Proud času

Proud času https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32300/proud-casu-32300.jpg 4 308 56

„Cestování časem není možné, to ví přece každý,“ vysvětluje v knize Michaela Crichtona Proud času viceprezident výzkumné společnosti ITC. Jenže – ono to není tak docela cestování časem, jako spíš… Výsledkem zkrátka je, že dva vysokoškolští učitelé a dva postgraduální studenti historie se ocitnou ve čtrnáctém století, v době pokroku a válek, zbožnosti a krveprolévání. Jejich akademické znalosti jsou vystaveny těžké zkoušce a oni musejí použít všechny duševní a fyzické schopnosti, veškerou svou obratnost, odvahu a sílu vůle, aby dokázali přežít a vrátit se do současnosti. Pokud je ta současnost bude vůbec ochotna přijmout zpátky…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet

Timeline , 1999

józi.odkudkam
16.04.2015 3 z 5

Tohle nemá snad jedinou přidanou hodnotu. No dobře, dvě: Dlouhá, úzká pole. To aby se nemusel oráč tolikrát otáčet a sporá fyzička středověkého lidu ve srovnání s fitness muskulaturou dneška (dnešek prohrává)...trochu málo. Nevím co potřeboval Michael honem, honem splatit, ale něco určitě. Jinak by se pod tuhle šedivou nudu nepodepsal. Jen za jméno autora ještě 3 slabé *** dám.

Zuzu88
02.12.2014 2 z 5

Jiné knihy mě nadchly(Kořist,Kmen Andromeda,Skandální odhalení...) a proto jsem sáhla i po této,ale jsem zklamaná...Hlavní hrdinové jsou na útěku od začátku do konce,až je to otravný,jak se vždycky z každé situace dostanou,přestože nejsou ani vycvičení v bojových uměních,ani nad nimi nebdí andělíček strážníček...Děj se tak smrsknul na začátek a nakonec.Dojem nezachránila ani lákavá myšlenka cestování časem.

elcapitano
11.11.2013 4 z 5

Napínavé, akční, poučné, strhující...ale: těch akčních scén, kdy hlavní hrdinové odněkud / před něčím prchají a zase a znovu zázračně uniknou je moc, to je čtení pro děti, navíc to zabírá snad půl knihy.
Oceňuji fundovaný a čtivý vhled do středověkých reálií i kvantové fyziky.
Jsem zklamaný z toho, že v knize není nějak víc rozehrán motiv komunikace současnosti s minulostí, časový paradox nebo tak něco. Naši hlavní hrdinové minulost hodně ovlivnili, zanechali tam svou stopu a autor se mohl aspoň v jedné kapitole na konci vrátit na Castelgard a trochu si to užít. Na to, jaké možnosti takto rozehraná situace nabízela, z toho autor vyhmátl v zásadě jednu - akční - stránku příběhu. A díky tomu se kniha řadí sice k nadprůměrnému, ale přeci jen pouze k oddechovému čtivu.

Fiza
20.08.2013 4 z 5

Začalo to zajímavě, aby se z toho nakonec stal 'obyčejný' historický román, a ty já moc nemusím. Nicméně, když odhlédnu od určité části uprostřed knihy, která mě nudila, to bylo čtení velmi přínosné, napínavé a zajímavé.

Hudis
24.06.2013 4 z 5

A pro tohle mám rád Crichtona. Kniha byla po pomalejším rozjezdu plná nepřetržité akce. Na to, že to byla 400 stránková kniha, tak utekla hodně rychle.

Hřibče
10.06.2013 5 z 5

Kniha, která vás chytne a nepustí, dokud neotočíte poslední stránku. Výborný thriller o cestování časem, ve kterém navíc uvěříte, že cestovat v čase je možná i reálná věc, stačí mít jen dobré znalosti z fyziky. :)

Darcy
30.01.2013 4 z 5

Proud času se mi velmi líbil. Snad je pravda, že její hrdinové mají velké štěstí, ale kdo by psal o lidech, kteří hned první den zemřou. Nebo o něčem, co je naprosto nezáživné, známé a nebo probrané. Crichton zde skloubil historii s vědou a zlidštil tak složitou tématiku do velmi dobře propracovaného příběhu.

