Porodní bába od řeky Hope

Porodní bába od řeky Hope https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328705/bmid_porodni-baba-od-rekx-hope-km0-328705.jpg 4 537 180

Výjimečný prozaický debut vtáhne čtenáře do 30. let 20. století, kde se v drsných apalačských horách denně odehrávají nesmírné křivdy i zázraky života. Patience Murphyová, mladá samotářská žena, jejíž minulost obestírá tajemství, je nejtalentovanější porodní bába na míle daleko. Přirozeně ji to táhne tam, kde je chudoba největší a kde si černošští usedlíci nemohou dovolit drahého doktora. Patience si pomalu buduje reputaci a přivádí na svět děti, které by – spolu se svými matkami – jinak nepřežily. Její schopnosti propůjčované těm nejubožejším jsou však lidem v uzavřené a předsudky zamořené komunitě trnem v oku. Když si za pomocnici vybere černošku, přitáhne k sobě další vlnu zášti, ale také mnohá nečekaná spojenectví.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

The Midwife of Hope River , 2012

cérka
05.09.2016 5 z 5

Příběh mě hluboce zasáhl a je mi moc líto, že už je konec.Krásná kniha - po všech stránkách a také doufám v pokračování.

Hrdlička1
05.08.2016 4 z 5

Pěkne čtení na dovolenou. V knize bych uvítala mapku místa a lehké seznámení s historii, na jejímž základě byl příběh postaven, abych nemusela "googlit". I bez toho si však lze knihu vychutnat.

urbami
27.07.2016

Krásná knižka

adlenka
21.07.2016 4 z 5

Krásné prostředí, těžká doba a zajímavý námět, na knize je znát, že autorka sama je porodní bába.

amysa
06.07.2016 4 z 5

Moje první knížka na toto téma a nebyla to vůbec špatná volba. Ač se příběh odehrává v těžkých a smutných časech, téměř z každé kapitoly alespoň na chvíli svitne naděje a radost... a to nejen narozením nového života... Je prostě krásné číst si o přátelství, lásce, vzájemné pomoci, lidskosti a rodinné soudržnosti ... Ano, jsou zde i smutné věci, které mohou čtenáři ( asi spíše čtenářce ) vehnat slzy do očí, ale i tyto pasáže k dobrému románu patří... Budu se těšit a doufat v nějaké pokračování, ten závěr tomu docela hodně napovídá:-)

matilda74
08.06.2016

Moc krásná kniha, velmi čtivá. Už se těším na další knihy této autorky . Velice jemně napsané .
Pěkně vykresleny tehdejší rasové problémy .

ivulka15
01.06.2016 4 z 5

Hezký,čtivý příběh vyprávěný tak jak život plyne.Líbí se mi,jak je pohledem obyčejné ženy nahlíženo na problémy tehdejší doby.Na hospodářskou krizi i rasovou problematiku.

Babo
26.05.2016 4 z 5

Kniha se četla velice dobře. Bylo to jako procházka krajinou. Možná jsem čekala trochu víc napětí a překvapuje mě,že tam nebylo. Porody většinou proběhly bez problémů a i když ne,autorka se nesnažila vybičovat emoce. Postupně nás seznámila s nelehkým osudem porodní báby , tak nějak poklidně. Nastínila problémy soužití bělochů s černochy i život chudých horníků .

Katuska88
23.05.2016 5 z 5

Zajímavá kniha z netradičního prostředí. Čte se velmi dobře.
Mj. pěkně vykreslený pohled "obyčejné ženy" na aktuální problémy té doby.
Ne jednou jsem si poplakala dojetím.

Ren81
19.05.2016 5 z 5

Nádhera :). Moje srdce zdravotníka plesalo....

bookcase
09.05.2016 5 z 5

Nádhera. Dobře se to čte, líbil se mi námět i prostředí.

RADOST
01.05.2016 4 z 5

Krásná a přínosná kniha, která poutavě přibližuje život obyvatel Apalačského pohoří ve 30. letech minulého století. Obdivuji, jak nenásilně skloubila životní příběhy s hospodářskou i politickou situací té doby.

