Příběh služebnice

Příběh služebnice
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/4217/bmid_pribeh-sluzebnice-udz-4217.jpg 4 2814 2814

Román kanadské spisovatelky vykresluje pochmurnou vizi blízké budoucnosti na půdě dnešních Spojených států amerických, které přestaly existovat a byly nahrazeny totalitním režimem. V nedaleké budoucnosti se vlády nad Spojenými státy chopí klerofašistický režim. Z každého, kdo se proti němu prohřeší, se stává otrok. A z plodných žen ještě něco mnohem horšího - služebnice, jejichž úkolem je rodit děti, s nimiž se nikdy nesetkají. Kniha získala ocenění Arthur C. Clarke Award za nejlepší román a byl v užší nominaci na cenu Booker Prize.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , BB art

The Handmaid's Tale , 1985

Babsy
14.02.2018 4 z 5

Pokud Vás zajímá realisticky uskutečnitelný dystopický příběh, zkuste to. Nedoporučovala bych ale slabším povahám a např.ženám, které mají zkušenost s násilím.

Knížka je skutečně temná, diktatura a bezmoc z ní sálají. Místy mi bylo nepříjemné pokračovat ve čtení. Vykreslení atmosféry je bravurní. Zakončení knihy mě osobně dostalo a ještě více podkreslilo tu bezmoc.
Všeho všudy se mi kniha četla těžko. Styl přelévání příběhu v různých liniích je ze začátku matoucí, psáno jako proud myšlenek/asociací, které přeskakují sem a tam. Místy mě to fascinovalo a místy rušilo a ztrácela jsem pozornost.

Viděla jsem nechtěně první díl seriálu a teprve poté jsem si přečetla knížku a myslím, že mi ten díl nejspíš pomohl se do četby dostat rychleji. Chápala jsem pak popisované flashbacky a na první pohled matoucí text.
(Pokud kouknete třeba jen na seriál chybu taky neuděláte, je v něm vše co je v knize, informace navíc nezískáte.)

norrasun
14.02.2018

Tak bohužel, příběh poslušné "nádoby na dítě" a vůbec způsob, jakým je tato knížka napsaná, mi vůbec nesedl. Zdlouhavé, našlehané popisy snad úplně všeho nad (pro mě) únosnou mez..komu bych ji doporučila, nevím.

nikilli
14.02.2018 2 z 5

Čakala som oveľa viac. Možnosť vzniku režimu mi prišla nereálna no v USA je aj dnes možnosť vidieť mnoho až neuveriteľných extrémov tak som si ešte povedala dajme tomu. No prišlo mi, že celý čas čítam len akýsi prebal s obsahom a preskakujem riadky čakajúc niečo viac. Počas mojho čakania na " to ono" nemastnú neslanú hlavnú postavu zachránil akýsi odboj pre ,ktorý ona nespravila, okrem postelných radovánok, nič a bol koniec. Záver s prednáškou, ktorý sa na príbeh pozerá už ako na historickú udalosť to tiež nezachránil. Za mňa nie, nemôžem inak.

georgearrow
11.02.2018 3 z 5

Od M. Atwood jsem četl silný a nádherný příběh The Blind Assasin. I tuto knihu jsem četl anglicky, takže nemohu docenit český překlad.
Na rozdíl od Assasina tato kniha nenabízí komplikovanou dějovou linii, příběh samotný je velmi jednoduchý a zdálo se mi, že jej autorka tak trochu natahuje. Na druhou stranu je Atwoodová nedostižná v různých popisech, zachycení atmosféry.
Co k tomu dodat - pokud se trochu orientujete v americké politice a vlivu různých ultrakřesťanských skupin na ni (doporučuji francouzský dokument Amerika, jak ji neznáte- prohřešky proti desateru), nebude se vám zdát možnost křesťanské totality úplně mimo mísu, ba naopak. Kniha jako taková mě ale trochu zklamala.

aktijnov
11.02.2018 4 z 5

Zajímavé, silné, "šílené", fascinující čtení, od kterého nešlo odejít. K autorce se už vracet nebudu. Ale rozhodně to nebyl špatně strávený čas.

invocation11
07.02.2018 4 z 5

Poprvé jsem se s Atwoodovou seznámila u jejího "Z hlubin", kterým mě vcelku dostala. Na Příběh služebnice jsem se chystala dlouho, ale vzhledem k aktuálnímu úspěšnému seriálu (nebudu sledovat, páč si nechci kazit knihu) bylo všude totálně nedostupné. Co dodat? Atwoodová je především "ženskou" spisovatelkou - záměrně nepíšu "feministickou", protože nijak bouřlivě neagituje nad ženskými právy atp., ale vychází spíše z historicko-antropologického náhledu na ženy, muže a jejich vzájemné fungování či nefungování, což dokazuje i tato kniha.

