Proměna a jiné povídky

Proměna a jiné povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30360/bmid_promena-a-jine-povidky-atN-30360.jpg 4 527 57

Další vydání slavné Kafkovy existenciální povídky, ve které se hlavní hrdina, odcizený sám sobě a smyslu svého života, proměnil v odporného brouka. Kniha obsahuje také povídkové soubory: Rozjímání, Venkovský lékař, Umělec v hladovění aj.

alef
09.01.2019 3 z 5

S Franzem Kafkou to je se mnou trochu složité ... asi mu nepřijdu nikdy úplně na chuť ... dokážu (snad alespoň částečně) pochopit jeho způsob vyjádření, dokážu respektovat jeho způsob vyjádření, dokážu možná i částečně obdivovat jeho způsob vyjádření, co ale asi nikdy tak úplně nedokážu, říct, že se mi líbí.
Výsledkem mých snah o pochopení Franze Kafky je hodně otázek proč? ... k nim pak několik dílčích odpovědí a nijak zvláštní důvod k další četbě /ale i přesto se o to občas pokouším, každou chvíli na něj někde narazím a pak mi to nedá a zas a znova se pokouším dostat do Kafkova světa/.
Kafka prý trpěl trýznivou chronickou nespavostí, pracoval v noci ... jeho způsob, jak bojovat s temnotou /ani ne tak tou vnější, ale spíš vnitřní/ ... bojují s ní jeho hrdinové i sám Kafka. On ... zvláštním, vlastně by se dalo říct jednoduchým a taky dost sugestivním a snovým způsobem psaní (to mě zaujalo a dokážu ho ocenit, možná až obdivovat), jeho hrdinové ... zvláštním způsobem přijetí okolností, osudu, situace (pro mě dost subjektivně iritujícím, který prostě obdivovat nedokážu), oni totiž běh událostí snášejí trpně, až lhostejně ... nijak se nebouří, nepokoušejí se řešit problém (navíc ho často ani neznají a ani se nesnaží ho odhalit), a už vůbec ne vyřešit.
Franz Kafka byl bezesporu velmi zvláštní a komplikovaná osoba, pochopení jeho způsobu chápání a prožívání světa by možná vydalo i takovým osobnostem, jako byli C.G.Jung nebo S. Freud, na velkou odbornou práci, pro mě zůstává stále spíš velkou neznámou ... které se občas pokouším porozumět :-).

PS: několik dílčích postřehů ... střípků poznatků ... konkrétně u jednotlivých povídek v sekci povídky.

SweetCake
04.11.2018 2 z 5

Za mě ne. Nemusím knihy s hlubokými myšlenkami a složitou psychikou...Moc jsem knihu nepochopila.

BeyondHorizon
24.10.2018 5 z 5

Kafka má velice zajímavý a, troufám si říct, originální styl psaní. Ačkoliv povětšinou naprosto nechápu, co se mi svými texty snaží sdělit, z nějakého nepochopitelného důvodu jsem naprosto očarována tím, co se mi děje před očima. V hlavě mi vyvstanou obrazy toho, co se právě v povídce děje a že je to pěkně surrealistické podivno. Hlavně Proměna.
Nejvíce se mi líbily náhodné výjevy (hádám) ze života, jež jsou nazvány Rozjímání. Líbí se mi, že můžeme vidět jak Kafka vnímá svět. Moje bezkonkurenčně nejoblíbenější povídka je Ti, kdo běží kolem. Poprvé jsem ji četla velmi brzo ráno v tramvaji na cestě do školy, měla jsem pochopitelně velmi špatnou náladu, ale tato povídka mi ji tak zvedla, že jsem se i nahlas zasmála. Je to zvláštní, působí to na mě komicky i smutně zároveň a přitom na mě ztěžka dosedá jakási melancholie. Těžko se to vysvětluje, stejně jako Kafkovy povídky. Pokud to sami necítíte, tak to tam nenajdete.

Ran
11.09.2018 2 z 5

Tato kniha obsahuje jen pár povídek, které se mi líbily, jinak ale můžu říct, že mě kniha moc nezaujala.

