Pravda o případu Harryho Queberta

Pravda o případu Harryho Queberta https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/177607/pravda-o-pripadu-harryho-queberta-177607.jpg 4 568 176

Zvraty nabitý detektivní román o profesorovi literatury, na jehož zahradě se najde zakopaná jeho šestnáctiletá milenka.

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: ekniha , Argo

La Vérité sur l'Affaire Harry Quebert , 2012

Moňa69
12.02.2014 5 z 5

Milý Joel tvoří příběh na principu hororových lekaček - člověk čte a prásk! jeden zvrat, plésk! druhý, šup ho tam! třetí. Někomu konec mohl připadat moc uspěchaný, ale mě to takhle úplně vyhovovalo, pořád se tak něco dělo až do poslední stránky a navzdory tomu, že jsem knihu četla převážně pozdě večer, mě nebralo spaní. Nemám co vytknout.

Katy007
09.02.2014 5 z 5

Kniha je poměrně obsáhlá, takže se nějaké to zpomalení dá celkem očekávat. První polovina knihy zaujme, děj šlape jak hodinky. Ve dvou třetinách se to trochu žvejklo, měla jsem pocit, že se točíme pořád dokola. Zamilovaná Nola, nenapsaná kniha, zoufalý Harry, opět Nola... Pak se ovšem příběh vrátí k svižnému tempu, které se stale stupňuje nečekanými objevy a zvraty, takže vlítnete do finiše jako neřízená střela. Nevím, jestli na pana Dickera tlačil nakladatel s dokončením knihy podobně urputně, jako v příběhu na Marcuse Goldmana, ale na můj vkus byl na tak dlouhou knihu ten konec přeci jen trochu krátký a rychlý. Přesto si ale zasloužil tu pátou hvězdu. Jsem moc spokojená a rozhodně knihu doporučuji sympatizantům detektivní prózy.

mařinka.vonná
07.02.2014 3 z 5

Váhala jsem v hodnocení mezi 3 a 4. Kniha je čtivá, dobře napsaná, nicméně trošku jí ubírá na kvalitě délka a ke konci už těch zvratů bylo trošku příliš.

nightlybird
11.01.2014 3 z 5

Zmiňoval jsem vícekrát svoji averzi ke knihám ověnčeným prestižními cenami. Taky nemám v oblibě tlusté „bichle“ (špatně se drží v ruce). Přesto jsem si Dickerovu Pravdu o případu H.Q. z knihovny odnesl a abych byl upřímný, mohla za to Rútova obálka.
Knihu je možno s klidem doporučit třem skupinám čtenářů – zájemcům o psaní, každá kapitola je uvedena stručnými radami začínajícímu spisovateli, pak milovníkům detektivek takového toho francouzského střihu (i když je autor Švýcar) a tak nečekejte žádný americký krvák, mrtvol je tam tak akorát a v neposlední řadě ctitelům romantických příběhů. O ději se zmiňovat nebudu, obsahuje však řadu překvapivých zvratů a i konečné rozřešení je do jisté míry překvapující. Těch necelých 600 stran se čte dobře, kniha není přeplácána galerií pletoucích se postav, postavy jsou popsány natolik plasticky, že si je člověk dokáže živě představit a dokáže se u knihy docela dobře pobavit.
Četl jsem ji relativně dlouho, prakticky po cca 50 stránkových dávkách – ne snad proto, že by mne nebavila, ale abych přečtené vstřebal. Pod tím laciným nátěrem totiž občas něco prosvítá, co vypovídá o současné době i o nás.
Leckdo může namítat, že kniha mohla být stručnější, že je závěr až příliš překombinovaný, že vztah ústřední dvojice byl až příliš platonický, …. Nechyběly ani kritické hlasy volající cosi o braku – možná je to brak, ale čtivý.

