Porodní bába od řeky Hope

Porodní bába od řeky Hope https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328705/bmid_porodni-baba-od-rekx-hope-km0-328705.jpg 4 537 180

Výjimečný prozaický debut vtáhne čtenáře do 30. let 20. století, kde se v drsných apalačských horách denně odehrávají nesmírné křivdy i zázraky života. Patience Murphyová, mladá samotářská žena, jejíž minulost obestírá tajemství, je nejtalentovanější porodní bába na míle daleko. Přirozeně ji to táhne tam, kde je chudoba největší a kde si černošští usedlíci nemohou dovolit drahého doktora. Patience si pomalu buduje reputaci a přivádí na svět děti, které by – spolu se svými matkami – jinak nepřežily. Její schopnosti propůjčované těm nejubožejším jsou však lidem v uzavřené a předsudky zamořené komunitě trnem v oku. Když si za pomocnici vybere černošku, přitáhne k sobě další vlnu zášti, ale také mnohá nečekaná spojenectví.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

The Midwife of Hope River , 2012

eva3992
03.05.2020 4 z 5

Příběh je zasazen do 20. - 30. let minulého století, kdy v západní Virginii je život drsný a plný chudoby. Nenávist vůči „černým“ se opět projevuje. Patience Murpyhová žije sama a funguje jako porodní bába tam, kde je potřeba. V ubohých podmínkách se jí daří zachraňovat životy miminek i jejich matek.

Velice příjemný příběh, který je protknutý tajemstvím Patienciny minulosti, s níž se snaží smířit i zapomenout. Velmi dobře je zde vykreslen život té doby, rozdíly mezi lidmi, chudoba, přátelství, pomoc.
Části, kde se odehrávají porody mě neskutečně bavily. Každý porod byl jiný, každý přinesl Patience něco nového, nové poznatky.

Kniha se mi četla velice dobře, sice romantickou linku odhadnete hned na začátku, ale to prostě k těmto typům knížek patří. Celkově se mi moc líbila.

4,5*/5*

Jurfinka
26.04.2020 4 z 5

Moc se mi líbila

Val
23.04.2020 5 z 5

Tato knížka pro mě byla velmi příjemným překvapením. Patience se pere statečně jak se svým posláním , tak se svým vlastním životem v nelehké době hospodářské krize. Postavy , které si zamilujete a příběh, od kterého se těžko odchází. Přesně tuhle knížku jsem potřebovala. Doporučuji.

Janulano
31.03.2020 4 z 5

Není to knížka,která by mě k sobě přitáhla a nedala mi pokoj,dokud bych ji neměla dočtenou. Spíš je to ten druh,co příjemně vyplní volné chvilky dne. Bylo to moc milé čtení a já už se těším na druhý díl.

Ivn
12.03.2020 5 z 5

Četla se dobře ,za mě spokojenost

čef
07.02.2020 5 z 5

Život u řeky Hope nebyl vůbec jednoduchý a snadný. Zvláště, když vypukla Velká hospodářská krize, lidé byli bez práce, příjmu a možná i naděje. Napětí mezi rasami tím ovšem také rostlo. Děti se však jako vždy dramaticky rodily v různých a hrůzných komplikací a tak měla hrdinka stále co dělat. Často ale zůstávala bez hmotné odměny odkázána na své malé hospodářství. Sama se také utápí v žalech minulého života, ale nepřestává statečně bojovat a to se mi moc líbí. Líbí se mi i styl autorky bez upovídanosti a velké uplakanosti, i když zoufalství je tu více než dost. Je tu však také hodně optimismu a odvahy se svému osudu postavit. Moc pěkná kniha, ale dovedu si představit, že polovině lidstva se musí líbit ještě více.

Hanka123
06.02.2020 4 z 5

Příběh o ženě s těžkým osudem, která hledá samu sebe...

