Zátiší

Zátiší https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/195276/bmid_zatisi-GQx-195276.png 4 858 278

Vražda a útulný kanadský venkov, kde se lidé doma ani nezamykají, to nejde příliš dohromady. Tím spíš, že se obětí stala vážená stará dáma a k násilné smrti došlo v lese, navíc překvapivým způsobem. Armand Gamache, vrchní inspektor quebecké Sureté, který je k případu přivolán, však moc dobře ví, že i ta nejidyličtější místa na zemi mívají svá nebezpečná tajemství. „Na vraždě je zvláštní, že bývá spáchaná často desítky let předtím, než k ní skutečně dojde,“ říká gurmán Gamache a čtenáře čeká vskutku vybraná literární hostina. V pravém i přeneseném slova smyslu. „Hvězdný debut“ – tak označili v Kirkus Reviews tuto detektivku, úvodní z dnes již devítidílné série vycházející ve 20 zemích, mnohonásobně oceněné (Agatha Award, Edgar Award, Barry Award, Anthony Award) a pravidelně zařazované mezi top tituly roku (New York Times, Publishers Weekly, People Magazine, Amazon). A časopis Booklist dodává: „Knižní klenot…“... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Knižní klub

Still Life , 2005

Starmoon
29.06.2023

Sériu som nezačala čítať chronologicky; a obávam sa, že keby áno, Zátiší by ma od nej už hneď v úvode odradilo. Po všetkých tých nadšených komentároch som čakala viac, možno až priveľa. Realita však bola taká, že Three Pines na mňa pôsobilo ako lokácia, kde by ma skôr než idylka čakala nuda a rozčarovanie, z jeho obyvateľov (a teda väčšiny postáv tejto knihy) mi žiaden neprirástol k srdcu a vlastne ma osud žiadneho z nich absolútne nezaujímal (čo platí aj o obeti či o tom, kto bol nakoniec vrahom). Pamätajúc na skvelý dojem z iného dielu tejto série, nejako som sa prinútila vytrvať po stranu 160, čo je, myslím si, veľkorysý dar času pre knihu, ktorá ma absolútne nezaujala, napokon som to však vzdala a odložila ju nedočítanú. Dokonca ani pár posledných kapitol či aspoň strán sa mi nechcelo nalistovať, aby som zistila, čo sa to tam v tom lese milej pani Jane vlastne stalo.

S Louise Penny a Armandom Gamachom to však zatiaľ nevzdávam; predsa len je Zátiší debutom, a predsa len vo mne pretrváva silný dojem z inej knihy tejto série, takže časom si určite doprajem druhý diel.

Jidu
19.05.2023 4 z 5

Parádní oddychová detektivka. Děj se odehrává v malé vesničce, kde každý zná každého a nyní každý také každého podezírá, protože jeden z nich je vrah.
Je to opravdu odpočinková detektivka s vtipnými pasážemi, debatami o umění a neustálém bavení o počasí.
Co bych vytkla a za co jednu hvězdičku uberu jsou francouzské nepřeložené výrazy. Něco je jednoduché a dojde vám, co říkají, ale něco ne, a to mi fakt vadilo.
Celkově knihu doporučuji lidem, kteří mají rádi detektivky, ale nemusí moc krvavé a detailní popisy jednotlivých vražd, to tady skoro není.

Terka1975
22.04.2023 4 z 5

Chtěla jsem poklidný detektivní příběh, tak jsem se přišla seznámit s lidmi z městečka Three Pines. Čekala jsem dle vašich hodnocení, že to nebude inspektorovi topka, ale já čtu serie rada od začátku. A musím se přiznat, že mě ti obyvatelé hodně bavili a hádat kroje vrah, je taky fajn. Jen si říkám bydlet tam, tak už zítra budu možná mrtvá. Tolik zločinů na jedno místo v tolika dílech.

Nelly
10.04.2023 4 z 5

Kniha mi trošku připadala jako ten obraz od Jane - než pochopíte tu hloubku, bude vám připadat obyčejný. Právě to, co je nad detektivní zápletkou, činí tuto knihu jedinečnou (doporučuji rozhovor v kapitole sedmé).

mnohoknih
28.03.2023 5 z 5

No tak to byla paráda. Neuspěchaná, v podstatě poklidná vražda. Není nutné stále někoho mučit a prolévat potoky krve. Vesnice super, charaktery taky, někdo sympatický, někdo ne. A vrchní inspektor je topka :-)

malpet
27.03.2023 3 z 5

(SPOILER) První kniha pro mně dosud neznámé autorky, recenze a hodnocení byly skvělé, přesto dávám jen 3 hvězdy. Kniha je podle mně trochu přeceňovaná, děj se táhne, vražda se vyřeší vlastně tak trochu mimochodem a na poslední chvíli, navíc mně dost štvala postava Nicholové, nesnesitelná, a nepochopitelně nepoučitelná, vůbec nevím proč tam vlastně byla, nebo jestli bude důležitá v dalších dílech. Dám spisovatelce ještě jednu šanci s další knihou, ale asi se do mého zlatého fondu neodstane. Jak říká Alenka Šilerovic, ví vil sí.

