Prameny Vltavy

Prameny Vltavy https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476611/bmid_prameny-vltavy-Abt-476611.png 4 635 191

Odkud vyvěrá zlo? Umrzlá dívka s židovskou hvězdou a křivdy, které Šumava nezapomíná. Hrůzný nález těla studentky vimperského gymnázia, které jako by ze svého nitra vyvrhly samy šumavské kopce, otřese obyvateli vesniček poblíž bývalého pohraničního pásma. Mrtvá dívka ustrojená do židovského mundúru se stává nejen tučným soustem pro bulvární novináře, ale především novou příležitostí pro stárnoucího policejního vyšetřovatele. Zatímco u něj se rodí naděje na nápravu pošramocené pověsti a získání uznání od kolegů i nejbližších, v místních se začínají probouzet dávné křivdy. S každým dalším posunem ve vyšetřování se příběh mrtvé dívky stále víc proplétá s pátráním po skutečném účelu dodnes zamlčovaného koncentračního tábora Prameny Vltavy. Dívčino pruhované pyžamo jako by plnou silou znovu vracelo nikdy neobjasněné osudy vězněných sovětských zajatců a tajemství Hitlerovy utajované fabriky pod Stolovou horou do přítomnosti. Jak moc ale vražda dívky s minulostí Pramenů Vltavy souvisí? A jaká další tajemství vydají šumavské kopce?... celý text

painthers
21.10.2023 5 z 5

Knize jsem dala všechny hvězdičky kvůli skvělému vyobrazení temné atmosféry šumavského pohraničí, jeho obyvatel s komplikovanou historií, kopců a hlubokých lesů a taky pro linku o zapomenutém a utajovaném šumavském pracovním táboře za nacistů, o kterém jsem z knihy slyšela poprvé. Hned jsem pak šla samozřejmě googlit!
Jinak detektivní příběh byl místy dost komplikovaný a trochu hůře uvěřitelný, ale to, co jsem na knize ocenila, pro mě bohatě vyvážilo nedostatky.

PetiJelinkova
18.10.2023 4 z 5

Skvěle napsaná detektivka. Navíc Šumava je moje srdcová záležitost a o to víc mě knížka bavila. Akorát často jsem tápala v postavách a další mínus bych dala za kauzu Kramný.

veronika9761
07.10.2023 5 z 5

Trosku jsem se ztracela v postavach a jejich svazcich, ale zdarne jsem pochopila zapletku i konec. Ale konec jsem teda necekala ani omylem. Prijemne prekvapeni ceske autorky, o ktere jsem az dosud neslysela.

Radka1911
05.10.2023 4 z 5

Historická linka popisující existenci utajovaného českého vězeňského tábora byla poučná a moc se mi líbila, stejně jako popis života na Šumavě. Silně komplikovaný detektivní příběh ze současnosti mi připadal nereálný a příliš mě nezaujal.

kockazereknizky
01.10.2023 5 z 5

Celý článek včetně dobových fotografií a odkazů na další zdroje informací na osobním blogu https://www.kockazereknizky.cz/l/petra-klabouchova-prameny-vltavy/

Prameny Vltavy jsou knihou přesně podle mého gusta - dozvíte se fakta a zajímavosti z utajované české historie; podstatnou část příběhu tvoří detektivní pátrání a k tomu všemu se tam autorka Petra Klabouchová a hlavní postavy s ničím moc ne....pářou :).

Co dál ke knize napsat, abych nic neprozradila a užili jste si čtení stejně jako já? Asi jen to, že námět knihy je opravdu neotřelý, detektivní linka hodně překvapivá a díky zajímavým narážkám na šumavskou historii si teď dohledávám ještě další "prameny". A knihu si přečtu určitě ještě jednou, abych se mohla sama sobě zasmát, jak jsem se nechala autorkou napálit nebo jsem přehlídla nějaký důležitý detail.

Hodnotím pěti kočkami z pěti a těším se na další knihy od autorky :).

Katka2382
23.09.2023 5 z 5

Teda to ale byla jízda.Kniha se čte opravdu skvěle. A ten konec,no taky jsem to nečekala.

