Demelza - Dáma z chatrče

Demelza - Dáma z chatrče https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258669/bmid_poldark-demelza-dama-z-chatrce-CUt-258669.jpg 4 149 37

Poldark série

Ross Poldark se vrátil po ukončení války za nezávislost z Ameriky do rodného Cornwallu, ale stále víc se vzdaluje elegantní a distingované společnosti, z níž vzešel. Po otcově smrti a ztrátě milované ženy se ožení s chudou a zavrhovanou dívkou Demelzou, které se ze soucitu ujal a zaměstnal ji ve svém domě jako služebnou. Tento nerovný sňatek však ještě víc zjitří jeho rozpory s lidmi, jež kdysi považoval za své přátele. Mladičká Demelza však musí svádět ještě tvrdší a bolestnější boj než Ross – snaží se přizpůsobit světu svého muže, jehož oddaně miluje, vzdoruje nevraživosti lidí, kteří jejímu soužití s Rossem nepřejí, a snaží se zajistit své místo na slunci nejen pro sebe, ale i pro jejich dítě, jež přichází na svět. Zároveň stojí při svém manželovi v jeho snaze uvést do pořádku rodový majetek, především měděný důl, a zajistit místním lidem jejich práva, což je v oblasti sužované bídou a propastnými společenskými rozdíly přetěžký úkol. Demelza se s nasazením sil mění za pomoci Rossovy sestřenice Verity ze služebné v paní domu, ale zjišťuje, že překročit hranici mezi společenskými třídami není vůbec snadné. Čeká ji ještě mnoho bouřlivých let, která prověří pevnost jejího vztahu s Rossem, a během nichž se budou muset utkat s nepřítelem odhodlaným způsobit jim hrozivé problémy… Podle této dvanáctidílné ságy o rodu Poldarků natočila britská televize BBC kultovní seriál, který si získal obrovskou popularitu.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Baronet

Demelza , 1946

Michalka98
17.08.2018 5 z 5

Naprostá paráda! Stejně jako první díl jsem i tuto knihu nemohla odložit. Na příběhu Poldarkových se stávám závislá.

Zdenas5
12.08.2018 5 z 5

Líbilo se mi víc než první díl. Čte se opět velmi dobře, děj je rozvinutější, doba je dobře vystižená.

kara
11.08.2018 4 z 5

Obálka knihy mě dost dlouho odrazovala, působí velmi lacině, ale nakonec to nebylo tak špatné počtení. Příjemná četba na dovolenou k vodě.

de_baques
20.03.2018 5 z 5

Řekl bych to takto: není to literární perla, autor není žádný Škvorecký, ale v kombinaci s nedávno shlédnutým seriálem se mi to přes to všechno líbilo a jako oddychová četba je to hodně nadstandardní.

snimcibdim
24.09.2017 3 z 5

Nevím, jestli bych to četla nebýt seriálu, který se mi docela líbí hlavně kvůli vizuální stránce. Vzhledem ke kýčovitému obalu ale asi nečetla (a navíc ten přiblblý podtitulek "Dáma z chatrče"! Proč? Když v originálu je jen "Demelza"???).
Druhý díl pokládám za lepší než první - hlavně díky tomu, že má košatější děj.
Autor podle mně umí vymyslet zajímavou zápletku a silný je v popisu života různých společenských vrstev v dané době a lokalitě. Tyto aspekty obou knih jsou pro mně nejzdařilejší a ty mně velmi baví. Místy mi to připomíná knihy jako "Daleko od hlučícího davu" nebo "Na Větrné hůrce".
Ale si stále myslím, že W.Graham bohužel neumí dobře napsat postavu - hlavně ty ženské jsou ploché a přibližné - a vztahy vágní nebo jen jedno velké klišé - motivace jednání mnohdy nelogické nebo chybějící.
W.Graham jako autor mi tedy přijde spíš jen jako slušný dějepisec a nejlíp vyznívá když jen popisuje co se kde komu stalo, jak to tehdy chodilo, a nepouští se do větších dialogů nebo nedejbože nějaké psychologie svých postav.
A ještě malá výhrada na adresu nakladatelství: mrzí mě, že knihy vycházejí s takovým zpožděním oproti seriálu.

