Usměvavý muž

Usměvavý muž https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207116/bmid_usmevavy-muz-207116.jpg 4 359 64

Na silnici se z husté mlhy vynoří židle. Na ní sedí loutka v životní velikosti. Postarší advokát prudce zabrzdí a vystoupí z auta. Je to to poslední, co v životě udělá. Poté, co komisař Kurt Wallander při výkonu služby zabije člověka, propadne se do alkoholem poháněné deprese. Během dlouhých osamělých procházek po dánském pobřeží dospěl k rozhodnutí, že jeho čas u policie skončil. Vyhledá ho však starý přítel s prosbou o pomoc při vyšetřování podezřelé smrti jeho otce. Kurt o tom nechce nic vědět a chystá se podat výpověď. Tentýž den však zjistí, že onoho přítele nalezli zastřeleného. Okamžitě změní rozhodnutí a vrátí se do práce, aby vyšetřil případ dvojnásobné vraždy. Postupně odkrývá spletitou síť podvodů a za tím vším tuší věčně usměvavou tvář. Má to všechno nějakou souvislost? Ale zatímco je Wallander na stopě vraha, někdo je na stopě Wallanderovi.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Mannen som log , 1994

Karborund
08.03.2017 3 z 5

Příběh působil uvěřitelně a přirozeně a já chtěl poprvé na čtvrtý pokus Wallanderovi /Mankellovi/ poděkovat.Bohužel ta bondovka na konci vše zhatila.Škoda

Fondis
24.01.2017 5 z 5

To, jak Mankel pracuje s prací Ystadskeho policejního sboru, je pro mne jako balzám. Nemám ještě sérii doctenou, ale nehodlám skončit. Musím mit vse. Je to prostě klasika. Vsechno je....prostě to krasne zapadá, navazuje. Super. Mankeluv styl psaní se čte jako namazanej. Tohle je důkaz. Nevím co napsat. Rikam bravo.

MarianP
04.01.2017 4 z 5

Tretia kniha od autora, ktorú som prečítal. Je viditeľné, že autor je dobre vypísaný, dokáže čitateľa zaujať. Muž, ktorý sa usmieval je však priemernou detektívkou. Kniha začne vynikajúco, vtiahne do deja. Stred knihy však mierne strácal dych, detektívom chýba nejaký ústredný bod, od ktorého by sa mohli odpichnúť, preto len tápajú v tme. Záver nie je prekvapivý, je tu však dostatok napätia, ale chýbalo aj zopár vysvetlení. Kniha je fajn, zaujme možno tajomným zámkom a "netradičným" pátraním halvného hrdinu a preto ju odporúčam najmä tým, ktorí sú zvyknutý na Mankellov štýl, ale ak chcete načrieť do detektívok zo severského prostredia, toto možno nebude to úplne pravé orechové.

orinka3
23.10.2016 4 z 5

Detektivka přesně podle mojí chuti. Přehledná, chytrá, má dobrý spád i napětí. Dialogy mezi kolegy nepřekračují zdravou míru. Prostě fajn knížka pro pochmurné dny.

Karcoolka2210
19.08.2016 3 z 5

Prvá kniha od tohto autora a vcelku dobré krimi. Wallandera som poznala zo seriálu, takže pre mňa už vyzerá ako Kenneth Brannagh. Ale požičiavam si aj ďalšiu.

Aymira
12.04.2016 3 z 5

Detektivní zápletka je zde skutečně taková nemastná neslaná. Vlastně nás na začátku autor seznámí s potenciálním pachatelem a za celou dobu se pak nic zásadního neobjeví - celé vyšetřování se motá jen kolem jakési hypotézy. Wallander celou dobu bojuje sám se sebou a svými vnitřními démony a na konci si na chvíli zahraje na Bruce Willise. To je celá story.

jitesar
23.03.2016 odpad!

Knizka od knizky slabsi a slabsi. Slaby odvar severske detektivky. Vydrzel jsem do konce diky dlouhe ceste autem.
Hlavni hrdina totalne rozsypany pote co ve sve profesi policisty zastreli padoucha! Neustale se nimrajici sam v sobe. Zapletka o nicem, nedotazene a pruhledne od zacatku. Obsahove na par stranek. Asi posledni Mankell kteremu jsem dal sanci.

RomanaH
12.03.2016 4 z 5

"přečetla" jsem to jako audioknihu a poslouchalo se to dobře :-)
Mankell se mi obecně líp poslouchá než čte ... skvělý přednes Jiřího Vyorálka

PetK
15.02.2016 4 z 5

Mám už od Mankella načtenu většinu, o žádné nemůžu říct, že by mě vyloženě zklamala, drží si velmi dobrou kvalitu. Wallander je vlastně takový duchovní otec nebo předchůdce všech těch "Harryů Holeů" a "Carlů Morocků" - první severský detektiv samotář, občas nesnesitelný, v soukromý všelijaký, ale vlastně geniální :-) Jeho knihy mám moc ráda.

Selinute
06.02.2016 4 z 5

Moje druhá kniha od tohoto autora. Byla čtivá, bez hluchých míst, ale dosti předvídatelná. Pro mě sice lepší než "Pátá žena", stále to však není to, co od severské detektivky požaduji. Je pravda, že sympatická postava Ann-Brit dodává celé knížce ten správný šmrnc, ale to na dobrou detektivku nestačí. Dala bych tak 3,5 ale dávám Mankellovi ještě šanci, snad další knížka bude ještě lepší.

