Zátiší

Zátiší https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/195276/bmid_zatisi-GQx-195276.png 4 864 864

Vražda a útulný kanadský venkov, kde se lidé doma ani nezamykají, to nejde příliš dohromady. Tím spíš, že se obětí stala vážená stará dáma a k násilné smrti došlo v lese, navíc překvapivým způsobem. Armand Gamache, vrchní inspektor quebecké Sureté, který je k případu přivolán, však moc dobře ví, že i ta nejidyličtější místa na zemi mívají svá nebezpečná tajemství. „Na vraždě je zvláštní, že bývá spáchaná často desítky let předtím, než k ní skutečně dojde,“ říká gurmán Gamache a čtenáře čeká vskutku vybraná literární hostina. V pravém i přeneseném slova smyslu. „Hvězdný debut“ – tak označili v Kirkus Reviews tuto detektivku, úvodní z dnes již devítidílné série vycházející ve 20 zemích, mnohonásobně oceněné (Agatha Award, Edgar Award, Barry Award, Anthony Award) a pravidelně zařazované mezi top tituly roku (New York Times, Publishers Weekly, People Magazine, Amazon). A časopis Booklist dodává: „Knižní klenot…“... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Knižní klub

Still Life , 2005

šipek
31.03.2015 5 z 5

Výborná detektivka z vesnického prostředí.Překrásně vylíčen život na vesnici včetně vztahů jednotlivých osob. Mě se tato kniha moc líbila, každou chvilku jsem podezíral někoho jiného.

Denčaa
21.03.2015 4 z 5

Velice dobrá detektivka, se zajímavou zápletkou. Moc jsem se do toho sice nezačetla, ale i tak byl konec překvapující. Bylo tam spousta postav, kteřá mohla být mezi podezřelími a čtenář má tudíž z čeho vybírat. Originální mi přišel nápad s malbou...

danipos
12.03.2015 3 z 5

Ze začátku jsem měla s knížkou trošku problém ... po všech těch výraznějších severských detektivkách mi přišla taková jalová, nemastná - neslaná. Nicméně postupně jsem tomu poklidnému venkovu přišla na chuť, přistoupila jsem na tempo knihy, inspektor mi byl velmi sympatický .. dost mi to připomínalo styl A. Christie. Takže po počátečních rozpacích nakonec spokojenost, určitě zkusím i Vražedný chlad, který mám půjčený k knihovny. Váhala jsem mezi 4 a 3 hvězdičkami, ideálně by bylo 3,5:) nakonec kvůli tomu rozvláčnému začátku za 3.

Hella
02.03.2015 3 z 5

Docela příjemná, poklidná detektivka se sympatickým inspektorem. Nicméně mi strašně lezly na nervy francouzské části dialogů... jj, vím, že se děj odehrává v bilingvní části Kanady, ale co je pro našince :-) moc, to je moc :-) .

Lenka.Vílka
17.02.2015 3 z 5

Libil se mi odlehceny styl, kterym je kniha psana, ktery dej tahne dopredu a tim stranky mizely rychlosti blesku. Knihu hodnotim velmi kladne, ale jenom jako celek. Lepsi prumer, presto jsem si jista, ze si ji znovu neprectu. Ale jeste popremyslim, jestli se pustim serie, uvidime.

Ilona
08.02.2015 5 z 5

Skvělá detektivka velmi připomínající starého dobrého Hercula Poirota v modernějších kulisách. Styl psaní je příjemný a že autorka místy popisuje? Rozhodně to není přehnané a k dokreslení vesnice a hlavně všech nálad to tak nějak patří. Mám ráda "severskou" krimi, ale tato knížka je v každém případě báječným protikladem, u kterého se nelze nudit.

