Zázrak svaté Winifredy

Zázrak svaté Winifredy https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43182/bmid_zazrak-svate-winifredy-Wbm-43182.jpeg 4 254 72

Jeden z případů středověkého detektiva, benediktinského mnicha Cadfaela, začíná v den, kdy Robert, převor kláštera v Shrewsbury, zatouží získat ostatky velšské mučednice Winifredy – vlastnictví předmětů tak posvátných prý opatství přinese slávu.

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , Mladá fronta

A Morbid Taste for Bones , 1977

Márinka
16.07.2021 5 z 5

Vzhledem k tomu, že má dcera bydlí ve Walesu, velmi mne pobavil Zázrak svaté Winifredy. I když naše národy žily, a žijí, ve zcela jiných společenských podmínkách, vztahy Češi-Moraváci a Angličané-Velšané až tak rozdílné nejsou.

V čem tkví Cadfaelův úspěch? Především je čtivý. Na tom mají samozřejmě podíl i překladatelé. Na jedné straně je tento detektiv velmi pohodový, na druhé má bystrý úsudek, používá selský rozum a dokáže si poradit i bez “mordparty” a vymožeností současné kriminalistiky. Samozřejmě i on má svého “Watsona”, jímž je oficiální představitel spravedlnosti, šerif Hugh Beringar. V neposlední řadě si autorka skvěle poradila i s podílem popisů krajiny, které nejsou zdlouhavé, ale příjemné, obohacující a uklidňující.

Doporučuji zabalit do prázdninového kufru a pokud možno číst od prvního dílu.

Standa24
07.05.2021 2 z 5

Na případy mnicha Cadfaela jsem narazil díky upoutávkám na Databázi, ale tento jeho první příběh mi přišel zdlouhavý a nudný.
PS: Přečteno v angličtině.

Marek82
14.02.2021 4 z 5

Historické detektívky mám rád, od tohto diela však netreba čakať strhujúce napätie Červenákovho Steina a Barbariča. Ide o milý príbeh, ktorý na čitateľa láskavo žmurká, pričom aj pasáže so zločinom sú popísané tak nejako nenásilne. Dve tretiny knihy sa príbeh trocha ťahá, ale záver má vtip a pointu, hoci vraha som uhádol správne. Pokiaľ ide o historické vykreslenie, zdalo sa mi trocha idylické, na to, že šlo o naozaj ranný stredovek, ale celkovo dokresľuje pozitívne vyznenie knihy. Ten, kto nečaká Meno ruže, alebo spomínaného Červenáka, nebude sklamaný. Žiadne potoky krvi a prekombinovaní psychopati, len inšpiratívny príbeh o láske a žiarlivosti, či pýche a pokore.

Ulala
31.12.2020 4 z 5

Moje první autorčina kniha a nemohu říct nic hanlivého. Nenáročná, příjemná a už hledám některý z dalších dílů.

rencovav
19.12.2020 3 z 5

Já bych dala čtyři hvězdičky, ale když to porovnám třeba s předchozí audioknihou, prostě to nebylo tak dobré. Respektive dobré to bylo, hezky napsáno, hezky čteno, ale asi prostě už nejsem moc na detektivky a na ty historické tím spíš. Dřív jsem je docela ráda četla, Vondrušku například. Ale už mě to moc nebaví, i když pořád jsou to jedny z těch lepších detektivek (takové klidnější a jednodušší). Ani jsem nevěděla, že jméno Winifreda existuje, jen tak na okraj. Zápletka docela ušla, rozuzlení taky, byť z toho opravdu nemám žádný hlubší zážitek. Takže průměrné tři hvězdičky. :)

rilajaan
24.08.2020 4 z 5

Příjemná, nenáročná četba.

evelýny
05.07.2020 2 z 5

AUDIOKNIHA
Možná zrovna na nebi nebyla ta správná konstelace hvězd pro četbu historické detektivky, ale tenhle příběh mě tedy opravdu nebavil. Rozvláčné a nudné. Nezachránila to ani prvotřídní interpretace Pavla Soukupa.

P. S.: Ale musím uznat, že je zde velmi dobře popsaná prohnilost a fanatismus církve.

orinka3
10.05.2020 4 z 5

Velmi příjemná historická detektivka, která má všechny předpoklady navodit pěkné a barevné sny, bude-li čtena před spaním. Žádné násilné mordy a potoky krve, žádná brutalita, a přece tu jde o záhadnou smrt nevinného člověka a rozplétání tajemství okolo zázračných relikvií, vidění a toho, čeho je kdo schopen. Bratr Cadfael s moudrým nadhledem řeší a vyřeší i zapeklité situace.

Chesterton
27.04.2020 5 z 5

Dostala jsem darem audiopodobu dvou prvých dílů mojí oblíbené detektivní série od ještě oblíbenější autorky. Děkuji.
Po letech jsem vstoupila do skoro stejné vlídné řeky.
V této MORBIDNÍ CHUTI NA KOSTI (jak píše dRobert dole) se potkává násilná umanutost a touha po moci s rozvahou, zdravou pokorou a poctivým životem.
Cadfael je zralým člověkem, který prochází příběhem nejen jako znalec Velšanů. . . .
Motiv pohřbení zavražděného do hrobu světice je jen malou připomínkou a rámcem celé série, kde se stále potkává slabost a hřích církve s její zdravou pokorou a tím i jemnou silou.

