Případ Amelia

Případ Amelia https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218945/bmid_pripad-amelia-7B5-218945.jpg 4 668 191

Jeden z nejočekávanějších debutů loňského roku, který kritika přirovnává ke Zmizelé Gillian Flynnové. Ten den má Kate svou patnáctiletou dceru po vyučování vyzvednout. Když však (se zpožděním, jako obvykle) ke škole dorazí, je na místě už záchranka a policie. I oni jsou tu kvůli Amelii – Amelia totiž skočila ze střechy budovy… Několik týdnů po pohřbu se Kate vrací zpět k práci do advokátní kanceláře, když vtom jí přijde podivná zpráva z neznámého čísla, v níž se říká, že smrt Amelie nebyla sebevraždou. A Kate se rozhodne najít pravdu. Nejen o tom, co se doopravdy přihodilo, ale kdo její dcera vlastně ve skutečnosti byla.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Ikar (ČR)

Reconstructing Amelia , 2013

Veeris
10.05.2017 5 z 5

Z mého pohledu skvělá knížka, vzhledem k těm co už jsem přečetla zase jedna výjimka, kterou si tudíž budu dlouho pamatovat. Obsah byl prostě tragický a ještě ke všemu neobvykle znám již od začátku. Na konci popsaný pád ze střechy mě dojal až k slzám, i když to je jenom vymyšlený příběh. Co se týče těchhle rozmazlených holek, tak se tomu dle mého názoru stejně nedá zabránit. Koneckonců smrt Amélie byla nešťastná shoda okolností a je těžké určit, kdo nese vinu. Holka, co poslala fotku? Sylvie? Ian, nebo snad samotná Amélia, která na focení trvala? Rozhodně vše dohromady. Nicméně pro mě to byl velmi působivý příběh a nejvíc ze všeho lituji samozřejmě Kate, ať už z pocitu viny či z obrovské ztráty....
Ještě bych podotkla, že souhlasím se všemi, co zde píšou, že kniha není Zmizelé obsahově podobná.

Beatrice_s
07.05.2017 4 z 5

Případ Amelia je určitě velice zajímavá a nadčasová kniha (nadčasovost je navíc vyzdvižena citacemi z děl Virginie Woolfové). Příběh je pestrý a svižný díky častému střídání časových rovin a také pohledů postav (Kate a Amelia). Máme zde také několik různých forem vyprávění (klasické vyprávění, resp. líčení, dále forma deníku, e-mailu, SMS, facebookových statusů a konečně zachycení děje prostřednictvím článků školního věstníku/blogu). To vše činí četbu zajímavou. Nemám moc ráda, když se v literatuře objevují prvky sociálních sítí, ale v této knize mi to nijak nepřekáželo (možná proto, že dávkování bylo zvoleno tak akorát a neobjevil se zde Twitter a s ním spojené šílenství :)). Postava Kate mi byla velmi sympatická, a to nejen z důvodu, že byla právničkou podobně jako já. :) Celkově bych knihu nezařadila úplně mezi thrillery jako takové - chybělo tu více akce, napětí a v tomto duchu gradující rozuzlení a nebezpečí vyvíjející se do budoucna, u kterého si čtenář není jistý, jak dopadne. Zde jsme se, co se důsledků týče, naopak vraceli do již známé minulosti. Knihu bych tedy spíše více označila za psychologickou než za napínavý thriller. Nicméně se mi líbila velmi a postupné Katino pátrání jsem si užívala a bavilo mě. :) O diagnóze, která se zde objevuje, jsem již slyšela. O to více uznání pro knihu za její realističnost. :)

dagsvob
24.04.2017 5 z 5

Dost smutný příběh. Šikana je strašná. Chvílemi jsem nechápala, kde se to v těch pubertálních dětech bere.

asam
29.03.2017 4 z 5

Dospívání. Doba pro mladé velmi citová. Nikdo je nechápe, nerozumí jim, oni sami nevědí, co chtějí. K tomu se přiřadí nešťastné lásky, rozchody s kamarády, neúspěchy ve škole, šikana apod. Na to musí být silný jedinec, aby to sám zvládl. Pomůže někdo hodně blízký, kterému se můžeme vyplakat na rameni. A toto vše Amelii bohužel chybělo.
Knížka dobře čtivá, trochu mi vadilo překombinování vztahu s matkou a otcem, skutečným i pomyslným.

Agatha84
24.03.2017 3 z 5

Ani nevím,proč mi ti zlí pubertální grázlové přijdou mnohem horší než masoví vrazi 'a la' severské detektivky.