PetraDamianova
11.09.2023 5 z 5

Pro mě hodně dobře promyšlená knížka, která spojuje detektivku s psychologickým románem. Čtenář překvapeně sleduje vývoj děje i postav a ztrácí jistotu, s kým vlastně sympatizovat. Autorka s ním hraje docela napínavou, ale férovou hru. Nepůsobí to na mě přehnaně ani překombinovaně. Za mě rozhodně lepší než triviální příběhy, kde víte už od začátku, kam se děj pohne, kdo je klaďas a kdo záporák. A samozřejmě připočítávám bod za otevření historického tématu, které ovlivňuje i naši současnost.

ninano
11.09.2023 3 z 5

Dalo mi práci se v ději zorientovat. Autorčin styl a "moderní" používání krátkých vět mi příliš nesedí. A proč tam byl Kramný? Nechápu.

Barbievitko
09.09.2023 4 z 5

(SPOILER) Za mě hodně poutavé čtení, které mi rozšířilo historické znalosti. Příběh rozvětvený, konec bych řekla trochu překombinovaný (25% bych ubrala). Zakomponování novinářky do zločinu bylo na mě přes limit. Jinak super, těším se na další knížky od paní Klabouchové.

Ísačop
06.09.2023 5 z 5

Zajímavá knížka, řekla bych i poutavá. Četla se mi dobře.
Rozuzlení na konci mi trochu vyrazilo dech, jelikož tohle jsem fakt nečekala.
Takže můžu jen doporučit.

Formicka93
29.08.2023 3 z 5

Díky knize jsem se dozvěděla o zajateckém táboře Prameny Vltavy, o kterém jsem nikdy neslyšela. Pro mě to bylo dost překombinované a do čtení jsem se musela nutit.

eva3992
28.08.2023 5 z 5

V malé pohraniční vesničce se jedné noci najde umrzlé tělo mladé dívky, která je oblečena v židovském mundúru. Událost je velké sousto pro kriminalisty, bulvár lační po informacích a v malé vesničce začínají ožívat vzpomínky.

Detektivní příběh se odehrává v místech, kde se nacházel utajovaný koncentrační tábor Pramen Vltavy.

Když jsem přečetla autorčinu knihu U severní zdi, bylo mi jasné, že potřebuji i další její knihy. Opět jsem stejně nadšená. Zapomenuté historické události, nebo spíše utajované, odhaluje pomoci skvěle promyšleného detektivního příběhu. Dohromady je to fascinující, napínavé, ale i kruté a nepředstavitelné.

V knize je skvěle vykreslena atmosféra, která vás okamžitě vtáhne do příběhu, bude Vám zima, smutno, pocítíte lítost, možná i strach. Střídají se tu vypravěči i doba. Ze začátku to může připadat jako chaotické a nahodilé, ale autorka přesně dávkuje to, co čtenář právě potřebuje vědět. Kapitoly končí tak, že prostě musíte číst dál. A postupně si dáte do hromady jednotlivé střípky, vše do sebe skvěle zapadne a ač si myslíte, že přeci víte, jak to bude, tak vás autorka může překvapit.

Ráda bych si knihu v budoucnu přečetla znovu, tím, že již vím, co se tam bude odehrávat, odhalím určitě ještě drobnosti a indicie, které jsem teď přehlédla.

Musím zmínit i autorčin styl, který mě moc baví, to, jak používá věty, přirovnání, slova. Ač je to smutné a kruté téma, tak si čtení opravdu užívám.

Rozhodně si doplním do knihovničky i další autorčiny knihy a těším se na každou z nich.

hermína14
20.08.2023 5 z 5

Linka hodná Podfukářů. Více pozornosti strhávaly postavičky, které se skoro nedostaly ke slovu; svou umanutostí, tvrdostí a cynismem. Asi proto, že ambiciózní, psychopatické a manipulativní osoby jsou už ohleděné a tak moc nás nepřekvapí. Skákající děj musím ocenit a kombinace (či překombinace) posloužily zvědavosti, která mě vláčela stránkami bez odpočinku:).
"Že v jejich vztahu milovali oba celým svým srdcem stejnou osobu. Jeho."
"...nasadila léty prověřený výraz spojující překvapení se znepokojením, který na publikum idiotů, co doma zrovna hltalo krimi zprávy, vždycky zafungoval."