Phoenix16.cz
03.01.2013 4 z 5

Tato kniha nepatří k těm lepším, ale rozhodně není špatná. Crichton si opět vybral jeden jev z teoretické fyziky (kvantovou mechaniku) a zaobalil ho do rozsáhlého příběhu. Tentokrát možná až příliš rozsáhlého, protože zpočátku, kdy se kniha věnuje technické stránce celého problému, děj odsýpá a nevyhnutelně směřuje k hlavnímu tématu, cestě do minulosti. Tam se tempo děje pomalu začne ztrácet, až ke konci příběhu působí jako uměle prodlužované. Hlavní hrdinové stále ne a ne se vyhrabat z problémů a ve chvíli, kdy už to vypadá nadějně, zase něco nevyjde.
Filmové zpracování také není nic extra, ale za to bych vinila především scenáristy, kteří si z knihy vycucli jen hlavní myšlenku, hlavní postavy okopírovali a přizpůsobili je americkým standardům, což se dá málokdy považovat za plus. Na technické detaily se vykašlali úplně, takže z předlohy zbyl pouze výlet do středověku, který nedopadl zrovna nejlépe.

ian.malcolm
25.11.2012 3 z 5

Když člověk moc nepřemýšlí nad tím cestováním v čase (mezi vesmíry) a nad "nesmrtelností" hlavních hrdinů, tak se jedná o docela slušné čtení, místy velice napínavé. Ale určitě se jedná o podprůměr od tohoto autora.

calfa
22.11.2012 3 z 5

Moc dobr

nightlybird
10.11.2012 5 z 5

Nedávno zesnulý Crichton patří k autorům, kteří dokáží namixovat správný koktejl jak z různých vědeckých oborů, tak je rozvinout v docela zajímavou vizi a vytvořit tak velmi čtivý, po literární stránce řemeslně zpracovaný hybrid sci-fi a thrilleru, okořeněný navíc v různých knihách takřka mikroskopickým pohledem na různá prostředí. Není divu, že jsem docela s chutí řadu jeho knih přečetl a dodnes po nich čas od času do knihovny sáhnu.
Tentokrát to byl Proud času – podle statistik docela čtená kniha. Ba i komentářů je u ní pár. Co mne ale překvapilo, je skutečnost, že ji vlastně všichni komentátoři hodnotili jako lehké oddychové dobrodružné čtení s historickým pozadím.
Proboha, to si nikdo nevšiml, že byl učiněn pokus o primitivní vysvětlení základů kvantové teorie pole? Které mimo jiné pořádně nerozumí ani fyzici na ní pracující. A to je na ní vlastně postavena celá zápletka knihy.
Na jejím praktickém využití vlastně staví hlavní zloduch svůj „podnikatelský záměr“ – a tady autor docela dobře vystihl kulturní devastaci budoucích pokolení (kterou můžeme vidět už dnes) – skutečnost, že lid chce být baven a sycen autentickými zážitky (vzrůstající obliba různých reality show a soutěží – dnes pochopitelně pečlivě narežírovaných).
A jako třetí bych chtěl vyzdvihnout historický rámec knihy – je pochopitelně diskutabilní reálnost popisovaných dějů, způsobu života a myšlení našich předků. Máme ale jako produkty technické civilizace tendenci nahlížet na obyvatele našich zemí v období označovaném jako středověk jako na bandu nemytých a smradlavých idiotů s vykotlanými palicemi a s chováním řeznických psů. Ono to ale bude asi trochu jinak. Kdyby byl tento pohled správný, nebyli by schopni zvládnout v podstatě globální ekonomiku s obchodem přes kontinenty a vytvořit stavby, nad nimiž i dnes stojíme v úžasu a přitom v čase, který bychom dnes nebyli i se svou technikou schopni dosáhnout.
Takže pokud budete knihu číst, nežeňte se jako psi po zaječí stopě po její – byť zajímavé -dějové linii, ale dívejte se i okolo sebe, nepřijdete o nic z děje a akce, získáte ale možná i něco navíc než pouhé pobavení.

Dandy1
05.07.2012 5 z 5

Od této knihy se nedá odejít :-)

čef
18.12.2011 4 z 5

Autor pravděpodobně překonal rekord vyváznutí hrdinů z rozmanitých smrtelných nebezpečenství na stránku. Nicméně některé myšlenky jsou opravdu inspirující a už jen kvůli historickým reáliím 14. století stojí kniha za přečtení.

kristian13
09.12.2011 4 z 5

Jak to u
Crichtona bývá, hrdinové mají s pekla kliku, protože by normálně nepřežili ani den. Ale je to hodně zajímavé dobrodružné čtení.

MoMa
17.08.2011 5 z 5

Zajímavá, čtivá kniha, dobré odpočinkové čtení.

Thomas.on
03.07.2011 4 z 5

Lehká, dobře čtivá knížka, která rozvíjí myšlenku chování současných lidí ve 14.století.