Prokletý kraj

Prokletý kraj https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476283/bmid_proklety-kraj-snk-476283.jpg 4 1957 515

I temná minulost jednou vyjde na světlo. Jelení Horou se několikrát prohnaly dějiny plné nenávisti a zmaru. Vesnička ukrytá v pošumavských lesích dodnes není ideální místo k životu. Gerdu s dcerou k návratu sem přiměl jenom rozvod a nedostatek peněz. Z jednotvárnosti ji vytrhne až seznámení s Lindou, která tu pátrá po minulosti své rodiny. Vzápětí ale ve vesnici za podivných okolností někdo zemře... a zločin oběma ženám pomůže odhalit staré tajemství, které nikdy nemělo vyjít na povrch. Michaela Klevisová tentokrát opustila kriminalistu Josefa Bergmana a v románu z Pošumaví nahlíží na zločin pohledem dvou mladých žen, jejichž životy jsou provázány s místy, kudy se opakovaně prohnaly dramatické dějiny. Zapadlá vesnička Jelení Hora má temnou minulost a dodnes to není ideální místo k životu. Není divu, že odsud Gerda vždycky chtěla odejít a uniknout minulosti. Teď se ale rozvedla, je bez peněz a nezbylo jí nic jiného, než se s dcerou vrátit do nuzného domku po rodičích. Linda na stejné místo přijíždí na dovolenou, aby pátrala po minulosti své rodiny, která se před čtyřiceti lety odstěhovala. Vzápětí ve vesnici dojde k úmrtí a obě ženy odhalí přísně střežené tajemství související s krajem, kde nikomu nebylo souzeno být šťastný. Autorka úspěšné detektivní série se v této knize místo krimi zápletky soustředí na mezilidské vztahy v prostředí sousedícím s národním parkem a vojenským prostorem. Přes minulost zdejších obyvatel odhaluje historii plnou zvratů, která někomu zabránila v těchto místech naplno zakořenit a jiné k Pošumaví neplánovaně připoutala.... celý text

Hella
06.04.2023 3 z 5

Klevisová je výtečnou spisovatelkou, její knihy jsou obvykle plné přesných a duši zasahujících popisů míst, krajů, lidských osudů. K tomuhle příběhu se nedá téměř nic vytknout... téměř: Já se na konci v příbuzenských vztazích a jménech/přezdívkách poměrně dost ztrácela a to mi trochu dojem ze čtení pokazilo.

Kocourek
28.03.2023 4 z 5

Mám ráda autorčino popisování charakterů lidí a propojování s historií. Tahle kniha trochu vybočovala z klasické detektivky, ale vlastně tam také trochu zápletky bylo. Nevím jak vy, ale já jsem s nadějí čekala , kdy se konečně objeví Naira :-) . Pravda, že v bývalých Sudetech se asi děly věci. Pamětnici už pomalu vymřeli a stejně by asi jejich vyprávění leckdo neuvěřil....

Čmeláček
23.03.2023 5 z 5

Moje první setkání s paní Klevisovou dopadlo na výbornou! Dal jsem na vysoké hodnocení svých oblíbených, kterým tímto děkuji. A k nadšeným komentářům se nutně musím připojit :). Kniha byla fakt skvělá, paní spisovatelka píše dobře a já zkusím určitě také její detektivky s Bergmanem.

Disease
20.03.2023 4 z 5

Až z anotace jsem zjistil, že to není detektivka, ale stejně jsem přečetl. Parádní studie charakterů obyvatel Sudet, kde je náplava skoro každý. Ke konci sice maličko zavánělo červenou knihovnou, ale celkový dojem dobrý. Už se těším, až se ke mně dostane nějaká její detektivka.

Verrrunka
14.03.2023 4 z 5

Trochu mi uniklo, že tahle knížka není klasická detektivka, jaké Klevisová píše.
No ale i tak to bylo fajn, čtivé jako vždy, trochu náročnější na orientaci ve jménech a vztazích, ale autorka opět zvolila zajímavé prostředí a pomalé rozklíčování minulosti si pořád drželo napínavou linku.
Znovu bych ji už asi číst nemusela, to fakt raději sáhnu po její detektivce, ale bavilo mě to.