Iki1
17.08.2023 4 z 5

Tuto knihu jsem četl s velkým zájmem, opět jsem se malinko přivzdělal a téma musím okouknout dál. Autorka k hlavnímu tématu přibalila detektivní příběh, sice plný nelogičností, ale přesto se děj sunul slušným tempem vpřed a na závěr mě překvapil nečekaný zvrat. Líbilo se mi, že autorka zpodobnila život na Šumavě z pohledu místních a nikoliv idealizovaný z pohledu turistů. Čtivosti pomáhá autorčin jazyk, styl psaní i sled kapitol.

michal5996
15.08.2023 2 z 5

(SPOILER) Dobře napsaná knížka, kde autorka zvládla dovedně zamaskovat vnitřní nelogičnosti v ději a detektivková klišé tak dobře, že mi vlastně ani nevadily a četl jsem s chutí dál. Jak už někdo psal, sám jsem na rozpacích, jestli je to dílo hodně dobré, nebo pouhá šestáková detektivka. SPOILER: klišé číslo jedna - obvodní oddělení v největším zapadákově vyšetřuje vraždu. O vraždě tedy vlastně vůbec nic nevypovídá. Pitva neprokáže žádné cizí zavinění, oběť pouze má v žaludku drogy a alkohol. Proč by se to mělo vyšetřovat jako vražda??? Na druhé straně se na konci dozvíme, že Terezka byla minimálně několik hodin připoutaná k židli s roubíkem v ústech, přesto neměla žádná zranění na zápěstích ani kotnících? Policie vlastně vůbec nemapuje pohyb oběti těsně před činem. Nikdo ji neviděl, nikdo nezkoumal pohyb jejího mobilu. Naopak když najdou v domě zrzavého Šterna její věci, vůbec nikoho nezajímá jak by ji tam dostal na návštěvu, když pro ni byl cizí člověk, nikoho nezajímá proč na její bundě nebylo jeho DNA. Všichni o něm mluví jako o chodící mrtvole, ale nikomu nepřijde divné, že dovedl unést puberťačku a to tak, že si toho nevšiml žádný svědek. Konečné rozuzlení, že Anna je vycvičenou agentkou STB a minimálně dvojnásobným vrahem je taky vtipné. Stala se dvojitou agentkou přecházející hranice i přesto, že pečovala o dvě děti a její muž - policajt - si za 40 společného života ničeho nevšiml... To, že s pokročilým parkinsonem nakonec zastřelila doktora bych ještě pochopil, ale to, že ho sama odtáhne do podzemních šachet pod Františkovem je jen poslední z hřebíčků do rakve. Její odhalení přichází z čistého nebe, v celém příběhu není jediný náznak, z kterého by se to dalo odhalit. Naopak je to Anna, kdo dává "morální kartáč" svému manželovi za to, že zfalšoval důkazy v předchozím případě a poslal tak do kriminálu nevinného. Od agentky STB, kvůli které zastřelili dva pohraničníky a ona sama zastřelila starého Marysku je to poměrně neočekávané, resp. je to naprosto nelogická berlička pro autorku. Stejně jako rozhovory mladého Marysky s novinářkou, abychom se na závěr dozvěděli, že je to právě novinářka, kdo celou věc zosnoval... Rozporuplné pocity, nicméně mne knížka bavila a styl psaní mi seděl.

Dáma s hrnstjm
09.08.2023 5 z 5

Tohle bylo takové knižní puzzle. Vytáhnete z krabice dílek a hledáte, kam je možné ho zapojit... Příběh má netradiční kompozici, střídají se různé časové roviny i postavy a čtenář doufá, že se jednou spojí do smysluplného konce. Téma je velmi zajímavé, znepokojující v tom smyslu, kolik se toho mezi pamětníky může ještě dnes tajit před světem. Prameny Vltavy, koncentrák... až se stydím, že jsem jako člověk z oboru a z jižních Čech o něm dosud neslyšela a v odborné literatuře o Šumavě na něj nenarazila! To napravím. Ale právě snaha o filtrování historické skutečnosti od autorčiny fantazie mě doprovázela celou knihou, brala mi hlavní pozornost. Proto nečtu historické romány, raději sáhnu rovnou po odborné, ale občas udělám výjimku a pak lituji :-)
Zpátky k příběhu. Hlavní postava nesympatická, protivný dědek ženoucí se za chimérou. Vlastně vyloženě sympatickou postavu jsem tam nenašla. A ona ani ta Šumava moje milovaná sympaticky v knize vůbec nevyznívá, zbavená veškeré poetiky: "V tomhle kraji je jednodušší chcípnout než žít." Špinavé pohraničí s nerudnými obyvateli a krvavou historií. Závěr dobrý, autorce se podařilo k sobě slepit kde co, ale neměla jsem z toho pocit překombinovanosti.