DriftBooks
17.01.2015 4 z 5

Tato kniha v elektronické podobě mi skončila ve čtečce v podstatě náhodou. Téměř pohraniční šumavské městečko, kde žiji, má ve znaku čtyři jedle, takže malebná kanadská víska Three Pines (Tři borovice), schovaná v horách na kanadsko – amerických hranicích, mi byla tak nějak sympatická. Když jsem pak koupil na základě vcelku kladných recenzí další knihu od Luisy Pennyové (Vražedný chlad), přišel čas si je také přečíst.

Milovníci starých časů a klasické detektivky zajásají. Především milovníci či milovnice detektiva Hercula Poirota. Vrchní inspektor quebecké Sureté Armand Gamache je mu svým jednáním a snad i vzhledem vcelku podoben.

O provincii Québec se dočtete v našich médiích zejména v souvislosti se separatismem. Kniha se ho také velmi zlehka dotýká, a tu a tam ho dokáže autorka využít k jemnému vtipu. A taková je vlastně celá kniha. Navzdory tomu, že se vyšetřuje vražda, a že na povrch vylézají temné stránky obyvatel malé vesničky, je to kniha laskavá, s nádechem zmíněné veselosti.

Během pár stránek zapadnete do komunity, posedáváte s inspektorem nad šálkem cafě au lait, procházíte se hlubokým lesem, nakukujete do jednotlivých domů a přemýšlíte, kdo z těch místních lidiček to „saprlote“ mohl jen udělat a proč. Luisa Pennyová umí čtenáře klamat a myslím, že vraha odhalí málokdo. A tak to má v dobré detektivce být. Napětí odlehčené humorem a záhada, kterou vyřeší slavný inspektor až v samém závěru knihy, aniž byste se nudili. A není vůbec nutné, aby byla vražda brutální, aby byl vrah démonický šílenec a vyšetřující policista nevyrovnaný opilec, proutník či nezodpovědný akční hrdina...

kneslova
06.01.2015 4 z 5

Protože jsem ji četla jako druhou, až po Vražedném chladu, už jsem zůčastněné znala a pěkně jsem si příběh užila. Chlad je asi o zlomek lepší detektivka, ale to hlavní je stejné, vesnice Three Pines a její obyvatelé...

peedbook
21.12.2014 4 z 5

Skvelá nenútená inšpiratívna detektívka ....

MiaVanAcid
24.11.2014 4 z 5

Překvapující.Je to psáno lehce, dobře se to čte. Moc se mi to líbilo.Těším se na další díly!

Antoaneta
24.11.2014 4 z 5

Pěkná detektivka s nečekaným rozuzlením.Možná se děj zdá až moc rozvláčný pro někoho možná nudný ale mně se to líbilo.Dýchne na vás pohoda malého městečka kde by člověk zločin nečekal.Prostě taková klasika žádný krvák a jako bonus je i moc pěkná obálka knihy.

Ranuncul
12.11.2014 2 z 5

Četla jsem rozhodně mnohem lepší detektivky.Jen posledních asi 30 stránek mělo spád,
jinak nic moc.Ale kdyby to bylo podle pravdy, malba by musela být zážitek.

Kočičáci
06.11.2014 5 z 5

Nezbývá mi než souhlasit se všemi hodnoceními od čtyř hvězdiček nahoru...sdílím přesně stejné pocity.
Jen se trošku divím, že se takováto "klasická" detektivka nedočkala českého překladu mnohem dříve než po devíti letech od vydání originálu - škoda, snad už si teď pohnou, když už je deset dílů nasvětě!
Těším se na další :-)

jasmína
29.10.2014 2 z 5

Kniha se mi ze začátku líbila, ale později jsem u ní dostávala hlavně hlad, jak byly skvěle popisované jídla, poté jsem se nějak ztrácela v postavách, a bylo to na mě děsně zdlouhavé, takže nemůžu hodnotic více hvězdičkami.

