Poplach v Kovářské uličce

Poplach v Kovářské uličce https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/105244/bmid_poplach-v-kovarske-ulicce-T39-105244.png 4 323 70

Příběh vypráví o chytrém chlapci Frantíkovi, kterému se podařilo odhalit podvody obchodníka Bočana.

evismaior
29.04.2021 4 z 5

80% - Já vím, že z dnešního pohledu to působí jako tendenční literatura, ale já tuhle knížku jako malá měla dost ráda. Frantík byl bezva hlavní hrdina, takový trochu uličník, ale se srdcem na pravém místě. Samozřejmě Bočan byl největší zloduch, ono je snadné dneska říct, že to bylo psané účelově, aby bohatí podnikatelé vypadali jako největší necitové, kteří jen koukají, jak z nemajetných sedřít kůži. Ale když jsem si to teď po letech s ratolestí přečetla znovu, tak na tom pořád nic špatného nevidím. Chudí prostě přišli o práci v důsledku hospodářské krize mezi dvěma světovými válkami. A Bočan se na té konkrétní skupince spoluobčanů z jedné pražské uličky neváhá lichvářsky napakovat, přitom sám autor ale píše, že jiní obchodníci takoví nejsou. Když jsem se syna při zapisování do čtenářského deníku zeptala, co si z té knížky odnesl, řekl, že si musí dávat pozor, aby si případně nepůjčoval od žádného takového podvodníka. A nutno uznat, že to je opravdu ponaučení platné dodnes. Ilustrace Josefa Čapka jsou také velice výmluvné, v pár tazích například vystihnout starou žebračku, to chce vážně talent.

georginaa
17.04.2021 5 z 5

Tak kdo by neznal u dříve narozených tuto klasiku. Ve škole jsme ji museli číst povinně a byla to jedna z nejhezčích od Václava Řezáče. Frantíkův důvtip a odhalení nepoctivého obchodníka vedlo k velké debatě.

knihomolka1197
18.03.2021 5 z 5

Náhodou jsem tu narazila na knihu, která byla v dětství moje nejoblíbenější. Dokonce jsem ji našla ještě po x letech v mé knihovně! Byla to úžasná kniha a já ji přečetla několikrát. Hokynář Bočan, Frantík Severýn a zelená knížka... to si pamatuju a budu pamatovat vždycky...

Lena79
02.02.2021 5 z 5

Knihu jsem našla díky čtenářské výzvě a vůbec nelituji. Frantík je velice statečný, když se umí postavit takové nespravedlnosti....Divím se, že mi v dětství taková kniha unikla.

Aleh
10.01.2021 4 z 5

Téma z 1. republiky o nepoctivém obchodníkovi, který vydělával na chudých lidech, zpracoval Václav Řezáč pro dětského čtenáře tak úžasně, že si každý hned musí oblíbit všetečného a vnímavého Frantíka Severýna, který odhalil nepoctivého Bočana a rozhodl se, že to tak nenechá. Napadlo ho, že zelená kniha dluhů musí zmizet. Když zmizí ze světa Bočanova zelená knížka, nebudou ani nezaplacené dluhy. A rozhodne se konat!

Doubravka1975
21.12.2020 5 z 5

Pěkný příběh, absolutní souhlas s komentářem mol378

Renda698
08.11.2020 5 z 5

nádhera krása

Monika1717
03.08.2020 4 z 5

Knihu jsem neměla jako dítě ráda, byli chudí, měli hlad a Bočan je okrádal. Zkusila jsem ji číst s dětmi, nemohly pochopit, proč si Bočan psal útratu do sešitu - to si lidi u něj jako otevřeli úvěr?

m_martina
07.06.2020 5 z 5

Jako dítěti se mi kniha moc líbila a i moje děti byly nadšené. Dokonce i syn, který toho moc nečetl.

