myslím pro sedmnáctiletého chlapce dost realistické). Rozhodně bych knihu doporučovala a navíc jí máte svižným tempem za pár hodin hotovou.

Leona333

Tato knížka od Karla Čapka mi léta unikala. Jako malá jsem jí doma zahlédla, pak se někam ztratila. Ve škole si jí přede mnou jako povinnou četbu v knihovně, vypůjčila spolužačka a tak dál... Nakonec, jsem na ni v loni v létě narazila na jednom bleším trhu a byla konečně má. Za málo peněz, jsem od knížky dostala víc, než jsem původně očekávala.
Opravdu velice realisticky napsaný příběh z nelehkého prostředí o lidech, kteří si díky svému živobytí dost často šáhnou, až na samé dno svých sil a možností...
Musím zkonstatovat, že to byl, tak nějak jiný Karel Čapek, než jsem dříve četla, znala. Každopádně, byl ze všech mých přečtených knih nejlepší.

Anasa

Doly, neštěstí. Současná doba přináší mnoho filmů katastrofických, mnoho filmů s obdobnými náměty. Ty přivádějí na scénu hrdiny s velkým H, neuvěřitelné činy, happy end. Čapek je jiný - hlavní postava Standy takovým hrdinou není. Nedospělý chlapec, který sám sebe hledá. Má strach, pochybnosti, není příliš zručný ani fyzicky zdatný, sní o tom, co dokáže. V panu Hansovi a hornících první party nadšeně hledá své vzory, poznává jejich charaktery a osudy. Tak se možná stane, že osud mrtvých je smutný, ale nezadá si s nelehkými osudy živých. První parta stojí za přečtení.

vendy246
21.11.2020

Přečteno jedním dechem. Poutavý děj, krásný jazyk, popis prostředí, charakterů a doby. Pohled na svět očima chudého, ač na tu dobu vzdělaného chlapce, který touží zapadnout mezi chlapy v dolech.

Martin_Eli
01.11.2020

Překvapivě dobrá kniha, výborný popis hornického prostředí a vnitřních pocitů teprve osmnáctiletého hornického podavače. Trochu mě jen rušily popisy jeho snů, které se mi občas míchali s realitou kolem.

tittanie
24.07.2020

Úžasná kniha. Strašně se mi líbila. Zajímavé téma, prostředí, vykreslení postav. Paráda. Čapek nezklame.

MilanCFC
03.04.2020

Docela dlouho jsem měl tuto knihu připravenou k přečtení, ale teprve nyní jsem se na ní vrhnul a díky autorovi jsem se do ní opět naprosto ponořil. Čapek dokázal popsat a vykreslit havířské prostředí mistrně, jak je i přiznáno v komentářích níže (což mě však vůbec nepřekvapuje), až se musím ptát, jestli autor nestrávil nějakou dobu mezi samotnými havíři. Ale zase - je to koneckonců Karel Čapek. Samotný příběh byl napínavý a nesmírně čtivý, osudy hlavních hrdinů silné, až takové smutné. A byť je to možná nečekané a netypické téma, dílo je stále plné Čapka. Celkově prostě vynikající a stoprocentně doporučuji.

chamyl
02.04.2020

Idealizovaný pohled na hornickou partu a lidi v ní, kteří jsou všichni v zásadě féroví a obětaví.
Čapkem velmi čtivě a profesně trefným jazykem vystavěný literární pomník tisícům bezejmenných havířů, kteří zpravidla vyměnili své zdraví za trochu lepší život svých blízkých. Z knihy je dobře patrná hornická hrdost a zároveň i tvrdost jejich práce.
Je to zřejmě můj problém, neboť to bezpochyby nebylo autorovým záměrem, že mi v řadě Standových úvah naskakovali do mysli různí skinheadi, příslušníci Hitlerjungend či svazáci. Prostě lidé, kteří bez "party" jakoby ani nebyli a vše, co mělo v jejich životě hodnotu bylo hodnoceno pouze z pohledu "party". Asi jsem už přecitlivělý...