Přišla z moře

Přišla z moře https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/173236/prisla-z-more-UfP-173236.jpg 3 218 62

Další krimiromán jednoho z nejvýznamnějších současných českých autorů, držitele ceny Magnesia Litera. Jednoho dne se na pláži v jihoanglickém městečku objeví tajemná krásná dívka oděná jen v plavkách, která zjevně vyšla z moře. Je promrzlá, nikoho nepoznává, na nikoho nereaguje. Místní noviny v tom vidí senzační zprávu okurkové sezóny. Mladý novinářský elév z Prahy, který je v Anglii na stáži, má o dívce napsat reportáž. Když dorazí do policejní cely, zdá se, jako by ho dívka poznávala. Ukáže se však, že tato skutečnost může být životu nebezpečná. Inteligentní román jako odpověď současným krvavým krimi thrillerům.... celý text

Sorrow
13.09.2014 3 z 5

Nebyla to žádná pecka to je pravda..příběh celkem o ničem, gradace nulová..ale přesto je to Miloš Urban a já mám jeho styl vyprávění a popisu prostě ráda. Navíc si myslím, že tuto knihu všichni berou až moc vážně...Myslím, že si z těch Seveřanů chtěl Urban prostě jen vystřelit a spousta lidí to nepochopila a hledala v té knize víc, než tam být mělo...
Předposlední kapitolu jsem nějak nepochopila..přišla mi tam jaksi nadbytečná...
A kritici..nezkoušejte mi tvrdit, že The Gray Catsby nepobavil :D
Kdyby byla možnost, možná bych dala spíše 2,5 hvězd, nicméně přesto nelituji, že jsem si knihu koupila..pro Urbana mám prostě slabost :)

iae
13.08.2014 2 z 5

Na knize je nejlepší přebal. Kniha mi připadala narychlo spíchnutá, nepřesvědčivá, jaksi řídká. Měla jsem při četbě dojem, že se snaží o napodobení nějakého žánru, ale nebyla jsem si jista jakého. Knihu jsem sice dočetla, ale připadala jsem si ošizená.

jethro.tull
12.08.2014 1 z 5

Asi neřeknu nic nového, řada čtenářů to tady napsala přede mnou. Od Miloše Urbana jsem přečetl takřka všechno, dokonce i román Boletus Arcanus, který jsem považoval za autorovo nejhorší dílo. Pak jsem byl nadšený následující knihou Praga Piccola. Nyní je mi jasné, že Boletus Arcanus není Urbanovým nejslabším dílem. Dvě třetiny knihy jsem u pseudointelektuálních úvah přemýšlel, jestli nečtu omylem Viewegha. Potom jsem začal tušit jakousi detektivní zápletku a autor mi zbytek převyprávěl takovým způsobem, jako by sděloval obsah nějaké cizí knihy. Konec nějak vyšuměl a já byl rád, že to mám za sebou. Zklamání je veliké.

Antoaneta
11.08.2014 1 z 5

Velké zklamání kniha je nudná taková nijaká nevýrazná nedokázala jsem se začíst druhou polovinu jsem brala jen tak letmo nebavilo mně to vůbec.

anibeni
04.08.2014 2 z 5

Zklamání.... Tímto jedním slovem bych vyjádřila své pocity z knížky, kterou jsem dočetla jen horko těžko... Zaujal mě námět, ale absolutně mi nesedl styl, kterým autor tuto knihu psal... Několikrát jsem knihu chtěla odložit s tím, že ji nedočtu, ale furt jsem byla zvědavá, co za tím vším bude, jestli se to přece jen nezlepší... bohužel, nezlepšilo, ani styl psaní, ani samotný příběh..

Verrrunka
25.07.2014 2 z 5

Prostě Urban, prostě nuda. Moje druhá kniha tohoto autora a pořád nic. Další šanci už mu nedám. Tentokrát to sice nebylo překombinované jako v případě Santiniho jazyka, ale bylo to zase naopak takové bez náboje, nudné. Začátek byl poměrně slibný, ale pak zklamání na celé čáře, čekala jsem, že se příběh bude ubírat trochu jiným směrem.

