Dobrodružství Sherlocka Holmese

Koupit

Tato kniha přináší první nadílku Doylových povídek o slavném detektivovi. Původně vycházely v letech 1891–1892 a my je vydali o 105 let (nebo 26) později do doby zcela jiné, odlišné tempem, morálkou i typem zločinů. Byly však ty staré zlaté časy skutečně tak zlaté? Holmes a Watson o tom vědí své. Pro nás však kouzlo té doby zůstává nezměněno. Nuže, vzhůru do zamlžených ulic, na kvetoucí vřesoviště....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44788/big_dobrodruzstvi-sherlocka-holmese-xdn-44788.jpg 4.6712

Příběhy Sherlocka Holmese

14.12.2022

Některé povídky super, jiné slabší. Kniha mě však bavila 4/5

Lena79
03.12.2022

Sbírka povídek mě nijak zvlášť nenadchla , ale ani neurazila. Některé mě bavily více, některé méně. Myslím, že by si tuto knihu měl přečíst každý, kdo chce mít nějaké povědomí o autorově tvorbě.

Mirek240
02.09.2022

Kratke povidky, nektere skvele, nektere me az tak nebavily. Atmosfera knihy, ta me ale uplne pohltila, snih v Londyne, anglicky venkov, horici krb a k tomu nekolik zapeklitych pripadu, ktere nasi hrdinove s vetsi ci mensi davkou dedukce vyresi…

luculi
06.08.2022

Po Psu baskervillském jsem se pustila do další autorovy knihy. Tentokrát je to však sbírka povídek, což jak jsem pochopila z jiného zdroje, je z toho důvodu, že tyto příběhy vycházely formou novinových článků. Až později se z nich stala kniha.

Jde tedy o kratičké příběhy, obvykle v délce tak třiceti stránek, takže to ubíhá pěkně rychle. Občas se nedostanete ani k úplnému uzavřenému konci, ale jen náznakům, které vylíčí, jakým směrem to povede. Některé případy jsou hodně zapeklité, jiné obyčejné či naprosto vtipné. Ale ta základní šablona detektivní dedukce a povahové rysy hlavního dua zůstávají.

Konečně se tu objevila i Irene Adler a tak můžeme zjistit, jak se s ní vlastně Holmes seznámil. A jak ho pěkně převezla. Sám Sherlock uznal, že v životě ho přechytračili asi jen tři lidé, dva muži a tato žena. Dokonce dojde i na první zmínku o paní Hudson, ale zatím jen kraťoučkou a nic neříkající, protože v předchozí povídce padlo úplně jiné jméno hospodyně. Takže zřejmě nebyla plánovaná od počátku.

Holmes má sice své nedostatky, které autor zmiňuje, ale působí hodně sympaticky a není takový bručoun, jak ho popisují jiní autoři. Často nechává Watsona samotného a pátrá hodiny na vlastní pěst, což se hodně opakovalo. Ale chápu, že když nejde o ucelený příběh, je nutné vyprávění hodně zkrátit... Bylo to nenáročné a rychlé čtení...

HerrPilot
25.07.2022

Nuže Holmesi, starý brachu, je čas se rozloučit. Těch devět případů uteklo jak voda a já jsem rád, že jsem mohl aspoň přes papírovou bariéru asistovat svému oblíbenému narkomanovi a exotovi.
Případy sice byly šity podle jednoho vzorce, ale dedukčně-sebedestrukčně-teatrální schopnosti Holmesovy a literární schopnosti Watsonovy (případně Doylovy) z každé povídky učinily prudce čtivý žánrový skvost. A vůbec nevadilo, že brach Holmes vše vyřídil takovou rychlostí, až Watson nestíhal věnovat se popisům, a jeho styl byl tedy někdy docela strohý...

Ve vázané kronice Holmesových případů od nakladatelství 1400 může laskavý čtenář nalézt tyto případy:
-Spolek ryšavců
-Stříbrný lysáček
-Makléřův úředník
-Musgraveský rituál
-Námořní smlouva

Vskutku bych nevzhrdl porcí navíc.

Marylaa
30.05.2022

Dvanáct případu nejlepšího soukromého detektiva všech dob (tenhle názor mi nikdo nevymluví :). I když proti jednomu mám menší výhrady a to hned tomu prvnímu: Skandál v Čechách. Objevuje se tam totiž český král a já takové nepřesnosti nemám ráda. Ale jinak kniha samozřejmé rozhodně stojí za čtení. Hlavně ty Holmesový dedukce mě strašně baví. Občas mě napadá, co by asi vydedukoval o mně. I když to je jasné, naprosto by mě prokoukl. Ale jak by na to přišel, to bych nebyla schopna vymyslet.
Mimochodem, slavný detektiv neřeší jen vraždy, v některých povídkach neni žádná mrtvola.

Tesseractttt
08.05.2022

Asi každý by si měl přečíst příběh od sira Arthura Conana Doyla o legendárním Sherlocku Holmesovi. Příběhy se mi líbily. Doporučuji.

mskamila
30.03.2022

Moc se mi líbily příběhy známého detektiva. Každý byl zajímavý a napínavý jediné co mě mrzelo je ze doktor nebyl moc nápomocen přišlo mi ze je tam jen jako vypravěč ale nijak jinak příběhu neprospíval. Jinak to byli moc pěkné zápletky vyřešené báječným dědičnou smyslem Sherlocka Holmese.