Pomalu hořící oheň

Pomalu hořící oheň https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472744/bmid_pomalu-horici-ohen-iMN-472744.jpg 3 608 197

Nový román autorky Dívky ve vlaku – knihy, která se stala fenoménem. Když je na říčním člunu v Londýně nalezen brutálně zavražděný mladík, v centru pozornosti se ocitají tři ženy, které ho znaly. Laura, temperamentní podivínka, o níž si leckdo myslí, že je nebezpečná, s Danielem strávila poslední noc před jeho smrtí. Jeho sousedka Miriam ví, že ačkoli Laura odcházela z místa činu s krví na oblečení, nemusí to ještě znamenat, že je vražednice – hořká zkušenost Miriam naučila, co to znamená, ocitnout se v nesprávný čas na nesprávném místě. A do třetice je tu Carla, teta zavražděného, která dosud truchlí nad nedávnou smrtí jiného člena rodiny. Nikomu nevěří – vždyť i dobří lidé mohou být schopni strašlivých činů. Tři ženy, které nemají společného nic kromě zášti, kterou k zavražděnému cítily… Jak dlouho mohou doutnat křivdy a stará tajemství, než se rozhoří v divoký plamen?... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Ikar (ČR)

A Slow Fire Burning , 2021

Luccinda
26.11.2021 4 z 5

Dívka ve vlaku byl jeden z prvních thrillerů, které jsem četla, a pamatuju si, že tehdy jsem z něho byla opravdu nadšená. Autorka si se mnou dokázala pěkně pohrát, vůbec jsem nevěděla, čemu mám věřit, všechny postavy se chovaly hrozně podezřele. Od té doby už jsem ale těch thrillerů přečetla celkem dost, a tak jsem byla zvědavá, jak se mi bude líbit novinka od autorky. A nic se nezměnilo, autorka si se mnou pohrála úplně stejně.

Zápletka knihy je celkem typická – máme tu oběť, kterou někdo zavraždil, a skupinu lidí, z nichž jeden člověk je divnější než druhý a každý z nich oběť znal a měl nějaký motiv nebo alespoň příležitost ji zabít. Do toho tu ale máme druhou dějovou linku, která s tou první zdánlivě vůbec nesouvisí, ale postupem času se ukáže, že je to všechno propojené.

Autorka ty thrillery psát prostě umí. Knížka je čtivá, napínavá, a stejně jako u Dívky ve vlaku, ani tady naprosto netušíte, komu nebo čemu máte věřit. Postavy byly vážně divné, a to včetně samotné oběti. Musím teda říct, že jsem nakonec uhodla, kdo byl pachatelem, ale až potom, co mi autorka naservírovala dost očividné indicie.

Budu upřímná, ani zdaleka to není ten nejlepší thriller, jaký jsem kdy četla. Ale na druhou stranu měl vše, co od dobrého thrilleru očekávám – čtivost, napínavou zápletku, logické rozuzlení a dobře vykreslené charaktery postav. Jsem spokojená. A pokud se i vám kdysi líbila Dívka ve vlaku, jsem si jistá, že se vám bude líbit i Pomalu hořící oheň.

Petraxxx
25.11.2021 2 z 5

Mě moc nenadchla. Jeden velký chaos.

P3_tis
24.11.2021 2 z 5

Zajímavý námět. Ke konci knihy do sebe cely příběh zapadá, přesto mi trvalo, než jsem se skutečně začetla. A bohužel ani nepřišel takový ten wow efekt.

