Poslední poklona Sherlocka Holmese

Závěrečný svazek obsahuje dva cykly povídek. Popudem k prvnímu s názvem Poslední poklona Sherlocka Holmese byla povídka Poslední poklona, v níž autor posílá svého hrdinu do souboje s německým špiónem z první světově války a k níž připojil další povídky již dříve časopisecky publikované. Druhý, nazvaný Z archívu Sherlocka Holmese, je složen z příběhů, které se staly dříve a které údajně Watson opožděně zapsal. I když Doyle v těchto povídkách nepřidává do charakteru obou postav nic nového, přesto prozrazují autora poučeného dlouhou zkušeností a mnohdy představují nejlepší holmesovské příběhy vůbec....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/56_/5651/pribehy-sherlocka-ho-5651.jpg 4.5239

Příběhy Sherlocka Holmese (8.)

His Last Bow, The Case-Book of Sherlock Holmes (1927)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Academia

Všechny povídky jsou zajímavé, některé i dost napínavé, jiné zase méně. Ale jsou čtivé a dobře napsané. Proto tedy, kdo si oblíbil Sherlocka Holmese i jeho přítele doktora Watsona, neměl by vynechat ani tuto knihu. Já ji určitě doporučuji ;-).

plqa
17.05.2018

Některé příběhy byly lepší než ostatní, ale všechny se mi líbily.

kapr
16.05.2017

Já bych dal maximálně tak čtyři a půl. Každou z povídek bych hodnotil samozřejmě jinak, zřejmě mezi 3,5, (možná dokonce 3) až do 5,0. Každopádně knížka stojí za přečtení, i když osobně dávám přednost před povídkami spíše románu, byť kratšímu. V každém případě můj oblíbený autor, proto bych od něj chtěl přečíst všechno co kdy napsal.
Ne všechny povídky v této knize jsou právě detektivní literaturou, přesto i ty co poněkud z tohoto schématu vybočují jsou dobré, a rozhodně potěší. [OA]

MartinaSladkova
12.01.2017

Do některých povídek jsem se nemohla začíst, některé jsem zhltla jedním dechem. Sherlock se stal mým oblíbeným detektivem.

bararich8
11.09.2016

Postřeh a bystrá mysl Sherlocka Holmese nikdy nezklamou stejně jako povídky o něm. Mrzí mě, že už mám dočteno všech 5 knih, protože Doyle mě vážně baví!

Lessana
02.05.2016

Zbierka menšieho počtu poviedok, no na kvalite sa nič nemení. Opäť perfektné!

anntine
25.04.2016

Jako vždycky to nejlepší čtení. Zvlášť se mi tentokrát líbila poslední povídka, kterou nevyprávěl Watson, díky tomu jsem z příběhu měla docela odlišný dojem, než ze všech ostatních.

qydko
18.02.2016

Sherlock nikdy nezklame.

MissBlack
24.08.2015

Opět velká spokojenost. Už pomalu ani nevím, co do komentářů psát, abych se neopakovala - prostě Sherlock Holmes, to mluví za vše :) Za mě určitě Umírající detektiv, Poslední poklona a špatná nebyla ani Lepenková krabice, taková správně shakespearovsky dramatická :D A vlastně i to Ďáblovo kopyto bylo zajímavé...

Ladys
18.04.2014

Už je to dávno, takže si moc nepamatuju, ale vim, že Sherlock soupeřil s německym špionem. A přestože si to nepamatuju, tak si vzpomínám, jak sem ty knížky hltal. Jak jsem byl naštvanej, když jsem neměl čas si číst. Proto 5/5

Finskej
07.02.2014

Těžkotonážní detektivní klasika, základ žánru. Jedna z pěti knih kanonického cyklu "Příběhy Sherlocka Holmese" (proto nemá cenu je pojímat odděleně) ve skvělém překladu Jana Zábrany a jeho spolupracovníků, Evy Kondrysové, Františka Gela, Františka Jungwirtha, Vladimíra Henzla a Zory Wolfové. Ze všech výborů do češtiny jednoznačně to nejlepší, co máme. (Celý cyklus v chronologickém pořadí je: Příběhy Sherlocka Holmese / Vzpomínky na Sherlocka Holmese / Návrat Sherlocka Holmese / Údolí strachu / Poslední poklona Sherlocka Holmese.)

MahulenaK
23.09.2013

SH je prostě nejvíc...

honajz
11.05.2013

Hodně nevyrovnaná série povídek - některé se dokonce opakují v námětu, v jiných je část již starších povídek, jiné jsou však velmi vtipné i tajuplné. korunu všemu nasazuje 60letý včelař Sherlock, který se v předvečer první světové války prokáže i jako špion světového kalibru.

Slovanka
07.04.2013

Moje první kniha A.C. Doyla a určitě ne ani poslední - hned jsem si po přečtení několika povídek běžela do antikvariátu pro další dva kousky. Jak to vypadá, tak mě rozhovory mezi Sherlockem a Johnem nikdy nepřestanou bavit.

Eseter
15.02.2013

I tato sbírka povídek o Sherlocku Holmesovi mě bavila. Jednotlivé případy byly víceméně napínavé, ale mě stejně nejvíc baví úvodní rozhovory Sherlocka a Watsona. Obě postavy jsou totiž velmi dobře napsané a osoba Holmese je mi svou výjimečností, genialitou a podivínstvím víc než sympatická. Trochu mi nesedí, jak Doyle využívá stále stejného schématu a téměř se nesnaží o invenci. Někdy se mi dokonce stává, že si jednotlivé příběhy nepamatuju, anebo pletu dohromady a myslím, že je to hlavně proto, že jsou napsány tak podobně. Nejvíc se mi asi líbily povídky Bruce-Partingtonovy dokumenty a Umírající detektiv.

Horxus
01.06.2012

Těšila jsem se na pořádného Sherlocka Holmese s pořádně zamotaným vyšetřováním, ale ničeho z toho jsem se bohužel nedočkala. Mám ráda knížky s dějem a povídky mě nebaví, takže zklamání a veliké.

Vec1980
13.07.2011

Bohužel se nejedná o vyvrcholené série, ale spíše o sesbírání mnoha povídek. Chyběla mi časová závislost děje, časté vracení se do různých časů. Tenhle díl mi trvalo přečíst nejdéle a podle mého nejméně čtivý.

Jíťa

Některé případy v této knize mě příliš nebavily, je vidět, že Doyle už vařil z vody. Za nejlepší považuji Umírajícího detektiva.