Эva
23.07.2014 3 z 5

Urbana mám ráda, líbí se mi Sedmikostelí i Santiniho jazyk. Na Přišla z moře jsem dlouho čekala a těšila se. Bohužel zklamání. Místy nelogický děj, neurbanovský příběh, pseudointelektuální autorovy názory, překombinovaný konec. Konce nejsou Urbanovou silnou stránkou, ale tohle bylo fakt příliš. No nic, pro mě je pořád nejlepší Poslední tečka za Rukopisy...

bllm
16.07.2014 1 z 5

Stejně jako ostatní jsem se moc těšila a zklamání převeliké. Hrůza. Nepříjemný, nesympatický hrdina. Mizerná zápletka. Chybí napětí, jakákoli atmosféra. Nuda nudoucí. Nebýt to můj oblíbený autor, tak bych to ani nedočítala. Tak od první třetiny jsem už jen doufala, že se mi to podaří dočíst co nejrychleji, abych se mohla pustit do něčeho lepšího a tak od druhé dřetiny jsem si přála, aby hlavní hrdina zhynul nějakou stršlivou, obzvláště bolestivou smrtí. Nevět, kdo to napsal, typla bych to na nějkého začínajícího amatéra s mizivou spisovatelskou budoucností.

Dousabel
10.07.2014 4 z 5

A mě se to líbilo velice :) Pěkné, čtivé, svižné a místy i dost vtipné, sice závěrečné rozuzlení trochu přitažené za vlasy:) Sama se zamýšlím nad tím, jestli bych nejednala stejně jako Karlík. I když, stálo mu to za to Maserati...?:))

Popelllka
12.06.2014 3 z 5

Miloš Urban nezklame precizním zpracováním textu, správnou dávkou nadsázky a ironie i čtivostí. Nicméně z daného námětu by se dalo určitě vytěžit mnohem více. Ostatní jeho knihy se mi líbily více, byly živější, obsahově propracovanější. I tak si ale knížka zaslouží tři hvězdičky jako pohodové letní čtení na dovolenou.

Lost Soul
22.05.2014 2 z 5

Nuda, knihu si raději vypůjčte v knihovně, pokud máte Urbana hodně rádi a přece jen mu chcete dát šanci.

Melanka
19.05.2014 4 z 5

Mám pro Urbanovo vyprávění slabost, takže jsem si to zase užila. Tajemno, ironie, sex a tentokrát navíc Anglie, příjemné čtení.

Janek
29.04.2014 2 z 5

Tak mám zase pocit, že si ze mě vypravěč dělal celou dobu legraci, když zatajoval to nejdůležitější. Podobné pocity jsem zažívala při Barnesově Vědomí konce.

Paul
28.04.2014 4 z 5

Pro mne svižné, lehké, zábavné a lehce ironické. Krásný jazyk a trochu toho napětí a tajemna také. Moje první Urbanova kniha... rozhodně si přečtu něco dalšího...Po všech těch hrůzách "opravdových severských detektivek" příjemné čtení před spaním...
Jedna hvězda dolů a jedna výhrada za předposl. kapitolu...co to mělo být ??

