Přijdu tě zabít

od:


KoupitKoupit eknihu

První díl s doktorkou Brennanovou. Je nalezena rozřezaná kostra. Nikdo jiný si tuto vraždu nespojí s dalšími úmrtími a tak musí Tempe pátrat sama, což se jí několikrát vymstí. Krom vražd musí řešit ještě problém se svou kamarádkou Gabby a dcerou. Vše se propojí, když je Gabby nalezena mrtvá a má u sebe fotku Tempe s dcerou, která zrovna přijíždí navštívit matku do Montrealu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25852/prijdu-te-zabit-25852.jpg 4.2181
Série:

Temperance Brennanová (1.)

Orig. název:

Déja dead (1997)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Aktuell
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (38)

Přidat komentář
Yunkai
04. ledna

Detektivky nečtu prakticky vůbec, ale jsem rád, že tady jsem udělal výjimku. Přijdu tě zabít totiž není žádný brak. Jako největší pozitivum shledávám popis postupů v běžné praxi soudní antropologie, delší autentické rozbory práce s kostmi mě moc bavily a byly poučné i z medicínského hlediska.

Temperance není zrovna ten typ hrdinky, kterou bych zbožňoval. Nepůsobí na mě příliš charismaticky, často jedná nelogicky a zasahuje vyšetřovatelům do práce, která je mimo její kompetence. Občas z ní trochu dýchá feminismus (ale to mi nevadí).

Té francouzštiny je tam sice jen krapítek, zřejmě proto, že Kathy Reichs chtěla vystihnout bilinguálnost prostředí Quebecu, které sama důvěrně zná, ale i mě to tam docela překáželo. Celkově však vidím knihu jako velmi povedenou a za čas pravděpodobně po další Temperance Brennanové rád sáhnu.

Aymira
01.08.2018

Moje první kniha od Kathy Reichs, proto nemám zatím s čím porovnávat. Každopádně se opět ukázalo, že ženské autorky jsou mnohdy více drsnější a a mají větší představivost při popisu různých ohavností. Navíc jako žena se snaží autorka do příběhu zakomponovat citové vztahy.
Celý děj je vyprávěn ústy hlavní postavy, proto kniha neposkytuje příliš dialogů. Naopak je vystavěna na dlouhých úvahách a kapitolách - přiznávám, že někdy byly odborné popisy natolik podrobné, že jsem odstavce přeskakovala. Nějak se mi nechtělo číst několikastránkový rozbor jednotlivých kostí v lidském těle anebo různých druhů pilek. Kupodivu na mě však absence přímé řeči působila stísněným dojmem a umocňovala hustou atmosféru při pátrání po sériovém vrahovi. Když se nějaký dialog objevil, tak mě občas rušilo, že jsem nedokázala rozeznat, komu vyslovená věta patří. Rovněž zbytečné se mi zdálo použití francouzštiny, která se sem tam v ději objeví, snad aby čtenář pochopil, že Montreal je frankofonní.
Samotný obsah knihy je celkem zajímavý a uspokojivý. I když i zde mě celou dobu "lákalo", aby se pachatelem stal nakonec někdo jiný - kandidátů jsem měla dost :) Také v osobním životě Tempe jsem měla jednoho kandidáta, s kterým to mohlo dopadnout. Uvidíme v dalších knihách, do kterých se určitě ráda vrhnu.

Pavlnka
06.07.2018

První setkani s touto autorkou. Určitě zajímavé, uvidíme, jaké jsou další díly.

XOX
08.06.2018

Vynikající

jan0504
24.12.2017

Po úspešnom seriali som si povedal, že si prečítam knihu... pravdu povediac som bol trochu sklamaný. Je to na mňa príliš rozťahané, príliš veľa odborných vecí. Napätia je tam dosť málo (asi tak 2 scény pri ktorých som ozaj cítil napätie) a samozrejme záver podľa ktorého asi všetci dávali 5 hviezdičiek :-) Nezahadzujem túto autorku, určite si od nej prečítam ešte nejakú knihu s aktívnou doktorkou, ale ani si ju nedám do TOP desať.

moudivlacek
06.09.2017

Trochu vleklý začátek, měla jsem strach, že to bude nudné celé. Ale jak se začne vyšetřovat, tak to jde. Jako i plno ostatních zde mi vadilo, že některé francouzské výrazy nebyly přeložené, a člověk musel odhadovat.
Jinak mně se zas líbilo, že se pletla "pod nohy" vyšetřovatelům, mně to přišlo jako normální u lidí, kteří se domnívají, že kolegové nedělají tolik, co by mohli, anebo dávají najevo, ať dotyčná zůstane na svém písečku. Tempe tak dává jasně najevo, že i někdo, kdo není detektiv, může vnést "světlo" do případu. Což později také udělá.
U mne to tedy vyhrála druhá polovina knihy. Dám tedy šanci dalšímu dílu.