Příběh má spoustu dimenzí, je v něm nespočet myšlenek a rozhodně nepatří mezi odpočinkovou četbu. Zcela jistě bude bližší ženám, dokonce přímo rýpe do ženství jako takového a snaží se skrze hlavní hrdinku zodpovědět základní otázky na to, co je vlastně naším (ženským) údělem? Epilog mě příliš nebavil, ale v rámci závěrečného shrnutí/vysvětlení měl samozřejmě své opodstatnění. Ač si nepotrpím na přehnané emoce, tato kniha na mě opravdu silně zapůsobila (již má druhá Atwoodová), ale tak nějak niterně, intimně... Pro mě daleko depresivnější, než kolikrát klasicky pojaté sci-fi dystopie. 4,5*

„... toužím spáchat dotek..." i z těch slov mrazí...

petaSk
06.02.2018 5 z 5

[audiokniha]
Šílená záležitost. Při poslechu mi bylo až zle z toho, jak snadno se můžou věci pokazit. Stačí, aby se skupina s ničivou ideologií dostala k moci. Je třeba být ostražitý, zvláště v dnešní době, po volbách a při vzestupu populistických křiklounů, kteří si vytírají ústavou zadek, chtějí osekat demokratické brzdy, a ještě u toho tvrdí, že je to pro naše dobro.
Příběh služebnice je intimní a zaměřuje se na detaily z každodenního omezeného života, který je v kontrastu s tím, jak hrdinka žila ještě před pár lety, než se všechno zvrtlo. O to je vyprávění realističtější a děsivější. Tato blízká budoucnost se najednou nezdá tak nemožná.
Nepamatuji si, že by se mi při nějaké knize dělalo tak zle a tolik mě frustrovala.
Silné. Hodně silné. Na seriál se ani dívat nebudu, teď si potřebuji přečíst něco z normálního světa.

hellena1523
06.02.2018 4 z 5

Kniha je napsaná trochu zmatečně, ale jakmile stylu člověk trochu přivykne, nemá větší problém.
Nejvíc mě nadchla asi atmosféra. Tak tíživá, tak depresivní - beznaděj od začátku do konce. Doslova, protože jsem aspoň na konci čekala nějaké zrnko naděje, ale jelikož příběh vlastně nebyl uzavřený, zaklapla jsem knihu se slovy "a sakra" a pocitem, že tohle bych si vážně, vážně nepřála.
Po dočtení jsem byla v naprosto příšerném rozpoložení, což považuji za jasnou známku dobře napsaného příběhu.

v.kalabova
05.02.2018 4 z 5

Očekávala jsem trochu více akce.... vlastně pořád jsem tak nějak čekala, kdy se to "rozjede". Tím, že mi byly všechny skutečnosti známy ze seriálu, mi přišel příběh trochu nudnější než by musel být. Ale prostředí naprosto ubíjející a depresivní, parádně vykreslené a do posledního detailu domyšlené.

moonell
02.02.2018 5 z 5

Závěr je jako rána pěstí.

Denyna
27.01.2018 4 z 5

Jeden z těch výjimečných případů, kdy je seriál lepší než kniha.

000nugatovej
24.01.2018 4 z 5

Fascinující je zejména to, že jde zejména o ženský román, snad dokonce i o oslavu ženství a ženského údělu, a zároveň o varování, jak se může zvrtnout feminismus a nebezpečné protireakce proti němu. Čtu to ovšem jako dystopii: o světě, kde je každý nucen dodržovat svou roli, o světě, kde papaláši (tak jak vždycky) mají pocit, že pravidla vnucená všem se jich samotných netýkají, o světě bolestivém o to více, že v paměti mnohých je ještě nedávné normální žití s láskou, s vlastní rodinou, s vlastním mužem a dětmi, a o tom, jak a proč se člověk poddává novým pravidlům, jak doufá a hledá naději, a přesto (možná kvůli ní) ustupuje.
Nepřítelem té nové gileádské společnosti je vzdělání, proto jsou zde zakázány knihy. Výrok „Udělali jsme chybu, že jsme je naučili číst. Příště už se to nestane.“ (str. 336) je platný pro všechny totality…
Co chci doplnit v březnu 2021 po druhém přečtení (abych si připomněl před předpokládaným čtením Svědectví)? Snad některé další citáty. První je z nového úvodu, kde Atwoodová přemýšlí o tom, jak to udělat, aby bylo vymyšlené dílo autentické: "Pokud jsem měla vytvořit imaginární zahradu, chtěla jsem, aby ropuchy v ní byly skutečné." (str. 10) Další citáty odkazují na atributy diktatur každého druhu: "Existují dva druhy svobody, vysvětlovala nám teta Lydie. Svoboda k něčemu a svoboda od něčeho. V dobách anarchie existovala svoboda k něčemu. Teď jste získaly svobodu od něčeho." (str. 43) "Lepší nikdy neznamená lepší pro všechny. ... Někdo si vždycky pohorší." (str. 234) A pak výzva vyškrábaná podivnou latinou na dně skříně: "Nedovol, aby tě ti hajzlové zničili." Ta platí v každé době temna.

