Potrhaná křídla

Potrhaná křídla https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185200/bmid_potrhana-kridla-185200.jpg 4 1023 282

New Orleans padesátých let – zábava, saxofony, intriky i černá ruka mafie. Josie Moraineová přišla do města „velké pohody“ s matkou. S matkou, která jí slibovala panenku, když bude hodná, ale nikdy si na to pak nevzpomněla, s matkou, která byla prostitutkou a milovala drahé šperky, s matkou, která se o ni neuměla a možná ani nechtěla postarat. Josie se ale dokázala postavit na vlastní nohy a má hlavu plnou snů. Dokáže si je však splnit? Dokáže se vymanit z bahna Čtvrti, které se jí snaží stáhnout dolů? A dokáže se vyrovnat s lidskými slabostmi, zradami a křivdami a poznat, kde je pravda? Další kniha od autorky světově uznávaného románu V šedých tónech, která vás nenechá chladnými, s postavami, které vám budou ožívat před očima. Ruta Sepetysová svou druhou knihou dokázala spisovatelsky vyspět a právem se zařadila mezi významné autory současnosti.... celý text

Literatura světová Dívčí romány Historické romány
Vydáno: , CooBoo

Out of the Easy , 2013

Olous1
31.07.2017 5 z 5

Další nádherná kniha od R.Sepetys.

Jane100
22.07.2017 3 z 5

Na knihu jsem se hrozně těšila, neboť hodnocení a komentáře napovídají, že se bude jednat o něco fantastického. Já jsem však poměrně zklamaná. Asi jsem čekala něco jiného, prostě mě to nijak extra nezaujalo. Bohužel.

asanita
22.07.2017 4 z 5

Před pár hodinami jsem dočetla velmi poutavou knihu s více než výstižným názvem Potrhaná křídla. Ruta Sepetys nás vtahuje do příběhu Josie Moraineové, která se ze všeho nejvíce snaží dostat pryč z nechvalně proslulé Francouzské čtvrti a začít tak nový život. Tento námět je vcelku jednoduchý, přesto v sobě kniha ale skrývá mnohem více, než v co jsem zprvu doufala.

Josie mě spolu s Patrickem učarovala prací v knihkupectví a "hrou", při níž se snažili uhodnout, jakou knihu si potencionální zákazník vstupující do knihkupectví koupí - u toho jsem se upřímně bavila. Kniha ve mně také probudila chuť přečíst si Davida Copperfielda od Charlese Dickense, jelikož na hlavní postavu knihy narážel už Holden Caulfield z Kdo chytá v žitě, takže bych přečtením jistě neprohloupila.

Vedlejších postav v Potrhaných křídlech také rozhodně nebylo pomálu. Začít bych mohla Jessem Thierrym, který byl vážně skvělý a možná mě trochu mrzelo, že v knize nedostal trochu více možností se projevit. Pokračovat mohu zpovzdálí podporující Willie, taxikářem Cokiem, informátorem Frankiem, Patrickovým otcem Charliem nebo dalšími prostitutkami od Willie. Kapitolou sama o sobě je Louise, matka Josie, o níž se v knize rozhodně mnohokrát dočtete spoustu ne zrovna lichotivých věcí.

Charakter hlavní hrdinky Josie se nejspíš nedá bez hlubších znalostí knihy dostatečně přesně vykreslit, jisté ale je, že dělala, co mohla, aby ochránila své blízké, i když kvůli tomu často musela zajít dost daleko a její lži nebraly konce. Josie jsem fandila, její příběh mě však nějak zvlášť nedojal - vážně nevím, proč tomu tak je. Vcelku mě ale uklidňuje fakt, že v tom (podle komentářů níže) podle všeho nejsem sama a zažili to i ostatní.

Na Potrhaných křídlech mi vadila ještě jedna věc a to závěr. Všechny ty události se zkrátka seběhly příliš rychle a připadalo mi to trochu umělé - což byla rozhodně škoda. Tuto nedokonalost ovšem vynahrazují postavy, plynulost děje, čtivost i určitý nádech tajemna v tom co bude dál.

Potrhaná křídla tedy určitě stojí za přečtení, na plný počet hvězd to ale zkrátka nestačí, ještě že jsem četla V šedých tónech jako první. Doufám, že Sůl moře přinese zlepšení a i nějaká ta slza ukápne. :-)

notsohappyanny
21.07.2017 5 z 5

Kniha byla klasická Sepetys, ale ten konec. Přišlo mi, že se tam autorka dává zbytečně moc tragédií. Úmrtí, odmítnutí, krádež, umrtí. Žádná z postav až na Jesse mi k srdci nijak nepřirostla. Sama jsem nečetla knihu na takové téma a docela toho lituju! :D

kdu
06.07.2017 4 z 5

Zajímavé, pro mě netypické téma.
Trošku jiný styl, než na jaký jsem byla u Ruty zvyklá, ale nebylo to špatné. Jen ten konec mi přišel, že se za každou cenu snažil být co nejvíc katastrofický.