Tinoušek
08.01.2014 4 z 5

Jednoznačně nejčtivější kniha, jaká se ke mě dostala... Doslova jsem ji hltala :-)
Děj je poutavý, má "hlavu a patu", moc se mi líbí postavy, které jsou realistické a úžasně vykreslené. Občas se možná až příliš vleče děj, chvílemi je to jen takové plané "kde nic tu nic", ale rozhodně mi to nevadilo. Velice příjemné oddychové čtení plné zvratů, které rozhodně stojí zato nevynechat :-)

kessey
05.01.2014 5 z 5

Jak říká jedna z postav: "Dobrá kniha je taková, u které nám je líto, že skončila." Knihu jsem hltala od začátku až do konce, ale když jsem se postupně blížila k závěru, přestávalo se mi chtít číst, protože jsem ji stále nechtěla odložit a rozlučit se s postavama. Nejde o klasickou detektuvku, je to dílo originální, má spád a člověka fakt chytne. Navíc ukazuje, že nic neni takové jak se na první pohled zdá a není radno odsuzovat lidi podle prvního dojmu, pověsti či vzhledu.

Tiama
01.01.2014 5 z 5

Zajímavé, rozhodně!! Knížka není psaná jako klasická detektivka, kdy na začátku je zločin, detektiv pátrá a nakonec vypátrá vraha a pozadí zločinu. Tady je to jinak, ale v žádném případě to neubírá nic na dramatičnosti nebo překvapivosti. Děj dokáže udržet v napětí až na konec knížky. Můžu jenom doporučit.

domov
01.01.2014 5 z 5

Velmi vynikající román ,plný zvratů a komplikací a s velkým spádem až do závěrečných řádků. Tuto knihu jsem přečetl během dnešní noci ,neboť jsem se od toho nemohl odtrnout.

Ajenka
31.12.2013 5 z 5

Jak říká Harry Quebert ... "Dobrá kniha je taková, u které nám je líto, že skončila."

A mi je to hodně líto. I když má docela hodně stránek, klidně bych ještě pár snesla. Kniha má spád, postavy jsou dobře vykreslené, časté zvraty udržují napětí.

V komentářích jsem četla, že postava Marcusovy matky je těžko uvěřitelná. No, já jednu takovou maminku znám a zrovna tato postava mě hodně bavila.

sioux
28.12.2013 4 z 5

Do dvou třetin naprosto skvělé. Zajímavé, dobře psané, velmi čtivé, originální myšlenky a některé velmi zdařilé charaktery. Některé postavy z amerického městečka mi připomínaly dokonale vykreslené charaktery z knih S. Kinga.

A pak se to nějak zlomilo a začalo mě to nudit a závěr byl vyloženě překombinovaný a komplikovaný, že už jsem to jen prolistoval.

Velká škoda, byl to velký příslib.

kam-pak
06.12.2013 4 z 5

Byla jsem moc nadšená, když jsem na tuto knížku náhodně narazila v knihkupectví: Velká cena francouzské Akademie za román, 700 tisíc čtenářů, atraktivní spisovatelské prostředí a detektivní zápletka. Mé nadšení trošku opadlo po první stovce stran, když jsem měla pocit, že se některé motivy omílají dokola a příběh ztrácel na dynamičnosti. Navíc některé postavy (proč se ten spisovatel do té patnáctileté dívky vůbec zamiloval?, figurka Marcusovy matky) se mi zdály neuvěřitelné. Plánovalal jsem dát tři hvězdičky (což je pořád "dobré" ), čtvrtou přidávám za rozuzlení příběhu. Ale ano, doporučuji :-)

bluelada
03.12.2013 5 z 5

Skvělé, napínavé až do konce. Dočetla jsem a hned jsem začala znovu s vědomím, že už vím, kdo je KDO :-) Určitě a ráda doporučuji.

hadak
13.11.2013 3 z 5

Ve skutečnosti jsem čekal víc, nicméně mě čtení bavilo a doporučil bych také ostatním. Dočkají se překvapivých zvratů. Kniha patří mezi silnější, ale je vytištěná na nějakém silnějším papíře a tak by ona tloušťka neměla nikoho odradit.

jasmína
10.11.2013 3 z 5

Těžko soudit, zajímavé, ale čekala jsem víc dle všech ohlasů....ke konci se pořád měnil pachatel, už mi to i trošku vadilo.....

akirek
30.10.2013 5 z 5

Skvělé, skvělé, skvělé - nic jiného mě fakt nenapadá. Lehce psané, napětí v každém slově, po každé kapitole jsem "měla " jasného vraha... Výborně se podařilo (překvapivě mladému) autorovi spojit skvělou detektivku, společenský román a vše dokonale okořenit pečlivě odměřovaným humorem.

SafiraDarkfire
30.10.2013 5 z 5

Mám k ní jedinou věc, jediný komentář... Dokonalost...