Zázrak svaté Winifredy

Zázrak svaté Winifredy https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43182/bmid_zazrak-svate-winifredy-Wbm-43182.jpeg 4 254 72

Jeden z případů středověkého detektiva, benediktinského mnicha Cadfaela, začíná v den, kdy Robert, převor kláštera v Shrewsbury, zatouží získat ostatky velšské mučednice Winifredy – vlastnictví předmětů tak posvátných prý opatství přinese slávu.

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , Mladá fronta

A Morbid Taste for Bones , 1977

bookcase
27.05.2019 5 z 5

Historická detektivka se sympatickým „vyšetřovatelem“ v hlavní roli. Trochu lišácká, vtipná i důvtipná, s krásnými popisy krajiny.

akinomV
16.05.2019 4 z 5

Příjemná historická detektivka, žádné velké překvapení na závěr, ale moc dobře se to četlo a ráda si přečtu i další díly.

85098211
13.05.2019 5 z 5

(audiokniha)
Taková příjemná klasická detektivka a jako audio navíc ještě i ve skvělém podání Pavla Soukupa. Mnich Cadfael je moc sympatický, historická kulisa naprosto dokonalá a případ jako takový zajímavý. Autorka píše poutavě, proto doufám, že bude v dohledné době načtena i další kniha ;-),

SBH
12.05.2019 5 z 5

Legendární a především klasická detektivka. Postava bratra Cadfaela je pro mě zářícím skvostem mezi literárními hrdiny. Způsob vyšetřování, kdy trpělivě shromažďuje stopy, dedukuje motiv činu a způsob provedení, odkazuje na mistry žánru (Doyle, Christie), k nimž se Petersová směle řadí. Ale její knihy mají něco navíc. Perfektní psychologii postav, romantickou vedlejší linku a hlavně naprosto úchvatné popisy krajiny či osob, básnický jazyk a hluboké myšlenky jdoucí až na dřeň. Není jich mnoho, o to jsou údernější.
Zároveň chci vyzdvihnout obálku, která evokuje závěrečnou dramatickou scénu v kapli, zaujme na první pohled, dýchá gotikou a zároveň vystihuje moderní pojetí Cadfaelova uvažování, byť to byl středověký benediktinský mnich.
Dokonalá kniha, doporučuji.

Staráknížka
11.05.2019

Mnich Cadfael je prostě príma chlap, otlučený životem, plný porozumění a pochopení pro lidské slabosti. Kdyby se takto chovala většina příslušníků církve, zřejmě bych změnila svůj názor na tuto instituci.Zůstat člověkem se zásadami v dané době v Anglii (a ostatně i dnes) to vyžadovalo pevnou vůli a morální zásady. Každý příběhy tohoto welšana se mi moc líbil i když úroveň trochu kolísala. navíc se člověk nenásilně poučil o době a církevy. Mám ráda i ostatní knihy paní autorky.

haki34
15.04.2019 4 z 5

sympatický Cadfael tentokrát cestuje do Walesu, aby zde v kulisách nádherné středověké nezničené přírody a v kruhu zajímavých welšanů (holky hezké, chlapi většinou také, a minimálně i zdatní pracanti, odvážní bojovnící a čestní lidé...) vyřešil pár zázraků, přání jedné světice a samozřejmě i vraždu,. a pomohl ujasnit si volbu životního povolání bratru Janovi. Uff. Vše se nakonec rozlouskne, vše dopadne ke spokojenosti zůčastněných. Vyplouvají na povrch charakterové vady jak některých klášterních bratrů, (hamižmost a manipulace přetrvávají věky..) tak některých zamilovaných mladíků... Jak to ale Cadfael dokázal takhle pěkně zaranžovat a vymyslet, to mu teda tleskám :)
Krásné 4*, protože i když mám Cadfaela ráda, přeci jen mi u jeho dobrodružství něco malinko chybí, aby mě to strhlo, spadla mi čelist a já písmenka hltala hlava nehlava, den či noc...každopádně doporučuji. A ráda bych se na ty místa zajela podívat osobně :) musí tam být nádherně...