Miriam
20.03.2023 5 z 5

Vytříbený sloh, kniha se moc dobře četla, byla to literární delikatesa. Inspektor Gamache je mi hodně sympatický, má charisma a skvělou strategii. Je to pomalu, opravdu pomalu plynoucí detektivní příběh (bez prolévání potoků krve a popisy mučení), který jsem si užila a obsahuje několik zajímavých myšlenek, které jsem si zaznamenala.

ivoiro
22.02.2023 4 z 5

Kniha to nebyla špatná. Chybí mi v ní ovšem ty dramatické akce. Po čase si další díl pravděpodobně ještě přečtu.

januska82
18.02.2023 3 z 5

Z knihy som bola dosť sklamaná... Prečítala som ju, ale ťahalo sa to dlhšie. Čakala som od nej viacej, keďže bola ocenená ako najlepšia detektívka.... Ale určite dám šancu ďalšej knihe....

JaniMa
16.02.2023 4 z 5

Ke čtení mě inspiroval seriál Three Pines. Detektivní zápletka je zajímavá. Z knihy na mě dýchla atmosféra zapadlé kanadské vesnice, a aniž bych věděla kde se vzal, tak i klid. Charaktery postav jsou propracované, jen dějový spád mohl být trochu větší. Když seženu další díl, ráda si přečtu i ten.

ArwenAragorn
15.01.2023 1 z 5

Rozhodla jsem se, že i já zkusím tolik opěvovanou sérii. Fanouškům se omlouvám, ale po padesáti stránkách odkládám. Nechytlo mě to, nelíbilo se mi. Protože jsem nedočetla, nehodnotím.

NannyOgg24
13.01.2023 4 z 5

Poklidná detektivka, která se hezky čte a jen tak mimochodem se vyřeší vražda. Určitě si přečtu další díly.

iLuciferie
14.12.2022 3 z 5

Poklidná, odpočinková detektivka. Na mě ze začátku až moc poklidná, ale asi tak třetí čtvrtina byla napínavá :)

shelma
27.11.2022 4 z 5

Taková příjemná detektivka se sympatickým vrchním inspektorem, kde si užíváte kanadský venkov a postupně s detektivy vyřešíte spáchaný zločin.

Kacatko86
05.11.2022 4 z 5

Inspektor Gamache a jeho pozvolné vyšetřování, pozorování a odhalení pachatele. Detektivka bez krve, příběh pomalu plyne a vše se začíná objasňovat

petraj30
21.10.2022 3 z 5

Na tuto knihu jsem se velice těšila, snad už jen kvůli velmi kladným komentářům. Velice klidný detektivní příběh, kde i slovo "detektivní" může být zavádějící. V lese byla nalezena zavražděná dáma, kterou měl každý rád. Rozjíždí se vyšetřování, které vede inspektor Barnaby, pardon Gamache. Jemně proplouvá do klidného života obyvatel půvabné vesničky a kromě svých problémů s podřízenými řeší i problémy ostatních, tím vychází najevo spousta malých tajemství, která vedou k vyšetření případu. Tečka.
Začátek mi dal hodně zabrat. Trvalo mi, než jsem se konečně začetla. Byla jsem zmatená ze všech jmen i velkého počtu postav a chvilku mi trvalo, něž jsem navykla stylu psaní. Začátek byl velice klidný, až nezáživný a já často utíkala k jiným myšlenkám. Teprve po první půlce se děj začal trochu rozbíhat, ale konec zase zapadl do nudného stereotypu. Tedy mně to přišlo nudné proto, že jsem již delší dobu tušila jméno pachatele.
Nicméně mi to opravdu připomnělo Vraždy v Midsomeru, a i tam se našli nudnější kousky. Rozhodně tomu dám ještě šanci, protože něco na tom skutečně je. Tohle není typ detektivek, které druhý den zapomenete a myslím, že ty další příběhy budou určitě lepší.

Nale
29.09.2022 5 z 5

Po dlouhé době úžasná detektivka, která není o potocích krve, ale komplikovaných vztazích a psychologii. Čtivé, vtipné, ke konci napínavé. Autorka píše tak dobře, že i když se tam momentálně nic neděje, stále vás to baví. Plus mají i francouzské výrazy. Vesnička Three Pines vás okouzlí nejen svou krásou, ale i sympatickými postavami (hlavně Clara, ta byla prostě parádní!). Jediný, kdo mě tam opravdu štval, byla jistá agentka.

ladna
24.09.2022 5 z 5

Skvělá nekrvavá detektivka, která vás umí pěkně svést z cesty. Styl psaní autorky je brilantní.

Ehwaz
16.08.2022 5 z 5

Geniální, absolutní symbióza...

Jenny055
31.07.2022 5 z 5

Bola to moja prvá kniha od Louise Penny a páčila sa mi. Práve som dopočúvala Žízeň od Jo Nesba a bola to veľmi príjemná zmena. Vychutnávala som si pomalé kľudné vyšetrovanie a inšpektor Gamache mi bol veľmi sympatický.