Prípad čínskeho jazera

Prípad čínskeho jazera
https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/85101/bmid_pripad-cinskeho-jazera-qcE-85101.jpg 5 199 199

Příběhy soudce Ti série

Hneď po príchode do mestečka Chan-jüan musí sudca Ti riešiť vraždu krásnej kurtizány i záhadné zmiznutie tela mladej nevesty zo stráženej truhly. Napínavé vyšetrovanie odhalí lavínu temných vášní, obludnej nenásytnosti a politických intríg, ktoré vedú až k vlastizradnému sprisahaniu

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

The Chinese Lake Murders , 1960

sarka45
31.08.2017 4 z 5

Až na pro mě vcelku nepochopitelný úvod (zlehka vysvětlený až v závěru) je to opět skvělá kniha s komplikovanou zápletkou a zajímavými reáliemi. Pan Gulik opět nezklamal.

Jordyz
30.08.2017 4 z 5

Zatím všechny případy soudce Ti byly čtivé, stejně tak i tento. Určitě se pustím časem i do zbývajících.
Jen co mi trochu překáží jsou jména jednotlivých postav - nemůžu si nikdy zapamatovat kdo je kdo :-/
Ale jiná jména samozřejmě použitelná nejsou, je to jen hrozný nezvyk.

OldřichHanton
03.08.2017 4 z 5

Nadčasová detektivní klasika, která hezky přibližuje, trochu idealizovanou, starou Čínu. Knížka mě bavila, jenom jsem se v tom množství postav trošku ztrácel . Nevím, jestli je to tím, že soudce vždy řeší hned tři případy naráz, exotickými jmény, nebo jen mojí nepozorností, ale u dalšího dílu si určitě dám záložku u počátečního rejstříku.

jan0504
17.06.2017 4 z 5

Zaujímavý exotický detektívny román zo starovekej Číny, len sa mi tie ich čínske mená dosť plietli, ešte že na začiatku je zoznam postáv :-)

elizabeth_ba
24.04.2015 5 z 5

Konečně máme všechny soudcovy pomocníky pohromadě a já jsem si zde mohla přečíst, jak soudce Ti zachránil Tao Kana, což se v dalších knihách, které jsem (bohužel) nečetla chronologicky, často připomíná. Objevují se nám oživlé mrtvoly, záhadné mizení a podobná zjevení, ale vysvětlení je nakonec jako vždy naprosto logické a do sebe zapadající (škoda, že nemám o čínské šachové hře takové znalosti jako Ťiao Taj...). A ti, co je vyděsila moje zmínka o oživlých mrtvolách, nechť se vůbec nebojí, je to všechno úplně jinak. Nejvíce prostoru po soudci Ti dostává (jako obvykle) Ma Žung, ale i na ostatní soudcovy spolupracovníky a podezřelé se dostane. Doufám, že při dalším čtení pochopím i souvislost s příběhem v úvodu, která jediná mi unikla.

Ivan F
30.08.2013 5 z 5

Parádny príbeh z druhého pôsobiska sudcu Ti, jeden z najlepších van Gulikých románov vôbec.

honajz
18.07.2013 5 z 5

Velice umně propletené tajemné prostředí uzavřeného horského města a záhadného jezera, s podivnými případy (vražda, záměna mrtvoly, ztracený muž, 90letý úředník, co rozhazuje jmění...), jež spolu přesto úzce souvisejí. Tao Kan má sice menší prostor, ale exceluje svou inteligencí, Ťiao Taj a Ma Žung zase prožijí příběh v příběhu, když se vydají na ostrovy desperátů. A celé to rámuje sto let starý příběh z budoucích dob, v němž se prolnou osudy postav tohoto románu v podivné paralele, která nutí k zamyšlení, zda i naše životy nejsou jen ozvuky dávno minulých dramat, jež se odehrávaly nemlich stejně a podobně i skončily. Soudce Ti skutečně není pochválen, což mne také zamrzelo, když si uvědomíme, komu zachránil kejhák, ale asi to v té době takto probíhalo. Velmi dobře popsané jsou i slumy, hostince chudých nebo každodenní zvyky a jídla. Někdy jsem si musel jít udělat rýži, jak jsem na ni při čtení knihy dostal chuť. :-)

Yalka
08.03.2013 5 z 5

Konečně se připojuje Tao Kan.
Ťiao Taj a Ma Žung jsou v nejlepší kondici a skvěle hláškují :-)
Pointa je hodně zajímavá.
Co si víc přát?
Spoiler: jen mi přišlo hodně nefér, že Ti má od teď ten škraloupek v životopisu...

vitavita
06.03.2012 5 z 5

Zapeklité případy vražd - to je oříšek pro soudce Ti i jeho pomocníka Tao Kana. Čtěte a nebudete zklamáni.