Atanone
06.09.2017

Mám moc ráda první řady seriálu "Sběratelé kostí",postupně to pak ujíždělo někam,kam už se mi nechtělo. A filmová doktorka Brennanová je opravdu zvláštní element. Možná proto jsem se knihám podvědomě vyhýbala,že se mi nechtělo s ní být ještě literárně. Ale chyba lávky. Detektivka fajn,dozvěděla jsem se spoustu užitečných věcí o mrtvolách v různém stupni rozkladu,vyšetřování,profilování a věcí s tím souvisejících,bylo to napínavé až do konce a s Temperancí bych se chtěla kamarádit.
Chvilku tu vyvětrám,páč těch mrtvol bylo trochu dost, a pak někdy půjdu na další. Užila jsem si,ale dvě v řadě nedám ☺

marek1278
04.08.2017

4+ Příjemné překvapení a už se těším na další díly

Jimm1
08.03.2017

Vcelku pohodově a velmi slušně napsaný příběh. Toto bylo moje seznámení s touto spisovatelkou a vcelku příjemně překvapila.

martina.tim
03.02.2017

Dokonalost. Knížka mě nadchla už od začátku. Skvělý příběh a ten závěr měl grády. Jediné co mi vcelku vadilo, byly francouzské věty, které mě rušily při čtení. S chutí do dalších případů s doktorkou Brennanovou :)

mapet85
07.01.2017

V prvotine forenznej antropologičky a producentky seriálu Kosti sa zoznamujeme s hlavnou postavou, údajným autorkiným alter egom - Temperance Brennenovou. Dej nás privádza do Montrealu, kde sa nájdu ostatky brutálne zavraždeného človeka. Temperance je rozvedená a abstinujúca žena s nie veľmi šťastným životom. Poviete si, že vám to nejak so seriálom nesedí ? Áno, charakter knižnej postavy a seriálovej sa výrazne odlišuje, či už miestom, kde sa dej odohráva, ako aj životom hlavnej postavy. Preto neodporúčam porovnávať knihu so seriálom. Kniha je napísaná dobre, vidieť, že autorka je odborníčka vo svojom odbore, popisuje exaktné metódy výskumu a vyšetrovania nájdených ostatkov. Mimochodom, čítať na niekoľkých stranách o hnijúcich telesných pozostatkoch, ich spracovaní a pitvaní nie je nič pre slabšie povahy. Mám dojem, že v televízii sa dá cez to nejak ľahšie preniesť.  Ale prvotinu hodnotím veľmi dobre, prípad je zaujímavý, pútavý a napínavý. Navyše kniha miestami pôsobí aj ako minicestopis, kde sa zoznamujeme s Montrealom, jeho krásami, zákutiami a zaujímavosťami, čo je pre knihu tiež len plusom. :-)

„Deň čo deň vídam násilnú smrť. Nejakú ženu zabije nejaký muž a hodí ju do rieky, do lesa, na skládku. Polámané kosti nejakého dieťaťa objavené v škatuli, v stoke, v igelitovom vreci. Deň za dňom ich čistím, prezerám, triedim. Píšem správy. Svedčím. A niekedy necítim vôbec nič. Profesionálny odstup. Klinický nezáujem. Pričasto som vídala smrť, priveľmi zblízka, a bála som sa, že strácam zmysel pre jej význam. Viem, že nemôžem trúchliť pre ľudskú bytosť, ktorou bývala každá z tých mŕtvol. Tým by sa zaiste vyprázdnil môj citový rezervoár. Určité množstvo profesionálneho odstupu je pri práci nutné, ale nie do tej miery, aby človeka opustili všetky city.“

Katuska88
20.10.2016

Musím dát pět hvězd. Dlouho jsem se těšila na to, až se seznámím s touto rozsáhlou sérií. Kdybych neznala seriál, nikdy bych na tento skvost nenarazila. I když se seriálem kromě jména hrdinky a prostředí nic jiného společného nemá. Určitě budu pokračovat v další četbě. Spisovatelka je vědec, a to já vítám. Třeba mi nějaká znalost v té hlavě přece jen uvízne. I když chápu, že někoho ty podrobné vědecké postupy naopak mohou obtěžovat. Vadí mi spousta francouzských vět, u kterých si vždy připadám omezená svou neznalostí. A mrzí mne několik nepřesností ohledně finálního počtu obětí. V tomto směru chybí tak trochu ucelenost ohledně jednání vraha a tak trochu časová posloupnost. Také kanadské prostředí, kde se děj odehrává, mi není zeměpisně, ani zájmově příliš blízko, ale to je jen můj soukromý názor.