S.H.
27.01.2020 5 z 5

Moc příjemné čtení, velikého dějového z zvratu jsem se nedočkala,ale i tak mě to velice bavilo a líbilo se mi to,jak mi to přišlo prostě uvěřitelné

Ajinka79
07.01.2020 3 z 5

Tohle bohuzel nebyl muj salek kavy.Popisy porodu mi prisly zajimave, ale pribeh dost pokulhaval.Ke konci uz jsem hodne preskakovala, abych knihu co nejdrive docetla.

BuchtaMaková
07.01.2020 5 z 5

Překrásné čtení, které vás chytne a nepustí. Hodně silný příběh, dobře napsané, zhltla jsem ji jedním dechem.

renca5386
10.11.2019 4 z 5

Pěkná kniha a hned se pouštím do 2. dílu.

Bibi23
09.11.2019 5 z 5

Moc hezký příběh. Některé okamžiky jsem skoro prožívala s hlavní hrdinkou. Doporučuji.

babiočka
28.10.2019 5 z 5

Krásný příběh o obyčejných lidech a jejich neobyčejné vůli žít a přežít v krušných časech Ameriky na počátku 20.století.

TaLu
22.10.2019 5 z 5

Velké překvapení. Čekala jsem ženský román a dostala jsem mnohem, mnohem více. Vyprávění o životě porodní báby, která v sobě ukrývá nelehká tajemství uplynulého života. Při čtení jsem měla mít po ruce tužku a papír, protože mnohé věty doslova obohacovaly život. Přitom jde o prostý popis po sobě plynoucích dnů oživený narozením dětí. Příchod na svět je vždy originální, tak jako člověk, který se prvně nadechne. Zkrátka dočetla jsem a "....přemýšlím nad smrtí, přemýšlím nad narozením a tím nádherným zmatkem uprostřed." .....
Svěží, opravdové a naplněné otázkami i odpověďmi. Příběh přibližuje i dobu, kdy soužití komunit lidí s různou barvou pleti nebylo bez problémů. Určitě doporučuji.

Viky007
16.10.2019 4 z 5

Je pravda, že se jedná o příběh, na který nejspíš velmi rychle zapomenu, ale přesto má kniha své kouzlo. Vtáhne vás a vy se jen necháte unášet. Celkově bych ji charakterizovala slovem milá - tedy správná volba pro chladné podzimní večery, někde u krbu a s hrnkem čaje :-). Škoda jen, že některé dějové linky nebyly tolik propracované. A závěr byl na můj vkus až moc urychlený, jako by autorka nevěděla, jak knihu ukončit. Ale i tak se mi to moc líbilo.

Linda007
03.09.2019 5 z 5

Sympatické postavy a zajímavá doba. Příjemné čtení.

Elion
28.08.2019 5 z 5

Osudy jedné porodní báby s tajnou minulostí, protloukající se světem minulého století. Více takových knih.

Tereza0107
13.08.2019 4 z 5

K této knížce mi sedí věta neurazí, ale zároveň nenadchne. Příjemný oddechový příběh, odehrávající se v pro mě velmi zajímavé historické éře Ameriky. Bavilo mě se dozvědět více o životě lidí na venkově, jak moc se museli ohánět, aby se vůbec uživili v době, kdy po krachu na newyorské burze nebyla prakticky žádná šance si sehnat práci, tudíž ani získat nějaké peníze na obživu své rodiny. Fascinovalo mě, že porodní báby nebyly vlastně doktorky, ale pouze ženy, které si načetly pár knížek, podepsaly papír, dostaly licenci a u porodu pak vše záviselo spíše na jejich intuici. Každopádně pro mě jediné mínus bylo, že jsem asi očekávala trošku více zápletek. Napnutá jsem byla až v posledních dvaceti stránkách a to mi přišlo docela málo.

Leniiis
09.08.2019 5 z 5

Byla jsem příjemně překvapena tím hezkým příběhem o porodní bábě Patience :-) a už se těším až si do knihovny zajdu pro pokračování.

Ctenar1202
09.08.2019 5 z 5

Prijemna oddychova kniha. Hlavne postava mi byla velice sympaticka.