St.Evelin
23.01.2018 4 z 5

Pro mě velice zajímavá a silná kniha, zároveň první dystopie.

Sonda do blíže neurčené budoucnosti Spojených států, která se stala těžce totalitní zemí. Postupně zjišťujeme JAK, ale vadí mi,že pořád pátrání potom PROČ.

Nejvíc mrazivé na celé knize je vlastně to, že si člověk říká,jak je tohle vůbec možné, že to někdo dovolil, vždyť to přeci nejde... A to nejmrazivejsi je to,že to postupně vlastně někde jde a funguje (náboženský fanatismus, zákaz potratů,...). Bere, to je to z čeho mrazí mě.

*** ČV 2018 - Kniha, podle které byl natočen seriál ***

VeronikaZ
21.01.2018 5 z 5

Když jsem četla pasáže "předtím", mrazilo mě, jak snadno by se dalo k podobným opatřením sklouznout. Jak i dnes se ozývají hlasy proti potratům, hlasy, dle kterých má žena hlavě rodit děti, volání po "tradičních hodnotách"...

První jsem viděla seriál a knížku si dala s odstupem, ale obojí je skvělé a můžu jen doporučit.

Finn69
20.01.2018 4 z 5

Velmi a velmi mrazivá, bezútěšná antiutopie, podaná nám prostřednictvím deníku služebnice Fredovy (nebo Fredovy služebnice?), ženy připravené o muže, dceru, domov a dokonce i o vlastní jméno. Ta vize náboženské diktatury ve stylu "návrat ke křesťanským kořenům" je opravdu přesvědčivě děsivá. Když si navíc uvědomíme, že podobnými slogany se dnes ohání řada velmi populárních politiků, a to jak u nás, tak ve světě, nezbývá než se zamyslet, kam nás to taky může zavést...
Výborně, plynule napsané, nabýt toho chmurného tématu, řekl bych že to byla radost číst.
Jedna rada na závěr: rozhodně nevynechejte Historické poznámky.

elenai
20.01.2018 5 z 5

Temný příběh, který vás obestře jako škrtící smyčka a postupně se stahuje. Kniha není nijak rozsáhlá, je napsaná stručně a stroze, o to víc mě její téma tížilo. Nejednou jsem se zamyslela nad současným fungováním světa a srovnávala jej s Gileádem. Určitě prvky podobnosti zde jsou, a na to je třeba dát si pozor. Vždy se snažím si z knih chmurnějšího typu vytvořit nějakou pozitivnější zpětnou vazbu pro sebe, ale tady to nějak nešlo. Musím na Fredovu pořád myslet. Jak asi dopadla? Budu doufat ve šťastnější konec.

bigben
19.01.2018 4 z 5

Ta beznaděj je ubíjející :-( stojí za přečtení:-)

piquillio
15.01.2018 5 z 5

Už roky jsem si jej chtěl přečíst, tak dlouho, až nebyl ke koupi. S vydáním od Arga už jsem neváhal a slupnul ho jak malinu. Někdo patrně řekne, že čekal víc, ale v dnešních dnech je takto laděných knih mnoho, člověk snadno otupí a není šokován. Jistě mnozí známe nejeden young adult román z nedaleké budoucnosti s podivným zřízením. Pro takové je třeba podotknout, že román už je na světě déle než jejich oblíbené série.
Já dostal mrazivý příběh, který se odkrývá postupně a zvolna graduje. Jsem velmi rád, že jsem se dalšího vydání dočkal.

Mialll
14.01.2018 5 z 5

Tak dlouho jsem si chtěla přečíst tuto knihu, až jsem dřív viděla seriál. Ten je neméně podařený, ale vyznívá optimističtěji než kniha. Příběh služebnice líčí naprosto děsivou totalitní společnost, v níž jsou ženy degradovány na stroje na rození dětí. Doufám, že se tento příběh z mrazivé budoucnosti jednou nestane realitou.

Ládja
13.01.2018 3 z 5

Kniha, příběh se čte sama(sám). Ale nějak mi v tom všem chyběl nějaký efekt, něco, co by bylo výjimečné. Řekl bych: Zajímavá sonda do možné budoucnosti...ale nějak nic více mi kniha nedala. Čtení nelituji, možná někdy příště získám jiný názor.