Dudek
22.04.2014 2 z 5

Urbanovo nejnovější dílo je marketingově představováno jako dlouho očekávaná odpověď na současný boom krimi románů. „Přišla z moře“ tak vyvolává zdání novinky, která, v návaznosti na drsnou americkou školu z padesátých let, vyplní mezeru v současné krimi tvorbě inteligentním románem kladoucím důraz na postavy. Miloš Urban v rámci české tvorby proslul zejména díky zdatnému používání (a kombinování) prvků brakových žánrů se sociální kritikou, které fungují zejména v rámci pseudoreálné národní prózy (historický Lord Mord, pohádkový Hastrman) a ještě lépe ve spojení s nespolehlivým vypravěčem. Jeho příspěvek do kriminálního žánru tak logicky budí zvědavost nejen u svých fanoušků. Autor tentokrát svůj román zasazuje do zahraničí, konkrétně do Anglie, a spíše než o opravdový noir se pokouší o jakousi sociologickou sondu, ve které sleduje menší skupinu lidí, jejichž osudy se zcela nečekaně začnou ovlivňovat. Středobodem universa je dívka, která vystoupila z moře a nemluví. Nic víc, zpočátku chybí fakta, chybí mrtvola a nejsou jasné ani žádné motivace postav. Autor pravděpodobně chtěl postupně budovat dějovou zápletku a pomalu odhalovat další a další indicie. Nicméně krom trpělivosti mu chybí opravdové zauzlení (děj je primitivní, ale zároveň zbytečně překombinovaný) a uvěřitelně se chovající postavy. Čím více se tedy čtenář dozvídá, tím je pro něj pokračování ve čtení více a více frustrující a na konci nedochází k žádnému naplnění. V určitých chvílích dokonce dochází k tak velkému nakumulování řekněme až směšných prvků, že se dokonce zdá, že Urbanovou snahou bylo sepsat žánrovou parodii (scéna v mrazáku a následné pobíhání po sídle).

rakytnik
21.04.2014 3 z 5

Když byla oznámena nová kniha od mého oblíbeného autora, navíc krimiromán, řekl jsem si, že tomu nelze odolávat.

Bohužel i zklamání se dějí ...

Na počátku tajuplné drama, které se pokouší v larssonovském duchu vylíčit krimi zápletku se v závěru jakoby vytratí. Chvilková ambice na román erotický se taktéž nekoná.

Závěrečné rozpačité vysvětlení zápletky už působí značně nestandardně.

Miloši! ... Tak snad příště (:×((

KarlaP
17.04.2014 4 z 5

Kniha Přišla z moře se mi moc líbila. Jednoduchost tu přechází v inteligentní román, který se čte svižně, ačkoliv se na začátku autor zdržuje především okolo okolností záhadné dívky, její rodiny a toho, co se jí vlastně stalo. Díky tomu má ale kniha ke konci nečekaný a rychlý spád, který vás k tomu všemu ještě překvapí. Vyprávění je tajemně napínavé i bez krvavých scén.

Askarinka
16.04.2014 3 z 5

Na tuhle knížku jsem čekala opravdu strašně dlouho. S napětím jsem očekávala s jakou super zápletkou můj milovaný autor přijde. O to větší zklamání jsem zažila. Příběh není špatný, ale není to klasický Urban.
Strašně mi chybí postavy jako Roman Rops, Martin Urann. Karel Vrba je takové nezkušené a frustrované ucho.
Chybí mi literární toulání Prahou. Mrzí mě,že v knížce chybí dokonalé ilustrace od pana Růta. Knížce chybí Urbanovské mystično a typická temnota jeho postav.
Jediné co se mi na knížce líbilo, byly poslední kapitoly. V těch už jsem svého oblíbeného autora bezpečně poznávala.

Každopádně bude mít místo v mojí knihovně po boku ostatních Urbanových knih, akorát nevím jestli se k ní ještě někdy vrátím.

quadraxa
15.04.2014 5 z 5

já jsem jinou knihu od Urbana nečetla, tudíž nemohu srovnávat...nicméně tato kniha byla rozhodně napsaná čtivě a příběh mě bavil od začátku do konce.

Tydvik
07.04.2014 3 z 5

Taky trochu zklámání. Jako by se Urban sám pro sebe pokoušel vypořádat se ztrátou staré dobré Anglie, ale to je na zajímavou knihu trochu málo.
Celý příběh tak nějak divně nedrží dohromady. I když konec je dobrý, není to prostě ono...(A do toho ještě ten sterilní a zamindrákovaný hlavní hrdina).

Miloš Urban
česká, 1967
2001  77%Hastrman
1999  74%Sedmikostelí
2008  81%Lord Mord
2005  69%Santiniho jazyk
2003  77%Stín katedrály

Kniha Přišla z moře je v