Mahuleno
19.08.2018 3 z 5

Na Kafkovu Proměnu jsem narazil v prodejně Levné knihy. Po zkušenostech se Zámkem a Procesem, které mě nijak nepřesvědčily, jsem si řekl, že dám Kafkovi ještě jednu šanci :-), knihu koupil a přečetl. Bohužel musím říci, že Kafka svoji šanci nevyužil :-D. Povídku Proměna, podle které nese kniha název je snad do jisté míry možno chápat trochu jako horor, což ale nepochybně nebylo autorovým cílem. Spíše je asi třeba v tom hledat náznak mezilidských vztahů, které mohou být (a často jsou) poznamenané fyzickým zjevem osoby.
Snad podobná myšlenka může být ukryta v povídce Jedenáct synů, kde jsou autorem na postavách jeho dětí – synů odkrývány a hodnoceny různé povahy člověka a možné disproporce mezi fyzickým vzhledem a naturelem.
U některých povídek jsem jenom těžce hledal jejich skrytý smysl a přiznávám, že u některých jsem ho nenašel. Ale možná je to marná snaha, možná to ani žádné skryté poselství nemá. To podle mne věděl jenom Kafka sám a jsou to jenom čtenářovy fabulace. Možná je smyslem jenom absurdní , děsivé a někdy až trochu morbidní téma některých povídek (V kárném táboře???). Vůbec jsem nepochopil např povídku Umělec v hladovění.
Musím říci, že Kafka zřejmě nebude mým šálkem čaje, ale je docela možné (vzhledem jeho referencím), že to není jeho chyba!

archandelka
06.04.2018 3 z 5

Kafka není můj oblíbený autor a tohle byla první kniha, kterou jsem od něho četla. Většina povídek mě vůbec neoslovila, i když evidentně v nich hluboký smysl je ukrytý, ale já jsme ho asi nějak nebyla schopná objevit. Z Proměny mi naopak ale bylo opravdu těžko, ta výpověď je naprosto děsivá.

Andvejka
02.01.2018 2 z 5

Poslední kniha, kterou jsem v roce 2017 přečetla. Kniha, která mi jednoduše "nešla" - četla jsem ji téměř celý rok a nejednou jsem měla chuť ji nechat, odložit a nejlépe s ní skončit. Mám ji v knihovně, ale prozatím nemám potřebu se k ní vracet.

Anett48
06.11.2017 5 z 5

Skvělá sbírka jednoho z nejlepších spisovatelů všech dob!

Jessybelle
22.07.2017 3 z 5

Přečteno, ale trvalo mi to děsně dlouho. Vždy jen kousek. Přišlo mi to docela náročný pochopit. Asi to nebude můj šálek čaje. Některé povídky zapomenuty, jiné ve mně zůstaly (třeba Umělec v hladovění, V kárném táboře, Vesnický lékař, Proměna, Děti na silnici, Ortel). Snad za nějaký čas se ke Kafkovi vrátím...ale kdoví.

bookemma
21.05.2017 3 z 5

Některé povídky byly naprosto excelentní, v jiných jsem se při nepříliš pozorném čtení rychle ztratila. Kafkovy povídky a jeho styl psaní jsou někdy bez chybičky a napínavé od začátku až do konce, čtivé až mrazivé, jiné se zamotávají jakoby samy do sebe, a ani po tom, co dočtu poslední větu, vlastně nejsem příliš moudrá z toho, "co tím chtěl Kafka říci".

JP
04.05.2017 4 z 5

Umělec v hladovění, V kárném táboře, Venkovský lékař, Ortel (+). Nikdy jsem nepodlehl všeobecnýmu rozčarování okolo Proměny, asi mě nebaví jak děsně ji všichni nafoukli na úkor Procesu a Zámku, lidi zase ukazujou, že kratší, snazší a stravitelnější práce jim jsou zkrátka víc po chuti, pakáž líná. ____ Je to jako pořád ho znovu a znovu objevovat (už delší dobu jsem od Kafky nic nečetl) pro to, čemu věnoval pozornost, detaily, který popisoval, a jak je popisoval. Detaily, který by, obzvláště v dnešní uspěchaný době, nikoho nenapadlo řešit, místa, který by nikoho nenapadlo otisknout na papír (mám to s místy podobně, jenže já si je vyfotím do mobilu), vzpomínky. A čím dál víc si říkám, že všechny ty zápisky a fragmenty, nedokončené práce jsou zkrátka tak, jak mají být, protože tak mají být - Kafka je definitivně o cestě, ne o cíli a nějaký literární standarty na něj zrovna moc nesedí. Ale vždycky se nemůžu zbavit dojmu, že nevím, jak o něm mluvit, jak popsat, čím byl unikátní, kde je ten bod, který uchopíte a řeknete, tohle je ta nálož, teď čum, tady ten moment - nic takovýho v něm totiž není... já vím jen, že i s odstupem století je pořád zajímavější, než 98% dnešní produkce, protože napíše, jak půvabný tvar mělo rameno jedné ženské, která se mu líbila v létě roku 1912 a nebo že branka v uličce, kam nikdo nechodí, byla takhle zrezivělá, když za ní zrovna zapadlo Slunce. Je to divně neuchopitelný a to je na tom to nejlepší, ta nedefinovatelnost a ten zájem mimo standartní rámec (proč psát o pocitech k ženě, když můžete psát o jejím rameni atd.), to mám s Kafkou společné a definitivně to je důvod, proč mě baví ho číst. Snad jsem se vyjádřil.

