Poviedky a básne

Poviedky a básne https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36772/poviedky-a-basne-36772.jpg 5 28 28

V knihe nájdete výber najznámejších poviedok a básní geniálneho E. A. Poea, medzi ktorými nechýbajú také diela ako Jama a kyvadlo, Zlatý skarabeus, Vražda na ulici Margite, Zánik Domu Usherovského alebo Havran.

LittleAndy
12.09.2022 3 z 5

Kniha pozostáva z rozsiahleho výberu autorovej tvorby. Najväčšie zastúpenie majú poviedky a krátke novely, pričom pokrývajú pestré spektrum žánrov. Prítomné sú detektívky, mysteriózne príbehy, horory, ale aj odľahčené poviedky. Nie nadarmo Poa mnohí považujú za zakladateľa detektívneho a hororového žánru literatúry. Žiaľ, väčšina poviedok pôsobí zastarano až starosvetsky, platí to najmä pri spomínaných detektívkach. Iné poviedky sú azda príliš statické, rozprávanie sa často ponorí do rozprávačovej mysle. Z veľkého výberu diel som si ich užil iba zopár. Aj napriek tomu však autorova tvorba stojí za prečítanie, ak už pre nič iné, tak aspoň pre prehľad. Najlepšie poviedky: Jama a kyvadlo, Okuliare, Maska červenej smrti, Pochovaný zaživa, Čierny kocúr.

Miro.slav
19.09.2018 5 z 5

Ak hľadáte "the best of Poe" táto kniha je tá pravá. Kľúčové novely, poviedky a básne, to všetko má možnosť čitateľ nájsť v tomto výbere. Škoda, že do knihy nie sú zaradené aj "Príhody Arthura Gordona Pyma". Napriek tomu, samozrejme odporúčam.

jesuswlasac
18.10.2013 5 z 5

Výber toho najlepšieho čo E.A.Poe vydal, táto kniha podla mna patrí do každej knižnice a hlavne pre milovnikov hororov a thrilerov, vzhľadom na to že Poe sa považuje za otca hororovej literatúry !!!

Vrelo všetkým doporučujem.