Pravý leopardí kožich

Pravý leopardí kožich https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/343535/bmid_pravy-leopardi-kozich-MjV-343535.jpg 4 128 47

Román o ztrátě, která otevřela nebezpečnou cestu do hlubin vlastní duše. Jana otěhotněla, Jana předčasně porodila, Jana přišla o dítě. Co všechno z rodinné historie se může ukázat během šesti neděl? A je osud jedné generace osudem i těch dalších, jako když si lidé přehazují horkou bramboru? U Jany se přítomnost i budoucnost zakusují do minulosti jako had do svého ocasu a hlas krve nelze přeslechnout… Hana Kolaříková napsala působivý psychologický román o ženě, která se po smrti dítěte ocitla ve zlomové situaci. Matka, otec, muž, milenec, nejbližší přítelkyně – kdo jí dokáže ukázat světlo? Najde Jana klíč ke svému nitru hluboko v rodinné historii, která sahá až k holocaustu? Nebo v Africe, která opájí smysly?... celý text

zuzana2599
05.08.2017 4 z 5

Psychologický román, který vystihuje složitost dnešních mezilidských vztahů.
Každá z postav si prožívá své osobní drama, největším prochází hlavní hrdinka, archeologička Jana, která přichází o novorozeného synka.
Příběh nutí čtenáře k zamyšlení, je obrazem dnešní doby.

fruitbueno
01.08.2017 4 z 5

Hana Kolaříková umí!

melanie
22.07.2017 3 z 5

Takze za me obrovske zklamani, velke tema ztrata ditete a ceske dejiny. Uplne promarnene. Hlavni hrdinka me nudila, jeji pasaze jsem skoro preskakovala, postavy nezazivne, nenasla jsem k nim vztah. No a ten konec, to mi spis prislo jako ostuda. Po nekolika dobrych ceskych knizkach si uz zase vzpominam, proc jsem se ceske literature vyhybala.

ReziEngli
20.07.2017 3 z 5

Na mě tam bylo až moc psychologických otázek a porovnání. Na druhou stranu byla kniha napsaná poutavým stylem. Co mě ale mrzí, je to, že se autorka věnovala spíše vedlejším postavám, a hlavní postava, Jana, byla trošku odsunuta do pozadí. Čekala jsem více proniknutí do Janina života, více informací o ní, více pasáží s ní. TO mě trochu zklamalo.

vandalka
17.07.2017 4 z 5

Hana Kolaříková je velmi zajímavá česká autorka, o které se málo mluví. Předloni mě nadchl její román Mušle, takže po Pravém leopardím kožichu jsem sáhla navzdory pro mě odrazujícímu názvu. Kolaříková fantasticky zachycuje zvláštní duševní stavy ženy, které v žilách koluje hormonální poporodní koktejl, tělo vytváří mléko, ale není komu. Ženy, která se ocitla na dně a ve víru se k ní stahují její blízcí, aby rozšířili náš zorný úhel. Ten v zásadě krátký příběh se táhne až k první republice, až do Afriky, a přesto jste celou dobu vlastně zavření v utemněném bytě na Václavském náměstí. Ti protagonisté jsou fascinující, autorčin jazyk poutavý a tak nějak blouznivě vhodný pro danou situaci. Ano, kniha je nabitá spíše estrogenem, ale věřím, že řada mužů ráda nahlédne za oponu, takže za mě je to kniha pro všechny.

kalinkacz
02.07.2017 3 z 5

Hrozně moc jsem toužila dostat to, co slibovala anotace... Nebylo to nic jiného, než návrat zničené Jany zpět do života, bohužel se autorka zaměřila na snad každou osobu v jejím okolí a samotná Jana měla tak desetinu knihy, což mě hodně mrzelo.... Celkově byl tedy příběh plný postav, jejichž osudy se střídaly a proplétaly, neříkám, že kniha byla špatná, ale rozhodně to není takové, jak vypadá.. Co ale musím vyzdvihnout je autorčin jazyk... To jak umí skvěla popsat pocity a stavy postav je překrásné!

magnolia
14.06.2017 3 z 5

Věděla jsem, že to nebude jednoduché čtení, už jsem četla od autorky Mušli, která mě zaujala. Hlavní děj se odehrává v nenaplněném šestinedělí hlavní hrdinky, v mrazivě zimních dnech současné Prahy. Prostřednictvím vzpomínek Jany i dalších postav se často ocitáme v dávné i nedávné rodinné historii, postupně se odvíjí osud Janiny babičky Erny (ten by vydal na celou knihu). Knížka není objemná, postav je tam přiměřeně a o každé se něco dozvídáme, dříve či později. Vyprávění nepospíchá, často se popisuje počasí, představy nebo každý kousek vybavení místnosti, což někdo ocení, někdo přeskočí. Je to opravdu psychologická próza, komorní, umělecká a hodně smutná. Nějak jsem nesouzněla s žádnou z postav, nejméně s hlavní. A pokud jsem pochopila i poslední Janino rozhodnutí správně, tak u mě po dočtení převažuje takový nespokojený pocit, přes všechna ta krásná slova, dramatické vztahy a osudy...

Židé druhá světová válka (1939–1945) Afrika

2015  90%Mušle
2017  72%Pravý leopardí kožich
2018  70%Na konci světa
2011  71%Tma před úsvitem
2022  52%Dunajský racek: Skutečný příběh ženy, která se nikdy nevzdala

Kniha Pravý leopardí kožich je v