Hladový duch

Hladový duch https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334193/bmid_hladovy-duch-b5F-334193.jpg 4 365 107

Chaos se blíží, starej brachu. Stačilo těchto pár slov a poklid ve Three Pines vzal zasvé. Hosté se právě chystali na návrat do měst, děti se loučily s létem, když byla v místním oblíbeném bistru nalezena mrtvola neznámého muže. A tak je znovu povolán vrchní inspektor Gamache a jeho tým, aby s odkrytím další vrstvy lží odhalili pohádkové poklady i žluklá tajemství pohřbené v divočině. Zdá se, že nejvíc odpovědí na to, kdo byl onen cizinec a kde se tu vzal, zná majitel bistra Olivier. Stopy však vedou rovněž do domu Hadleyových, kde se odehrálo už několik zločinů. A zapleteni do případu mohou být i členové místní komunity českých emigrantů. Klíčů k vraždě má Gamache k dispozici hned několik, a pravda v nich zašifrovaná bude tentokrát krutá…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Brutal Telling , 2009

DvěTéčka
01.04.2021 4 z 5

Přečteno jedním dechem. :) Vím že se opakuji, ale ty obálky jsou prostě nádherné.

kap66
11.02.2021 4 z 5

(SPOILER) „Každá quebecká vesnice má svoje poslání,“ prohlásila Clara. „Někde se dělá sýr, jinde víno, v další zas hrnce. My vyrábíme mrtvoly.“
Znáte umělce, mají sklon k přehánění. Mrtvoly se tu nevyrábějí, ale přece jen se pohádková detektivka, jak jsem nazvala některý z předchozích dílů, proměnila ve svou temnější sestru, mýtickou. Leccos je zkrátka trochu jinak: milovníci umění a starožitností si tentokrát smlsnou víc než gurmáni, čtenáři, kteří si zamilovali přátele v Three Pines, se mohou cítit poněkud zaskočeni.
Stále se mi líbí autorčina dovednost vytvořit tajemno i jiného druhu než kolem neobjasněné vraždy, pořád mám ráda i frankofonní prostředí. Gamache tentokrát nikoho nepeskuje, Ruth zachovává svou tvář a shazuje vážnost života svými přisprostlými výroky a Myrna za ní svým nadhledem nezůstává pozadu. Ale musím se přiznat, že jakmile jakýkoliv cizí autor využije něco z mně známé české reality, trochu se ošívám; okolnosti emigrace mi tu přišly malinko úsměvné (souhlasím s broskev28). Není to ale nic závažného, tato série a její podstata mě baví.

Tereyciiik
03.02.2021 4 z 5

Další krásně napsana kniha. Jen mě trochu mrzelo, že byla místy zbytečně zdlouhavá a mimo hlavní děj. Každopádně se těším na další dilko. Knihovnička má určitě radost.

Vydrýsek
10.11.2020 4 z 5

No tedy, svou tajemností mi kniha vzala dech, který jsem po přečtení chvíli musela hledat. Odkazy na hudbu a oblíbeného skladatele, či popis radosti a změny ve výrazu hudebníka, popis tónů houslí... jako bych stála ve srubu a doopravdy je slyšela. Ostrovy Královny Charlotty, na které bych se hned rozjela. Do podzimních sychravých dní ideální společnost. Naštěstí mám po ruce hned šestý díl a mohu v četbě směle pokračovat. ... Zima a druhá šance? Zní to lákavě.
"Jaká je škoda, když se spisovatel ani nepokusí nalézt básně, které by k němu promlouvaly. Básníci dokážou vtěsnat do jednoho dvojverší to, na co já potřebuji celou knihu. " Přiznává na konci autorka a já s ní mohu jen souhlasit. Poezie je nádherná a jsem ráda, že ji autorka do knihy zařazuje.

broskev28
13.07.2020 3 z 5

Shodnu se s těmi, kterým se nelíbí přetažení tohoto příběhu do další knihy - už jen proto, že my další díl nemáme a já musím čekat, než ho objednáme (leda bych si ho půjčila z jiné knihovny). Podobně souhlasím se čtenáři, kterým tento díl připadal slabší a nevyvážený.
Ani odkazy na Československo se mi moc nejevily - nebýt tam (resp. tady) a nezažít tu zmiňovanou dobu, představila bych si divoký západ a zlatou horečku (jistě, pokud šlo o majetkové změny, byl to divoký východ, ale rozhodně nebyl tolik nebezpečný a především tak zjevný; možná o to hůř pro nás ostatní, méně movité).
Ale Armand Gamache, Myrna, Clara, Ruth a Róza to zase zachraňují. A tuze příjemná byla i proměna bývalého sídla Hadleyových, temného místa zatíženého zlobou a zločinem:

"Jak stoupal, starý dům Hadleyových se před ním zvětšoval víc a víc. Obrnil se. Připravil se na vlny smutku, které se z něj valily a zaplavovaly každého, kdo byl natolik bláhový, aby se k němu přiblížil. Ale buď byla jeho obrana lepší, než čekal, nebo se něco změnilo.
. . . . . .
Vrchní inspektor si překvapeně uvědomil, že stojí před starým domem Hadleyových s úsměvem. A že se doopravdy těší, až se podívá dovnitř."