Anne Leyyd
18.09.2017 4 z 5

Druhý díl této série je zdařilým pokračováním, které rozvíjí osudy všech známých i nových postav. Nemám, co bych tady vytkla - snad kromě toho, co jsem zmiňovala již u Poldarka. Autor píše velice dobře, má skvělý styl, který víc než zdařile přizpůsobuje pohledům rozličných postav. Nicméně jsem si stále nedovedla k těmto knižním postavám vytvořit tak silné pouto, jako k jiným knižním hrdinům. Možná proto, že mi přijde, jakoby autor tento příběh psal trochu odosobněně, možná tím, že to je muž a tolik to v popisech "neprožívá"...

Toto ale nic nemění na tom, že jsem si knihu velmi ráda přečetla a už se těším na pokračování. A maximálně doporučuji seriál. Opravdu jedno z těch nejlepších a nejzdařilejších převedení knihy na stříbrné plátno. A Eleanor Tomlinson je jako Demelza perfektní - naprosto dokonalá!

Jane007
25.04.2017 5 z 5

Mnohem lepší než první díl. Nebylo to tak nereálně přeslazené a pořád se něco dělo.

Barbara182
05.03.2017 4 z 5

Ani druhý díl z poldarkovské série mě nezklamal, dobře se to četlo, taková oddychovka s trochou hornické historie :-)

ivulka15
01.03.2017 5 z 5

Já určitě můžu pouze doporučit.Rozhodně to není žádná slaďárna. Zajímavé období anglických dějin,výborně popsaný život obyvatel,ať už se jedná o ty bohaté nebo o ty nejchudší.Romantický vztah mezi Rossem a Demelzou. Co víc si od historické knihy přát.

Channach
12.02.2017 5 z 5

Existuje důvod proč, se podle knihy natočily dva seriály a film. A já jsem netušila, že autor měl v plánu vyrvat mi srdce z těla, rozdrobit ho na malé kousíčky a ty pak ještě přejet parním válcem – pro jistotu tam i zpátky. Mě druhý díl naprosto rozsekal. Nechápu, že jsem o knize, která vyšla 1946, slyšela poprvé až letos. Více v mé recenzi na portálu Chrudimka - v záložkách.

Sidonia
14.10.2016 5 z 5

Dějově předčí prvni díl. Je bohatší. Autor umí krásně vykreslit atmosferu, dobře píše.

Airin
30.09.2016 5 z 5

Kniha se mi četla stejně dobře, jako první díl – Ross Poldark: Návrat domů. Autorův styl psaní mi dokonale vyhovuje a díky němu nejsem schopná přeskočit ani jednu napsanou větu v knize. Samozřejmě nejvíce na tomto příběhu miluju vztah mezi Demelzou a Rossem :))
A opět zde musím vyzdvihnout seriál Poldark, který je opravdu úžasný!!!

markéta23
11.09.2016 5 z 5

Skvělé! Oba díly ! Demelzu a Rosse jsem si opravdu oblíbila, těším se až konečně vyjde 3 díl.

flanker.27
01.09.2016 5 z 5

Co jsem napsal k prvnímu dílu, dá se stejně dobře zopakovat i zde. Navíc se zde dozvídáme mnohem více o dalších osobách, větší roli hrají kapitán Blamey i Verity, dozvíme se o fungování trhu s barevnými kovy a podíváme se i do vězeňských poměrů své doby. Demelza je ženská, jakou by si měl vedle sebe přát každý muž.

orinka3
10.06.2016 3 z 5

Zdá se mi to o fous slabší než první díl. Přiznávám bez mučení, že stránky s obchodní tématikou jsem přeskakovala, stejně jako ty s dělnickými bouřemi. První díl byl víc věnovaný jednotlivým postavám a to v druhém díle postrádám. Takže zlatá střední cesta a tři hvězdičky. Třetí díl už si odpustím.

Marselle
27.04.2016 4 z 5

V tomto románu poznáte sílu nezdolné lásky, porozumění, pomoci druhým, ale také spoustu bolesti, a utrpení. Rozhodně to není žádný sladký románek. Dozvíte se, jak hodně těžký byl život v tomto kraji, ať se lidé snažili sebevíc. Demelza se snažila vždy a všem pomáhat, nebo jim být alespoň na blízku, a možná tato nesmírná obětavost ji vzala to nejcennější co měla. Kniha se mi četla dobře, a kdo má rád takovéto knihy, určitě mu ji doporučuji.

Ronnie68
15.04.2016 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem ... skvělý šťastný začátek .... ale konec, při kterém mi i ukápla slza - zvlášť co se týkalo jejich dcery Julii. Celý příběh jsem prožívala, jako bych tam byla. Uvidíme jaký bude další díl ... a těším se na něj. Skvělá kniha