Zátiší

Zátiší https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/195276/bmid_zatisi-GQx-195276.png 4 858 278

Vražda a útulný kanadský venkov, kde se lidé doma ani nezamykají, to nejde příliš dohromady. Tím spíš, že se obětí stala vážená stará dáma a k násilné smrti došlo v lese, navíc překvapivým způsobem. Armand Gamache, vrchní inspektor quebecké Sureté, který je k případu přivolán, však moc dobře ví, že i ta nejidyličtější místa na zemi mívají svá nebezpečná tajemství. „Na vraždě je zvláštní, že bývá spáchaná často desítky let předtím, než k ní skutečně dojde,“ říká gurmán Gamache a čtenáře čeká vskutku vybraná literární hostina. V pravém i přeneseném slova smyslu. „Hvězdný debut“ – tak označili v Kirkus Reviews tuto detektivku, úvodní z dnes již devítidílné série vycházející ve 20 zemích, mnohonásobně oceněné (Agatha Award, Edgar Award, Barry Award, Anthony Award) a pravidelně zařazované mezi top tituly roku (New York Times, Publishers Weekly, People Magazine, Amazon). A časopis Booklist dodává: „Knižní klenot…“... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Knižní klub

Still Life , 2005

Danago
14.01.2021 2 z 5

Četla jsem hodně dávno a nijak zvlášť mě knížka nebavila není to můj šálek kávy.

ydnac
06.01.2021 4 z 5

Moje první kniha od Louise Penny, moc se mi líbí její obálky, dala jsem na recenze na databázi a už dlouho jsem se na tento první díl chystala.
Dostalo se mi přesně toho co jsem očekávala - žádná brutalita, žádná krev jen hezky napsaný příběh, který určitě mezi drsnějšími detektivkami či thrillery přijde vhod :-)
Klidná venkovská detektivka při které si dáte čaj a odpočinete si :-)
Vrchní inspektor Gamache je sympatický, chytrý, empatický a spravedlivý ke kolegům, líbilo se mi, že dal několikrát šanci nové kolegyni, která je dost nepříjemná k lidem a asi si to sama ani neuvědomuje.
Další díly si určitě přečtu :-)

raty
02.01.2021 5 z 5

Díky knižním přátelům z DK za kladné komentáře, které mě přivedly k této knize. Souhlasím se všemi. Děj si tak poklidně plyne, ale vlastně se od něj nedá odtrhnout.

No nazdar, teď mě napadlo kouknout, kolik má série dílů. Takže ještě jednou díky :-)

JitkaH83
28.11.2020 4 z 5

Detektivka, která mě opravdu baví. Protože jsem tento první díl četla až jako třetí knihu a před ní četla Vražedný chlad, již jsem s obyvateli vesnice byla seznáme a měla jsem jednodušší se zorientovat. A asi právě proto mi od začátku jedna osoba přišla podezřelá a nakonec se potvrdilo, že je vrahem, což mě trochu mrzí, nicméně důvod jsem nedokázala odhalit a kniha se četla dobře. Tento styl detektivky ala Agatha Christie se mi líbí.

jiri77
27.11.2020 1 z 5

No teda ,nic moc. Kniha je podle mě zbytečně natažená do tři sta dvaceti stran, možná kdyby byla o polovinu kratší ,hodnotil bych ji kladněji. Do čtení jsem se neustále musel nutit ,a celkově byla kniha pro mě naprosto nezáživná. V dalších dílech určitě pokračovat nebudu.

alzbeta4340
13.11.2020 4 z 5

Zátiší má všechno, co si představuji pod pojmem venkovská detektivka. Příjemné a podrobně vykreslené prostředí, sympatického detektiva a hodně postav, které se ze začátku trochu pletou. Typické je také pomalejší, zde trochu kolísavé, tempo vyprávění.
Já jsem nejvíc ocenila, jak v té spoustě vztahové omáčky je motiv zločinu vlastně jednoduchý a nepřekombinovaný.
Mé první setkání s touto autorkou, splnila jsem si svůj čtenářský dluh. A je jasné, že u jednoho dílu nezůstanu.

krákorka
12.11.2020 5 z 5

Autorka píše dobrou detektivku a další díly se dobře čtou.

pavla67
09.11.2020 4 z 5

Pribeh se mi hodne libil, ale kdo mi byl nesympaticky, tak ta nova agentka Irene.Samozrejme pujdu na dalsi dil.

iška
08.11.2020 4 z 5

V poklidu kanadského venkova jsem se nechala unášet a chvílemi i zapomínala, že se tu děje cosi zlého. Tak tuto sérii také neopustím.