IvusP
23.03.2017 4 z 5

Musím uznat, že Amelia mě mile překvapila. (Přede mnou ji četla kolegyně z práce a tu kniha nijak nezaujala, proto jsem neměla příliš velká očekávání), ale ve finále se mi líbila moc. Kniha je čtivá, moc dobře napsaná.. Dělení kapitol na psychologický rozbor "před smrtí a po" ze stran Amelie a její matky, je hezky sestaveno. Je zde poukazováno na závažný problém šikany a kyberšikany (včetně jejich následků), s kterým se bohužel v dnešní době potýkáme všude (nejen ve školních klubech v USA). Za mně opravdu zajímavá knížka, která stojí za přečtení, a myslím že i zamyšlení.

janule5792
08.03.2017

Hm hm hm hm

Bar16
04.03.2017 5 z 5

Nemůžu si pomoct, tato kniha byla velmi silná. Rozdělení kapitol na zážitky Amelie před smrtí a Katino zjišťování proč se mi moc líbilo - do toho výpisky z sms, facebooku... Až měl člověk chvíli pocit, že se to opravdu děje. Šikana je hrozná věc, při čtení jsem si říkala, jak bych asi na určité věci reagovala v tom věku já... Nemyslitelné. A ten konec... Moc silný příběh.

sarkap123
18.02.2017 4 z 5

Knížka super, výjimečně jsem od začátku tušila správně závěr i jeho příčinu. Jen jsem asi měla větší očekávání, jelikož kniha byla opět přirovnávána ke Zmizelé.

Calibra
13.02.2017 5 z 5

Tato kniha byla pro mě úplně něco jiného. Líbilo se mi, jak vyprávění z dvou úhlů pohledů , tak SMSkové kapitoly. Děsilo mě, co dělají patnáctileté děti, snad to dělají jen v Americe....

jana3099
31.01.2017 3 z 5

Hodně smutný příběh......

Ilona
28.01.2017 5 z 5

Dynamické, vzrušující, téměř akční a tak moc smutné.. Relativně jednoduchý příběh je brilantní ukázka toho, že mnohdy na nevyřčená slova, může být již pozdě.

jasmína
15.01.2017 3 z 5

Nevím ani jak tuto knihu ohodnotit, ale rozhodně jsem poctivě četla až do samotného závěru, ale přirovnávat knihu ke Zmizelé ? A v čem jako ?

sandra292
18.12.2016 3 z 5

Ze zacatku me kniha nebavila dlouhe kapitoly a nezazivny dej postav.v posledni 3/4 knihy se zacaly objevovat skutecnosti ktere do sebe zapadali nemohla jsem se odtrhnout a cetla a cetla konec me dostal

Leskodka
07.11.2016 4 z 5

Stále se nemůžu rozhodnout, zda dát tři nebo čtyři hvězdičky... je lepší než průměr. Nicméně jsem očekávala něco více...

Dija
10.10.2016 2 z 5

Já nevím, ale asi jsem čekala větší wow. Námět byl každopádně super, nakonec mi ani nevadilo, že se na začátku dozvídáme, jak to celé končí, ale i přesto mě kniha začala bavit až na posledních 20 stránkách, jinak mi to přišlo, že se to až příliš táhlo, pořád nová a nová jména. Příběh mě nepohltil, neměla jsem nutkání číst dál a dál.

Lucie51
09.09.2016 5 z 5

Kniha Případ Amelia se mi velmi líbila, příběh mě zaujal více, než v knize Zmizelá. I když bylo od začátku knihy jasné, že to moc pozitivně neskončí. Bylo mi většinou více líto matky Amelie, než Amelie samotné. Všichni si mysleli a tvrdili, že Amelie zakončila svůj život sebevraždou, matce však celkem brzy začaly chodit na mobilní telefon podivné sms zprávy... Zaskočil mě konec knihy, z mého pohledu celkem neočekávaný, začalo se to rýsovat až na posledních stranách knihy. Přiznávám, že knihu jsem si koupila hlavně díky zajímavé, až mysteriózní obálce, ale rozhodně jsem své koupě nelitovala. Bavilo mě prostředí střední školy, ke knize se nejspíše časem vrátím a přečtu si jí znovu :) ★★★★★

NikaMirka
28.08.2016 5 z 5

Zase jsem znechucena americkou společností, stylem výchovy mladých lidí. Opět nejsme překvapena jaká panuje v té společnosti zaslepenost a bezohlednost. Pokud toto je náš vzor, tak nevím, co chceme z našich dětí mít! A pokud chceme mít doma bezohledné fakany, kteří šikanují nejen slabší, ale i lidi, kteří jsou v něčem dobří, tak pak ano, pak to chápu! Nejhorší na tom je, že rodiče děti v některých všivárnách podporují a boj proti tomu je opravdu těžký. Příběh je dojemný i odporný, děsivý i poučný. Záleží na tom, jak kdo chce danou věc vidět. Dávám pět hvězd a nesouhlasím s mnoha komentáři níže, protože mi připadá, že ti co komentáře udělili zdaleka nepochopili závažnost tématu. PS: Odkaz na obalu knihy, že pokud se Vám líbila "Zmizelá", pak se Vám tato kniha bude líbit." vůbec nevyjadřuje, že se jedná o další "Zmizelou"! Jen nám Jodie říká, že je to stejně chytlavé.

Princezna22
25.08.2016 1 z 5

Mno. Přečteno během jednoho večera..... Příběh mě strašně zklamal!! Čekala jsem od knihy něco opravdu jiného...škoda..nebavilo mě to.

HaniBeni
25.08.2016 3 z 5

Nevím čím to, ale trvalo mi nezvykle dlouho, než jsem knihu přečetla. A dočetla jsem ji jen proto, abych se dozvěděla, co se stalo. Asi jsem čekala kapku něco jiného.