Opatov
08.12.2019 5 z 5

První kniha této série, další jsem zatím nečetla. Snahu o přenesení ostatků svaté Winifredy zkomplikuje vražda. Líbí se mi, že mnich Cadfael uvažuje zdravým selským rozumem a s rozvahou. Trochu změna oproti brutalitě v současných detektivkach. Jedná se o historickou detektivku a tím pádem musí pátrat pomocí kriminalistických metod té doby, nemá k dispozici laboratoř. Ale i ve skromnych podminkach pro pátrání srozumitelně a logicky postupuje krok za krokem k vrahovi. To vše v kraji lucistníků, kde lidé nemají peníze a žijí z výměnného obchodu. Určitě si přečtu další díly, zjistila jsem, že jich je docela hodně.

jendah97
07.09.2019 5 z 5

Příběh jsem si vyslechl formou audioknihy (https://www.audiolibrix.com/cs/Directory/Book/3680/Audiokniha-Zazrak-svate-Winifredy-Ellis-Peters) a jsem z něj nadšen! Můj první čtenářský počin z této série, předtím jsem viděl pouze jeden díl filmového seriálu (https://www.csfd.cz/film/74951-pripady-bratra-cadfaela/prehled/ - konkrétně Jeden mrtvý navíc).

Knížka je klidná a přesto v pravý moment probudí napětí, a to si udrží až do úžasného konce. Autorčin styl psaní je protknut nádhernými přirovnáními a i díky výbornému překladu se ukazuje, jak je čeština krásným jazykem.

Nevím, jak moc je knížka věrohodná dané době, do které je zasazena, ale věřím, že ji vystihuje docela dobře a člověk tak může během četby mimoděk nabýt spoustu zajímavých informací. Domnívám se, že autorka výborně vystihla středověké vnímání zbožnosti. A do jisté míry si nejsem jist, zda-li bratr Cadfael není přece jen příliš moderním člověkem oproštěným od středověké mentality. Ale myslím, že vzhledem k tomu, že se jedná o historický detektivní román a ne odbornou vědeckou publikaci, tak to vůbec nevadí, naopak jsou tyto informace příjemným přínosem.

PS: Moc se mi rovněž líbí vnitřní víra bratra Cadfaela - racionální bez nějakých "zbožných" výstřelků a přesto věřící na zázraky a věci, které rozumem nejsou uchopitelné a člověk je může přijmout pouze vírou.

Rozhodně doporučuji, pokud chcete klidnou a přesto napínavou detektivku bez psychopatických magorů.

konicekbily
20.07.2019 4 z 5

Když jsem chodil na základní školu, již velmi dávno, série s benediktinským mnichem ještě vůbec neexistovala. A tak, abych nezáviděl těm, kteří měli za povinnost přečíst některé knížky této řady v rámci mimoškolní četby, se k ní stále vracím. Dokonale popsané prostředí tehdejší doby, mistr detektiv odhaluje každou špatnost a miniaturní příběhy vtěsnané do útlé knížečky - to je pohodové čtení na dovolenou.

Pavlnka
20.07.2019 4 z 5

Poklidné, oddechové čtení jako stvořené na dovolenou. Žádné krváky či sociopati, ale pěkně vykreslené postavy a tehdejší život.

Tantalis
14.07.2019 5 z 5

Oddechová detektivka, téměř žádné napětí. Perfektně načrtnuté charaktery, hezká čeština, řešení případu jen na základě dedukce, jemný humor.

Modrina
14.07.2019 4 z 5

Pěkná oddechovka. :) Bratr Cadfael je velmi osvícený, bavil mě. :)

Alizon
25.06.2019 4 z 5

Serii s bratrem Cadfaelem mohu s klidnym svedomim doporucit vsem milovnikum historickych detektivek. Kdysi na stredni skole jsem zacala nekde z poloviny (kazda kniha obsahuje samostatny pripad a i kdyz nejake drobne navaznosti v knihach jsou- neni nutne zacinat prvnim dilem), postupne si jednotlive dily docetla a po letech se k nim vracim. Dobre vytvorena atmosfera, sympaticky bratr Cadfael ...

mikika
04.06.2019 5 z 5

sentimentální návrat k historickým detektivkám ze základní školy - staří známí nezestárli ani o den...

sarka45
04.06.2019 5 z 5

Historická detektivka odehrávající se v zajímavém prostředí s velice milým a laskavým bratrem Cadfaelem. Ačkoliv se vždy odehraje nějaká vražda, jsou knihy této série pro mě takové uklidňující, milé. Ráda se k nim vracím. Momentálně jsem si vychutnala jako audioknihu s úžasnou interpretací Pavla Soukupa. Doufám, že budou namluveny i další díly této série.

eva.haf
31.05.2019 4 z 5

Viděla jsem několik dílů seriálu s bratrem Cadfaelem. Tento druh detektivek mám ráda a tak jsem si řekla, že zkusím knihu. A nebyla jsem zklamaná. Několik předchozích komentářů už vyjádřilo to, co si myslím i já. Čtivé, zábavné, skvělé popisy lidí i přírody. Řekla bych detektivka s něčím navíc.

chamyl
28.05.2019 3 z 5

Jméno růže bez Eccovy literární bravury aneb otřepané "když dva dělají totéž, není to totéž".
I když mě příběhy s historickými reáliemi obvykle spíše baví, tak tento mě nudil. Svatých jak na orloji, vcelku čitelná a trochu umělá zápletka a její lineární odhalování. Do děje jsem se nedokázal dostat a moje emoce se přibližovaly čtení černé kroniky v denním tisku.
Další příběh bratra Cadfaela si tedy asi odepřu.