Příběhy o naději

Příběhy o naději
https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60734/pribehy-o-nadeji.jpg 4 7 7

Eseje o velkých postavách židovské tradice. Druhý soubor esejů tématicky svázaných starozákonní dobou. Autor interpretuje příběhy desítky postav židovské tradice, v nichž lze objevit naděje pro židovský národ (např.: Rut, Elijáše, Jonáše, Izajáše, Ester a dalších). Autor se nad jednotlivými postavami zamýšlí ve světle komentářů midrašské literatury a agady. Čtenáře upoutá autorův charakteristický styl, jímž si v souvislosti s vlastnostmi postav a líčenými příběhy klade otázky, a vtahuje tak čtenáře do svých úvah. ... celý text

Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: , Portál
Originální název:

Célébration prophétique


více info...

Přidat komentář

TipsyChipsy
13.06.2017 3 z 5

Knihu jsem přečetla, ale chtělo by to nejdřív znát příběhy o popisovaných prorocích z bible, protože toto už byly eseje, které předpokládají nějaké prvotní znalosti. V knize mě zaujala tato definice proroka: (str. 48)
"V čem spočívá skutečná síla proroka? Za prvé v jeho morálním přesvědčení. A v jeho odvážné schopnosti se mu přizpůsobit. Nezastupuje žádnou politickou stranu a není výhradním přítelem nějaké společenské skupiny. Nejčastěji je sám. Sám proti králům, vládcům, zajištěným, spokojeným, sebejistým, sám proti národu. Kdykoli ho kdokoli může udeřit a ponížit, a někteří to také dělají. Ani svody, ani hrozby ho však nezlomí. Nikdy nikomu nelichotí, nesnaží se zalíbit, je neúplatný a neexistuje moc, která by ho přinutila říkat věci, které říkat nechce, nebo která by ho umlčela. I když mlčí, svědčí za něj ticho."