Prokletý kraj

Prokletý kraj https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476283/bmid_proklety-kraj-snk-476283.jpg 4 1958 515

I temná minulost jednou vyjde na světlo. Jelení Horou se několikrát prohnaly dějiny plné nenávisti a zmaru. Vesnička ukrytá v pošumavských lesích dodnes není ideální místo k životu. Gerdu s dcerou k návratu sem přiměl jenom rozvod a nedostatek peněz. Z jednotvárnosti ji vytrhne až seznámení s Lindou, která tu pátrá po minulosti své rodiny. Vzápětí ale ve vesnici za podivných okolností někdo zemře... a zločin oběma ženám pomůže odhalit staré tajemství, které nikdy nemělo vyjít na povrch. Michaela Klevisová tentokrát opustila kriminalistu Josefa Bergmana a v románu z Pošumaví nahlíží na zločin pohledem dvou mladých žen, jejichž životy jsou provázány s místy, kudy se opakovaně prohnaly dramatické dějiny. Zapadlá vesnička Jelení Hora má temnou minulost a dodnes to není ideální místo k životu. Není divu, že odsud Gerda vždycky chtěla odejít a uniknout minulosti. Teď se ale rozvedla, je bez peněz a nezbylo jí nic jiného, než se s dcerou vrátit do nuzného domku po rodičích. Linda na stejné místo přijíždí na dovolenou, aby pátrala po minulosti své rodiny, která se před čtyřiceti lety odstěhovala. Vzápětí ve vesnici dojde k úmrtí a obě ženy odhalí přísně střežené tajemství související s krajem, kde nikomu nebylo souzeno být šťastný. Autorka úspěšné detektivní série se v této knize místo krimi zápletky soustředí na mezilidské vztahy v prostředí sousedícím s národním parkem a vojenským prostorem. Přes minulost zdejších obyvatel odhaluje historii plnou zvratů, která někomu zabránila v těchto místech naplno zakořenit a jiné k Pošumaví neplánovaně připoutala.... celý text

Marčullkas
30.08.2021 5 z 5

Skvělá !

emamat
29.08.2021 5 z 5

Opět další výborný příběh této autorky.

Kopretina_aku
29.08.2021 5 z 5

Nostalgie, návraty ke kořenům, příroda plná lesů, sousedské vztahy a pomluvy, tajemné báchorky...bylo to příjemné čtení, s dokonalou atmosférou, až bych sama chtěla být součástí příběhu...

Kerberos
29.08.2021 5 z 5

Začátek trochu zdlouhavější, ale nálezem deníku to začalo nabírat na obrátkách. Trochu mě pletly jména jednotlivých postav, než jsem si seřadila přezdívky z rumunštiny. Detektivka řešící křivdy z dávné minulosti.

vsechnonebonic
28.08.2021 5 z 5

Od autorky jsem četla všechny její knihy. Tato je trošku "jiná", ale moc se mi líbila. Možná to je tím, že Šumavu znám a mám pro šumavskou přírodu slabost. Kniha mě oslovila už od první stránky. Skoro mi bylo líto, když jsem přečtenou knížku odkládala a to obvyklé policejní vyšetřování mi v ději opravdu nechybělo.

HaHa11
27.08.2021 4 z 5

Po přečtení několika prvních stránek jsem zažila pocit jistého déjà vu. Téměř přesně po roce (v srpnu 2020 vyšla kniha Drak spí) jsou tu další zapadlá vesnice a další rodinná tajemství. I tentokráte stojí v centru pozornosti ženy; to ony uvedou do pohybu události vedoucí k odpovědím na otázky, na které nikdo z rodiny nechce nebo nedokáže odpovídat. Nejdříve přichází na řadu mezilidské vztahy poznamenané válkou, odsunem a vlnou poválečného osídlení (starousedlíci, přistěhovalci, Češi, Němci, Slováci či Rumuni), potom trable současné – osamělost, finanční nejistota, partnerské vztahy, a nakonec smrt jednoho z aktérů. Vystižení atmosféry, zachycení charakterů, splétání dějových linií – v tom je autorka tradičně velmi přesvědčivá. Něco mi tam ale přeci jenom chybělo… Bergman! Uvidíme, jaké plány s ním Klevisová má, snad se nechystá poslat ho na odpočinek?!
Hodnotím čtyřmi hvězdami – zásluhu na tom má nadmíru povedený závěr – tam bylo všechno – vina, přiznání, trest, smutek, beznaděj, a nakonec ulehčující a úsměvné odpuštění.

