Prašina

Prašina https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369662/bmid_prasina-vBL-369662.jpg 4 1178 330

Prašina série

Prašina je tajuplné místo, temný ostrov uprostřed zářící Prahy. Nikdo neví proč, ale na Prašině nefunguje elektřina. Lampy tu nesvítí, tramvaje nejezdí, rádio nehraje, mobil je bez signálu. A v téhle strašidelné čtvrti pátrá Jirka se svými kamarády Tondou a En po dávném tajemství, které by mohlo změnit svět. Jejich dobrodružství je o to nebezpečnější, že při něm musejí čelit partě všeho schopných dospělých chlapů, kteří mají stejný cíl. Foglarovsky laděný a mimořádně napínavý příběh doplňují ilustrace, které čtenáře vezmou přímo do nitra Prašiny.... celý text

Peiťánek
11.02.2023 5 z 5

mam rad takové příběhy. Sice to bylo trochu temný ale jinak super.Už se tešim na dalsi dily.

terimila
06.02.2023 4 z 5

Příjemné počtení. Jako děcko jsem milovala foglarovky, takže jsem nezaváhala a po téhle věci sáhla. Parádně se to čte a má to spád, i když možná až moc (ano, pro některé děti to může být až moc dramatické a hororové). Myšlenka vzniku záhadné lokality, kde nefungujou moderní technologie, uprostřed hlavního města, je dobrá a dost dobře rozpracovaná.
Přiznám se, že mě trošku tahala za oči šikovnost a genialita hlavního hrdiny a hrdinky, jak jim všecko klapalo a vycházelo na první dobrou, no a ta jejich ohromná klika (hlavně jedna událost mě hodně drala a v podstatě jsem měla chuť kvůli tomu hodnotit jen třemi hvězdami, ale naštěstí se to vysvětlilo :). Ale v dětské knize to asi své místo má, proto jsem nakonec shovívavější. Pak mi také nedávalo smysl, jak mohl náhrdelník takové roky být tam, kde byl... a nakonec jsem nepochopila, jak vlastně Prašina mohla fungovat dál, když... . No, možná to byla daň za rychlé dočtení po půlnoci.
Oceňuju úžasnou čtivost (už dlouho mě žádná knížka nedržela, abych dočítala po půlnoci :) a parádně propracovanou atmosféru. Pro děti to musí být dost velká síla.
PS: Čtenářská výzva 2023 - kniha, která obsahuje mapu / kniha se štítkem Tajemství

Alíša236
31.01.2023 4 z 5

Půjčila jsem pro děti na společné večerní čtení, ale hodně se bály (7 a 9 let) Musela jsem tedy se čtením přestat a dočíst si knihu sama. Moc mě bavila. Opravdu zajímavý námět, vyústění, uvěřitelné postavy, moc doporučuji. Myslím, že i moje děti se ke knize vrátí, až budou větší...

Lucissia
23.01.2023 5 z 5

Syn dostal na Vánoce a maminka se nějak začetla. :-) Na to, že už dávno nejsem cílová skupina, mě příběh docela pohltil. Něco z Foglarovek, Města Ember, lehce šmrncnuté prvními city mezi dívkou a chlapcem a přitom docela jiné téma. Už kvůli sobě budu muset sehnat další díly.
A taky chci vyzdvihnout parádní ilustrace. Pět hvězd naprosto právem i přes můj věk. :-)

Netopyr07
16.01.2023 5 z 5

Předpokládám, že když je to prvotina, mohu to šlahnout jako knihu začínajícího autora. Od neteře znám komiks, toto je příběh psaný... A musím říct, že nápad zajímavý. Přirovnání ke Stínadlům taky zajímavé...

R47
16.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Zajímavé dílko pro mládež, které nutně názvem odkazuje ke Stínadlům, ale je to opravdu trochu něco jiného. Vlastně městská skorofantasy, kde na raozdíl od Foglara je jednou z hlavních postav dívka. Hodnotím skvělý nápad s (ne)zapojením moderních technologií i skvělý závěrečný twist, který i dětem ukazuje, že ne všechno je černobílé a že kdo se zdá jako vyloženě pozitivní postava jí nutně nemusí být. Zde vlastní děda.

Fidorr
15.01.2023 5 z 5

O Prašině se říká, že je to Záhada hlavolamu v moderním kabátě a tak jsem se o tom chtěl přesvědčit sám a musím dát “ohlasům” za pravdu. Moderně pojmuté vyprávění rozhodně musí zaujmout nejen mladší čtenáře, ale i ty starší zvědavé dobrodruhy. Příběh obsahoval spoustu napětí, zvratů i akce, a to zkrátka nemůže nudit. Trošku jsem se pousmál nad nezničitelnými dětmi ať už šlo o počet zranění, dobu bez spánku nebo absenci jídla, ale to je jen muška :) Osobně se lidem na Prašině nedivím a i já bych rád žil na takovém místě bez pokroku a celého dnešního moderního světa. Za mě super čtivá kniha pro kohokoli kdo má rád dobrodružství. Tak hurá na druhý díl :)

Emišta
08.01.2023 5 z 5

Prašinu jsem poslouchala ze zvědavosti kvůli přirovnání k Záhadě hlavolamu jako četbu na Českém rozhlase. A musím říct, že se mi moc líbila. Temné uličky, staré domy, zarostlé zahrady a tajemství, které Jirkův děda ukrýval, mne vtáhly do děje a nepustily až do poslední minuty.