jan14s
10.04.2017 4 z 5

Většina povídek mi přišla zajímavá, pouze několik z nich jsem nepochopil. Nejspíše proto, že jsem se nedokázal ztotožnit s autorovými pocity. U jedné z těch kratších jsem naopak věděl přesně co autor cítil (alespoň mám ten pocit) a tím pádem pro mě nabyla úplně jiný rozměr.

Ema22
28.02.2017 3 z 5

Co se týče kvality, povídky jsou velmi nevyvážené. Za výborné považuji Proměnu, dále Ortel, Umělce v hladovění a V kárném táboře. Z poslední jmenované mě mrazí ještě nyní.

danikovo
12.02.2017 3 z 5

Jak tu psalo už víc lidí, v knížce jsou i povídky, které jsou o ničem a i když to vyzní hnusně, jen zabírají místo na papíře. Ale pak jsou tam takové, které jsou opravdu dobré, nad kterými přemýšlíte ještě po přečtení. Z celkem 39 povídek mě opravdu zaujalo jen 7. Ty bych hodnotila plným počtem hvězd. Konkrétně Odmítnutí, Před zákonem, Šakali a Arabové, Umělec v hladovění, Ortel, Proměna a V kárném táboře. Jakž takž by se tam ještě vedral Venkovský lékař. Ostatní mi bohužel přišly jako výkřiky do tmy bez jekéhokoli významu. Někdy příliš krátké na to aby obsahovaly pointu, někdy naopak zbytečně natahované a pointu stejně postrádající. Vyloženě jsem trpěla u povídky Zpěvačka Josefína aneb Myší národ, která sbírku uzavírala.

KatChiss
12.11.2016 3 z 5

Více se mi líbily povídky delší než 5 stran. Povídky na půl nebo jednu stránku mi přišly takové neukončené. Nejvíce se mi líbila Proměna a Ortel.

Romanka89
22.08.2016 4 z 5

Některé povídky mě zaujaly více, jiné méně. Nejvíce se mi líbily asi tyto: Odmítnutí, Ortel, Proměna, V kárném táboře a Umělec v hladovění. Další mi v paměti moc neutkvěli ale myslím, že se k tomutou souboru povídek ještě ráda někdy vrátím a uvidím.

Proměna: Dokonalá psychopovídka, naprosto mě dostala představa, jak Řehoř po proměně chladně uvažoval nad tím, co bude s jeho rodinou, jak je zaopatří atd. Žádný velký vyšilování že je ze mě mega brouk. Kafku teprve poznávám a sem zvědavá na další díla.

amaenium
18.07.2016 2 z 5

Kafka nejspíš nebude patřit k mým oblíbeným autorům. Knihu jsem přečetla až na druhý pokus. Některé povídky byli dobré, ale u jiných jsem se lehce ztrácela a musela číst celé strany znova, než jsem se zorientovala. Bylo to namáhavé čtení a musela jsem se nutit dočíst knihu celou.

tovlasek
18.05.2016 4 z 5

První kniha od pana Kafky, kterou jsem přečetl, ačkoliv některé povídky jak to tak bývá byli trošku slabší, mnoho jsem si naprosto zamiloval (konkr. Děti na silnici, Ortel, Před Zákonem, Sen, Umělec v hladovění a V kárném táboře). Některé mi na četbu přišli snadné, jiné byli trošku těžší obzvláště pak celá poslední část Umělec v hladovění se svými čtyřmi povídkami byla skutečně pozoruhodná, samozřejmě v dobrém. Kniha se mi jinak celkově velmi líbila a díky ní jsem si zamiloval pana Kafka a těším se až si od něj přečtu i další díla.

IvetB
31.03.2016 4 z 5

Kafka je prostě Kafka... Není to zrovna jednoduché čtení. Proměna a Ortel mě uchvátily, ostatní povídky jsem jaksi nepochytila. Ale možná, až si to přečtu za nějaký čas znova, mi něco dají, těžko říct.

Luvák
14.03.2016 4 z 5

Proměna a povídka V kárném táboře jsou vynikající, ostatní povídky mají poměrně kolísavou úroveň. Jedna či dvě jsou velmi zajímavé, ostatní bohužel spíš nudné nebo nic neříkající.