Šungitka
01.03.2019 5 z 5

Všechny knihy o bratru Cadfaelovi jsou nádherné, jeho životní postoje jsou pro mě velkou inspirací. Jsou to příběhy o lidskosti a víře (nejen té církevní) uprostřed kruté doby. Bratra Cadfaela prostě miluji.

trudoš
14.02.2019 4 z 5

Nenásilná historická detektivka, jakých moc není. Má to svoje kouzlo, především potrpíte-li si na dobovou věrohodnost, přičemž vyprávění nesklouzává k rozprávkové atmosféře alá Vlastimil Vondruška. Zasazení zločinu do příběhu nepůsobí šroubovaně, a samotné vyšetřování pak graduje naprosto přirozeně. Ellis Petersová se navíc cíleně vyhýbá jakýmkoliv excesům v rámci forenzního vyšetřování, snad jen to rozebírání nepravděpodobného úhlu zásahu šípem mi na středověk přišlo krapet divoké. Ale kdo ví, nehádám se.
Jenže co je výhodou, je vlastně i záporem - ač zápletka brzy vyrukuje s vraždou a následnými peripetiemi kolem podezřelých, nějak jsem po celou dobu postrádal plnohodnotné napětí. Nadto je poměrně jednoduché určit, kdo je pachatelem, stačí se oprostit od logické dedukce a po vzoru Agathy Christie na něj zkrátka ukázat, (tj. nejméně pravděpodobná postava) a pak si počkat, až bratr Cadfaela doloží potřebné souvislosti, které si po celou dobu nechával pro sebe. Ale i tak mě to bavilo.

dRobert
23.01.2019 5 z 5

Cadfael je pro mne odpočinkem i zamyšlením nad vírou. Hlavně je to dobré čtení. První kniha série dává tvar všem ostatním. Jen mě dostal český nakladatel, který z "Morbid taste for bones" udělal takovýhle název.

TeaPeter
20.12.2018 3 z 5

Celkem příjemná historická detektivka, která nepostrádá nadhled a ironii. Nemá právě prudký spád, ale občas člověk uvítá i klidnou knihu.

Alienor
13.04.2018 4 z 5

Po druhom prečítaní som zvýšila hodnotenie o jednu hviezdičku, ale nie zásluhou autorky. Medzitým som sa čo - to dozvedela o sv. Winifrede z iných zdrojov a tak ma príbeh jej ostatkov zaujal viac ako predtým. Je to škoda, že autorka nevenuje väčšiu pozornosť reáliám, ale brata Cadfaela som si veľmi obľúbila.

Naias
13.04.2018 3 z 5

Autorka sa možno skvele vyzná v histórii, ale aj tak sa o danej dobe a krajine nedozvieme prehnane veľa. Tremayne supluje náučnú literatúru, všetko podrobne vysvetľuje, avšak Pargeter nie. Keď hlavný hrdina zahlásil: „Já vím, taky jsem Velšan“, mala som chuť skríknuť: „Ale ja neviem!“ Hoci atmosféru tá kniha má, to áno. No dovolím si parafrázovať Wericha – když už člověk jednou pátrá, tak má koukat, aby pátral. A to nebol Cadfaelov prípad. V podstate len sem tam nastavil pascu, čakal, či sa voľakto prezradí, a inak celý deň nerobil nič. Na páchateľa prišiel náhodou, nie vďaka svojmu úsiliu. Je to príjemné čítanie a brat Cadfael je sympaťák, ale kniha ma nenadchla ani ako schola ludus, ani ako detektívka.

jaroiva
18.02.2018 4 z 5

Moje první setkání s Cadfaelem, určitě ne poslední. Příjemná oddychovka.

Chesterton
28.12.2017 5 z 5

Komu přijde Cadfael rozvleklý, ať nečte Fidelmu od Petera Tremayneho:))
Ellis Peters je mistr stručnosti a úsporného stylu:))

konicekbily
15.11.2017 4 z 5

Cadfael se opět vytáhl, vše vyřeší a mé historické a detektivní srdce potěší.

Blahorodi
11.07.2017 5 z 5

Miluji historické knihy, a tak co zde jiní shledávají rozvleklostí, zdálo se mi spíše dobrým a čtivým popisem doby a prostředí.

Art82
28.06.2017 4 z 5

První polovina knihy se dost vleče, ale konec je opravdu dost zajímavý.

tygřík2
08.03.2017 5 z 5

Co nadělám, láska je láska, ta si nedá poroučet. Celou sérii jsem přečetla v DH transu (detektivko-historickém) už třikrát a pořád nemám dost :-))

Selinute
01.12.2016 5 z 5

Další pohodová detektivka s bratrem Cadfaelem, která se mi moc líbila.

jarin58
19.11.2016 4 z 5

Bezva historické čtení,už se těším na další.A doporučuji i těm kteří o historické romány nemají zájem.