Poslední kabriolet

Poslední kabriolet https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11237/posledni-kabriolet-11237.jpg 5 1129 202

Na počátku knihy září ten kabriolet jasně zelenou novotou, a třebaže jde o mužný Packard, říká se mu Císařovna, protože to nejlépe vystihuje jeho vznešenost. Na konci knihy je Císařovnin lesk už zmatnělý, kožená sedadla jsou popraskaná a vůz sám je mírně dýchavičný. Však také přežil tři dekády. Na jeho majitelích zanechaly o poznání hlubší stopy. Bylo jich pět, pět kamarádů a bezstarostných studentů v době, kdy se o Hitlera zajímala víc Evropa než Amerika za mořem. Tam měli jiné starosti: swing Bennyho Goodmana dostával mladé lidi do transu, kdo by myslel na něco jiného, než jak se bavit a užívat si života. Do Tichomoří a na evropská bojiště odjížděli američtí muži houfně a v šoku, i když bigbandy jim k tomu nepřestaly vyhrávat. Domů se vraceli jen ti šťastnější. A z těch zase jen ti šťastnější dokázali bez následků překonat trauma mládí přeseknutého nemilosrdně vedví a pokračovat v životě tam, kde přestali, jako by se nic nestalo. Stalo, ale jediné Císařovny jako by se to netýkalo. Dál zrcadlí na své vyleštěné kapotě přicházející roky i střídající se majitele, kteří vyrostli ze studentů v občany rozporuplné země, obyvatele nevyzpytatelné zeměkoule, kteří se to všechno snaží pochopit a smířit se s rozčarováním, které vystřídalo prvotní radost ze života, se středním věkem, který přišel, když odešlo mládí, a nakonec i s další válkou, která se jich netýkala jen zdánlivě… I když americký autor Anton Myrer (1922–1996) napsal více knih (např. Velká válka), teprve v pozdním Posledním kabrioletu (1973) se mu podařilo vytvořit jeden z onoho druhu románů, na něž snad nikdo, kdo jej jednou přečetl, už nikdy nezapomene. Tato tklivá, humorná i sentimentální a také tragická generační výpověď o podstatné části uplynulého století se tak zařadila mezi nesmrtelná díla americké prózy. Páté upravené vydání v českém jazyce... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , BB art

The last convertible , 1978

Looka2
10.06.2015 4 z 5

80% Patetický závěr, knihu dost znehodnotí, čas nemilosrdně odkryl její slabiny. I tak se ale stále jedná o dobrou generační výpověď. Pro George jsem ale příliš pochopení neměl, nakonec také dostal co si zasloužil (hrůznou manželku).

Klarinecka
10.05.2015 5 z 5

Kniha, ke které se člověk vrací.Poprvé jsem ji četla asi v šestnácti, od té doby už asi 5x, pokaždé mě tam něco překvapí. Mám ji už celou ohmatanou a hřbet slepený izolepou, ale z knihovničky ji nedám :D

pif69
24.02.2015 5 z 5

Prvně jsem ten román četl snad před dvacíti lety. Od té doby jsem si snad stokrát říkal : "To bylo fakt dobrý , přečtu si to zas." Ale až teď jsem se k tomu dostal . Čtivě napsaná výpověď více jak jedné generace Američanů z doby , o které nám v socialistické ČSSR nikdo nic nevyprávěl . Pěkné , asi jsem to nečetl naposled . Za dalších 20 let dám vědět.:-)))

Rade
23.02.2015 5 z 5

Čteno hodně dávno, ale pamatuji se, že na mě kniha velmi zapůsobila, její hrdiny jsem vnímala jako skutečné postavy z masa a krve, s jednáním, které ať se mi líbilo či ne, vždy bylo lidsky pochopitelné.

miriam9628
14.02.2015

Vyborna kniha, nesmazatelna z pameti.

mysterygirl
18.01.2015 3 z 5

mě zas tak neuchvátila..možná do strany 200, dál jsem musela přeskakovat, moc mě to nebavilo

BaraCeci
12.01.2015 5 z 5

Kniha, která je vhodná pro všechny generace. Rozhodně jedna z nejlepších, které jsem četla a snad jediná, kterou si toužím přečíst znovu. Vřele doporučuji.

fruitbueno
11.01.2015 4 z 5

Generační román z US i A... Řada postav kolem hlavního hrdiny prožívá slasti i strasti mládí, vše přeruší druhá světová válka, která mění, křiví, špiní nejen charaktery. Jak s odstupem času vnímat tuto dobu očima mladé generace? Zajímavá sonda vyprávěná citlivým zrakem, nenechte se odradit rozsahem...

Lubakus
11.11.2014 4 z 5

Mohu všem doporučit. Krásné vyprávění o generaci američanů, která si vzala do ruky pušku a šla pomáhat osvobodit svět od nacistické tyranie.