PéEm
26.08.2021 4 z 5

Pěkné čtení. Jako obvykle dobře popsané charaktery a atmosféra místa. Příběh, kde se zdánlivě nic neděje s lehkým nádechcem krimi.

Tereziee
26.08.2021 4 z 5

Prokletý kraj není úplně klasickou detektivkou. Je to spíš příběh několika rodin z malé pohraniční vesničky, kde každý má svoje malé i větší tajemství. Atmosféra v knize je popsána naprosto dokonale a stejně tak jsou vykreslené i postavy v knize. Autorka umí psát čtivě a s napětím očekáváte, co bude dál. Prokletý kraj byl mým prvním setkáním s Klevisovou a rozhodně ne posledním.

Ilona
24.08.2021 5 z 5

Asi je úplně zbytečné psát, jaké další dokonalé čtení nám autorka připravila. Všichni, kdo paní spisovatelku znají, vědí. A kdo sahá po její knížce poprvé, zajisté nebude litovat.

Knižní střípky
23.08.2021 5 z 5

Autorka mi opět dokázala, že umí napsat výborný příběh, dokáže perfektně zachytit charaktery a pohnutky postav. Atmosféra této knihy mě pohltila od prvních stránek, úplně jsem cítila tu hutnou a svíravou atmosféru, která v Jelení Hoře panovala.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

mysterygirl
21.08.2021 4 z 5

Neco mi tam chybelo.. Za me stále vede kniha Drak spi

Zuzulinka
20.08.2021 5 z 5

Překrásná kniha. Musím autorku moc a moc pochválit. Zajímavý příběh, různorodé povahy hlavních hrdinů, krásné prostředí, kde se děj odehrává. Lidskost a živočišnost. Paráda. Doporučuji přečíst a děj si tak prožít s hlavními hrdiny knihy.

flaquitta
19.08.2021 5 z 5

Vesnička v Pošumaví byla v minulosti formována odsunem sudetských Němců a příchodem rumunských Slováků, což je dodnes příčinou starých tajemství a křivd. Obyvatelé vesničky jsou vůči sobě ostražití a nepřátelství. Dílem vraždy se pak odhalí tajemství, všechno do sebe záhy zapadne. Kniha je velmi čtivá, tajemná, moc se mi líbila atmosféra příběhu, pohnutky starousedlíků a především pověry, kterým místní věřili.

Zrzavá_Tereza
18.08.2021 5 z 5

Mála vesnička na Prachaticku, stará stavení a přilehlé lesy, kde se kromě všedních starostí řeší i dávné křivdy a vyplouvají na povrch nemilá tajemství. Vesnička, kterou poznamenala historie v podobě odsunu sudetských Němců a příchodu rumunských Slováků.
Tak přesně sem zasadila svůj nejnovější příběh Michaela Klevisová a zvládla to na výbornou. Ostatně jako vždy.

Bobina74
18.08.2021 5 z 5

Michaela Klevisová o lidských osudech rozhodně psát umí. Její styl je čtivý a dokáže ve svých čtenářích vyvolat pocity napětí i zdravé zvědavosti. Detektivní zápletka je mistrně vsazena do atraktivního děje, který je vyprávěn živě a nepostrádá emoční ladění. Hodně mě bavilo proložení příběhu starými pověrami, které dodaly celé knize něžnou a nostalgickou náladu. Více v recenzi od Kniha za knihou.