Gracian1964
17.12.2015 5 z 5

Pripady komisara Wallandera asi treba citat chronologicky...ja to tak robim a som spokojny...ide o to, ci citatel prijme autorovu hru a jeho pravidla...aj ked sa tieto pripady snazia kopirovat skutocny zivot, netreba zabudat, ze ide o literaturu a platia tu ine pravidla, nez v realnom zivote...paci sa mi atmosfera a nalada v Mankelovych knihach, je v nich citit ta spravna depresia, skepsa, frustracia, sklamanie zo zivota a z ocakavani, letargia...bahnim si v tom a tesim sa na dalsiu cast..medzitym si oddychnem pri citani knihy od ineho autora, tusim to bude Nocny bezec..teda Usmevavy muz pre mna bude aj napriek vyhradam mnohych ostatnych komentatorov za plny pocet...Howgh!!!

TomK
21.11.2015 5 z 5

Má první kniha o Wallenderovi a od pana Mankella. Musím říci, že kniha byla neskutečná. Od první chvíle co jsem ji začal číst, tak je pravda, že jsem si říkal co mne čeká,ale uchvátila mne díky tomu jak je napsaná a i když je rozjezd pomalejší a hodně často se díky autorovi dostáváme do hlavy pana Wallendera, je to opravdu zážitek. Dokonce se kniha dá číst i pokud Vaše myšlenky nemají moc pozitivní dopad v momentálních chvílích Vašeho života a i když taková četba asi není vhodná, stejně se díky ní dostanete do světa ze kterého nechcete odejít. Děkuji pane Mankelle za zážitek. Opravdu mám co dohánět ve Vaší tvorbě.

MuFick
31.08.2015 3 z 5

Byla to moje druhá kniha od Mankella a jsem trochu zklamaná. Navzdory zdejšímu nižšímu hodnocení se mi mnohem víc líbila Bílá lvice. Usměvavý muž byl pro mne velmi předvídatelný, chvílemi až nudný. Od začátku bylo jasné, kdo za zločinem stojí, zajímavé bylo až ke konci zjištění toho pravého motivu. Doufám, že další díl bude lepší:)

vysypanel
13.02.2015 5 z 5

Mám rád příběhy komisaře Walandera a tím je řečeno vše :-)

danoj
29.01.2015 1 z 5

Zo severskych krimi, co som cital jendoznacne najslabsie.

Dejovo to bolo velmi slabe, mnohe veci len naznacene a vobec nerozoberane, koniec uplne o nicom... Keby to tak bolo naozaj, nikoho by neodsudili, lebo nemali ani jeden dokaz - este ani v 90% knihy nemala policia poriadnu stopu alebo iny priamy dokaz.... Nechcem viac prezradzat, ale z mojho pohladu velmi slabe... :-(

rottovat
29.11.2014 3 z 5

Další z řady příběhů s Kurtem Wallanderem řadím k těm slabším, ne snad že by kniha byla špatná, to vůbec ne, na večerní odreagování před spaním je to ideální četba. Ale příběh mi nepřišel nijak zvlášť překvapivý, četl se sice dobře a příběh pěkně odsýpal, ale na víc jak tři hvězdičky nedosáhl. A co už bych vážně zakázala, je velmi často omílané pravidlo, že hlavní hrdina musí jít vždy v závěru do konfrontace s pachatelem sám, bez pomoci, často se ještě vydává na nějaké odlehlé místo apod., takže chtě nechtě ho musí dřív nebo později někdo skolit. To jen taková malá chybička na kráse, která prostě odporuje zdravému rozumu.

TheCiko5
19.11.2014 4 z 5

Učebnicová detektivka ze severského prostředí. Spousta kávy,ledové mlhy a vnitřních monologů komisaře Wallandera - to všechno jen umocňuje zážitek z knihy. Z obsahového hlediska je velice zajímavé,že místo aby se ověřovala kvalita důkazů,důkazy vlastně téměř chybí. Vyšetřování jakoby drhne, pán z Farnholmu je čistý,není kudy kam a přesto knížka neztrácí břit. Rovněž je děj málo akční (akční scéna je v podstatě jen na konci) a přesto je napětí napnuté přes celou knížku jak tětiva luku.
Je mi jen líto nevyužitého (dle mého dost strašidelného) motivu velkých loutek,které by se daly využít "hororověji" a umocnit tak tvrzení,že usměvavý pán z Farnholmu má morbidní humor.
Celkově ale přesné,srozumitelné a jak podle krimi učebnice.

Radka11
29.10.2014

Pro delší době opět dobrá detektivka, kterou jsem si přečetla s potěšením.

kalache
06.10.2014 5 z 5

Severský Simenon a jeho zasněžený Maigret,skvělé.....

rodak
04.10.2014 5 z 5

Moje 3 kniha od autora Nechápu proč jeho knihy mají tak nízké hodnocení Jsou čtivé napínavé a leckdy lepší než Nesbo Přečetl jsem i Čínana který mne taktéž zaujal Nyní začnu začátek serie o Wallanderovi