Market = )
18.10.2016

Kdyby to šlo, dám 3,5. Začátek (ono nakonec i prostředek...) mi přišel místy dost úmorný a přiznám se, že jsem to občas nevydržela a sem tam odstavec přeskočila. Dějové části pro mě ale byly neuvěřitelně poutavé a místy jsem se docela bála, což se mi u knížek často nestává :-). Takže dobrý. Jen jsem zvědavá, jestli se kdy prokoušu takhle dlouhatánskou sérií...

trudoš
20.06.2016

Prvoligový ženský thriller, ve kterém však přílišné množství popisů, jde trochu na úkor zápletky. Jako by Kathy Reichsová usoudila, že jasným vytyčením exteriérů dodá zápletce na věrohodnosti. Navíc mi bohužel nesedla hlavní hrdinka, čtyřicetiletá rozvedená matka s dospělou dcerou. Neslaná, nemastná, nevtipná, přičemž skryté kvality se neprojeví ani při rozplétání záhadného zločinu. Autorka to prostě nastaví tak, že Temperance Brennanová musí podezřelému dokázat zločin a ta to skrze forenzní antropologii udělá. Tedy ne že by její práce nebyla zajímavá, nebo by ona sama v ní byla špatná, ale rozborka sborka na pitevně má své hranice a v tomhle ohledu mě informačně daleko víc zaujali Jefferson Bass či Ariana Franklinová. A vzhledem k tomu, že předvídatelný děj taky ničím nezaskočil, zůstal pro mě první díl slavného cyklu v mezích lepšího průměru. Uvidíme, jak si povedou ty další. Minimálně už za sebou máme představování hereckého ansámblu, takže bychom se mohli dostat někam dál.

ewisek22
10.02.2016

Knihu jsem začala číst jen z toho důvodu, že jsem se těšila že bude podobná seriálu, který mám moc ráda. No ale představte si mé překvapení, že se liší snad úplně vším...jediné co mají kniha a seriál společné je inteligence hlavní hrdinky. Vadilo mi, že vyšetřovatelé kolem Tempe jsou naprosto neschopní a ona prakticky vše rozlouskne. Vadilo mi, že tam bylo hodně odborných věcí, co souvisí s prací soudní antropoložky. A neskutečně mě iritovaly věty ve francouzštině. Ale abych jen nehanila. Perfektní bylo hledání těla v noci na opuštěném pozemku starého kláštera. Dále je to rozhodně scéna s nalezením lebky ve své vlastní zahrádce a závěrečná scéna byla vynikající a četla se jedním dechem. Tak proto dávám ty tři hvězdičky:)

Aaron Lewis
06.07.2015

Co se týče zápletky, myslím, že byla výborná (tím, že jsem nevěděla do konce, kdo je vrah, ne tím způsobem, jakým vraždil), ale s Tempe jsem se moc nevžila. S Bones se nejdou srovnávat, ale to by mi ani tak nevadilo, možná to byl ten styl psaní. Přečtu další díl a uvidím:).

ovpana
25.05.2015

Úžasná a napínavá kniha. Ve všech příbězích nechybí spousta napětí ,spletitých případů plných tajemství a smrti. Samozřejmě z práce hlavní hrdinky se dozvíme i mnoho poučných, nových věcí.

Layss
26.04.2015

Souhlasím s předchozím komentářem - úplně jiná doktorka Brennanová, než v seriálu Sběratelé kostí. Na sérii o Temperance jsem narazila spíše náhodou - zakoupila jsem si knihu Virus, která je o praneteři Tempe. Když porovnám novější a starší knihu od té samé autorky, je rozdíl v psaní opravdu znatelný. Ze začátku jsem se do knihy nemohla zabrat, ale po chvíli mě napínavý příběh vtáhl. Ale nejspíš se ke knize už v budoucnu nevrátím.

MichelleS
18.01.2015

Úplně jina Temperance, než známe ze seriálu Sběratelé kostí. Profesionál, ale zároveň správná ženská - paličatá, vtipná, máma, kamarádka... Pěkně namixované napínavé okamžiky a klidný popis detailní laboratorní nimravé práce. Jen ten vyšetřovací tým tedy moc práce neodvedl, chudák Tempe to musí oddřít skoro všechno sama. Jsem ráda, že jsem anotaci nečetla předem, protože část napětí byla právě v hledání Gabby.

michimuller
15.01.2015

Pořídila jsem si čtečku a dostala k ní tuto knihu + 14 dalších dílů pokračování. Skvělé čtení přesně podle mých představ. Zápletka je precizní, všechny nitky někam vedou, každá otázka má svoji odpověď. Popisy místa činu mi přijdou jako z pera forenzní laboratoře kriminálky Las Vegas. Vyloženě jsem si užívala znalostí soudní antropoložky a autorky, knížce to přidává na autentičnosti. Nejen že se u knížky dobře bavím, ale obohatí mi rozhledy v mnoha oblastech. Není to jen taková "detektivka" se zajímavým příběhem, mě je Tempe Brennanová velice sympatická. Malinké mínus já nemusím zdvořilostní větičky ve francouzštině, ty mi tam příjdou zbytečné.