simona8022
05.08.2023 5 z 5

Deprese z příběhů minulých i těch ze současnosti, skutečných i smyšlených. Nicméně Vás autorka nenechá vydechnout. Zajímavý styl psaní, zajímavě poskládané kapitoly.

cori
23.07.2023 3 z 5

(SPOILER) Policajt před důchodem uklizený z Prahy kvůli falšování důkazů v kauze Kramný čeká na svůj velký případ, který by ho opět dostal do sedla. Když je nalezena umrzlá třináctiletá Terezka ve vězeňském mundůru, rozbíhá se vyšetřování za zvýšeného zájmu médií. Podezřelým se stává pátrač po podzemní nacistické továrně, v níž byli zavražděni ruští zajatci z tajného koncentračního tábora. Vyšetřování se motá kolem velitele tábora, jeho syna a milenky i nacistického špeha, který později sloužil StB. Čekala jsem, že děj bude akčnější a ne že se bude řešit, co kdo dělal za války a za komunistů. I motiv vraždy byl dost šílený jako pachatel. Zajímalo by mě, kdo byli otcové Jiřiny a malé Terezky.

renefer
14.07.2023 2 z 5

Já jsem zklamaná. Čekala jsem pořádný nářez napětí a akce a místo toho jsem dostala snůšku příběhů z různých dob a různých lidí, kde se přeskakuje úplně nahodile bez ladu a skladu v čase i osobách. Těžko se v tom orientovat. Pořád jsem musela přemýšlet, bylo to před nebo po nalezení těla a jak dlouho? Taky se mi nelíbí zatažení případu Kramného do děje, co to má být? Nějaká jeho obhajoba? Jak tady psali už přede mnou, úplně to rozhodí zasazení románu do nějakého časového rámce. Další knihy této spisovatelky číst nebudu.

Ristridin
12.07.2023 5 z 5

Detektivka, která není tou klasickou detektivkou, na kterou jsou asi všichni zvyklí. Řekl bych, že je to takové sloučení románu s detektivní zápletkou, a to vše s historickým podtextem na motivy skutečného koncentračního tábora Prameny Vltavy a blízké nacistické továrny v oblasti Františkova. Základ námětu je skutečný, obojí na Šumavě bylo a málo se o tom vědělo a doteď nejsou žádné další osvětlující informace. Továrna je stále opředena tajemstvím a existují i nyní lidé, kteří se ji snaží najít se vším, co by uvnitř teoreticky mohli (ale taky nemuseli) nalézt.
Kriminální zápletka je pak už samozřejmě čirou fikcí, osudy dalších postav současných a historických převážně také. A nebo taky zas tak úplně ne, to člověk vlastně neví, protože autorka čerpala kromě historického námětu a pár ověřených informací především z ústně předávaných povídaček a legend. A u těch je to vždy s otázkou, do jaké míry se zakládají na pravdě, ale něco na nich být může.
O to je to vlastně celé ještě kouzelnější a kniha mi nedala spát, protože byla jednoduše strašně zajímavá!
Krásná Šumava je vykreslena netypicky ve značně ošklivých barvách, kdybych ji trochu neznal, tak mě tam na základě knížky vůbec nic neláká :) Lidské trosky, úpadek, zmařené osudy. Ale ke knize to zde sedí a možná v některých oblastech úplně nepřehání, přes pohraničí se toho ve 20. století prohnalo hodně.
V knize tak jsou válečné i poválečné osudy v jednom, něco o Králích Šumavy, zápletka, která se najednou otočí tak, že mě to upřímně překvapilo. Nečekal jsem to, ač k tomu vše logicky směřovalo, autorka mě prostě napálila.
Každý měl ve výsledku nějaké své vlastní motivy, některé mi až vyrazily dech. Vítězem mi nepřijde prakticky nikdo až na jednu méně očekávanou postavu, u které je to ale taky takové hořkosladké.
Doktor s OCD na hygienu byla slušná úchylárna :)
Autorka sama v kraji vyrůstala, takže téma jí bylo o to bližší a přiblížila touto fikcí alespoň něco, co zůstává vlastně dosud zahaleno a je takovým trochu veřejným tajemstvím.
Za mě skvělé a knihu doporučuji, pokud vás zajímá se něco i dozvědět mimo klasické mordovačky.