DominaCZ
11.05.2020 3 z 5

Přečtu to i dnes ale nevím moc co by to dalo děcku ...krást se do krámu? Vážně natolik uvědomělé děti?
No ale vše dopadlo ok takže v pořádku.
Fakt, že byl Bočan potrestán a chudé dámy si mohly jít s nosem nahoru vybrat obchodníka podle svého přání zní v týhle době skoro jako utopie...dnes by ho úřady osvobodily a kryly.
Takže ano přiznávám že odpočívám ne u dnešních romanťáren a detektivek, ale u starých dob jak ve filmech, tak knihách

regulax
25.03.2020 5 z 5

Ležela ledabyle na nočním stolku, tak proč ji nepřečíst a uvolnit tak místo jiným knihám? Je to vzpomínka na dětství, na bezstarostné dětství, které se už nevrátí...

hanak_v_exilu
26.12.2019 5 z 5

Obdivuju všechny ideologicky kované, kteří v knize na první pohled poznali komunistickou agitaci. Když jsem se k tomu dostal já, tak jsem přemýšlel, jestli by se Frantík mohl potkat s Rychlými šípy, a proč se jejich dobrodružství tak moc liší, když žijí ve stejném městě. Každý je nějaký. Někdo v knížce vidí odpočinkový příběh o křivdě a spravedlivém trestu, a někdo stojí bděle na stráži a vidí všude nepřítele.

mol378
26.07.2019 5 z 5

Jako dítě mě to děsně bavilo a zakončení uspokojilo i můj dětský smysl pro spravedlnost - zlo bylo po zásluze potrestáno. Nevadil mi ani malinko tendenční styl - zlý bohatý x hodný chudý - a nevadí mi dodnes, ačkoliv jinak se vyhnu bolševické agitce na sto honů. Hlavní hrdina Frantík byl sympaťák!

hapac
21.05.2019 4 z 5

Vzpomínka na mé dětství a fajn kluka Frantíka Severýna, zlého pana Bočana a jeho zelenou knížku.

jprst
05.05.2019 5 z 5

K této knize mě váže dávná vzpomínka z mého dětství, kdy jsem až do jejího přečtení nemohl pochopit, proč se v naší vesnici říkalo prodejně Jednoty "U Bočana", když vedoucí se jmenoval Novotný.

Hani77
03.01.2019 5 z 5

Za mě rozhodně plný počet bodů :-). Poprvé jsem ji četla jako dítě školou povinné a nenadchla mě. Podruhé jsem ji četla jako dospělá a je naprosto super. A podpis? Kocouří dráp :-).

Stupino
05.08.2018

Jako školák jsem to měl povinně, ale minulý rok jsem jí na šel v bedně a s chutí jsem si jí přečetl znova. Pohodové počteníčko.

Bastlik152
31.07.2018 4 z 5

Četla jsem ji asi jako 10-ti letá, teď znovu a ten příběh se mi líbí. Žádnou "agitku" v knize nevnímám.

SSTknihy
19.06.2018 3 z 5

Vtipné, zábavné a hlavně napínavé. Klasika, stejně jako třeba Bylo nás pět. Zajímavé, že tady ten sociální podtón a mravní ponaučení vůbec nevadí a nepůsobí nijak agitačně. Bratrstvo kočičí pracky prostě umí!

Jessica007
21.05.2018 5 z 5

S knížkou "Poplach v Kovářské uličce" jsem se poprvé seznámila, když jsem byla na základní škole a líbila se mi. Vyloženě nedávno - po mnoha letech - jsem si ji přečetla znovu. Je to moc pěkná knížka. Nepoctivý obchodník Bočan připisoval lidem při prodeji na dluh větší sumy, než kolik mu skutečně za nákupy dlužili. Všímavý Frantík Severýn to ale nenechal jen tak, aby obchodník okrádal lidi. Jde o příběh z 1. republiky. Knížka je to opravdu moc hezká a určitě by se o ní i dnes mělo více vědět.

detektivky pro děti

Václav Řezáč (p)
česká, 1901 - 1956
1968  77%Poplach v Kovářské uličce
1940  86%Černé světlo
1951  63%Nástup
1934  73%Kluci, hurá za ním!
1942  82%Svědek

Kniha Poplach v Kovářské uličce je v