KatChiss
24.11.2021 4 z 5

Mé první setkání s autorkou. Není to ten nejlepší thriller, který jsem kdy četla a bohužel se ani k těm top neřadí. Ale čtivé a zajímavé to bylo.
Tohle je ten typ thrilleru, u kterého máte každým otočením stránky další a další otázky. “Jak spolu tyto situace souvisí?” “Jaký měla tato postava motiv?” “Kdo ho zabil?” “Kam se poděla vražedná zbraň?” “Jaký mají tyto postavy vztah?” “Říká pravdu?”
Máte spoustu otázek, které přibývají a vy čekáte, až na ně dostanete odpověď. Bystřejší a zkušenější čtenáři určité věci odhalí a na otázky si odpoví sami. Ale stejně si chcete být jisti a čekáte, až pravda vyjde najevo. Pak se poplácáte po rameni. Jindy jste překvapeni, protože zrovna tohle jste nečekali.
V příběhu se objevilo docela dost postav, vražd a nepříjemných situací. Ale na konci příběhu do sebe všechno zacvakne a dává smysl. A to se mi líbilo.
Číst tuhle knihu je jako skládat puzzle. Na začátku před sebou máte nepořádek, několik malých puzzlíků, které se snažíte dát dohromady. Přemýšlíte a zkoušíte, jak k sobě pasují. Postupně je skládáte k sobě, až máte nakonec krásný obraz.

Pavlína2019
24.11.2021 3 z 5

Prostě celkově smutné.
Jsem poněkud zklamaná. Těšila jsem se.
Na Dívku ve vlaku - perfektní - tohle určitě nemá, Do vody jsem vůbec nedočetla.
Hrdinové knihy byly hrozní, téma asi celkem běžné.
Jsem na rozpacích, moc se mi kniha nelíbila.

ZuzanaZ83
23.11.2021 3 z 5

V jedné lodi je nalezen mrtvý mladý muž. Kniha však není vyprávěna z pohledu hledání vraha, ale formou odhalování střípků života mrtvého Daniela a lidí kolem něj, možných vrahů. A nic moc veselého to není....

Autorka píše kapitoly z pohledu různých postav. První třetina byla pro mě hodně zmatená a často jsem se vracela, abych pochopila, kdo to je.

Skoro všechny postavy mě něčím rozčilovaly, styl vyprávění mě taky občas zlobil. Ale jinak by to asi nedalo dohromady právě takhle vystavěný příběh. A jako celek vlastně celkem fajn.

jeny-v
22.11.2021 3 z 5

Prostě mi to nedalo, abych po této třetí knize nesáhla. Styl P.H. mi není nikterak blízký, ale reklama a publicita má holt sílu. Spisovatelčiny postavy jsou vesměs "poškozené" ženy, které se mohou setkat pouze v jejich románech. Děj se točí kolem ukradeného příběhu, vraždy mladého muže a mínění čtyř protagonistek. Miriam, která žije na hausbótu bez manžela, peněz, nosí šaty z charity a sama si stříhá vlasy, prostě divný pavouk. Laura s nízkou sebeúctou, impulzivní, trpící výbuchy agresivity a mizerným sebeovládáním. Clara, která se motá ve svém životě, je stále zasažená ztrátou, která se udála před patnácti lety i nevyřešeným vztahem se sestrou. Irene, ovdovělá osmdesátiletá sousedka, přítelkyně Clařiny sestry Angely, která chápe osamělou poraněnou Lauru.....

Nova84
21.11.2021 3 z 5

Neurazí,ani nenadchne. Děj mi přišel, že se táhnul,ale konec do sebe skvěle zapadl a překvapil.

Pípasek
19.11.2021 5 z 5

Tak patřím mezi čtenáře, kterým se kniha líbila.

VulpesVulpes
12.11.2021 5 z 5

Mě teda kniha hodně bavila a umím si ji představit i zfilmovanou...

Ivuska.09
10.11.2021 3 z 5

Nebylo to špatné, kniha mě bavila. Líbila se mi určitě více než Dívka ve vlaku. Za přečtení stojí a je pravda, že se stále něco děje. Pořád máte o čem přemýšlet. Ale na plný počet hvězdiček to nebylo, jsou thrillery, které mě dokázaly pohltit mnohem více.

