Proměna

Proměna https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175595/bmid_promena-8m6-175595.png 4 4191 405

Klíčové dílo literární tvorby Proměna, vypráví velice živý příběh, v němž se ukazuje síla Franze Kafky, a právem patří mezi nejlepší povídkové texty na světě. Ilustrace významného argentinského výtvarníka Luise Scafatiho obdivuhodně vystihují zvláštnosti prostředí a osobnosti této povídky a zvou čtenáře k pozoruhodnému dobrodružství.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , B4U Publishing

Die Verwandlung , 1915

MíšaS.
21.06.2017 5 z 5

Tahle povídka mě doopravdy vzala za srdce i mozek.

witiko
13.06.2017 5 z 5

Kafkova Proměna se většinou vnímá jako hrůzný, horečnatý sen. Nezapomeňte si ale také všimnout všudypřítomného absurdního humoru, který je do té zdánlivé děsivosti a hnusu namíchán. Člověk se ráno probudí jako brouk a místo toho, aby se divil a nevěřil, usilovně přemýšlí nad tím, jak se teď dostane do práce... Není to k smíchu?!

Metcheque
08.06.2017 5 z 5

Klasika, z níž bude zřejmě vycházet stále víc a víc autorů. Odcizená byrokratická diktatura klepe na dveře.

DeniseMarini
07.06.2017 2 z 5

Tohle mě neuchvátilo, spíš mě to odradilo si přečíst i jinou tvorbu autora.

angelice
31.05.2017 5 z 5

Moje první přečtené Kafkovo dílo. Přiznám se, že jsem vyplýtvala moře času uvažováním, proč se Řehoř vlastně proměnil, než jsem se s tím ztotožnila jako s prostým faktem, který jednoduše je. Ostatně tak to udělal jak Řehoř, tak i jeho rodina. Líbila se mi strohost, jednoduchost psaní, kdy vynikla hrůza a krutost situace, emoce a postupné reakce jak rodinných příslušníků, tak konečná oběť Řehoře.

Měňavka
31.05.2017 5 z 5

Naprosto úžasné!!!!!Včera jsem přelouskala Proces a musela jsem s tím trochu bojovat. Tato kniha je ale jiná. Mám chuť ji začít číst okamžitě znovu.Příběh dokonale vystihuje pocity člověka, vztahy....myšlenky někoho, kdo se "proměnil".....je to temné, divné, ale právě proto z mého pohledu naprosto dokonalé.

Rawen616
26.05.2017 2 z 5

Divné, nepříjemné(což byl účel) a samozřejmě chápu co tím chtěl Kafka říct, ale jako čtenáře mne to nijak neuchvátilo. Kafka musel být vážně divný "týpek".

cat5
23.05.2017 odpad!

Pokaždé, když knihu někde vidím nebo o ní slyším, tak se mi zježí všechny chlupy na těle. To bylo utrpení z povinné četby a na Samsu zřejmě do smrti nezapomenu. Nechápu věhlas této knihy...opravdu ne.

PinkAlicorn
21.05.2017 4 z 5

Je strašné, když si uvědomíte, jak křehké jsou vztahy a jak snadno se dokážou lidi obrátit proti někomu, kdo pro ně v minulosti tolik udělal. Na druhou stranu je to (až na tu nevysvětlenou proměnu v brouka) velmi reálné, přiznejme si to. Starali byste se o odporný velký hmyz, kdybyste ani neměli jistotu, že je to opravdu váš příbuzný?
Každopádně to bylo smutné, i ten konec.
Vyprávěcí styl byl suchý, bez spousty uměleckých prostředků, kterými jiné knížky z maturitní četby oplývají a proto nevím, jak z toho do školy udělám rozbor. Přesto se to četlo příjemně a knížku doporučuju, pokud se vám přece jen nebude líbit, má jen pár stran, takže to vydržíte ;)

bakjo95
13.05.2017 5 z 5

V příběhu je zachyceno spoustu hlubokých myšlenek, které lze interpretovat více způsoby. Ale jako hlavní myšlenka mi stále připadá zvrat ve vztahu rodiny k Řehořovi. Dokud je živil, byl to syn a bratr. Po přeměně jenom bezcenný hmyz. Co bylo, to bylo...klidně i jablko si hoď. Doporučuji - 100%