Elapheg
07.11.2020 4 z 5

Je to moje první setkaní s autorkou a s inspektorem Armandem Gamachem. Tato detektivka je psána velmi inteligentním stylem, netečou zde vůbec potoky krve, můžete ji číst kdykoliv, protože brutality zde nejsou a to se mi líbí. I když jsem místy čekal více napětí, zklamaný rozhodně nejsem a s chutí si přečtu i další díly, ale první díl hodnotím čtyřmi hvězdami. Ve vesnici dojde k zabití starší ženy. Je to nehoda, nebo vražda? Jaký předsmrtný vzkaz Jane zanechala svým přátelům a známým? Dokáže ho inspektor Armand Gamache rozluštit? Můj tip na zloducha mi z poloviny vyšel. Je to hodně vztahová detektivka, kde se s každou další kapitolou dozvídáme více o Janeininých známých a přátelích a tím nás autorka přibližně směřuje k tomu, co se vlastně stalo a hlavně, kdo to spáchal. Nechám v sobě doznít ještě toto knižní poselství, protože mě paní Pennyová dokázala zaujmout. Doporučuji k přečtení a autorce děkuji. :-)

Vydrýsek
27.10.2020 5 z 5

Na doporučení mojí maminky jsem sáhla po této první knize z celkem objemné série. První kapitola byla trochu zmatečná. Jako by do knihy nepatřila, a přesto tam být musela, aby navodila atmosféru vesnice a seznámila s obyvateli. Autorka vystihuje povahy osob, vtahuje do příběhu a zároveň poučuje. Jsem moc ráda, že jsem po této knize sáhla a vypadá to, že s touto autorkou strávím sychravé podzimní večery.
"Myslím, že spousta lidí svoje problémy miluje. Nabízí jim to všechny výmluvy, aby nemuseli vyrůst a pokračovat v životě. ... Žijí v 'zátiší',bez pohybu vpřed a čekají, až je někdo zachrání."

Toffee
22.10.2020 4 z 5

Objevila jsem novou sérii a novou autorku detektivek. Tahle byla velmi příjemná a starosvětská, což umocnila postava sympatického inspektora Gamache. Těším se na další.

Litocha
14.10.2020 3 z 5

Na jedné straně hezky vykreslené postavy a vztahy (tady je poznat, že je autorka žena), až starosvětská atmosféra, sympatická postava hlavního vyšetřovatele i mnoha lidiček z umělecky založené vesnice, lidské a uvěřitelné povahy lidí, absence potoků krve a důraz na zjištění motivace a charakteru zúčastněných, zamyšlení o lidské nátuře, zajímavé okořenění v podobě vztahu anglofonních a frankofonních Kanaďanů.
Na straně druhé velmi pozvolné tempo, trocha nedomyšlenosti (třeba to s tím domem oběti) a neskutečně protivná Yvette Nicholová, která se sice jevila nadějně, ale pak už se chovala jako čím dál větší sebestředná koza. Chyběl mi větší spád a něco, co by u mě vzbudilo silnější pocity.
Takhle byla knížka fajn a příjemná, ale nepřikovala mě k sobě. Další díl ale určitě časem vyzkouším.

INCOGNITOREADER
13.10.2020 4 z 5

Na sérii jsem se moc těšil až tak, že jsem koupil všechny dostupné díly ještě než jsem vůbec četl ten první.... o to větší bylo očekávání a obavy jestli to opravdu stalo za to. A co myslíte? Stálo! Rozjezd je pomalejší, ale to jsem tak nějak čekal. Není to krvavý thriller, kde vražda střídá vraždu a stříkají potoky krve. Tohle je detektivka že staré školy. Kdo má rád Agathu Christie bude se mu líbit s největší pravděpodobností i Zátiší. Já měl popravdě celou dobu pocit, že se vyšetřuje vražda slečny Marplové. Také Jane, starší, velice oblíbená. Hodně mi ji připomínala. Čtení jsem si užil. Na podzim ideální. Ke krbu, nebo pod deku s čajem. Už se těším na další díl. Rozhodně povedený začátek série.

pet17
01.10.2020 5 z 5

Hezká, jednoduchá, odpočinková detektivka, vtáhne vás do děje a postavy jsou vám sympatické, už se těším na další knihu ze série

martiline
30.08.2020 5 z 5

Detektivka mě pohltila tak, že jsem četla i do půl třetí do rána ... přesto jsem nebyla ještě na konci a musela jsem si počkat na nedělní ráno. :-) ... Moc se mi to líbilo.

Kekik
28.08.2020 4 z 5

Jsem ráda, že jsem se konečně dobrala k této sérii.
Zpočátku mi trvalo, než jsem si zvykla na styl psaní.
Poté jsem si už jen užívala příjemného čtení. Líbí se mi, že se jedná o celkem normální detektivku. Myslím to tak, že zde netečou potoky krve. Nejsou zde vyšinutí zabijáci, ale normální lidé, z nichž jeden má důvod vraždit. A ten důvod je tak běžný, prostý.
První díl u mě obstál. Sice to není na plné hodnocení, ale i tak se těším na další díly.
Velkou chválu si zaslouží obálka. Vlastně obálky byly tenkrát to první, co mě na této sérii zaujalo.
Na viděnou příště. Už se těším, až zase zavítám do vesnice Three Pines.

atevi4
24.08.2020 5 z 5

Konečně jsem se dostala k téhle sérii a autorce. A jsem nadšená. Připomnělo mi to můj oblíbený seriál Vraždy v Midsomeru. Atmosférou, vykreslenými osudy a povahami lidí. Hned jsem si šla do knihovny pro další díl řady...

Kerolka_P.
14.07.2020 2 z 5

Moc mě to nechytlo. Děj mě nevtáhl a musela jsem se do čtení spíš nutit. Ani aha moment se nedostavil. Nicméně nebudu férový zhodnotitel, neb miluju Doyla, tudíž detektivní laťka je vysoko.

LadyAmálka
13.07.2020 2 z 5

Kniha mě nezaujala, po polovině knihy se stále děj nikam neposunul odkládám a nemám potřebu se k této spisovatelce vracet