Dousabel
24.04.2016 4 z 5

Zatím rozhodně nejlepší porodní bába, kterou jsem četla, přece jen je mi 20. století bližší, než středověk, ale i tak, co se týče některých postupů velice pokroková :) Každý porod jsem prožívala s Patience, Bitsy i rodičkami, jako bych tam byla s nimi a radovala se z každého zdravého novorozence :)
I popis doby zdařile popsán, počínající rasová segregace, hospodářská krize, bída, hlad a stoupající všeobecná agresivita a strach.
Moc ráda si od této porodní báby zase přečtu :)

Dadula118
18.04.2016 4 z 5

Kniha se mě moc líbila.děj je zasazený do 30 let dvacátého století a popisuje "ženské trable" s porody v té době a nejen ty,ale i soužití bílých a černých v Americe v té době.Pěkně psané,jen malinko urychlený konec,ten by si zasloužil trochu protáhnout.

alnahu
18.04.2016 5 z 5

Pěkný, ale drsný příběh života ve Virginii z dvacátých let. Plný chudoby ale i lidskosti. Knihu doporučuji.

Metapt
11.04.2016 5 z 5

Konečně ta "správná" porodní bába. Při čtení jsem si nemohla nevzpomenout na Hrozny hněvu a Černobílý svět. Jak bravurně přivedla autorka pozornost přes obecně oblíbené "báby" k tak závažným tématům! Skvělé.

Phewell
05.04.2016 5 z 5

Knihu jsem hltala, líbila se mi hlavní hrdinka, upřímná, citlivá a lidská. Některé informace a věty jsem četla několikrát za sebou, protože byly šokující, úžasné a zároveň tak pravdivé. Bavila mě i různorodá témata jako je soužití černochů a bílých nebo život na farmě se zvířaty. Ráda se k ní zase někdy vrátím. Snad vyjde v česku i druhý díl.

evasamankova
04.04.2016 4 z 5

Čtivá kniha, poněkud odlišná od většiny ostatních "porodních bab", kterých v poslední době vychází požehnaně. Autorka staví hrdinku před nejrůznější porody, a především komplikace s tím spojené. Rozhodně nezapře své vlastní bohaté zkušenosti. Navíc děj je situován do místa a do doby, kdy svou vlastní roli hrála finanční krize, kdy platilo odlišné postavení bílých a černých...
Zajímavá a především "nepřislazená" kniha ukazuje nelehký život ve 30. letech v apalačských horách, a v ničem ji neubírá na kvalitám ani to, že je tu vlastně absence hlavní velké zápletky, která bývá u většiny knih jakýmsi " hnacím motorem". Samotný každodenní život hlavní hrdinky je sám o sobě velmi pestrý...

Consolate
25.03.2016 5 z 5

V hlavní roli porodní bába. Přestože podobných knih v současné době vychází mnoho, tato kniha se od nich liší. Především znalostí problematiky. Je znát,že autorka je už 30 let porodní asistentkou; porodních příběhů je tu spousta a opravdu zajímavých. Netypická je i doba a prostředí, kniha se odehrává ve 30. letech v Appalacskych horach, v dobe krize. Poznáme život farmářů, horníků, postavení černochů, žen, a na své si přijdou i milovníci zvířat. Knihu ráda doporučuji ostatním čtenářům.

JanaDor
23.03.2016 5 z 5

Kniha se velmi dobře četla. Příběh je barvitý, zajímavý a lidský. Autorka dobře vykreslila nejen popis té doby, ale i pocity hrdinů. Je vidět, že je i ve skutečnosti profesionální asistentka porodů. Mnoho porodů je zde popsáno a přitom každý je tak jiný. Doba byla velmi těžká. Přesto tím vším prosvítá paprsek naděje v lepší zítřky.
Jsem moc ráda, že se mi tak povedená kniha dostala do ruky a určitě ji budu chválit a doporučovat dál. Je to příběh o životě pro život.