Hanys_
29.12.2022 4 z 5

Přijemné překvapení. Prašina je Záhada hlavolamu pro dnešní děti, a dokáže zaujmout i dospělé. 8/10

Bianka.
18.12.2022 5 z 5

Dobrodružná kniha pro čtenáře asi od 10. let, ale pobaví i dospělé, které bavily foglarovky. Oproti např Záhadě hlavolamu, má kniha větší spád a hlavně je ušitá na míru dnešním dětem. Představuji si to zděšení dětí, když jim při četbě dojde, že by i dnes, kousek od svého domu, musely nejenom chodit pouze pěšky, ale také by jim nefungoval mobil a tablet a počítač a televize a.......

MargotWolandov
18.12.2022 4 z 5

Pěkné čtení, napínavé, promyslené. Ale čekala jsem více.

Yarwen
18.12.2022 4 z 5

Na rozdíl od Foglarových Stínadel zde autor vytváří Prašinu jako součást reálné Prahy, což dosti snižuje uvěřitelnost příběhu. Druhá výtka míří na počáteční neschopnost našich dětských hrdinů - namísto aby co nejrychleji zmizeli s nalezeným balíčkem, musí si ho prohlédnout přímo na místě nálezu; namísto aby se co nejrychleji vrátili k dědovi, musí se na náměstí zastavit a napít z čutory, protože pár minut už počkat nejde - chápu, že se situace vážou na další zápletku, ale šlo to udělat chytřeji.
Co je ale důležité, z Prašiny dýchá tajuplnost, a co je ještě důležitější - autor dokáže gradovat napětí do té míry, že čtenáře strhne. Pokud dítě něco nepřiková k řádkům jako tahle kniha, pak už těžko něco jiného. Dílko je pro děti od 9 let, já bych tak dva roky ještě přidal. Celkově vynikající, dávám vysokých 84%.

Milosz
08.12.2022 3 z 5

Docela fajn, ale čekal jsem víc. Další díly číst nebudu. A spíš než foglarovkami je to inspirováno Harry Potterem.

puczmeloun
28.09.2022 3 z 5

Největší smolaři v dějinách dětské dobrodružné literatury. A zároveň klikaři, kteří by bez náhody (ve stylu deus ex machina) dopadli hodně hodně špatně. Jasně, asi není úplně dobré dávat v urban fantasy hlavním hrdinům vše na zlatém podnose, ale tady se fakt prakticky nepovede vůbec nic. Je to až komické. Oproti třem (a ani toto číslo nakonec není pravda) hlavním postavám je Harry Potter ve svých nejhorších scénách (a že třeba uvíznutí nohou ve schodišti si pamatuji doteď) prototypem šikovnosti.

Na druhou stranu nás při rodinném poslechu bavil svět Prašiny a její fungování. Je to zajímavý nápad, na jehož základě autor vystavěl pěknou řádku tajemna, postupně odhalovaných detailů i alternativní historie. A snaha (jelikož nejsem cílová skupina tak pravda nemůžu hodnotit) o aktuální přístup k příběhu, kdy třeba pro mě oblíbená (a srovnatelná) Záhada hlavolamu už v sobě logicky obsahuje mnoho dávno překonaného (zrovna nedávno jsme s kamarádem probírali, jak s dětmi diskutoval třeba nutnost výroby vlastního časopisu, když dnes stačí společná skupina na soc. sítích).

@knihomolnice
24.09.2022 5 z 5

Velmi velmi povedená dobrodružná kniha pro starší děti a mládež (ale přiznávám, že mě bavila i coby dospělého čtenáře) je často přirovnávána ke knížkám od Foglara. Oproti nim je ale Prašina blíže dnešnim mladým čtenářům (snad i proto má takový úspěch?).

Rozhodně doporučuji k přečtení, nebo alespoň k poslechu ve formě audioknihy!

BrooksWasHere
17.09.2022 5 z 5

Neskutočné dobrodružstvo, ktorým bolo moje dvanásťročné ja úplne nadšené a ešte stále si pamätám to napätie, ktoré ma sprevádzalo celou touto knihou.
95 %

stojinek
04.09.2022 4 z 5

Čteno víceméně ze zvědavosti...a musím přiznat, že jsem byla mile překvapena příběhem, samotnou myšlenkou příběhu, napětím, dětskou odvahou....

E-liška-S
25.08.2022 5 z 5

Popravdě foglarovky, o kterých se často v souvislosti s Prašinou mluví, mě nikdy příliš nenadchly. Oproti tomu Prašina ano!

Úžasný dobrodružný příběh, ve kterém je velice brzy jasné, že nepůjde o žádnou dětskou hru. Kniha je plná napětí, tajemných zákoutí a je třeba rozklíčovat, do čeho se to vlastně hlavní hrdinové zapletli. Přečteno jedním dechem.

Pro milovníky mluveného slova doporučuji také opravdu perfektní audioknihu.

denib
22.08.2022 5 z 5

Super dobrodružná knížka plná napětí a akce. Pořád se něco děje, někam se utíká, něco se hledá, hrozí nebezpečí... k tomu velká záhada tajemné čtvrti uprostřed Prahy, kde se celé to dobrodružství odehrává. Prostě na stránkách této knihy není ani malinký prostor pro nudu. I když je to kniha pro děti, bavila jsem se od začátku do konce. A k tomu se mi ještě líbily ilustrace, i když jich tam není moc. Bylo tam sice pár nesrovnalostí, ale čert to vem. Rozhodně zkusím další díl.

horalkaH
19.08.2022 5 z 5

Nejlepší knížka kterou jsem kdy četla