Porodní bába od řeky Hope

Porodní bába od řeky Hope https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328705/bmid_porodni-baba-od-rekx-hope-km0-328705.jpg 4 537 180

Výjimečný prozaický debut vtáhne čtenáře do 30. let 20. století, kde se v drsných apalačských horách denně odehrávají nesmírné křivdy i zázraky života. Patience Murphyová, mladá samotářská žena, jejíž minulost obestírá tajemství, je nejtalentovanější porodní bába na míle daleko. Přirozeně ji to táhne tam, kde je chudoba největší a kde si černošští usedlíci nemohou dovolit drahého doktora. Patience si pomalu buduje reputaci a přivádí na svět děti, které by – spolu se svými matkami – jinak nepřežily. Její schopnosti propůjčované těm nejubožejším jsou však lidem v uzavřené a předsudky zamořené komunitě trnem v oku. Když si za pomocnici vybere černošku, přitáhne k sobě další vlnu zášti, ale také mnohá nečekaná spojenectví.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

The Midwife of Hope River , 2012

kajito
30.12.2017 4 z 5

Kniha se mi velmi líbila, zajímavé čtení.

tereza1198
22.11.2017 5 z 5

Kniha se dotýká mnoha témat. Chudoby, chování k ženám, rasismu, hospodářské krize. A mezitím sledujeme porodní bábu Patience, která chodí k známým i neznámým lidem a pomáhá na svět novému životu. Je tam a prožívá okamžiky štěstí, bolesti, zklamání i smrti. A mezitím si musí urovnat i svůj vlastní život.

: Velmi mě zaujaly popisy porodů a řešení jejich komplikací. Bylo to takové domáčtější a spirituálnější (to zpívaní a tak) než teď, ale za to se umíralo častěji. A pokud jste neměli peníze na lékaře a pobyt v nemocnici, tak bůh s vámi. Doslova.:

Silmarien
17.11.2017 4 z 5

Príjemná jednohubka pojednávajúca ľahkým štýlom o vážnejších témach.
Pôrodná babica Patience žije v pomerne zaostalom baníckom kraji na prelome 20. a 30. rokov 20. storočia a snaží sa uživiť pomáhaním pri pôrodoch. Zároveň s jej súčasným životom sa pomocou spomienok dozvedáme o jej detstve, dospievaní, prvých sklamaniach i ďalšom živote, až sa nám vykreslí celý osud tejto ženy.
Otázky baníctva, vykorisťovania, rasových problémov i domáceho násilia čakajú v knihe popri zdanlivo hlavnom leitmotíve - pôrodoch. Opísané sú do detailov, čo je vzhľadom na pôvodnú profesiu autorky prirodzené.
Štýl je jednoduchý, ale chytľavý a čitateľný, ak nemáte radi prítomný čas rozprávača v knihách, nebude vám vyhovovať.

medlovice
31.10.2017 5 z 5

Jedním dechem....I s poraněným zavázaným okem .Tak chytlavý příběh a tak přirozeně napsaný že nutí číst. Silná, nesmiřitelná žena, která se pere s osudem , krizí a nedostatkem peněz, nedostatkem přátel a citu a nikdy to nevzdává.Od krásného obalu až po trochu červenoknihovní konec strhující příběh , přesně to, co mám ráda.

popeluška
17.10.2017 5 z 5

Velmi krásná knížka, moc hezky se četla a mám z ní suprový pocit.Jsem moc ráda, že jsem s knihou prožila hezké chvilky :-)

Lee7
08.10.2017 4 z 5

Kniha měla zajímavý děj, rozhodně už vím, co se může stát u porodu. Od knihy se nedalo odtrhnout.

petrzel
05.10.2017 5 z 5

Nádherná kniha , poprvé jsem u knihy neusínala a nemohla přestat číst.

p.pavlina
02.10.2017 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila. děj hezky ubíhal a neztrácel na zajímavosti. Určitě si přečtu další knihy od této autorky.

josska
01.09.2017 4 z 5

Knížka se mě moc líbila,to popisování porodu zajímavé,je to čtivé,hlavní hrdinka toho má dost za sebou a přesto pomáhá ostatním.Moc se těším na další díl

JessieEx
28.08.2017 3 z 5

Chtěla jsem vědět, co všichni mají s těmi knihami o porodních bábách...tak jsem si hned dvě půjčila a mám takový rozpolcený názor. Téma, ač je pro mě teď aktuální, mě příliš nezaujalo. Asi nejsem zvědavá na detailní popisy porodu v románu. Taky hlavní hrdinka mi nebyla příliš sympatická. Trochu mě mrzelo, že romantická dějová linka, která mohla příběh trochu okořenit, byla na můj vkus moc povrchní... Jenže: strašně dobře se to četlo, nemohla jsem přestat a to je obrovské plus, takže nakonec hodnotím knížku dost pozitivně a hned se vrhám na další díl!