kneslova
13.01.2015

Velice slušná detektivka, lepší začátek než konec..

elle.r
22.11.2014

Sleduji i Sběratele kostí, forenzní antroplogie mě velmi zajímá. Kniha je úplně jiná, takže se seriálem špatně porovnává, ale rozhodně se víc blíží tomu, jak tento obor doopravdy funguje. Četla se jedním dechem, těším se na další díly.

kadgam
02.11.2014

Začiatok sa mi páčil,potom zbytočne naťahovala dej až do nudy.
Páčili sa mi popisy postupov antropologičky pri práci, to vidím ako prínos knihy. Polícia v tomto prípade nehrala skoro žiadnu úlohu, iba na zavolanie prišla na mieto.

Verrrunka
20.10.2014

No popravdě jsem s hodnocením trochu váhala. Bylo to tak zbytečně dlouhé! Tempe je docela dobrá, ale chvílemi je to až trochu přepísknuté, jak se do všeho motá, trochu mi to až lezlo na nervy. Ale jinak to samozřejmě bylo skvěle promyšlené a zhruba od poloviny jsem už nemohla přestat číst, jak se to pěkně rozjelo.
Francouzština mi vůbec nevadila, protože rozumím, ale jinak to rozhořčení ostatních docela chápu.

adorjas
24.09.2014

Upozorňujem prípadných čitateľov, že séria kostí, je trošku odlišnejšia ako televízna adaptácia, napriek tomu, že hrdinky nesú rovnaké meno.

Mimochodom, sa jedná o príjemnú detektívnu zápletku, s kostičkami, vrahmi, a temnými zákutiami...

katyka
21.08.2014

Príjemné čítanie, dobre vystavaná zápletka, napínavé do poslednej stránky. Udržalo ma to hore asi do tretej v noci, ale nič, čo by mi trvalo utkvelo v pamäti a z čoho by sa mi podlamovali kolená. Po týždni už som si nevedela poriadne spomenúť na zápletku. Príjemná oddychovka, akurát by sa mi páčilo, keby už raz detektívom nebol rozvedený abstinujúci alkoholik. :)

Ben Nevis
13.08.2014

Tuším, že s Temperance Brennanovou budou mít problémy mužští čtenáři, protože hlavní hrdinka je krásně žensky nelogická. Jde poznat, že když píše ženskou hrdinku muž, hrdinka se chová víc pragmaticky. :-)

Stejně jako jiní čtenáři mám výhrady vůči rozvleklým popisům okolí. Francouzština je sice překládaná, ale ne vždy, což mě jako nefrantštinářku trochu iritovalo. Taky mi moc neseděla role Tempe ve vyšetřování. Neustále si hrála na privátní detektivku a když na něco podstatného přišla, místo aby pomohla policii, nechala si informace pro sebe. Tímto je příběh uměle tlačený do nepřirozených poloh a nucený k tomu, aby hrdinka byla jediná, která vše rozřeší.

Nicméně přes výhrady to byl pěkný detektivní příběh, dostatečně hrůzostrašný a napínavý s uspokojivým vyvrcholením. Zkoumání kostí tomu dodává trošku originality oproti běžnému hledání sériového vraha, kdy policie čeká na další oběť a vrahovu chybu.

rm
26.05.2014

K této její prvotině jsem se dostal až po přečtení většiny novějších děl. Mno, prvotina je vždycky trochu jiná, ale ne že by to bylo špatně :-)

Nelly
17.03.2014

Toto je moje druhá kniha s Temprence a zatím nějak nenaplňuje moje představy. Děj je zpočátku líný a roztáhlý jako to popisované léto v Montrealu. Na mne zbytečně moc popisné co se týče ohledávání kosterních pozůstatků. Švih a napětí jen asi poslední čtvrtina knihy. Nechci tuto autorku po dvou přečtených knihách zavrhovat, tak snad od ní něco ještě dám...

Aires
28.10.2013

Protože mám ráda seriál Sběratelé kostí, rozhodla jsem se i přečíst celou knižní sérii od Kathy Reichs.Začala jsem prvním dílem Přijdu tě zabít, a výsledný dojem je skvělý!
Knížka je moc dobře napsaná, čte se rychle a nebudete se od ní moct odtrhnout, protože budete neustále napnutí, co bude dál :)
Co se týče porovnání se seriálem- tak seriál je úplně jiný, nesrovnatelný s knižní Brennankou.To ale ničemu nevadí, protože úžasný zážitek budete mít jak ze sledování seriálu, tak i ze čtení této knihy. :)