Porodní bába od řeky Hope

Porodní bába od řeky Hope https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328705/bmid_porodni-baba-od-rekx-hope-km0-328705.jpg 4 537 180

Výjimečný prozaický debut vtáhne čtenáře do 30. let 20. století, kde se v drsných apalačských horách denně odehrávají nesmírné křivdy i zázraky života. Patience Murphyová, mladá samotářská žena, jejíž minulost obestírá tajemství, je nejtalentovanější porodní bába na míle daleko. Přirozeně ji to táhne tam, kde je chudoba největší a kde si černošští usedlíci nemohou dovolit drahého doktora. Patience si pomalu buduje reputaci a přivádí na svět děti, které by – spolu se svými matkami – jinak nepřežily. Její schopnosti propůjčované těm nejubožejším jsou však lidem v uzavřené a předsudky zamořené komunitě trnem v oku. Když si za pomocnici vybere černošku, přitáhne k sobě další vlnu zášti, ale také mnohá nečekaná spojenectví.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

The Midwife of Hope River , 2012

sabca
20.07.2019 5 z 5

Velmi čtivá knihu z amerického venkova začátkem 20tého století. Pateince, která má za sebou pohnutý život a musí se skrývat pracuje na venkově jako porodní bába a to velmi dobrá. Protože pomáhá u porodu velmi chudým ženám, často nedostane zaplaceno. Přesto toto povolání dělá ráda a s láskou. Doporučuji knihu přečíst.

PetaZ
29.06.2019 5 z 5

Pekna kniha, kterou jsem precetla za jeden den, byla to prijemna zmena proti zanrum, ktere bezne ctu

_Michelle_
26.06.2019 5 z 5

Příběh, tak jako řeka Hope, příjemně plynul a unášel mě proti proudu času do apalačských hor, kterými mě provedla sympatická a kurážná porodní bába s velkým srdcem Patience Murphyová. O téma porodnictví se nijak zvlášť nezajímám. Byla jsem tedy příjemně překvapená, když si mě autorka získala natolik, že jsem po dočtení této knížky ihned otevřela druhý díl. Myslím, že na knihu měla velice pozitivní vliv autorčina dlouholetá praxe porodní asistentky a bohaté životní zkušenosti, které jsou hodné ocenění.

Alíša236
24.06.2019 4 z 5

Uvěřitelné, čtivé, poučné - pro mě zatím ne tolik známá oblast amerických dějin.

Pavlaj
16.06.2019 5 z 5

Pěkné, čtivé. Poutavě popisuje život na americkém venkově v době hospodářské krize, dotýká se i rasové otázky, a to přitom není z amerického Jihu. Přečteno jedním dechem.

marli58
11.06.2019 5 z 5

Nahlédnutí do 20. a 30. let minulého století prostřednictvím hezkého životního příběhu sympatické porodní báby. Příběh je protkaný i historickými událostmi té doby - hospodářská krize, krach na burze, prohibice, rasismus a s tím spojené těžkosti, kdy rodiny neměly čím zaplatit za pomoc při porodu... A dočkala jsem se i hezkého konce této její životní etapy :). Určitě stojí za přečtení.

Kami97
10.06.2019 5 z 5

Krásná kniha odehrávající se v 30. letech v Západní Virginii. Porodní bábu Patience - Lizbeth jsem si rychle oblíbila. Příběh se mi zaryl pod kůži i tím, že jsem chvíli žila v místech, ve kterých vyrůstala i Patience.

Listicka3253
31.05.2019 5 z 5

Přečteno jedním dechem. I když je to odpočinková literatura, je napsaná čtivě, nechybí napětí a hlavně jsem si užívala přívětivost, vřelost a odvahu hlavní postavy. Hned jsem začala číst i další díl.

inkatenysek
19.05.2019 5 z 5

Porodní bába od řeky Hope je dalším příběhem, který si získal mé srdce a na jehož hrdiny budu ještě dlouho vzpomínat.

Příběh se odehrává na přelomu 20.a 30.let 20.století v Appalačských horách v USA a je vyprávěn z pohledu hlavní hrdinky Patience. Z té se souhrou náhod a jednoho osudového setkání stala porodní bába. Ale nemyslete si, že se celý děj točí jen kolem porodů. Ne, ne. Díky jejímu vzpomínání na minulost a popisu aktuálních událostí a osudů mnoha dalších postav získá čtenář přibližnou představu nejen o situace v tehdejší době, kdy kvůli prohibici tekl nelegální alkohol proudem, krachla burza a s ní i mnoho podniků, nezaměstnanost se čím dál víc navyšovala, lidé chudli a díky tomu ztráceli veškeré zábrany, takže bujel zločin, špatná nálada a opět se začala rozvíjet i nenávist vůči černochům, ale také si může utvořit obrázek o dřívějších letech, které také nebyly pro většinu lidí vůbec jednoduché, hlavně kvůli proběhnutí 1.světové války a následnému vypořádání se s jejími důsledky a také špatně placeným zaměstnáním, díky nimž se rodiny tak tak uživily, takže postupně docházelo k protestům a formování odborů, bojujících za práva a lepší pracovní podmínky zaměstnanců.