Na knihu jsem se velmi těšila, o to bylo větší zklamání, a to jsem ji poctivě celou přečetla.

hledaseniki
23.10.2014 4 z 5

Zátiší patří mezi čistokrevnou detektivní literaturu, přesně takovou kterou už léta postrádám. Přirovnání s Agathou Christie sice není úplně mimo mísu, ale královna detektivek je jen jedna a tou vždy bude Agatha Christie. U většiny knih si mě kniha podmaní hned v úvodu v tomto případě tomu, tak nebylo. První kapitolou jsem se musela doslova prokousat, ale jakmile jsem se přes to dostala Zátiší mě vtáhlo do děje. Bezpochyby nejlepší postavou je inspektor Gamache, který s Herculem Poirotem sice nemá mnoho společného, ale může nabídnout něco jiného, což je moc dobře.
Ta pravá detektivka bez velkého násilí a krve, prostá a jasná honba za vrahem bez jakýkoliv moderních inovací.Já, milovnice detektivek dílo kanadské autorky rozhodně oceňuji a upřímně se těším na druhé vyšetřování inspektora Gamache, který se vrátí opět do Three Pines (snad z toho nebudou Vraždy v Midsomeru), byla by to škoda!!!

Šánka
18.10.2014 4 z 5

Tak málo násilí, mrtvých a krve, a tak hodně dobrá detektivka! Už jsem skoro zapomněla, že i takové jsem dřív četla a neztratilo se nic z napětí. Naopak krásně popsané postavy z tohoto pohodového městečka, ve kterém se jako všude ukrývá i to zlo.
A já se těším, že se zase někdy budu v klidu a potichoučku bát, co jim život přinese. Pěkné počteníčko.

Toňula
15.10.2014 4 z 5

Vzhledem k mé náklonnosti k Agathe Christie jsem sáhla i po této prvotině zmíněné spisovatelky. Nebyla jsem zklamaná, propracovaný příběh s překvapivým rozuzlením, kulisa poklidného venkova a někde na pozadí přítomnost zla..Jsem zvědavá na další případ inspektora Gamache.

Mreka
12.10.2014 5 z 5

Knihy Louise Penny som objavila asi pred 3 rokmi v angličtine a čítala som ich všetky až po súčasnú, v poradí 10-tu.Od prvej stránky som dostala všetko, čo som očakávala. Atmosféra pripomína romány Agathy Christie, alebo ako tu už niekto spomenul, Midsomer Murders. Všetko plynie pomaly, ale zaujali ma dôkladné opisy charakterov, ktoré v nasledujúcich knihách budeme môcť sledovať naďalej, pričom im osud prichystá nejeden prekvapivý zvrat. Zbožňujem postavu Ruth Zardo. Podľa mňa je napísaná úžasne a nad protikladom jej básní a jej povahy som sa viackrát schuti zasmiala. Som veľmi rada, že kniha konečne vyšla v češtine, pretože som ju zháňala pre moju mamku a bola som prekvapená, že autorka, ktorá je od roku 2005 skoro každý rok ocenená cenami, nie je vydaná aj v češtine alebo slovenčine. Ešte viac ma prekvapilo, keď som zistila, že v slovenčine bol ako ako prvý vydaný 9-ty diel. U tejto autorky, ktorej postavy sa objavujú vo všetkých dieloch a postupne sa vyvíjajú, určite odporúčam čítať v poradí, čo našťastie české vydanie dodržalo.

me.odstiny.knih
06.10.2014 4 z 5

Až přes trochu nudný a zdlouhaví začátek se mi knížka velmi líbila. Už tet se moc těším až si přečtu další knížku... Trochu mi styl psaní připomínal Agathu Christie. Nevím jestli je to jenom můj pocit a nebo jestli se to zdá i ostatním... Přemýšlím o tom že si jí možná i koupím..

Illaa
03.10.2014 2 z 5

Kniha mě bohužel moc nechytla. Bylo to takové roztahané, napětí jsem tam hledala marně. Závěr jsem očekávala mnohem více záživný, nakonec pro mě nebyl tak senzační. Na knihu jsem se moc těšila, ale spíše mě zklamala.