Znovu Provence

Znovu Provence https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/376439/bmid_znovu-provence-Z4C-376439.jpg 4 125 20

Provence série

< 3. díl

Kniha Znovu Provence uzavírá volnou trilogii Petera Mayleho, v níž zábavným a nezaměnitelným způsobem skládá hold své milované Provenci, krajině plné slunce, vůně tymiánu a věkovité moudrosti umění žít. Dozvíte se v ní, že Provence je nejlepší po obědě, kdy starousedlíci nad problémy světa jen pokrčí rameny. Prohloubíte své znalosti o olovovém oleji, voňavkách a voňavkářství, zahradničení, lanýžích a lanýžových lesících, hře v boules, vývrtkách, které tu mají své muzeum, místních remeslnících, nakupování atd.Život se tu nezrychlil, ale loudá se vpřed v souladu s ročními obdobími. Existuje snad ještě jiná země, kde se koná žabí trh nebo hlemýždí festival? Den česneku nebo veřejná oslava salámů, jedlých kaštanů, omelet či sýrů?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Encore Provence , 2003

Butterfly340
09.10.2023 3 z 5

Předchozí dva díly se mi líbily víc. Tohle bylo takové... Místy dost překombinované. Autor v některých kapitolách skáče z jednoho tématu na druhé a plete páté přes deváté. Zajímavé je, že tyhle tendence má jen u určitých kapitol. Jakoby mu připadalo, že příběh je moc krátký, a tak se ho snažil "vyplnit".

Nicméně pořád se drží poetičnosti. Atmosféru Provence se mu podařilo vykreslit opět bravurně. Líbilo se mi, s jakou péčí se věnoval jídlům :D Bavilo mě to číst a hned bych si taky něco dala.

Rozhodovala jsem se mezi třemi nebo čtyřmi hvězdičkami. Nakonec jsem dala tři a to kvůli některým názorům, které v knize prezentuje. Docela mě štvalo, jak neustále srovnává Francii s Anglií/USA, přičemž Francie z toho vždy vychází super, zatímco zbylé dvě země... Achjo. Každý stát má něco do sebe, přece.
Ještě bylo funny, jak se navážel do EU. Kdyby tak věděl, že na tom jak (ne)funguje má velký podíl jeho milovaná Francie...

MirrorIsis
15.06.2023 5 z 5

Nádherně popsaná atmosféra této části Francie, čte se skvěle...

Luigi1
06.06.2023 4 z 5

Když si dáš sklenku můžeš číst i venku

brndovka
04.06.2023 5 z 5

Působivé, opět.

stanislava9718
17.05.2023 3 z 5

I přečtení třetího dílu Petera Mayleho, nadchne pro osobní návštěvu, krásně nastíněných radosti v Provence. Pár míst jsme s kamarádkou navštívily, ale hlavně ochutnávaly a ochutnávaly, ba i něco si dovezly.

drakamena
22.11.2021 3 z 5

Lepší než předchozí kniha série, na první díl však stále nemá. Opět jsem trochu postrádala ten humor a šmrnc, které u mě stále vyvolávají úsměv na rtech, kdykoli si vzpomenu na Rok v Provence. Přesto, i tato kniha byla velmi laskavá, uklidňující a pohodová. Prostě dílko, když se chcete cítit fajn.

Florindela
29.08.2020 5 z 5

Krásně popsaná atmosféra Provence i typů místních lidí. Děj voní levandulí a dobrým vínem a olivovým olejem a jídlem a sluníčkem....

ADE138
20.02.2019 5 z 5

Nádhera

KateTheBlogger
07.01.2019 4 z 5

Další z Maylových knih po jejímž přečtení máte chuť zabalit si kufr a přestěhovat se do Provence :-)

Jarča64
13.02.2018 5 z 5

Všechny knihy o Provence od tohoto autora se mi líbí a po jejich přečtení mám chuť vyrazit rovnou do Provence. I když je to kniha hlavně o Provence, o přírodě, lidech, je to také kniha o tamních dobrotách, popsaných tak, že se vám sbíhají sliny v puse.

TeaPeter
30.06.2016 2 z 5

Tak tohle byla proti předchozím dílům vážně slabota. Řekl bych tak doplňky a vysvětlivky k předchozím dílům.

Vlaštovka0
12.05.2016 5 z 5

Skvělá knížka. Ideální čtení pro chvíle pohody a odpočinku. Od autora jsem četla 7 knížek a jsem vždy spokojena.

Wendysek
05.05.2016 5 z 5

Opět krásná pohodička. A vážně jsem měla chuť jít ujídat chleba s olivovým olejem a čmuchat k levanduli... :D

willi
17.09.2015 5 z 5

Tak jsem se pročetla až k třetímu dílu a to právě ve chvíli, kdy jsme s přítelem jeli na vysněnou dovolenou právě do Provence. Všechny díly byly krásné a naladily člověka na opravdovou vlnu provensálské pohody. Poslední díl je ovšem nejlepší - nevím, zda je to tím, že Mayle už je ostřílený provensálec a dává zde ty nejlepší tipy, nebo to vše způsobila ta naše dovolená přímo v místech o kterých on tak krásně píše, nebo kombinace obojího...Každopádně krásné čtení, stejně jako Provence samotná :-).

Imor
16.07.2015 3 z 5

Do třetice všeho dobrého - se skleničkou dobrého vína je to opravdu pohodové čtení.

alnahu
04.11.2014 5 z 5

Přečetla jsem všechny tři díly a moc se mně líbily.Zvláště tento, hned bych vyrazila do uliček v Provence a vybírala nejlepší pečivo nebo uzeniny,popíjela ke všemu dobré vínko ,jak nám autor popisuje.Též se mne moc líbilo ,jak francouzi vybírají nejlepší olivový olej a jak je úžasně zdravý, tak jsem nelenila a hned jsem si extra panenský též pro zdraví pořídila.Knihy doporučují přečíst, je to prima oddychovka.

mariva
18.07.2014 4 z 5

Nečetla jsem předcházející díly, ale pokusím se je sehnat, určitě stojí za přečtení. Knížku jsem si sice vzala s sebou na dovolenou v Provence, ale ke čtení jsem se dostala až po návratu. Znovu na mě z ní dýchla vůně a atmosféra Provence.

ondras666
19.11.2013 5 z 5

Završení trilogie o životu v Provence bylo opět nádherné. Je tedy slabší než předchozí dva díly, ale plně vypovídá o náladě a povahách lidí, kteří tam žijí. Člověk se začte a hned je v duchu zpátky ve slunném Provence, sedí v kavárně v Aix an Provence a popíjí pastis nebo růžové víno a užívá si klid a pohodu... Vřele všem doporučuji, stejně jako návštěvu Provence.

Skawin
01.09.2013 4 z 5

Třetí díl trilogie jsem přečetla takřka jedním dechem hned po druhém díle. Z Mayleho vyprávění jsem opravdu cítila levanduli, konečně jsem ochutnala ta nejlepší francouzská vína, lanýže i pravé gurmánské pochoutky. Skvělá dovolená, pane Mayle, díky :-)

minirock
21.02.2012 4 z 5

Mám moc rád Mayleho knížky o Provence. Líbí se mi jeho humor, popis tamějšího života a lidiček se kterými se seznamuje. U jeho gurmánských zážitků slintám a zpravidla po pěti minutách čtení musím jít a nalít si sklenku červeného, to se nedá vydržet.