Richisa
13.04.2017 3 z 5

Zajímavá kniha zvláštní příběh. Celou dobu jsem doufala, že to dopadne nějak dobře, ale to by nebyl Kafka. Každopádně konec mě nepříjemně překvapil. Kniha vede přinejmenším k hlubokému zamyšlení nad vztahy.

mirektrubak
13.04.2017 5 z 5

Pro mě zatím nejzajímavější z toho, co jsem od Kafky četl. Velmi ponuré, velmi tísnivé ... velmi skličující.
Interpretací může být jistě mnoho. Mě zaujalo, jak rychle proběhla u Řehořovy rodiny jeho dehumanizace - nevypadáš jako my, tedy nejsi jako my, tedy si nezasloužíš, abychom s tebou jednali jako s jedním z nás.
Ale hlavním tématem asi přecejen bude osamělost jednotlivce, nejistého jedince, který ve společnosti (a co více, ve svém nejbližším okolí) nenachází oporu. Zoufale touží být součástí lidské sounáležitosti, ale je odsouzen k jinému osudu a nemá šanci se svému předurčení vzepřít - a tak žije a umírá v osamění a nepochopení - bez možnosti smyslupné komunikace.

katushah
03.04.2017 2 z 5

Podle mně je Kafka přeceňovaný autor. Nelíbí se mi styl jeho psaní a ten děj je taky značně omezený. Takovou blbost bych vůbec neřadila k povinné četbě.

MartinkaSl
12.03.2017 4 z 5

Ke knize jsem se dostala až při povinné četbě. Ze začátku mě námět knihy i kniha celkově dost zaskočila. Děj knihy mě začal bavit až ve druhé polovině, kde se začala ukazovat pravá tvář členů rodiny.

KanWay
06.03.2017 5 z 5

Povídka se mi líbila více, než Zámek. Nutno dodat, že je to sice krátká povídka, ale čtenář (s alespoň trochou fantazie) má tendenci přestat číst, zabodnout prst do nedočteného odstavce a prostě si představovat, soucítit a prožívat Řehořovy pocity. Jelikož sám jsem velký melancholik a pesimista, kniha se mi četla dobře. A podle očekávání vyšla najevo prvá tvář Řehořových nejbližších. Pro lidi, kteří si chtějí knihu přečíst, dobrá rada - v knize není ani tak důležitá proměna Řehoře v brouka, ale proměna lidí při pohledu na člověka v těle brouka! Za mě - plná palba :)

jitus.drahotska
05.03.2017 4 z 5

Ke Kafkovi mě dostala až povinná četba do školy. Celou dobu čtení jsem měla spíše nepříjemný pocit, který byl spojený s Řehořovou novou podobou. Sama musím uznat, že po dočtení jsem byla ve svém přístupu ke knize poměrně dost zaskočena, a nevěděla si rady, jak celé dílo pobrat. Překvapil mě dost námět - přeměna člověka v brouka. A zároveň tlak tehdejší byrokracie.

Jerry29
26.02.2017 5 z 5

Obrovský zážitek.

Ema22
26.02.2017 5 z 5

Kafku nekriticky miluju. Proměna je syrová a pravdivá. I když povídky V kárném táboře nebo Umělec v hladovění mě oslovily víc. Ze všech textů čiší beznaděj. Sám se prý při jejich předčítání smál. Já se nesměju. Něco mě uvnitř svírá a hlavním poselstvím je pro mě nebýt pasivní, neobětovat se, nenechat sebou manipulovat.

Corly
17.02.2017 5 z 5

Příjemné překvapení z maturitní četby!!! Musela jsem si z nadšení i koupit vlastní knížku! :-)
Musím to mít doma! :-) Krutý příběh, ale zvláštně hluboký a kouzelný....

pipetka5566
16.02.2017 1 z 5

Abych řekla pravdu proměna mě nijak nenadchla.Po 30 stránkách třepotání nožiček, jsem dokonce myslela, že to ani nedočtu...