akinomV
28.06.2020 4 z 5

Po dlouhé době jsem se vrátila k příběhům inspektora Gamache a hned mě obklopila úžasná atmosféra vesničky Three Pines, protože na tu se jen těžko zapomíná. Příběh se mi líbil, ale nějak jsem z toho konce byla zmatená. Rozhodně potřebuji další díly :-D

putpuda
10.05.2020 5 z 5

Jsem zvědavá, jak to bude dál, takže už mám zamluvený další díl ;)
Tato série se dobře čte a jak píší i jiní čtenáři,má prostě děsně příjemnou atmosféru :D

katallinka
01.04.2020 5 z 5

Opět nádherné čtení. Nechápu jak detektivka může tak krásně zahřát u srdce. Zbožňuji tu skvělou atmosféru zapadlé vesnice. Obdivuji Gamache. Tentokrát je mi ze zápletky dost smutno, ale o to víc mne kniha zaujala. Těším se na další.

mataj
07.02.2020 5 z 5

Opět další výborná kniha od Pennyové. Pořád platí, že píše velice hezky, všechno plyne tak nějak pomaloučku a příjemně.

miša63
22.01.2020 4 z 5

Čtivý detektivní román

Lessana
10.12.2019 4 z 5

Zatiaľ moja druhá kniha od autorky a už mám doma na príručnej knižnej polici ďalšiu :). Beriem si ich z knižnice tak, ako ich momentálne majú. Čítam ich teda nie v poradí. V tomto konkrétnom prípade (Hladový duch) je to očividne na škodu... záver bol otvorený a mnoho otázok zostalo nezodpovedaných... no ale, čo robiť, keď sú autorkine knihy stále požičané, však? :)
Hladový duch sa mi páčil viac ako Oživlý kámen. Malo to lepšie gradované napätie, viac "bočných" príbehov, z ktorých všetky boli zaujímavé. Rozvitie charakterov a životov temer všetkých obyvateľov dedinky Tri borovice je skvelý nápad - človek má pocit, že je súčasťou obce, komunity, že si pochutnáva na pre nás netypických jedlách spolu s postavami, že dýcha voňavý ihličnatý vzduch a býva v domčeku s tajomnou históriou... Že bytostne rozumie Petrovej žiarlivosti a napokon hrdosti na Claru, ktorá ho v umení predčila. Že chápe Gabriho neschopnosť pripustiť Olivierove prapodivné prejavy, snahu Gilbertovcov o nový začiatok, odvahu mladého Morina atď. Sympatická bola aj československá príbehová línia, nakuknutie pod pestrú umeleckú pokrievku a iné. Menej ma oslovila postava Vincenta Gilberta a zápletka s ním spojená. No a na Ruth si akosi nemôžem zvyknúť vôbec, pokladám ju za autorkin prešľap - vulgárny osobný prejav nemôže ísť totiž ruka v ruke s dokonalým básnickým prejavom. Aspoň, že Róza našla napokon slobodu...
Gamache však opäť nesklamal, jeho postupy a najmä trpezlivý, pokojný a láskavý prejav sú skvelou inšpiráciou. V tomto diele oceňujem aj nadhodnotu v podobe poukázania na neodbytnosť svedomia, znášanie zodpovednosti za vykonané skutky a na nezmyselnosť existencie pre Mamona.

Adveda
07.11.2019 5 z 5

Zatím nejlepší a nejnapínavější díl. Jsem zvědavá na další díly. Tato série mě neskutečně baví...

berila
06.11.2019 5 z 5

Opět výborná kniha, není co dodat. Přečetla jsem si předem recenze, takže jsem věděla, že to co bylo v této knize nedořešené, vyřeší následující díl. Naprostá spokojenost.

Nočnípták
14.10.2019 5 z 5

Tentokrát to teda ale trvalo, než jsem se konečně začetla. Ještěže jsem to nevzdala, to bych přišla o krásu - přírody, básní a nádherného příběhu o Králi hor. Samozřejmě i detektivního příběhu. I když teď mám pocit, že pro mne to detektivní pátrání nebylo v tomhle příběhu tím nejdůležitějším. Nejvíc jsem si užila všeho kolem. Přátelství, jídla, klidu a pospolitosti.

A Ruth se vztyčeným prostředníčkem.

makke
19.09.2019 4 z 5

Skvělá kniha, ale...

Belatris
01.08.2019 3 z 5

Nedokážu přijít na to, čím to je, ale tenhle díl mi přišel nějaký plochý. Nenavázala jsem se na napětí, nevzbudil se ve mně zájem o rozpletení zápletky a konec, který už během četby tušíme, mě přiměl k přesvědčení, mě neoslnil. Ne proto, kdo byl zatčen a odsouzen, ale proto, že to z hlediska společenské linie knihy nebylo dost dobře vystavěné - čekala jsem to vyhrocenější, emotivnější.
Tento 5. díl a zároveň navazující 6. mi nesedly, z celé série pro mě stojí trochu mimo a moje dojmy jsou rozpačité. Objevily se ale okamžiky, kdy jsem si četbu užívala stejně jako u ostatních gamachovek, které se staly sérií mého čtenářského srdce.

Mája777
29.07.2019 5 z 5

Tak tohle byl zatím nejlepší díl série, uvidíme, co bude dál.

Jiparis
25.07.2019 4 z 5

Kdo ma hodne, chce jeste vic a stale hladovi...Pribeh plny mystiky, naznaku a versu k zamysleni a navic ceska stopa, ikdyz podle me trochu pritazena za vlasy.

eva.haf
29.06.2019 4 z 5

Sousta tajemství, která zůstala nevysvětlena! Ještě, že jsem se tu dočetla v komentářích, že to další díl napraví. Jinak bych byla zklamaná. Všimli jste si, jak postupně v jednotlivých dílech procházíme různými ročními obdobími a s nimi spojenými svátky?

Kačaba79
20.06.2019 5 z 5

Konec se mi zprvu nezdál. Po přečtení Pohřběte své mrtvé již vše zapadlo na své místo.