Hasmi
27.08.2017 4 z 5

Odychové čtení, nad kterým není potřeba moc přemýšlet, předvídatelný děj. Zajímavé popisy porodů.

quendery
07.08.2017 5 z 5

Knížka se mi moc líbila. Na pozadí práce porodní báby je zajímavě vykreslena doba hospodářské krize. Těžký život horníků a jejich rodin, soužití bílých a barevných ........ překvapí možná nízká životní úroveň v táborech těžebních společností i na tamních farmách, bouře nezaměstnaných...... Ale je to realita, o které se toho u nás moc neví a člověk se musí obdivovat odvaze s jakou lidí přistupovali k drsné realitě.

evask
01.08.2017 3 z 5

Knížka s atraktivním názvem, ale obsahem mě zas tolik nezaujala.

alnahu
27.07.2017 5 z 5

V tomto díle se opět vrátíme k řece Hope, do domu Patenice Murphyové, kam se vrátí sestřička Becky a usadí se zde. Becky dělala zdravotní sestřičku doktoru Blumovy , který ale psychicky onemocněl po smrti své ženy ,tak se její role změnila na pečovatelku.Za pomoci Patenice se s z Becky stává porodní asistentka. Kniha je plná radostí i životních ztrát. Knihu doporučuji k přečtení, mě se velmi líbila.

Jane333
24.07.2017 5 z 5

Mě ta knížka nadchla. I když se zdá jako oddechová, je tam spousta věcí na zamyšlení, týkajících se zrození a smrti. Osudy hlavní hrdinky ( i některých ostatních ) dodávají odvahu a naději.

Ditules
24.07.2017 4 z 5

Knih s tematikou porodních bab je teď na trhu moc, ale přesto jsou všechny kvalitní. Osobní osudy Patience se střídají s jednotlivými případy, ke kterým je povolána. Navíc prostředí USA 20. století, kde stále rezonuje otázka rasismu a soužití černochů a bělochů, dodává knize zajímavou příchuť.

Jane417
23.07.2017 4 z 5

Krásný příběh života ženy, jejímž posláním se stalo přivádět na svět děti. Děti bílých, černých, chudých, bohatých... Sama neměla v životě moc štěstí, když se stala sirotkem, za pár let dvojnásobnou vdovou a jí samotné miminko zemřelo. Kniha nemá žádný strhující nebo šokující děj. Je to spíše vyprávění o tom, co se přihodí porodní bábě během jednoho roku. O porodech, které někdy dopadnou vesele, jindy smutně, o síle přátelství, o černošské otázce, o křehké duši, která má zlomené srdce a navazuje po dlouhé době vztah s mužem. V knize je hezky popsáno každé roční období a láska ke zvířatům. V závěru se pár překvapení a vzrušení objeví! Příjemné čtení na letní večery!

1casper
05.07.2017 5 z 5

Krásná kniha, nemám slov. Nabitý děj, který mě nutil cist dal a dal. Perfektně popsané porody, jak to zkrátka příroda umí....navic děj zasazeny do 20.let 20.století...člověk si uvědomí, že je sice 21.století, ale tady je to i dnes stále stejné....

Příběh samotné Lisbeth mě dostal. Její neuvěřitelná vitalita, ikdyž dostala od života hodně naloženo....

Perfektní překlad.
Doporučuji.

Peršanka
27.06.2017 5 z 5

Tato kniha mě potěšila z více důvodů. Je napínavá, nikam ale nespěchá. Je romantická, ale ne kýčovitá. Je poučná, ale ne mravokárná. Je v ní bolest i radost. Je plná informací, ale nenudí. Je od ženy a hlavně pro ženy.

ritz
23.06.2017 5 z 5

Moc pěkná knížka, už dlouho jsem nečetla tak čtivou a poutavou knížku.