DoktorAntonio
10.11.2021 3 z 5

Slušná oddechovka, nic víc, nic míň...

markej
06.11.2021 4 z 5

Dívku ve vlaku skoro všichni milovali, mě příliš nezaujala. Do vody skoro všichni pohanili, mně se knížka moc líbila. Nyní vychází třetí autorčina kniha a bude se zřejmě líbit těm, kteří měli rádi Dívku ve vlaku. Je to zamotaný psychologický thriller se spoustou postav, které jsou leckdy tak trochu na pěst, a u něhož dost dlouho (asi) neodhadnete, kdo je vrah. Místy mi román připadal až příliš překombinovaný, což mi však nezabránilo v tom, abych ho za tři dny "slupla", protože se čte opravdu rychle a jste přes všechny výhrady stejně zvědaví, jak to dopadne.

Andrea7272
04.11.2021 4 z 5

Mám ráda , když se v knize pořád něco děje. Takový průměr. Četlo se to dobře , vše na konci do sebe zapadlo......

karol.cadex
03.11.2021 5 z 5

Laura, Miriam, Carla, Angela, Irene, támhleta a tenhleten, kurzíva a příběh číslo tři se prolíná s minulostí paní odnaproti… Jó, tak to se nebude číst dobře. A dost mě to zprudilo od začátku. A ejhle, ono to do sebe ale zapadlo jak nic!
Autorka je to fakt skvělá. Její psaní je na jednu stranu strašně precizní až řemeslný, jede jako podle osnovy comedie dell arte. Na druhou stranu jsou tam strašně jemný nuance, který tohle oddělujou a je tam narozdíl od ostatních moderních thrillerů taková lidská přidaná hodnota. Postavy jsou uvěřitelný všechny, navíc mají plný hlavy svých problémů, žádné vyumělkování. To jsem zase jednou chytrá.
Ba ne, fakt je to dobrý čtení.

Dela111
30.10.2021 5 z 5

Jak už jsem v jednom komentáři konstatovala, Paula Hawkins píše výborně, její příběhy mají promyšlené zápletky, jsou perfektně vystavěné a napsané příjemným literárním stylem. V knize Do vody se někteří čtenáři těžko orientovali, protože příběh byl podán pohledem mnoha postav. V této knize se čtenáři něčeho podobného obávat nemusí. Postav je tu dost, je to však přehledné. Zklamaní ale mohou být ti, kteří čekají jednoduchý rychlý děj.

Svojí zápletkou a dějem příběh trochu připomíná rodinnou ságu, kde hned zkraje je jeden člen rodiny nalezený zavražděný. Postupně se ukáže, jak moc důležité jsou vztahy mezi těmito příbuznými a události z dávné minulosti. V této rodině nejde totiž o první nečekané úmrtí za zvláštních okolností. V příběhu vystupují i další postavy - přátelé, známí, sousedé. Předivo vztahů je tady celkem složité, ale pro rozuzlení zápletky je zásadní.
Autorka má výborně vykreslené postavy, řeč a chování každé z nich přesně odpovídá jejich povaze i výši intelektu. Tady přiznávám, že jsem si užívala některé scény s Laurou, ta mě hodně bavila, obzvlášť její nadání pro ironické průpovídky.

Pomalu hořící oheň přináší výborný příběh, perfektně propracovaný po psychologické stránce. Pokud jde o žánr, řekla bych, že toto je brilantně napsaný román s detektivní zápletkou.

Dá se čekat, že hodnocení budou jako v předchozích knihách autorky hodně rozdílná. Tato kniha je pro ty, kteří čekají něco víc než jednoduchou detektivku, naopak není pro ty, které zaujme jen rychlá jízda bez čehokoli navíc.
Já jsem moc spokojená, mně úžasný literární styl a skvěle vystavěné příběhy Pauly Hawkins sedí.

kneslova
30.10.2021 4 z 5

Ještě nejsem úplně na konci a už vím, že je to za mne docela průměrná kniha, bestseller tedy ne. Mnohem slabší než Dívka ve vlaku. Postavy nepříliš sympatické , děj se vleče… nějak mi bylo jedno, kdo je pachatel - a taky mě to nepřekvapilo . Průměrná detektivka…

vraždy nenávist tajemství pomsta psychologické thrillery thrillery pro ženy

Paula Hawkins
britská, 1972
2017  65%Do vody
2021  67%Pomalu hořící oheň
2021  75%Dívka ve vlaku

Kniha Pomalu hořící oheň je v