Taťka Hraboš
06.11.2014 5 z 5

Za těch 23 let, které od mé četby této knihy uplynuly, už si toho z děje moc nevybavím, ale pocit, že se jedná o jednu z nejlepších knih, co jsem kdy četl, ve mně zůstal.

amysa
26.09.2014 4 z 5

Jsem moc ráda, že jsem si tuto knížku mohla přečíst... Vyprávění jen z té mužské stránky je překvapivé, zajímavé, místy napínavé, ale i citlivé. Moc se mi líbí, když jsou reálné světové dějiny zasazeny do nějakého příběhu, děj krásně plyne a já se při tom ještě i něco dozvím:-) Podobnost se Segalovými Doktory už tady padla a souhlasím i s tím, že i pro mě jsou přeci jen jinde... Zde jsem se, bohužel, místy čtenářsky "nudila", ale i ta "hluchá" místa jsem statečně překonala a rozhodně nelituji, že jsem si Kabriolet přečetla. Lituji jen toho, že to přeci jen nedopadlo tak, jak jsem si celou dobu přála a doufala ... Kdo četl, tak tuší a kdo netuší, tak ať si to přečte:-)

Modrina
29.08.2014 5 z 5

Skvělá knížka! Četla jsem ji mnohokrát a určitě ne naposled. Setkání mládí, jemuž patří svět, se životem, to je vždycky darda. To víme všichni. Ale popsat to románem dokázal jen pan Myrer. Russ, Chris, Jean-Jean, George .. a samozřejmě Císařovna - tuhle knihu nečtete, tu žijete. Je to jedna z nejlepších knih, které se mi kdy dostaly do ruky. A v tom žebříčku je sakra vysoko! :)

zulanek
28.08.2014 4 z 5

Krásný čtivý román,dost podobný Doktorům od Segala,ale podle mého názoru,nedosahuje takových kvalit.Parta spolužáků z univerzity,jejichž osudy ovlivní válka,ale jejich přátelství a láska přetrvává až do dospělosti,kdy se z hrdinů stali otcové a matky.Ve všech etapách života je provází jejich kabriolet Císařovna.

Petra28
26.08.2014 5 z 5

Krásná kniha. Začátek mě chytil, pak pustil, byla jsem netrpělivá, ale vytrvalá. Zlomilo se to čtením dopisů ... tam mě to opět chytilo a už nepustilo. Vřele doporučuji.

1amu
07.08.2014 5 z 5

Potěšilo mne zjištění, že nejsem sám, kdo tuto knihu považuje za jednu z nejlepších, které četl. Byl jsem zvědav na filmové zpracování, ale seriál nepřesvědčil. Samozřejmě, že jsem tuto knihu četl několikrát a nikdy jsem nebyl zklamán.

Merlinit
31.07.2014 5 z 5

Nádherná kniha. Kolik nadějí, snů, ale i trápení, starostí a zkušeností v sobě nese jedna ztracená generace, krásná a čistá ve své naivitě. Děkuji autorovi i překladateli, mimochodem výbornému, že jsem si tento jímavý a hluboce lidský příběh mohla vychutnat!

dasi
03.07.2014 5 z 5

Po 15 letech jsem se ke knize vrátila. Tenkrát byla skvělá a skvělá zůstala.

dubakm
01.06.2014 5 z 5

,,Kniha ti dá tolik, kolik jsi schopen a ochoten si vzít "
Nádherná kniha s úžasným příběhem, podbarvená skvělou hudbou. Kdyby byla možnost dám klidně i deset hvězdiček. Děkuji p. Myrerovi za příběh, který začal tak nějak obyčejně, partou mladých a naivných vysokoškoláků, plných mladíckeho entuziazmu a s kopou růžových brýlí (ó,krásne to naivní mládí :-)). Bohužel ta pověstná studená sprcha přišla pro- pistolníky- opravdu brzy. Válka, úmrtí, stráta indentity i životních cílů a v popredí toho všeho těžce zkoušené přátelství a lásky. A k tomu všemu zelený kabriolet císařovna, jako symbol všeho dobrého i zlého, jako stmelujíci prvek party naprosto odlišných mladíků a jako poslední nemý svědek všech důležitých událostí.

Skjaninka
16.05.2014 4 z 5

"Měli jsme v sobě žár a nadšení upřímně jsme věřili v hrdinství, ztracené pře a dokonalost - ve všechny tyhle cenné, křehké a ohrožené věci. Občas jsme za ně položili život. A za jiné, které jsme ani neuměli pojmenovat, taky…”

Jediná veta stačí k tomu, aby zhruba povedala to, o čom je posledný kabriolet. Je o priateľstve, láske, snení, radosti, smútku a ešte spúste iných vecí, ale predovšetkým je o živote. O živote piatich priateľov.
Tento komentár píšem až po nejakej dobe od prečtania a tak mi v mysli na ňu vyvstáva viac toho smutného, než niečo veselé. Je to akési melancholicky nostalgické spomínanie na to, že niekedy to proste nie je podľa našich predstáv, že nie všetky sny sa plnia, práve naopak. Splnený sen je vzácnosť, splnené predsavzatia sú úspech, pretože pravdou je to, čo hovorí jedno staré príslovie: "človek mieni, pán Boh mení".
A zelený Packard, ten posledný kabriolet, ostal naozaj posledným symbolom toho, že toto všetko sa stalo. Vždy ostane nejaký svedok......

"Určitě to takhle nějak bylo - je to zvláštní, jak některé věci na tomto světě jsou jasné i beze slov. "

4/5

Carrissa
21.03.2014 5 z 5

Ta kniha mi přijde jako život sám. Plynutí všedních dnů přerušené nevšedními, na které se vždycky vzpomíná, ať už byly radostné či smutné. Text neohromuje hlubokými filozofickými úvahami nebo originalitou formy, je krásný v té své obyčejnosti, ale s perfektně propracovanými charaktery, nad nimiž ční George. Jako kluk i jako muž by se pro pistolníky rozdal, i když svoje štěstí si tím nevysloužil. Ještě chvíli popřemýšlím, jestli ta Císařovna, co mu z toho všeho zůstala, je dost nebo zatraceně málo.