Dousabel
05.07.2017 3 z 5

Pěkná kniha, ale šla jaksi mimo mě, pár dní po dočtení už se mi vytrácí z paměti. Četlo se to dobře, ale ani Josie ani žádná jiná postava mi nepřirostla k srdci, navíc jsem stále čekala na nějaký větší zvrat v ději, nebo alespoň něco nepředvídatelného a nic se nepřihodilo. Z podobné doby a prostředí je mnohokrát lepší od Fulvia Chlapec, který rozdával sny.

martinaandulka
04.07.2017 5 z 5

Od této spisovatelky jsem dostala tip na výbornouknihu Sůl moře,tu zrovna v knihovně neměli volnou tak jsem vyzkoušela Potrhaná křídla a moc se mi líbila.Hrdince jsem moc fandila a byl to krásný i když chvílemi smutný příběh.

OliP
24.06.2017 4 z 5

Čtivá kniha, líbila se. Sleduje život dívky, jejíž matka ji bere jako své příkoří a životní omyl, ale ona k ní stále chová určitý cit, protože to je jednoduše její matka, i když ostatní lidé to s ní často myslí mnohem lépe.
Kniha podněcuje k zamyšlení nad tím, jak je těžké vymanit se z určitého sociálního prostředí, pokud, i přes vaše úsilí, vám nikdo nepodá pomocnou ruku. A to je téma, které bude jednoduše vždy současné.

vikaa
19.06.2017 4 z 5

Knihu jsem si vybrala hlavně kvůli autorce. Její dílo V šedých tónech na mě hluboce zapůsobilo, i když bylo primárně určeno mladším čtenářům. Kniha Potrhaná křídla není špatná, je čtivá, ale mám pocit, že ten příběh si nebudu pamatovat moc dlouho. Zajímavý je vztah Josie k vlastní matce i k Willie, majitelce vykřičeného domu. No a jako bonus Josiin byt nad knihkupectvím, kde Josie pracuje. Který čtenář by jí nezáviděl? Jako čtení na dovolenou je to super, ale žádnou pecku od autorky tentokrát nečekejte.

gigi77
17.06.2017 3 z 5

Kdo knize dal žánr "Historie"? Chtěla jsem něco nasát z té doby, ale spíše je to povrchní příběh ... neurazí, nenadchne. Sáhla jsem po této knize po přečtení "V šedých tónech", očekávala jsem další pecku, ale ta se nedostavila.

arket
11.06.2017 2 z 5

Námětem mi připomněla knihu Chlapec, který rozdával sny. Na můj vkus moc zdlouhavé nudné čtení, knihu jsem několikrát odložila. Vedlejší postavy mi přišly nezajímavé.

akdar72
05.06.2017 4 z 5

Po přečtení jsem dlouho přemýšlela, co mi na tom krásném příběhu chybělo. Čtivě psané, pěkné nevšední téma, ale.... Chybělo mi více o dalších hlavních postavách, o Willie, Patrickovi, Jessemu a také o Cokiem a Louise, jejich životní příběhy, více do hloubky pochopit jejich chování.

hrosik3
02.06.2017 3 z 5

Četlo se to dobře, taková oddechovka na dva večery, ale těm postavám něco chybělo. Víc hloubky, dokončených příběhů, často jen naznačené, jen takové stékání po povrchu.

stafbul
31.05.2017 4 z 5

Vcelku dobrá kniha s fajn atmosférou minulého stolení v USA. Není to kniha, kterou bych si koupila, ale jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

Karlicka728
29.05.2017 5 z 5

Už dlouho jsem čekala na knížku, která by mě tak moc chytla. Přečetla jsem ji za víkend a určitě si přečtu i jiné knížky od autorky. Její styl psaní je velice příjemný a vůbec příběh z New Orleans 50. let je opravdu neotřelý nápad. V konkurenci se všemi knihami odehrávajícími se v budoucnosti, je pro mě kniha, ve které se autorka zabývá minulostí vítanou změnou.

ivulka15
05.05.2017 5 z 5

Další skvělá kniha z pera této autorky.Co víc k tomu dodat? Snad jen doufat,že každý z nás může roztáhnou třeba i potrhaná křídla a prostě vzlétnout.

kklepkaa
02.05.2017 3 z 5

Jak jsem Rutu obdivovala za Sůl moře, tak tady musím uznat, že tomu chyběla pomyslná jiskra. Postavy na mě působily nějak ploše, nešlo mi se do příběhu ponořit a prožívat to s hlavní hrdinkou. Konec to mírně vylepšil, alespoň se něco dělo, nicméně hodnotím jako průměr.

Chytuš
30.04.2017 3 z 5

Josie, je mi to líto, ale my dvě jsme se prostě minuly. Tvůj příběh ve mě nevyvolal žádné emoce, takže přečteno, ale bez většího zaujetí pro postavy, děj nebo zápletku. Nemůžu ale ani říct, že by to celé bylo úplně špatné, své čtenáře si určitě najde. Pro mě ale jen průměr, bohužel...

nakavusterezou
26.04.2017 3 z 5

Neurazí, ale ani nenadchne.
Čistá kniha, bez přehnaných zápletek, občas nuda a podle mě až moc dlouhé.

Anie94
23.03.2017 5 z 5

Mě se knížka moc líbila. Je tam skrytá naděje, že se nam jednou splni to co si doopravdy přejeme. Nesouhlasim teda s většinou tady, že knížka je divná. Možná nemam ten pocit, protože je to mije první knížka od této autorky, ale rozhodně už se těším na další.