Patience mi byla od začátku velmi sympatická. Obdivovala jsem ji za to, jak je silná, nezávislá a že ani přes tak těžký osud neztratila naději a víru v budoucnost.

Celkově je příběh velmi napínavý, emotivní a čtivý. Líbil se mi právě nejen kvůli vylíčení zrození nového života, ale také kvůli popisu tehdejší doby. Vůbec se mi nechtělo knížku odkládat, ale bohužel v práci holt musí člověk pracovat a ne si číst...

Pokud jste tento titul ještě nečetli, tak to rychle napravte. Opravdu stojí za to.

Sarrah
18.05.2019 4 z 5

Není to špatné čtení, někdy v budoucnu si přečtu i druhý díl, ale po pravdě jsem čekala mnohem víc.

Kalima206
02.05.2019 5 z 5

Nevím jestli je to tím, že porod už mám za sebou, ale tahlu knihu sem četla jedním dechem, kdykoliv sem měla volnou chvilku a musím uznat, že mě bavila od úplného začátku až do konce!
Je hodně hezky psaná, přesto se nejedná o žádnou červenou knihovnu, ale řeší se zde i jemně politika minulosti, těžká doba a v neposlední řadě přivádění na svět děti.
Opravdu doporučuji :)

Dani5a
28.03.2019 5 z 5

Velice čtivá kniha, nemohla jsem se od ni odtrhnout. Libilo se mi, jak se příběh prolíná s útržky z deníku, to, jak jsou popisovany porody a život v první polovine dvacátého století.

Martina023
23.03.2019

Moc pěkná kniha, o těžké době o lásce i pomoci.

Pavlína79
23.03.2019 5 z 5

Samota i láska mají mnoho podob a ani jedno se samo nikdy nevyřeší.
Moc hezká kniha.

Kerberos
07.03.2019 5 z 5

Ano knih o porodních bábách je mnoho,ale tady se jedná spíš o deník s popisem porodů proložený osudem hlavní hrdinky.Velmi čtivě napsáno i když je to čtení pro ženy.

ErikaJ
05.03.2019 5 z 5

S tématem porodních bab jako by se poslední dobou roztrhl pytel. Ne všechny knížky jsou však povedené. Porodní bába od řeky Hope od Patricie Harmanové je však čtivá, zajímavá oddychovka, která nám nastiňuje tehdejší život v drsných horách a mnohdy nelehké povolání porodní báby či rasové předsudky lidí vůči černým lidem. Knížka se mi opravdu líbila a těším na další, volně navazující pokračování, Porodní bábou proti své vůli .

Hakl54
13.02.2019 5 z 5

Krásná knížka. S příběhem se pomalu odkrývá zajímavá a tajemná minulost "porodní báby"

whiolet
29.01.2019 4 z 5

Tak tohle byla velmi příjemná oddychovka.
Kniha se četla skoro sama, postavy sympatické a prostředí více než zajímavé, jediné co bych vytkla bylo setkání s radikály. Od toho jsem čekala trochu víc,ale jinak se mi kniha moc líbila.

makyla
01.01.2019 4 z 5

Krásná kniha o nelehkém životě porodní báby Patience. Více asi netřeba psát, obsah knihy je jasný a já mohu potvrdit, že je kniha velmi čtivá a proto ji doporučuji.

knihovnička007
13.12.2018 5 z 5

Občas hodně smutné čtení. Nelehká doba (po krachu na burze), navíc v prostředí hor, kdy je všude daleko a každý se musí postarat jak musí. A navíc dělá Elizabeth práci, za kterou ani pořádně nedostane zaplaceno.
Příběh a celá kniha se moc líbila, opravdu skvěle napsána. Krásně a pravdivě vylíčený život ve 20. a 30. letech 20.století v Americe. Po krachu na burze jsou zavírány doly, lidé (ať černí nebo bílí) se bouří, nemají peníze na živobytí.
Brzy si musím přečíst i druhý díl.

"Donutila jsem Annabelle, aby pro jistotu vypila trošku lektvaru paní Pottsové. byla tak bledá a hubená. Nenabídli nám žádné peníze, ale otec nám nasekal sáh dřeva. Nečekaly jsme žádnou odměnu."