Christeene
14.03.2023 2 z 5

Detektivka? Vazne? Kde? Vrazda se stala az na strane 194! Kniha je radoby mysteriozni roman mozna. A i tam bych mela dost pochybnosti. Neni to uplne nejhorsi, ale take zadna hitparada. Namet je dobry, zpracovani pokulhava, asi tak bych to shrnula.

whiolet
14.03.2023 4 z 5

Krásný styl psaní.
Co se stane, když se v jedné malé české vesničce objeví Linda, která pátrá po minulosti svého dědečka? Pod rukama jí ožijí staré rány a pár špinavých tajemství.
Smíchejte do hromady všetečne sousedy a jednoho mrtvého a máte o zábavu postaráno.
Tohle mě bavilo.

Kopretinka784
06.03.2023 4 z 5

V knihovně mi odložili "něco od Klevisové". Těšila jsem se na Bergmana a on tam nebyl. Nicméně zajímavý příběh, který se krásně četl.

Milča66
05.03.2023

Nádhera. Miluju autorky styl a těším se na každou další knihu.

Máca216
04.03.2023 5 z 5

Moc hezké, hlavní hrdinka rozplétá tajemství, které se týká jeji rodiny.

Dana12
28.02.2023

Knížka se mi moc líbila, zajímavé a napínavé čtení, konec zajímavý. Určitě si od této autorky přečtu další knihy.

Formicka93
27.02.2023 4 z 5

Napínavý příběh, skvělý popis krajiny, rodinná tajemství. Je to napínavé, čtivé.

netopýrek1985
26.02.2023 5 z 5

Asi samostatný příběh bez Bergman, ale moc napínavé. Moc se mi líbil děj a ta minulost. Za mě super.

Bastien581
23.02.2023 5 z 5

Skvělé a hlavně napínavé.

bazyk21
11.02.2023 5 z 5

lehce depresívní leč velmi zajímavě vystavěný příběh s originální zápletkou

Fanda74
10.02.2023 5 z 5

Knížky Michaely Klevisové mám rád a nebyl jsem zklamán. Vždycky je to takový napínavý příběh, který nejde vyloženě do extrému. Pěkné

sakro
10.02.2023 3 z 5

Velmi slušná, i když zapomenutelná kniha. Rádi si ji přečtete, ale pochybuji, že se k ní někdy vrátíte. Po literární stránce velmi dobře popsaná ponurost místa ale i ponurost některých lidských vztahů. Nijak nevyčuhuje z řady ostatních autorčiných knih. Slušně odvedené řemeslo, ale mám neochvějný pocit, že hlavně řemeslo. Pokud by tahle kniha v dějinách literatury vůbec nebyla, zas tak moc se nestane.

Ketrin.TR
06.02.2023 3 z 5

Díky svým detektivkám má paní Klevisová laťku nasazenou hodně vysoko, tahle knížka se jim bohužel moc nepřibližuje. Chyběly mi tady prostě její klasické zvraty a napínavé stránky. Příběh se trošku vlekl, nic moc se vlastně pořádně nedělo. Pátrání v rodinné minulosti bylo fajn, ale finální zápletka nebyla nějak moc velké wow, rozhodně má tahle spisovatelka víc co nabídnout a tady svůj potenciál trošku zadusila. Co se jí ovšem nedá upřít je úžasný popis okolí, které dokáže tak barvitě popsat, až tu vůni zurčícího potoka, který se jako stružka vine hustým lesem, prostě cítíte taky. Těším se na její novou knížku Vraní oko, a doufám, že se zase vrátí do svých starých kolejí!

Surmei
06.02.2023 4 z 5

Je to již několikátá kniha od Michaely Klevisové, která obohatila mou knihovnu a zatím nemůžu říct, která je nejlepší, protože mě každá něčím dostane.
Tahle mě dostala tím, že to není klasická detektivka, kterou jsem očekávala.
Je fakt, že jsem musela dávat pozor, protože se mi občas pletly postavy, nicméně knížka měla vše - složité mezilidské vztahy, krásný popis přírody v naší krásné zemi, díky kterému jsem se na pár chvil vydala v myšlenkách na dovolenou, napětí. Dokonce jsem měla husí kůži a na závěr mi stekla i slza.

MARTh
04.02.2023 4 z 5

Moje první setkání s tvorbou paní Klevisové a určitě ne poslední. Příjemné počtení, líbila se mi práce autorky s češtinou a taky její popis mezilidských vztahů mezi sousedy a v rodině. Fakt pěkné. K naprosté spokojenosti mi chybělo jen trošku větší napětí, asi jsem očekával více tajemna a "akce". Tím ale knihu rozhodně nehaním, bylo to dobré, za mě pohodové 4*